Hi, How Can We Help You?
خدمات 0 تا 100 پذیرش و ویزا تحصیلی استرالیا، کانادا و انگلستان

نگارش موتیویشن لتر

5/5 - (3 امتیاز)

فرآیند نگارش موتیویشن لتر برای اپلای

  1. اطلاعات خود را در فرم پایین صفحه وارد کرده و ارسال کنید.
  2. تماس کارشناس مجموعه با شما و پیگیری های لازم انجام می شود.
  3. هزینه را واریز میکنید (قبل از پرداخت کامل شرایط شما بررسی میشود)
  4. گروهی با ایجاد کد اشتراک برای شما ایجاد میشود که متشکل از کارشناسان نگارنده و شما میشود.
  5. پرسشنامه ای در قالب ورد به شما ارائه می شود که آن را پر کرده و برای ما ارسال می کنید (در صورت ارائه اطلاعات کامل، خدمات با کیفیت بالاتر دریافت خواهید کرد.)
  6. نگارش اختصاصی و حرفه ای نامه مکاتباتی شما توسط کارشناسان مجموعه
  7. زمان تحویل با دو حالت 9 روز یا 5 روز کاری که میتوانید در فرم مشخص نمائید
  8. امکان بازبینی و درخواست ویرایش رایگان تا دوبار (حداکثر ظرف 12 روز پس از دریافت خدمات)

فرم درخواست اولیه برای موتیویشن لتر

پیگیری های لازم برای نگارش اختصاصی نامه مکاتباتی شما، بعد از تکمیل ثبت سفارش از طریق کارشناس بورسیه انجام می شود و ساختار اطلاعات بر اساس مقصد و هدف شما چیده می شود.

چرا باید سفارشم را به شما بسپارم؟

 • دریافت خدمات با کیفیت بالا در کمترین زمان
 • امکان ویرایش رایگان تا 2 بار پس از دریافت خدمات
 • نگارش نامه های مکاتباتی شما توسط تیم حرفه ای و مجرب، مختص شما و دانشگاه مد نظرتان

نحوه نوشتن موتیویشن لتر

موتیویشن لتر را می توان در هنگام درخواست پذیرش در کالج یا دانشگاه، بورسیه تحصیلی یا فرصت های داوطلبانه استفاده کرد. در این مقاله، نحوه نوشتن موتیویشن لتر را مورد بحث قرار می دهیم و نمونه هایی را ارائه می دهیم تا به شما کمک کند تا خودتان  نگارش آن را برعهده بگیرید.

موتیویشن لتر

موتیویشن لتر چیست؟

موتیویشن لتر یک سند شخصی است که جزئیات مهارت های حرفه ای و دلایل درخواست برای دوره تحصیلی، بورسیه تحصیلی یا شغل داوطلبانه را نشان می دهد. این نامه همراه با درخواست و سایر مدارک شما، مانند ریز نمرات یا رزومه ارسال می شود. موتیویشن لتر گاهی اوقات تحت عناوینی چون “بیانیه هدف” یا “انگیزه نامه” نیز نامیده می شود.

موتیویشن لتر معمولاً برای برنامه های شغلی با حقوق که با کاورلتر همراه است استفاده نمی شود. کاورلتر مقدمه ای برای رزومه شما است و مثال هایی از اینکه چگونه تجربه شغلی شما با فرصتی که برای آن درخواست می دهید مطابقت دارد را ارائه می دهد، در حالی که موتیویشن لتر بیشتر بر رویایت های شخصی شما تمرکز می کند و جزئیات علایق، شخصیت و انگیزه های شما برای درخواست یک برنامه را نشان می دهد.

پیشنهاد مطالعه: نگارش کاورلتر

نحوه نوشتن موتیویشن لتر

نوشتن یک موتیویشن لتر خوب زمان بر است، بنابراین برای نگارش ان هم وقت کافی و هم تمرین مناسبی فراهم کنید تا نامه خود را به بهترین شکل ممکن تدوین کنید. فراهم کردن زمان کافی برای نگارش انگیزه نامه تضمین می کند که تمام محتوای لازم را درج کرده و هر مرحله مهم از جمله موارد زیر را دنبال می کنید:

 • نگارش طرح کلی.
 • نگارش مقدمه.
 • بسط دادن طرح کلی.
 • تکمیل متن نهایی انگیزه نامه.
 • تصحیح انگیزه نامه.

