Hi, How Can We Help You?
خدمات 0 تا 100 پذیرش و ویزا تحصیلی استرالیا، کانادا و انگلستان

Blog

وب سایت های دانشجویی برای تحصیل در استرالیا


برای اپلای کسب اطلاعات از منابع جامع و معتبر بسیار ضروری است تا یک فرد را به بیراهه هدایت نکند. از این رو برای جمع اوری این اطلاعات در وحله اول بایستی به وب سایت های معتبر مراجعه کرد. بنابراین در این مقاله ما برای کمک به دانشجویان و دانش اموزان که قصد تحصیل در استرالیا را دارند وب سایت های دانشجویی برای تحصیل در استرالیا را معرفی می کنیم. این وب سایت ها شامل وب سایت های دولتی و از برترین و معتبرین منابع موجود هستند که می توانند در این مسیر اطلاعات به روز و موثقی را به شما ارائه بدهند.

کشور استرالیا با بیش از 40 موسسه و بیش از هزاران دوره برای انتخاب، طیف گسترده ای از گزینه های آموزشی را برای دانشجویان داخلی و خارجی برای تحصیل در استرالیا فراهم می کند. ملبورن و سیدنی دو شهر از پنج شهر برتر برای تحصیل دانشجویان هستند. هدف اکثر موسسات آموزشی استرالیا بهبود نتایج خود از نظر رضایت دانشجو، قابلیت استخدام، کیفیت زندگی و احساس جامعه دانشجویی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه های معتبر استرالیا می توانید به مقاله دانشگاه های استرالیا برای اپلای مراجعه کنید.

برای دستیابی به این اهداف، دانشگاه ها باید خط رابط خوبی برای پذیرش داشته باشند تا دانشجویان با بالاترین پتانسیل را در دانشگاه خود بپذیرند. انتخاب بهترین دانشجویان می تواند نرخ فارغ التحصیلی و رتبه بندی دانشگاه را بهبود بخشد. یکی از بزرگترین چالش‌هایی که مؤسسات آموزشی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، اولین گام است که دانش‌آموزان را وادار به درخواست برای دوره‌های خود می‌کند.
در این راهنما با وب سایت های برتری آشنا می شوید که در این فرآیند برای تحصیل دانشگاه های استرالیا به شما کمک می کند.

وب سایت Study in Australia
دوره هایی در 29 حوزه تحصیلی مختلف در استرالیا، از جمله مهندسی، تجارت و زبان وجود دارد. این وب سایت همه مواردی را که ممکن است یک دانشجو به آن نیاز داشته باشد را فهرست می کند، خواه یک برنامه تحصیل کارشناسی در استرالیا باشد، یا دوره های فشرده زبان انگلیسی برای دانشجویان خارج از کشور (برنامه ELICOS) و یا دوره های تحصیلات تکمیلی. والدین همچنین می توانند از ابزار جستجو برای دسترسی به برنامه های دبیرستان در استرالیا استفاده کنند.
مزیت: برنامه های موجود در این وب سایت توسط چارچوب صلاحیت های استرالیا (AQF) به رسمیت شناخته می شوند. علاوه بر برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد در استرالیا، همچنین برنامه های درسی دبیرستان، کلاس های زبان انگلیسی، آموزش فنی حرفه ای (VET) و دوره های آموزش فنی و تکمیلی (TAFE) نیز ارائه می شوند.

لینک وب سایت

وب سایت The Uni Guide
فارغ التحصیلان دبیرستان می توانند هزاران دوره کارشناسی را در وب سایت The Uni Guide تحقیق کنند، فرهست بندی و مقایسه کرده و برای آنها اپلای نمایند. علاوه بر این، به دانشگاه ها و سایر مؤسسات آموزش عالی این فرصت را می دهد تا بهترین برنامه های خود را به گروهی بسیار هدفمند از متقاضیان ارائه دهند.
مزیت: این وب سایت دارای بخش مجزایی برای بورسیه های تحصیلی موجود در استرالیا است. دانش‌آموزان و دانشجویان می‌توانند بر اساس برنامه‌های انتخابی انها را فیلتر کرده و از ابزارهای موجود در پلتفرم برای فهرست و مقایسه دوره‌ها استفاده کنند.

لینک وب سایت

وب سایت ComparED
براساس دیدگاه دانشجویان فعلی و فارغ التحصیلان اخیر در استرالیا، وب سایت ComparED به دانشجویان اطلاعات دقیق و شفافی درباره موسسات آموزش عالی استرالیا ارائه می دهد. این اطلاعات مربوط به درآمد فارغ التحصیلان به دست آمده از سوابق مالیاتی می باشد. کاربران با استفاده از این وب سایت می توانند برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد گزینه های خود برای آموزش بیشتر استفاده کنند. با استفاده از طیف گسترده ای از شاخص های عملکردی، وب سایت ComparED ایجاد شد تا به کاربران امکان مقایسه موسسات آموزشی و حوزه های موضوعی مختلف را بدهد.
مزیت: بیشتر اطلاعات موجود در این وب سایت از داده های نظرسنجی به دست آمده است که از دانشجویان در مورد تجربیات آنها در آموزش عالی و شانس آنها برای یافتن شغل پس از فارغ التحصیلی سؤال شده است.

