Hi, How Can We Help You?
پیدا کردن بهترین بورسیه های تحصیلی مرتبط با شما بصورت رایگان در مجموعه بورسیه

نگارش توصیه نامه

روند سفارش نگارش توصیه نامه برای اپلای

  1. اطلاعات خود را در فرم پایین صفحه وارد کرده و ارسال کنید.
  2. تماس کارشناس مجموعه با شما و پیگیری های لازم انجام می شود.
  3. هزینه را واریز میکنید (قبل از پرداخت کامل شرایط شما بررسی میشود)
  4. گروهی با ایجاد کد اشتراک برای شما ایجاد میشود که متشکل از کارشناسان نگارنده و شما میشود.
  5. پرسشنامه ای در قالب ورد به شما ارائه می شود که آن را پر کرده و برای ما ارسال می کنید (در صورت ارائه اطلاعات کامل، خدمات با کیفیت بالاتر دریافت خواهید کرد.)
  6. نگارش اختصاصی و حرفه ای نامه مکاتباتی شما توسط کارشناسان مجموعه
  7. زمان تحویل با دو حالت 8 روز یا 4 روز کاری که میتوانید در فرم مشخص نمائید
  8. امکان بازبینی و درخواست ویرایش رایگان تا دوبار (حداکثر ظرف 12 روز پس از دریافت خدمات)

نکته مهم: ما هیچ استادی برای معرفی شما نداریم و فقط برای نگارش تخصصی میتوانیم در خدمت شما باشیم.

فرم درخواست اولیه نگارش توصیه نامه

عنوان

هزینه نوشتن توصیه نامهچرا باید سفارشم را به شما بسپارم؟

  • دریافت خدمات با کیفیت بالا در کمترین زمان
  • امکان ویرایش رایگان تا 2 بار پس از دریافت خدمات
  • نگارش نامه های مکاتباتی شما توسط تیم حرفه ای و مجرب، مختص شما و دانشگاه مد نظرتان

توصیه نامه تحصیلی چیست؟

ریکامندیشن لتر تحصیلی سندی است که دستاوردهای تحصیلی، شخصیت و اهداف دانش آموز را شرح می دهد. معلمان، مشاوران راهنما، مدیران مدرسه، سازمان دهندگان باشگاه و مربیان اغلب شواهد زیادی از توانایی های دانش آموز دارند. آنها اغلب واجد شرایط ترین منابع برای نوشتن توصیه نامه های آکادمیک هستند که نشان می دهد دانشجو چگونه با دانشگاه یا شغل جدید سازگار می شود.

ریکامندیشن لتر های آکادمیک می تواند ریز نمرات دانشجو را تکمیل کند تا به سازمان ها کمک کند تا بهتر بفهمند دانشجو کیست و چه آرزویی دارند.

آنها همچنین می توانند رزومه و نامه پوششی دانش آموز را به یک شرکت تکمیل کنند تا بینش بیشتری در مورد دستاوردهای مربوط به مدرسه ارائه دهند.

انواع توصیه نامه

چند دلیل متفاوت و متداول وجود دارد که چرا یک فرد ممکن است توصیه نامه بخواهد.

هدف برای هر توصیه نامه یکسان است: معرفی نامزد به عنوان یک همتای ایده آل برای موقعیت یا برنامه ای که به دنبال آن هستند. اما موضوعات مناسب برای پوشش در نامه شما بین انواع مختلف متفاوت است.