1. نگارش طرح کلی موتیویشن لتر 

ابتدا یک طرح کلی بنویسید و محتوای انگیزه نامه و ترتیب آن را یادداشت کنید. نکاتی را در مورد موضوعات زیر بنویسید:

 • چرا می خواهید در دوره مورد نظر تحصیل کنید یا چرا برای این برنامه مورد نظر داوطلب هستید
 • مهارت ها یا ویژگی های شما که به نفع موسسه مورد نظر را بیان کنید.
 • چرا به موسسه مورد نظر علاقه دارید؟

2. نگارش مقدمه 

مقدمه ای بنویسید که شما را به گیرنده معرفی کند. در صورت امکان، گیرنده خود را با نام خطاب کنید تا انگیزه نامه خود را به صورت شخصی نشان دهید. معرفی شما باید توجه گیرنده را به خود جلب کند و آنها را به خواندن ادامه مطلب تشویق کند، بنابراین جزئیات مربوط به دستاوردهای خود را در این بخش قرار دهید.

3. بسط دادن طرح کلی

نکات مهم در مورد خود را در طرح کلی خود بسط بدهید تا بدنه انگیزه نامه تشکیل شود. برای هر موضوع جدید یک پاراگراف جدید ایجاد کنید. به یاد داشته باشید، انگیزه نامه شما با هدف متقاعد کردن گیرنده شما در مورد ارزش شما است، بنابراین از حقایق قانع کننده برای متقاعد کردن استفاده کنید.

4. تکمیل متن نهایی موتیویشن لتر

برای موتیویشن لتر خود نتیجه ای بنویسید که هدف شما را خلاصه کند و تاثیر نهایی مثبتی را به جا بگذارد. همچنین باید از گیرنده خود برای بررسی درخواست شما تشکر کنید و آنها را تشویق کنید تا در صورت داشتن هرگونه سوال با شما تماس بگیرند.

5. تصحیح انگیزه نامه

موتیویشن لتر خود را تصحیح کنید تا مختصرتر و حرفه ای تر شود. هرگونه اشتباه املایی و گرامری و عبارت های نامناسب را تصحیح کنید. اطلاعاتی را که قبلاً در فرم درخواست یا رزومه خود ذکر کرده اید ویرایش کنید و اطمینان حاصل کنید که انگیزه نامه شما فقط حاوی اطلاعات منحصر به فرد است. ممکن است لازم باشد انگیزه نامه خود را چندین بار تصحیح کنید تا همه تمامی بخش های مسئله دار را شناسایی کنید. اگر زمان اجازه می‌دهد، این مرحله را دو روز یا بیشتر بعد از نگارش انگیزه نامه خود تکمیل کنید، زیرا هر چقدر از لحاظ زمانی فاصله بیشتری از متن انگیزه نامه خود بگیرید این امکان را می‌دهد تا متن نوشته شده را به صورت عینی‌تر ببینید. برای اینکه مطمئن شوید نامه شما دارای گرامر و املای حرفه ای است، از یک دوست قابل اعتماد یا یکی از فرد باتجربه بخواهید که متن انگیزه نامه را بعد از شما تصحیح کند.

نکاتی برای نوشتن موتیویشن لتر

پیروی از این نکات می تواند به حرفه ای کردن موتیویشن لتر شما کمک کند و مخاطبین شما را متقاعد کند که درخواست شما را بیشتر بررسی کنند.