لینک وب سایت

وب سایت Course Seeker
وب سایت Course Seeker یک تلاش مشترک بین مراکز پذیرش دوره سوم (TACs) و دولت استرالیا است. این وب سایت دانشجویان را قادر می سازد تا در مورد تحصیلات آینده خود با کمک این جزئیات دقیق و شفاف در مورد ATAR ها، پیش نیازها، و رویه های ثبت نام توسط مؤسسات آموزش عالی در سراسر استرالیا تصمیم بگیرند.
مزیت: این وب سایت اطلاعاتی را در مورد مراکز ارائه دهنده، دوره، شرایط ورود و مراحل پذیرش نمایش می دهد. علاوه بر این، داده های نظرسنجی را در مورد نتایج فارغ التحصیلان و رضایت دانشجویان هم برای مراکز آموزشی نمایش داده می شود تا از کیفیت مراکز خود اگاهی یابند.

لینک وب سایت

وب سایت QILT
QILT یا شاخص‌های کیفیت برای آموزش و تعلیم، گروهی از نظرسنجی‌ها است که دولت برای استفاده در آموزش عالی تایید کرده است و کل چرخه زندگی دانشجویی، از ثبت نام تا اشتغال را پوشش می دهند. برای ارتقای بهبود کیفیت، QILT داده های عملکرد قابل اعتماد و سازگار ملی را برای آموزش عالی استرالیا در دسترس قرار می دهد.
مزیت: QILT یک منبع عالی برای دانش آموزان و دانشجویان برای یافتن اطلاعات دقیق اماری و سازمانی است که گویای این امر حمایت وزارت آموزش و پرورش دولت استرالیا از QILT می باشد. نظرسنجی های QILT و منابع مرتبط، مانند این وب سایت، توسط مرکز تحقیقات اجتماعی مدیریت می شود.

لینک وب سایت

وب سایت Better Education
وب سایت Better Education یک جامعه آنلاین رایگان برای همه افرادی است که در یادگیری و تدریس و همچنین سایر خدمات مرتبط با آموزش فعالیت دارند. این وب سایت شامل والدین، دانش‌آموزان، معلمان، مدارس، مربیان (دانشگاهی، ورزشی، تناسب اندام، هنر، برنامه فوق‌العاده) و مربیان می‌شود و همچنین پلتفرمی را برای تعامل اجتماعی ارائه می دهد و والدین و کودکان را به مدارس متصل می کند.
مزیت: علاوه بر این موارد گفته شده، این پلتفرم تخفیف هایی را بر روی کتاب های درسی، انتشارات منابع معلمان، کتابچه راهنمای امتحان، محصولات دیجیتال و همچنین کتاب هایی برای مدرسه یا آموزش عالی ارائه می دهد.

لینک وب سایت

وب سایت Australian University Rankings
وب سایت Australian University Rankings، همانطور که از نامش مشخص است، یک فهرست رتبه بندی شده از دانشگاه های استرالیا است. این وب سایت دانشگاه ها را رتبه بندی می کند و رتبه سه تا پنج ستاره را به آنها ارائه می کند. این وب‌سایت معیارهای متعددی را برای استنباط رتبه بندی ترکیب می‌کند، از جمله رتبه‌بندی جهانی، بازخورد دانش‌آموزان و دانشجویان، نتایج نظرسنجی، جنسیت و موارد دیگر.
مزیت: این وب سایت اطلاعات مفیدی را در مورد در رتبه بندی دانشگاه های استرالیا، میانگین حقوق اولیه برای فارغ التحصیلان هر دانشگاه ارائه میدهد. همچنین وب سایت دارای بخش وبلاگ مفیدی است که عموماً بازدید بالایی از دانش آموزان و دانشجویان دریافت می کند.

لینک وب سایت

وب سایت Study Australia
یکی از معتبر ترین وب سایت های دانشجویی برای تحصیل در استرالیا وب سایت Study Australia است. وب سایت Study Australia بیش از 20 سال است که یک منبع معتبر و مجاز دولت استرالیا برای دانشجویان بین المللی، خانواده های آنها و آژانس های آموزشی بوده است. این وب‌سایت به دانشجویان کمک می‌کند تا اطلاعاتی در مورد تحصیل، آموزش در استرالیا پیدا کنند و در مورد آینده و تحصیل خود تصمیم بگیرند. همه اطلاعات لازم برای تحصیل و زندگی و حتی کار در استرالیا توسط این وب سایت پوشش داده شده است.
مزیت: دانش‌آموزان، دانشجویان و والدین می‌توانند مجموعه کاملی از گزینه‌های تحصیلی را توسط این وب سایت با استفاده از ابزار جستجوی دوره مرور کنند.