1- توصیه نامه های دانشگاهی (Academic letters of recommendation)

اگر از شما خواسته شده است که توصیه نامه ای برای یک دانش آموز بنویسید، نامه شما باید به طور خاص در مورد عملکرد تحصیلی آنها و همچنین ویژگی های شخصیتی صحبت کند که آنها را به یک کاندیدای قوی برای جایگاه در برنامه یا کمک هزینه ای که به دنبال آن هستند تبدیل می کند. ممکن است سناریوهای کاربردی مختلفی وجود داشته باشد که در آن دانشجو ممکن است توصیه نامه بخواهد:

  • کالج کارشناسی
  • یک برنامه علمی خاص در یک کالج، مانند برنامه افتخارات یا یک رشته خاص
  • فارغ التحصیل، دانشکده پزشکی یا حقوق
  • کمک هزینه یا بورسیه تحصیلی
  • کارآموزی یا فلوشیپ

در صورت امکان، توصیه نامه خود را به موسسه یا برنامه خاصی که دانشجو به دنبال پذیرش است، تنظیم کنید.

2- توصیه نامه های حرفه ای (Professional letters of recommendation)

توصیه نامه های حرفه ای یکی دیگر از انواع نسبتاً رایج توصیه نامه هستند. بسیاری از کاندیداها از کارفرمایان و مربیان سابق می خواهند که با پیشنهاد دادن به آنها برای موقعیت های شغلی به آنها در جستجوی شغل کمک کنند.

در اینجا یک تفاوت کلیدی بین توصیه نامه آکادمیک و حرفه ای وجود دارد: در توصیه نامه حرفه ای، تمرکز باید تقریباً به طور انحصاری بر عملکرد حرفه ای و تناسب نامزد برای نقش خاصی باشد که به دنبال آن هستند.

3- توصیه نامه اجاره خانه (Home rental referrals)

نوع دیگری از ریکامندیشن لتر مربوط به اجاره خانه است. اغلب، صاحب‌خانه‌ها از مستاجران آینده‌نگر می‌خواهند توصیه‌هایی از صاحبخانه های قبلی در مورد تجربه آنها با مستاجران داشته باشند. اگر از شما خواسته شد که این نوع توصیه نامه را بنویسید، نگرانی‌های صاحبخانه جدید را در ذهن داشته باشید و تجربیاتی را که رابطه شما با مستاجر را مثبت کرده است، مانند سریع بودن آنها در پرداخت اجاره و مراقبتی که از آن انجام داده است، برجسته کنید.

فرمت ریکامندیشن لتر

توصیه نامه شما نباید بیش از یک صفحه باشد. طول آن را تقریباً به اندازه یک کاورلتر نگه دارید: چند پاراگراف فشرده و متمرکز که حرف شما را بدون با صراحت بیان می کند.

از نظر لحن، توصیه نامه باید حرفه ای باشد. آن را با همان لحنی که برای نوشتن ایمیل به یک مخاطب حرفه ای یا یک نامه مرجع استفاده می کنید، بنویسید. نباید با همان لحن رسمی باشد که برای یک نوشته دانشگاهی استفاده می‌کنید، اما همچنین نباید با دریافت‌کننده آن بصورت محاوره ای صحبت کنید که مانند یک نامه معمولی خوانده شود. استفاده از لحن نامناسب برای توصیه نامه شما می تواند به فردی که توصیه می کنید بازتاب ضعیفی داشته باشد، بنابراین مطمئن شوید که لحن خود را به درستی دریافت می کنید.

توصیه نامه

در بیشتر موارد، توصیه نامه شما باید از فرمت زیر پیروی کند:

1- سلام و احوال پرسی (Greeting)

در سطر اول نامه خود، مستقیماً با گیرنده احوالپرسی کنید. در اینجا سعی نکنید خلاق باشید. یک “Dear Mr./Ms./Mrs./Mx./Dr. ____” ساده بهترین انتخاب است. اگر نام گیرنده را نمی‌دانید، نامه خود را با “To whom it may concern.” شروع کنید.

2- مقدمه (Introduction)

در سطر بعدی، نام کاندید و موقعیتی را که برای آن پیشنهاد می کنید را به وضوح بیان کنید. همچنین می‌توانید در این بخش خود را معرفی کنید. در اینجا چند نمونه از خطوط مقدمه موثر آورده شده است:

“I am writing to recommend [Candidate’s first and last name] for acceptance into [University’s name]. I have had the pleasure of teaching [Candidate] for the past three years at [High school’s name].”