 1. هر دستورالعملی که به شما داده می شود را دنبال کنید. از دستورالعمل‌های ساختاری، طول و محتوای ارائه شده توسط موسسه مورد نظر خود پیروی کنید. اگر موسسه مورد نظر هیچ جزئیاتی را ارائه نکرد، تقریباً 1 تا 2 صفحه متن با فونت 12  مانند Times New Roman یا Arial نگارش را جلو ببرید.
 2. صادقانه و محترمانه و صمیمانه متن خود را بنویسید بطوریکه اگر گیرنده با شما در اتاقی بود چگونه با او صحبت می کردید. جزئیات جالبی را اضافه کنید که به انگیزه نامه شما کمک می کند تا از دیگران متمایز شود.
 3. روی نقاط قوت خود تمرکز کنید. به جای چالش ها یا محدودیت های خود، در مورد نقاط قوت شخصی خود بنویسید. نوشتن در مورد نقاط قوت شما به مخاطبین انگیزه نامه شما کمک می کند تا ارزش شما را برای موسسه ان مورد نظر درک کنند و همچنین لحن نامه شما را مثبت نگه می دارد.

قالب موتیویشن لتر | نمونه موتیویشن لتر

در زیر نمونه ای از الگوی انگیزه نامه آورده شده است. شما می توانید این الگو را بر اساس شرایط خود سفارشی کنید:

,Dear Mr/Ms. [recipient’s surname]

My name is [your name] and I am a [position/qualification/area of study]. I am writing to apply for a [scholarship/volunteer opportunity/place] at [name of organization].

I would love to [study/volunteer] with you because [reasons for wanting to study course or volunteer]. I am especially interested in your [school/nonprofit] because [reasons for choosing a particular organization].

I feel I would be an asset to your organization because I am [list of positive qualities]. I am also skilled in [list of positive skills] which I developed through [experiences or courses that taught you skills].

In conclusion, I hope to get the opportunity to [study/volunteer] with you at [name of organization]. Thank you for taking the time to review my application. Please contact me at [preferred contact details] if you have any questions for me. I look forward to hearing from you soon.

,Yours sincerely

[Your name]

این قالب فضایی را برای اطلاعات اولیه مورد نیاز موتیویشن لتر شما فراهم می‌کند. با این حال، بهترین موتیویشن لترها انهایی هستند که شخصی سازی شده باشند و عاری از هرگونه کپی برداری های از نمونه های رایج در اینترنت باشند.

پیشنهاد دانلود: نمونه موتیویشن لتر

ساختار موتیویشن لتر استاندارد

موتیویشن لتر

نمونه موتیویشن لتر رایگان

خلاصه نوشتن موتیویشن لتر در اپلیکیشن تحصیلی

در واقع، موتیویشن لتر یک فرصت عالی برای شماست تا به برجسته کردن توانایی ها، علایق و انگیزه خود بپردازید و نشان دهید چگونه می‌توانید به دانشگاه مورد نظر خود ارزش اضافه کنید. برای شروع، بهتر است با معرفی خودتان آغاز کنید. بگویید که کی هستید، چه تحصیلاتی دارید و چرا به دنبال ادامهٔ تحصیل در دانشگاه مورد نظرتان هستید. سپس، به دلایلی که شما را مجذوب این دانشگاه کرده‌اند، اشاره کنید. برای این کار، می‌توانید به برنامهٔ تحصیلی، شیوهٔ آموزشی، تجهیزات و تأسیسات، فرصت‌های تحقیقاتی، امکانات برای فعالیت‌های دانشجویی و … اشاره کنید.

در ادامه، باید نشان دهید که چگونه می‌توانید به دانشگاه ارزش اضافه کنید. برای این منظور، به نقاط قوت و توانایی های خود اشاره کنید. بیان کنید که برای چه هدفی تحصیل می‌کنید و چگونه با دانشگاه و برنامهٔ تحصیلی مورد نظرتان همخوانی دارد. همچنین، می‌توانید به تجربیات پیشین خود در زمینهٔ تحقیقاتی، فعالیت‌های خدماتی، فعالیت‌های داوطلبانه و … اشاره کنید و نشان دهید که چگونه این تجربیات می‌توانند به شما در ارائهٔ همکاری هایی حرفه‌ای در دانشگاه کمک کنند. در پایان، باید به صداقت خود اشاره کنید و به دانشگاه بگویید که چقدر مشتاق این فرصت هستید و به دنبال دستیابی به اهداف خود در آن هستید.

امیدواریم که این راهنمایی‌ها به شما در نوشتن موتیویشن لتر کمک کند. در صورتی که سوالی دارید، می توانید از کارشناسان ما و بخش خدمات کمک بگیرید.