لینک وب سایت

وب سایت Universities Australia
این وب سایت اهمیت اجتماعی و اقتصادی عظیم آموزش عالی را در استرالیا و سایر نقاط جهان ترویج می کند. این سازمان به نمایندگی از 39 دانشگاه عضو، توصیه ها، خط مشی واجد شرایط، تجزیه و تحلیل، پشتیبانی آماری و تفسیر رسانه ای را در مورد آموزش عالی ارائه می دهد. برای تسهیل مشارکت‌های فرامرزی و بین‌المللی، آنها همچنین پیشنهادهایی ارائه می‌کنند، سیاست‌های گسترده‌ای را ایجاد می‌کنند، دانشگاه‌های استرالیا را در کمیته‌های دولتی و تجاری منصوب می‌کنند و با دانشگاه‌های کشورهای دیگر همکاری می‌کنند.
مزیت: این وب سایت به دانشجویان اجازه می دهد تا مراکز استارتاپ دانشگاه ها را کشف کنند.

لینک وب سایت

وب سایت IHEA | Independent Higher Education Australia
بخش عمده ای از ارائه دهندگان آموزش عالی مستقل تایید شده و ثبت شده استرالیا توسط IHEA نمایندگی می شوند.
کالج ها و دانشگاه های مستقل با پردیس هایی در سراسر استرالیا از جمله اعضای آن هستند. حقوق، مهندسی، علوم کشاورزی، معماری، تجارت، حسابداری، گردشگری، آموزش، علوم بهداشتی، الهیات، هنرهای خلاق، فناوری اطلاعات و علوم اجتماعی تنها تعدادی از رشته هایی هستند که توسط اعضای IHEA تدریس می شوند.
مزیت: دانشجویان می‌توانند در این وب سایت اطلاعات بیشتری کسب کرده و از داستان‌های دانشجویی درباره دانشگاه‌های ثبت‌شده در IHEA بیشتر بیاموزند.

لینک وب سایت

وب سایت ECA – Education Centre of Australia
گروه ECA یک شرکت آموزشی نوآور و پیشرو در بازار است که از زمانی دانشجویان به استرالیا می‌رسند تا زمانی که کار پیدا کنند، خدمات گسترده ای را برای آنها ارائه می‌کند. این سازمان از طریق کلاس های زبان انگلیسی، مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، و دوره های کارآموزی هدفمند، به ده ها هزار دانشجو از سراسر جهان کمک کرده است. علاوه بر این، این مجموعه با موسسات آموزش عالی معتبر از جمله دانشگاه ویکتوریا و دانشگاه سوینبرن همکاری می کند.
مزیت: ECA اطلاعات دقیق دوره های تحصیلی را در اختیار دانشجویان قرار می دهند. همچنین خدمات دانشجویی مانند پیکاپ فرودگاهی و خدمات اسکان ارائه می دهد.

لینک وب سایت

وب سایت Universities Admissions Centre (UAC)
یکی دیگر از وب سایت های دانشجویی برای تحصیل در استرالیا بخصوص برای تحصیل در مقطع کارشناسی استرالیا وب سایت Universities Admissions Centre (UAC)است. این پلتفرم بیشتر درخواست‌های دوره کارشناسی توسط مرکز پذیرش دانشگاه‌ها (UAC) در دانشگاه‌های عضو (عمدتاً واقع در NSW و ACT) پردازش می‌شوند.
مزیت: UAC برای دانشجویان این محیط را فراهم میکند تا دوره های مورد نظر را مستقیماً از وب سایت خود جستجو کرده و برای ان اپلای نمایند.

لینک وب سایت

وب سایت Good Universities Guide
وب سایت Good Universities Guide بخشی از رسانه آموزشی مفید است که یک موتور جستجوی گسترده برای جستجوی دوره ها، موسسات، گزینه های شغلی، بورسیه ها و رویدادها در استرالیا به حساب می آید.

لینک وب سایت

وب سایت Tafe Courses
دوره های آموزش عالی بسیاری را می توانید در این وب سایت پیدا کنید و دانشجویان به بیش از 700 دوره از بیش از 80 ارائه‌دهنده آموزشی مختلف دسترسی پیدا می‌کنند، که مقایسه و انتخاب بهترین گزینه را متناسب با نیاز آن‌ها را آسان می‌کند.

لینک وب سایت

وب سایت CourseFinder
هدف CourseFinder گردآوری بزرگترین و با کیفیت ترین دوره های آموزش از راه دور است. دانش آموزان می توانند ضمن استفاده از راحتی و انعطاف پذیری آموزش آنلاین، از مزایای آموزش آنلاین بهره مند شوند. این پلتفرم در گردآوری دوره های آموزش آنلاین و از راه دور از دوره های TAFE، مدارس خصوصی و دانشگاه های استرالیا تخصص دارد.
مزیت: CourseFinder فهرست گسترده‌ای از دوره‌های آموزشی از برترین ارائه‌دهندگان دارد، که آن را به یکی از بهترین سایت‌ها برای دانشجویان و دانش آموزان و متخصصان تبدیل می‌کند.