“It is my pleasure to recommend [Candidate’s first and last name] for the Copywriter position with [Agency name]. [Candidate] and I have worked together at [Company] for the past six years.”

3- بررسی اجمالی (Overview)

در این بخش، ویژگی هایی را که نامزد را به گزینه ایده آل برای موقعیت مورد نظر تبدیل می کند، به وضوح بیان کنید. بسته به نوع توصیه‌ای که ارائه می‌کنید، این می‌تواند ترکیبی از ویژگی‌ها و مهارت‌های شخصیتی باشد، یا می‌تواند به شدت بر مهارت‌ها و دستاوردهای نامزد متمرکز باشد.

4- نظر شخصی (Personal anecdote)

ویژگی هایی را که در مرور کلی خود در مورد آنها صحبت کرده اید با داستان های شخصی که ویژگی ها و مهارت های نامزد را برجسته می کند، توضیح دهید. در اینجا تا حد امکان دقیق باشید – اگر پروژه خاصی وجود داشت که در آن نامزد مورد نظر رهبری آن را بر عهده گرفت یا آمارهایی وجود داشت که می توانید در مورد کار شخص به اشتراک بگذارید، آنها را در اینجا درج کنید.

5- جمله ی پایانی (Closing statement)

نامه خود را با بیانیه ای که توصیه شما را تکرار می کند به پایان برسانید. این بیانیه می تواند شامل یک گواهی شخصی باشد، مانند مثال زیر:

“After renting to [Candidate] for the past two years, I can confidently recommend her as a responsible, conscientious tenant”

6- امضا (Signature)

نامه خود را با یک امضا تمام کنید.

مانند یک امضای ایمیل حرفه ای، امضای توصیه نامه شما باید فراتر از نام شما باشد. اگرچه احتمالاً در نامه خود به رابطه خود با نامزد اشاره کرده اید، اما عنوان حرفه ای خود را در زیر نام خود ذکر کنید.

ممکن است گیرنده نامه بخواهد با شما تماس بگیرد تا در مورد نامزد بیشتر گفتگو کند، بنابراین با درج اطلاعات تماس در امضای خود، دسترسی آنها را به خودتان آسانتر کنید. معمولاً، شماره تلفن و آدرس ایمیل بهترین گزینه‌هایی هستند که می‌توانید در کنار ساعات کاریتا درج کنید.

نکاتی که باید هنگام نوشتن توصیه نامه به خاطر داشته باشید

– توصیه نامه مرتبط با پوزیشن (Keep it relevant)

شاید نامزد مورد نظر، یک خانواده را از انباری در حال سوختن نجات داده باشد. این قهرمانانه و شایان ستایش است، اما مگر اینکه مرج مورد نظر برای کار با آتش نشانی محلی برای دام درخواست داده باشند. در نتیجه حتما زمینه توصیه خود را به پوزیشن مورد نظر مرتبط کنید.

درست مانند یک کاورلتر، توصیه نامه شما باید مختصر باشد. این باید دلایل کلیدی را نشان دهد که چرا نامزد گزینه ایده آل برای موقعیتی است که به دنبال آن هستند و هر جزئیاتی که انتخاب می کنید باید از این دلایل پشتیبانی کند. بحث در مورد شخصیت کاندید می تواند مفید باشد، اما آن را به تناسب آنها برای نقشی که به دنبال آن هستند گره بزنید. اگر آنها برای دانشکده پرستاری درخواست می دهند، بحث در مورد تعهد آنها به اخلاق جزئیات مهمی است که باید گنجانده شود. اگر درخواست کمک هزینه برای انجام تحقیقات باستان شناسی است، مطمئن شوید که پروژه های تحقیقاتی را که شخص در حین کار با شما رهبری کرده ذکر کرده اید.

