Hi, How Can We Help You?
خدمات 0 تا 100 پذیرش و ویزا تحصیلی استرالیا، کانادا و انگلستان

تبدیل ECTS

5/5 - (1 امتیاز)

سفارش تبدیل ECTS واحدهای درسی

تبدیل تعداد واحددرسی به سیستم ECTS

کمتر کسی است که وقتی وارد پروسه مهاجرت تحصیلی می شود با عبارت ECTS مواجه نشود و یا حداقل یک بار آن را نشنیده باشد. European Credit Transfer and Accumulation System که به اختصار ECTS نیز گفته می شود به معنای سیستم ذخیره و انتقال واحدهای درسی اروپایی می باشد.

در حقیقت سیستم ECTS به صورت یک سیستم انتقال نمره و تعداد واحدهای درسی بر مبنای نظام آموزشی کشورهای اتحادیه اروپا عمل می کند و به ارزیابی و بررسی مدارک تحصیلی و دوره‌های آموزشی سایر کشورها برای انتقال به دانشگاه‌ها در محدوده ی اتحادیه اروپا می‌پردازد.

دلیل اهمیت و استفاده از سیستم ECTS این است که افرادی که به دنبال ادامه تحصیل در کشور های حوزه اتحادیه اروپا هستند لازم است تا تعداد واحدهایی که سپری کرده اند را بر اساس سیستم ECTS محاسبه کنند تا دانشگاه مقصد بررسی کند که آیا متقاضی دروس پیش نیاز ضروری را برای ورود به مقاطع بالاتر گذرانده است یا خیر. همچنین سیستم ECTS اجازه می دهد تا واحدهای اخذ شده در یک موسسه آموزش عالی به عنوان مدرک تحصیلی در دیگری محاسبه شود.

از این رو مهمترین کاربرد ECTS تبدیل تعداد واحدهایی که متقاضی در کشور مبدا گذرانده بر اساس نظام آموزشی اتحادیه اروپا است که نقشی ضروری در فرآیند پذیرش دانشجویان در مقاطع ارشد و دکتری دارد.

سیستم ECTS انعطاف پذیری برنامه های تحصیلی را برای دانشجویان افزایش می دهد و از برنامه ریزی، ارائه و ارزیابی برنامه های آموزش عالی پشتیبانی می کند. ECTS توسط اکثر کشورهای منطقه آموزش عالی اروپا به عنوان سیستم اعتبار ملی پذیرفته شده است و به طور فزاینده ای در جاهای دیگر استفاده می شود.

چرا تبدیل ECTS مورد نیاز است؟

تفاوت بین سیستم های آموزش عالی می تواند منجر به مشکلاتی در مورد شناسایی مدارک تحصیلی و دوره هایی است که متقاضیان در خارج از اروپا گذرانیده اند. علاوه بر تفاوت سیستم های آموزشی کشور متقاضی با سیستم آموزشی اروپا؛ بین سیستم آموزشی متقاضیان که از کشورهای مختلف هستند نیز تفاوت وجود دارد. از این رو برای مقایسه سابقه تحصیلی افراد باهم براساس سیتسم آموزشی اروپا نیاز به یک سیستم یکپارچه است.

ECTS چگونه کار می کند؟

براساس سیستم ECTS هر سال تحصیلی که به صورت فول تایم باشد 60 واحد آموزشی می‌باشد که معادل 1500-1800ساعت درس خواهد بود اما در کشورهایی مانند انگلستان، ایرلند و اسکاتلند این تعداد تا 120 واحد نیز محاسبه می‌شود. پس هر سال تحصیلی به صورت دو نیم سال تقسیم می شود. پس  60 واحد ECTS معادل یک سال کامل تحصیل یا کار است.

در اروپا طول دوره کارشناسی برابر با 3 سال تحصیلی است که شامل 6 نیم سال تحصیلی خواهد بود و 180 واحد درسی در آن باید گذرانیده شود. برای کارشناسی ارشد نیز به مدت دوره تحصیلی دو سال تحصیلی است که شامل 4 نیم سال می باشد و باید 120 واحد درسی در آن گذرانیده شود. البته در مواردی مدت زمان دوره کارشناسی ارشد به مدت یک سال تحصیلی ارائه می شود. مدت زمان دوره دکتری در بسیاری از کشورهای اروپایی متفاوت است و بین 3 تا 6 سال تحصیلی میتواند متغیر باشد.

در یک سال تحصیلی استاندارد، این واحدها معمولاً به چندین ماژول کوچکتر تقسیم می شوند. یک “short cycle qualification معمولاً شامل 90-120 واحد ECTS است. مدرک “نخستین سایکل” (یا کارشناسی) شامل 180 یا 240 واحد ECTS است. معمولاً مدرک “سایکل دوم” (یا کارشناسی ارشد) معادل 90 یا 120 واحد ECTS است. استفاده از ECTS در «سایکل سوم» یا Ph.D، متفاوت است.

مقیاس ECTS بر مبنای سطح 1 تا 5 است و در کشورهای مختلف نماد آن می تواند متفاوت باشد. در بعضی از کشورها به جای سطح بندی از 1 تا 5 از حروف A، B، C، D، E، F استفاده می شود که A بهترین نمره، نمره E و F و حتی D نشانه مردودی درس مربوطه محسوب می شود. بر اساس سیستم ECTS نمرات 0 تا 10 ایران معادل نمره 0 یا F است که به معنی مردود شدن فرد در آن درس است.

  • نمرات 10 تا 12 معادل سطح 1 یا سطح E محسوب می‌شوند.
  • نمرات 12تا 14 معادل سطح  2 یا سطح D محسوب می‌شوند.
  • نمرات 14 تا 16 معادل سطح 3 یا سطح C محسوب می‌شوند.
  • نمرات 16 تا 18 معادل سطح 4 یا سطح B محسوب می‌شوند.
  • نمرات 18تا 20 معادل سطح ۵ یا سطح A محسوب می‌شوند.
  • در این سیستم نمره دهی نمره 0 تا 10 هیچ تفاوتی با 0 ندارد. همچنین نمره 18 هیچ تفاوتی با نمره 20 ندارد.

توصیه نامه | موتیویشن لتر | ریسرچ پروپوزال | نمونه رایتینگ