لینک وب سایت

وب سایت Open Universities Australia
آموزش عالی آنلاین را می توان از طریق وب سایت Open Universities Australia (OUA) یافت. این پلتفرم وب سایتی را فراهم می کند که دانشجویان را قادر می سازد تا در مورد صدها مدرک ارائه شده توسط دانشگاه های برتر استرالیا تحقیق کنند. این پلتفرم غیرانتفاعی در سال 1993 تأسیس شد و برای هر دانشجویی که مایل به تحقیق و ادامه تحصیل در استرالیا است قابل دسترسی می باشد.
مزیت: با OUA، دانشجویان و متخصصان شاغل می توانند به هر دانشگاهی که انتخاب می کنند وارد شوند و تحصیلات با کیفیت را دریافت کنند.

لینک وب سایت

وب سایت Education Review
وب سایت Education Review ، وب سایتی قدیمی و معتبر در زمینه آموزش و تحصیل در استرالیا می باشد و همچنین دارای یک کتابخانه غنی از پادکست ها است که صنعت آموزش را پوشش می دهد.

لینک وب سایت

وب سایت SchoolNews – Australia
پلتفرم SchoolNews آموزش مدارس استرالیا را پوشش می دهد، بطوریکه این سازمان مقالات را به صورت چاپی و دیجیتال منتشر می کند. همچنین این سازمان حوزه‌هایی مانند فناوری و سلامت روان را پوشش می‌دهند که دانش‌آموزان دوره سوم و متخصصان شاغل را به خود جلب می‌کند.

لینک وب سایت


تحصیل در نیوزلند


تحصیل در نیوزیلند را می توان در کنار سایر مقاصد تحصیلی یک گزینه جذاب مهاجرتی کمتر شناخته شده را مورد توجه قرار داد. نیوزلند را می‌توان با پرچم‌های تقریباً یکسان و لهجه‌های دوست‌داشتنی‌اش تنها به‌عنوان «برادر کوچک‌تر استرالیا» نامید. با این وجود یک مقصدی است که باید به طور جدی برای ادامه تحصیل خود در نظر بگیرید. هنگامی که به چشم انداز ادامه تحصیل در خارج از کشور پرداخته می شود، جذابیت نیوزلند به خوبی برهمگان آشکار است و مزایای فراوانی را به همراه دارد که عمیقاً در بین دانشجویان بین المللی طنین انداز است. وجود دانشگاه های معتبر، کیفیت بالای زندگی مردم، جامعه متنوع و مناظر طبیعی زیبا همگی باعث شده که این کشور کوچک در کنار تحصیل در کانادا و تحصیل در استرالیا، یک مقصد دیگر برای تحصیل و زندگی انتخاب شود. نیوزیلند در جنوب غربی اقیانوس آرام قرار دارد و نزدیک ترین کشور به استرالیا است.

نیوزیلند از دو جزیره اصلی و چند جزیره کوچک تشکیل شده و پایتخت آن ولینگتون و بزرگترین شهر آن هم اوکلند است. به طور کلی برای تحصیل در نیوزیلند، 8 دانشگاه دولتی وجود دارد که از طرف دولت به صورت کامل حمایت می شوند. بدلیل جمعیت بسیار پایین کشور نیوزلند تعداد دانشگاه ها نیز نسبت به سایر کشور ها کمتر است ولی با این حال دانشگاها های نیوزیلند در بین رتبه های برتر دانشگاه های دنیا قرار دارند و از اعتبار بالایی برخوردار هستند. به عنوان مثال دانشگاه اوکلند رتبه 68 را درسال 2024 براساس رنکینگ QS در بین دانشگاه های جهان کسب کرده است.

پایتختولینگتون
واحد پولNZD، دلار نیوزیلند
زبانانگلیسی, Māori, NZ Sign Language
شهرهای بزرگ دانشجوییاوکلند، کرایست چرچ، همیلتون
هزینه تحصیلمتغیر
منبع تامین مالیبورسیه ها و وام های دانشجویی
امتحانات لازمهIELTS, TOEFL
فرخوان اپلایفوریه و جولای

1. (نسبتا) مقرون به صرفه است

برای تحصیل در دانشگاه نیوزلند، دانشجویان بین المللی بین 5000 تا 15000 یورو در هر سال تحصیلی می توانند انتظار داشته باشند. اگرچه این هزینه انچنان ارزان نیست، اما بسیار مقرون به صرفه تر از تحصیل در دانشگاه های کشورهای دیگر مانند ایالات متحده، کانادا، بریتانیا یا استرالیا است. همچنین می توانید برای حمایت از تحصیلات خود برای بورسیه تحصیلی اقدام کنید.2. آموزش برتر بر اساس الگوی موفق 

سیستم آموزشی در نیوزلند بر اساس مدل موفق انگلستان است. با چنین پایه محکمی، جای تعجب نیست که دانشگاه های نیوزلند در سطح بین المللی مورد توجه قرار می گیرند و اکثر آنها هر ساله در رتبه بندی های برتر دانشگاه های جهانی قرار می گیرند.3. زندگی در محیطی امن و آرام

در سال 2020، نیوزلند به عنوان دومین کشور صلح آمیز در فهرست جهانی صلح ثبت شد. این کشور از میزان جرم و جنایت و فساد پایین، یک محیط سیاسی باثبات و یک جامعه کلی صلح آمیز برخوردار است که در آن شهروندان می توانند از فعالیت های روزمره خود لذت ببرند.4. نیوزلندی ها دوستانه و خوش برخورد هستند