– شامل حکایات، حقایق و آمارهای خاص باشد

هرچه اطلاعات دقیق تری در مورد کار نامزد داشته باشید، توصیه نامه شما قانع کننده تر خواهد بود. به عنوان مثال، اگر برای یک همکار که به دنبال موقعیت بازاریابی دیجیتالی است نامه می‌نویسید، نرخ تبدیل خاصی را که در حین کار با شما به دست آورده‌اند را ذکر کنید. به طور مشابه، اگر دانش آموز دبیرستانی را به دانشگاه توصیه می کنید، مطمئن شوید که حکایت هایی در مورد عملکرد آنها در تکالیف خاص و/یا فعالیت های فوق برنامه در نامه خود وارد کنید.

– از لحن مثبت، دوستانه و در عین حال حرفه ای استفاده کنید

همانطور که در بالا ذکر کردیم، لحن مناسب برای توصیه نامه، لحن حرفه ای و در عین حال قابل دسترس است. رابطه شما با نامزد و توجه شما به آنها باید در لحن نوشته شما مشهود باشد.

– اگر نمی توانید یک توصیه نامه موثر بنویسید، این کار را نکنید:

ممکن است در موقعیتی قرار بگیرید که نتوانید یک ریکامندیشن لتر صادقانه و مؤثر برای کسی که درخواست می کند بنویسید. این ممکن است به این دلیل باشد که شما شخص یا کار او را به اندازه کافی نمی‌شناسید، یا ممکن است به این دلیل باشد که کار او را ضعیف می‌دانید.

در هر صورت، راه حرفه ای برای رد درخواست این است که به سادگی به آنها بگویید که به اندازه کافی با کار آنها آشنا نیستید تا بتوانید به طور مؤثر در مورد آن بحث کنید، یا فکر نمی کنید که بهترین فردی برای نوشتن توصیه نامه برای آنها هستید. بسته به موقعیت، می توانید آنها را به شخص دیگری در سازمان خود هدایت کنید که با کار آنها آشناتر است و بنابراین توانایی بیشتری در نوشتن توصیه نامه مؤثر دارد. اگر این امکان پذیر نیست، به سادگی به آنها اطلاع دهید که نمی توانید توصیه نامه ای برای آنها بنویسید و آن را رها کنید. اکنون زمان آن نیست که کار آنها را تحقیر کنید یا به آنها بگویید که چرا تحت تأثیر آن نیستید.

 

 

اشتباهاتی که در نوشتن توصیه نامه باید از آنها اجتناب کرد

– تعمیم دادن و کلی گویی (Generalizing)

به این دو گواهی نگاه کنید:

Luis was a great student. He is very smart and a hard worker, and because of these traits, I know he’ll succeed at Rutgers University.”

“When he took my Chem I and Chem II classes, Luis consistently put 100 percent into his assignments. He demonstrated his innate intellect and dedication to his schoolwork through his thoughtful and often creative responses to critical thinking questions and assignments. Because of his passion, drive, and capacity to handle rigorous coursework, I know he’ll succeed at Rutgers University.”

در مثال دوم، نامه‌نویس به دوره‌های خاصی را که لوئیس گذرانده و اینکه چگونه در آن دوره‌ها سخت کار کرده است، بحث می‌کند. دانشجویان بزرگ زیادی در آنجا وجود دارند (و آنها برای همان تعداد محدودی از نقاط دانشگاهی درخواست می دهند)، بنابراین بسیار مهم است که نامه شما دقیقاً نشان دهد که چه چیزی نامزد را به یک انتخاب ایده آل تبدیل می کند.