نیوزلندی‌ها به واسطه رفتار دوستانه و گشاده رویی خود نسبت به مهاجرین بسیار شناخته شده هستند. این امر به این دلیل است که آنها از اصول سنتی و محلی مائوری- manaakitanga پیروی می کنند که تماماً در مورد مراقبت از افراد دیگر و به اشتراک گذاشتن درک و احترام متقابل است.5. سبک زندگی با کیفیت

در میان مناظر خیره کننده، نیوزیلند کیفیت زندگی تحسین برانگیزی را ارائه می دهد. از سواحل آرام گرفته تا کوه‌های شگفت‌انگیز، دانش‌آموزان و دانشجویان می‌توانند از شکوه طبیعت لذت ببرند و رفاه کلی خود را در طول زندگی در این کشور را افزایش دهند.


سیستم آموزشی نیوزلند
سیستم آموزشی در نیوزلند یک مدل سه سطحی می باشد که شامل مدارس ابتدایی و راهنمایی، به دنبال آن مدارس متوسطه (دبیرستان) و آموزش عالی در دانشگاه ها و پلی تکنیک ها است. سال تحصیلی در نیوزیلند بین مؤسسات متفاوت است، اما عموماً از اوایل فوریه تا اواسط دسامبر برای مدارس ابتدایی، اواخر ژانویه تا اواخر نوامبر یا اوایل دسامبر برای مدارس متوسطه و پلی تکنیک و از اواخر فوریه تا اواسط نوامبر برای دانشگاه ها ادامه دارد.


 • آموزش در دوران کودکی: از تولد تا سن ورود به مدرسه
 • تحصیلات ابتدایی و متوسطه: از 5 تا 19 سالگی
 • تحصیلات تکمیلی: آموزش عالی و حرفه ای.

سیستم آموزشی در نیوزیلند بسیار کاربردی است. حفظ مطالب درسی، دیگر روش استاندارد آموزشی در دانشگاه های نیوزلند به حساب نمی آید. علاوه بر این، برخی از دانشگاه ها خدمات حمایتی زیادی را به خصوص برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. آنها می توانند مراقبت های راون و سلامت، کارگاه های آموزشی در مورد مدیریت استرس، تمرکز حواس، تکنیک های مدیتیشن، نحوه غلبه بر اهمال کاری، نحوه حفظ تعادل مطالعه و زندگی و موارد دیگر ارائه دهند، تا سال های تحصیل شما را تا حد امکان آرام و دلپذیر کنند.

1- آموزش در دوران کودکی (Early childhood education)

یادگیری زودهنگام به کودکان کمک می کند تا در مورد محیط پیرامون خود اعتماد به نفس و کنجکاوی داشته باشند. این کار به فرزند شما کمک می‌کند وقتی به مدرسه می‌روند عملکرد بهتری داشته باشند و مهارت‌های مهمی را برای تقویت شادی و موفقیت خود در ادامه مراحل زندگی توسعه دهند. در نیوزیلند آموزش در دوران کودکی (ECE) اجباری نیست، اما حدود 96 درصد از کودکان در ECE شرکت می کنند. انواع مختلفی از خدمات ECE وجود دارد و تمام آموزش هایی که کودکان در خدمات ECE تجربه می کنند توسط چارچوب برنامه درسی Te Whāriki مدیریت می شود. دولت به تمام کودکانی که تا 6 ساعت در روز (در مجموع 30 ساعت در هفته) در ECE شرکت می کنند، یارانه می دهد. 20 ساعت ECE بالاترین کمک هزینه و یارانه ای است که برای همه کودکان 2 تا 5 ساله که در ECE شرکت می کنند در دسترس است.

2- آموزش دبستان و متوسطه (Primary and secondary education)

مدارس دبستان و متوسطه، سطح دوم آموزش در نیوزیلند هستند. تحصیل کودکان بین سنین 5 تا 19 سال اگر شهروند نیوزلند یا مقیم دائم باشند در مدارس دولتی رایگان است. در نیوزیلند تحصیل در مدارس از سن 6 تا 16 سالگی اجباری است و در اکثر مدارس کودکان می تواند در روزی که 5 ساله می شوند، مدرسه را شروع کنند (نیازی نیست تا شروع سال تحصیلی جدید صبر کند).

با این حال برخی از مدارس، سیاستی دارند که کودکان را به صورت گروهی در ابتدای هر ترم (ورودی همگروهی) در مدرسه پذیرش می کنند. اکثر کودکان تا حدود 17 سالگی در مدرسه می مانند. سیستم آموزشی مدارس از 13 کلاس تشکیل شده است یعنی تحصیلات دبستان از کلاس 1 شروع شده و تا کلاس 8 (حدود 5 تا 12 سالگی) ادامه می یابد. تحصیلات متوسطه نیز از سال 9 تا سال 13 (حدود 13 تا 17 سالگی) ادامه دارد.

اکثر مدارس در نیوزیلند متعلق به دولت (مدارس دولتی) و دارای بودجه بوده، برنامه درسی ملی را تدریس کرده و سکولار (غیر مذهبی) هستند. مدارس ادغام شده دولتی، مدارسی هستند که ویژگی خاصی دارند و توسط دولت تامین می شوند و برنامه درسی ملی را آموزش می دهند. مدارس خصوصی مقداری بودجه دولتی دریافت می‌کنند، اما عمدتاً از طریق دریافت هزینه‌ از والدین تأمین مالی می‌شوند.

3- آموزش درجه سوم یا عالیه (tertiary education)

در سطح دبیرستان و پس از فارغ التحصیلی دانش آموزان می توانند شروع به تخصص در آموزش های حرفه ای کنند. برای این منظور دانش آموزان می توانند از تعدادی زیادی برنامه و موسسات برای کار یا ادامه تحصیل کمک بگیرند.


 • آموزش فنی و حرفه ای: در سطح دبیرستان، دانش آموزان می توانند شروع به تخصص در یادگیری حرفه ای کنند.
 • پشتیبانی از جوانان: دوره‌های پشتیبانی جوانان به دانش‌آموزان 16 تا 19 ساله این امکان را می‌دهد که به‌طور رایگان در زمینه گواهینامه‌های سطح 1-3 یا سطح 1-3 NCEA تحصیل کنند. این دوره ها معمولاً به صورت حرفه ای متمرکز هستند.
 • آکادمی های حرفه ای: آکادمی‌های بازرگانی، برنامه‌های حرفه‌ای و فناوری را به دانش‌آموزان (سنین 15 تا 18 سال) آموزش می‌دهند. آنها از طریق مدارس و سایر ارائه دهندگان اداره می شوند.
 • موسسات فناوری: مؤسسه‌های فناوری و پلی‌تکنیک، آموزش های فنی حرفه‌ای را از دوره‌های مقدماتی تا کسب یک مدرک تحصیلی را آموزش می‌دهند.
 • آموزش خصوصی: موسسات آموزشی خصوصی دوره های حرفه ای خاصی را در سطح گواهینامه و دیپلم ارائه می دهند.
 • وانانگا: نیوزیلند دارای 3 وانانگا (موسسات آموزشی و تحقیقاتی مائوری) است که طبق سنت مائوری و رسم مائوری تدریس می کنند و سرتیفیکت، دیپلم و مدرک ارائه می دهند. برخی در زمینه های تخصصی تا مقطع دکتری نیز تدریس ارائه میدهند.
 • دانشگاه ها: نیوزیلند دارای 8 دانشگاه دولتی است. هر دانشگاه مدارک تحصیلی را در رشته های مختلف ارائه می دهد و دارای نقاط قوت در مقاطع حرفه ای تخصصی است.

در شکل زیر می توانید ساختار کلی سیستم آموزشی نیوزیلند را مشاهده کنید. البته به علت اینکه برخی مدارس سیاست های مخصوص به خود را برای سن پذیرش دارند، مقوله سن ورود به مدارس را به صورت حدودی بیان کردیم.

ساختار سیستم آموزشی نیوزیلند
چارچوب صلاحیت های نیوزیلند (NZQF) سیستمی برای تایید سطح و کیفیت مدارک ارائه شده توسط ارائه دهندگان آموزش در نیوزیلند است. تمام مدارک ذکر شده در NZQF با تضمین کیفیت ارائه شده است تا در سراسر جهان شناخته شده و قابل اعتماد باشد. چارچوب صلاحیت های نیوزلند دارای سه مرحله است:
سطوح 1-4 : سرتیفیکت ملی پیشرفت تحصیلی (NCEA) را پوشش می دهد و شامل مدرک اصلی در مدارس متوسطه و آموزش حرفه ای پایه است.
سطوح 5-6 : سرتیفیکت های مدرک حرفه ای و دیپلم را پوشش میدهد.
سطوح 7-10: مدارک تحصیلی کارشناسی و تحصیلات تکمیلی را پوشش میدهد.

نیوزیلند برخی از متنوع ترین مدارک تحصیلی را در جهان ارائه می دهد که در این بین بعضی از محبوب ترین گزینه های تحصیل در نیوزلند عبارتند از:


 • مدارک تحصیلی علوم کامپیوتر در نیوزیلند
 • مدارک تحصیلی آموزش و پروش در نیوزیلند
 • مدارک تحصیلی روانشناسی در نیوزیلند
 • مدارک تحصیلی بازرگانی در نیوزیلند
 • مدارک تحصیلی کشاورزی در نیوزیلند
 • مدارک تحصیلی مهندسی زیست پزشکی در نیوزیلند

شهرهای محبوب در نیوزیلند برای تحصیل

نیوزیلند دارای شهرهایی است که در نظام رتبه بندی کیفیت در رتبه های برتر در جهان معمولا می باشد. بنابراین جای تعجب نیست که به جز پایتخت آن یعنی ولینگتون، مقاصد محبوب دیگری مانند اکلند و کرایست چرچ نیز وجود داشته باشد.