– تعریف بی اساس در توصیه نامه (Hyperbole)

همانطور که نباید یک نوشته کلی از دستاوردهای نامزد ارسال کنید، از تعریف بی اساس آنها نیز خودداری کنید. این دو مثال را با هم مقایسه کنید:

  1. هیچ‌کس تا به حال فروشنده‌ای بهتر از آلیشیا نبوده است
  2. آلیسیا هر سه ماهه از ارقام فروش پیش بینی شده خود فراتر می رفت.

در مثال اول، حتی اگر درست باشد، بیشتر شبیه توصیف یک شخصیت مصنوعی است تا گواهی از کار یک شخص واقعی. استفاده از هذل در توصیه نامه اعتبار آن را تضعیف می کند، که می تواند به احتمال پذیرش یا استخدام شدن نامزد آسیب برساند.

– معرفی نکردن توصیه گر

در نامه خود، شما شخصاً نامزد را تضمین می کنید. برای اینکه این ضمانت نامه تاثیری داشته باشد، شخصی که نامه شما را می خواند باید بداند که شما کی هستید و چرا واجد شرایط توصیه نامزد هستید. یک معرفی سریع و یک یا دو جمله در مورد رابطه شما با نامزد کافی است.

نمونه توصیه نامه

شما می توانید نمونه های توصیه نامه عالی را در سراسر اینترنت پیدا کنید. فقط نوع نامه ای را که می نویسید جستجو کنید، نمونه های متعددی از حروف کارآمد را خواهید یافت.

– نمونه توصیه نامه آکادمیک

به این توصیه نامه دانشگاهی نگاهی بیندازید: دانلود

توصیه نامه

در آن، یک سرپرست سابق در مورد تناسب یک نامزد برای یک برنامه تحصیلات تکمیلی بحث می کند. این نکته مهمی است که باید به خاطر داشته باشید – حتی اگر شما نامزد را در یک محیط حرفه ای می شناختید، بینش شما نسبت به کار آنها می تواند به اندازه توصیه یک مخاطب دانشگاهی در هنگام درخواست برای کالج یا تحصیلات تکمیلی ارزشمند باشد.

– نمونه توصیه نامه حرفه ای

در اینجا نمونه ای از توصیه نامه حرفه ای آورده شده است: دانلود

توصیه نامه

ببینید چگونه این نامه نامزد خود را با بحث در مورد نمونه‌های خاصی که در آن‌ها بالاتر و فراتر رفته است برجسته می‌کند؟ اگر چنین حکایاتی برای به اشتراک گذاشتن دارید، آنها را در نامه خود بگنجانید.

سوالات متداول درباره نوشتن توصیه نامه

– توصیه نامه چیست؟ توصیه نامه گواهی کتبی از توانایی ها، دستاوردها و ظرفیت یک فرد برای رشد مداوم است.

– چگونه باید توصیه نامه را شروع کنم؟ توصیه نامه خود را با تبریکی که خواننده نامه را تصدیق می کند شروع کنید. در صورت امکان، آنها را با نام خطاب کنید. هنگامی که این امکان پذیر نیست، از یک احوالپرسی رسمی و حرفه ای مانند “To whom it may concern” استفاده کنید.

– چه چیزی باید در توصیه نامه وارد شود؟

توصیه نامه باید شامل موارد زیر باشد:

  • مقدمه ای که نام نامزد و موقعیت مورد نظر را بیان می کند
  • بیانیه واضحی از رابطه خود با نامزد
  • گواهی صادقانه از کار آنها
  • یک توصیه واضح از نامزد
  • امضایی که شامل اطلاعات تماس شماست

توصیه نامه

چگونه باید توصیه نامه را پایان دهم؟ توصیه نامه خود را با امضایی که شامل عنوان شغلی و اطلاعات تماس شما می شود پایان دهید. با گنجاندن این موارد، خواننده نامه می تواند به راحتی با شما تماس بگیرد تا در مورد کاندید با جزئیات بیشتر صحبت کنید.

سفارش استادی پلن | سفارش CVسفارش نگارش SOP

منبع: گرامرلی