برای چنین کشور کوچکی، مطمئناً نیوزیلند دانشگاه ها و مؤسسات زیادی برای انتخاب ندارد و تصمیم گیری نمی تواند سخت باشد. در ادامه فهرستی کوچک از دانشگاه هایی که می توان برای تحصیل انتخاب کرد ذکر کرده ایم:

نام دانشگاهبهترین دورها رنکینگ QS 2024رنکینگ 2023
University of Aucklandاکثر رشته ها68139
University of Otagoتحقیقات پزشکی206301-350
University of Canterburyمهندسی256601-800
Victoria University of Wellingtonعلوم انسانسی و هنر241401-500
University of Waikatoمدیریت کسب و کار250401-500
Massey Universityکشاورزی و دامپزشکی239601-800
Lincoln Universityکشاورزی362401-500
در ابتدا باید به این موضوع واقف بود که سال تحصیلی در نیوزلند از فوریه شروع می شود و در نوامبر به پایان می رسد و در ژوئن یا ژوئیه یک ماه استراحت وجود دارد. برای تحصیل در نیوزیلند، اپلای به مقطع تحصیلی مورد نظر شما بستگی دارد. برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نیاز است که از طریق وب سایت دانشگاه مورد نظر خود اقدام کنید و برای مقطع دکتری نیز بایستی ابتدا با یک استاد راهنما به مکاتبه بپردازید و پس از توافق با وی، ادامه پروسه اپلای را از طریق وب سایت دانشگاه انجام دهید. وقتی به صورت آنلاین درخواست می دهید، مدارکی که باید ارائه دهید عبارتند از:


 • گذراندن دوره های آمادگی

  • این نوع دوره‌ها به دانشجویان کمک می‌کنند تا درست قبل از شروع دوره کارشناسی ارشد یا سایر برنامه‌های تحصیلات تکمیلی، از لحاظ آموزشی تجربه و مهارت بیشتری کسب کنند.
  • شرکت در یک برنامه تحصیلی مانند pre-M.B.A، pre- law، یا pre-medicine و همچنین هر دوره پایه یا آمادگی که به شما امکان می دهد رزومه پربارتری را برای خود فراهم کنید.


 • بهبود زبان انگلیسی خود
  حداقل نمرات برای دانشجویان بین‌المللی از دانشگاهی به دانشگاه دیگر و گاهی از برنامه‌ای به برنامه دیگر متفاوت است. اما با این حال به مقدر حداقلی که دانشگاه ها تعیین کرده اند اکتفا نکنید. آزمون‌های مهارت انگلیسی که توسط دانشگاه های نیوزیلند پذیرفته می‌شوند عبارتند از:

  • TOEFL iBT
  • IELTS Academic
  • Cambridge: C1 Advanced or C2 Proficiency
  • PTE Academic
  • Michigan English Language Assessment Battery (MELAB)


 • تدوین مقاله های پژوهشی و انجام کارهای تحقیقاتی


 • Auckland

  • Pacific International Hotel Management School
  • University of Auckland
  • Business School
  • Auckland University of Technology
  • Auckland Institute of Studies
  • Unitec Institute of Technology
  • University of Greenwich
  • ICL Graduate Business School
  • Whitecliffe College
  • Media Design School
  • Massey University
  • New Zealand Tertiary College
 • Christchurch

  • Lincoln University Canterbury
  • University of Canterbury
 • Dunedin

  • University of Otago
 • Hamilton

  • Waikato Management School
  • University of Waikato
  • Waikato Institute of Technology
 • Gisborne 

  • Business School
 • Hastings

  • Eastern Institute of Technology
 • Invercargill

  • Southern Institute of Technology
 • Wellington

  • Wellington Institute of Technology
  • TOI Whakaari New Zealand Drama School
  • Victoria University of Wellingto


 • Manukau City

  • Manukau Institute of Technology
  • Auckland University of Technology


 • Napier

  • Business School


 • Nelson

  • Nelson Marlborough Institute of Technology


 • North Shore

  • Auckland University of Technology


 • Palmerston North

  • Massey University


 • Paraparaumu

  • University of Auckland


 • Porirua

  • Wellington Institute of Technology


 • Rotorua

  • Toi Ohomai Institute of Technology


 • Tauranga

  • Toi Ohomai Institute of Technology


 • Wanganui

  • Universal College of Learningشرایط لازم برای تحصیل در نیوزلند
این راهنما الزامات اساسی را برای دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در نیوزیلند را دارند، نشان میدهد.

دیپلم تحصیلات تکمیلی (Graduate Diploma)

دیپلم تحصیلات تکمیلی درحقیقت یک مدرک کارشناسی پیشرفته است که بعد از مقطع کارشناسی یا همان زمان با مقطع کارشناسی انجام می‌شود. این مدرک به‌عنوان یک مسیر برای اثبات توانایی فرد برای پذیرش در تحصیلات عالیه در یک رشته متفاوت استفاده می شود. این مدرک در چارچوب صلاحیت نیوزیلند در رده‌بندی مدارک در سطح 7 جای دارد. این در حالی است که منظور از دیپلم تحصیلات عالیه (Post-graduate Diploma) در چارچوب صلاحیت نیوزلند در رده‌بندی مدارک، سطح 8 را دارد و برای گسترش دانش و مهارت‌های دانشجویی طراحی‌شده است. برای دیپلم تحصیلات تکمیلی در نیوزلند، دانش آموزان به طور کلی باید:


 • دارای مدرک کارشناسی یا معادل آن باشند.
 • پیش نیازهای اختصاصی دوره انتخابی را برآورده کنند.
 • مهارت زبان انگلیسی را از طریق آزمون هایی مانند آیلتس یا تافل به نمایش بگذارند.
 • ارائه ریز نمرات دانشگاهی و توصیه نامه ها.
 • احتمالاً نیاز به یک مصاحبه و یک انگیزه نامه نیز می شود.

مقطع کارشناسی

برای تحصیل کارشناسی در نیوزیلند، متقاضیان معمولاً باید:


 • مدرکی مبنی بر تکمیل سال 12 یا معادل آن از کشور خود ارائه دهند.
 • پیش نیازهای دوره انتخابی را برآورده نمایند.
 • مهارت زبان انگلیسی را نشان دهند.
 • ریز نمرات تحصیلی را ارسال کنند.
 • برخی از دوره ها ممکن است به یک نمونه کار یا پرتفولیو نیاز داشته باشند، به ویژه در رشته های هنر و طراحی و معماری.

مقطع کارشناسی ارشد

برای شروع تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در نیوزیلند متقاضیان باید:


 • دارای مدرک کارشناسی مرتبط باشند.
 • پیش نیازهای دوره انتخابی خود را برآورده کنند.
 • ارائه مدرکی دال بر مهارت های زبان انگلیسی.
 • ارائه ریز نمرات دانشگاهی و توصیه نامه.
 • ارائه ریسرچ پروپوزال و انگیزه نامه.

مقطع دکتری

برای شروع تحصیل در مقطع دکتری در نیوزیلند متقاضیان باید:


 • مدرک کارشناسی ارشد در رشته مرتبط داشته باشند.
 • توانایی و تجربه پژوهشی را نشان دهند.
 • یک پروپوزال تحقیقاتی را ارسال کنند.
 • مهارت زبان انگلیسی را به نمایش بگذارند.
 • توصیه نامه های آکادمیک را برای تضمین توانایی های تحقیقاتی خود ارائه دهند.

آزمون های مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های نیوزیلند

برای اکثر دوره های تحصیلی در نیوزیلند، تسلط به زبان انگلیسی ضروری است. آزمون های رایج پذیرفته شده عبارتند از:


 • آیلتس
 • تافل
 • PTE Academic
 • Cambridge English C1 Advanced or C2 Proficiency

علاوه بر شرایط کلی که در بالا ذکر شد، آزمون های خاصی وجود دارند که به درخواست شما برای تحصیل مقطع کارشناسی در نیوزیلند کمک می کنند که عبارتند از:


 • SAT (آزمون ارزیابی تحصیلی) برای برخی از برنامه ها.
 • ACT (تست کالج آمریکایی) نیز گاهی اوقات به رسمیت شناخته می شود.
 • آزمون های دوره خاص، به ویژه برای دوره های حرفه ای مانند معماری یا طراحی.

علاوه بر شرایط کلی که در بالا برای اپلای تحصیلات تکمیلی ذکر شد، آزمون های دیگری نیز وجود دارند که به درخواست شما برای تحصیل مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در نیوزیلند کمک می کنند که عبارتند از:


 • آزمون GRE برای دوره های علوم، مهندسی و هنر.
 • آزمون GMAT که عمدتا برای دوره های MBA و مرتبط با کسب و کار.

البته در قسمت های پیش تر در ورد این مدارک صحبت کرده ایم اما برای یک جمع بندی کلی در ادامه مجموعه اسناد لازم برای اپلای و تحصیل در نیوزیلند اشاره می کنیم که عبارتند از:


 • ریز نمرات و گواهینامه های تحصیلی.
 • توصیه نامه ها.
 • بیانیه هدف یا انگیزه نامه.
 • سی وی یا رزومه برای برخی از برنامه های تحصیلات تکمیلی.
 • پرتفولیو یا نمونه کارها برای دوره های هنر، طراحی و معماری.
 • اثبات مهارت زبان انگلیسی.

تاریخ های زیر به صورت حدودی برای دانشجویان بین المللی می باشد و همواره برای کسب تاریخ دقیق بایستی به وب سایت موسسه مورد نظر خود مراجعه کنید:

ورودی ترممدت (ددلاین)
فوریهاکتبر (سال قبل)
جولایآوریل
در جدول زیر ددلاین های مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را می توانید مشاهده کنید. این تاریخ براساس فرخوان های سال قبل است و ممکن است بنابر نظر دانشگاه دچار تغییر شود. پس همواره به ددلاین دوره و دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید:

نام دانشگاهاپلیکیشن ددلاین برای کارشناسی اپلیکیشن ددلاین برای ارشد
University of Aucklandدسامبرنوامبر
University of Canterbury  ژانویهدسامبر
Victoria University of Wellington  ژانویهدسامبر
University of Otago  دسامبرنوامبر
Massey University  ژانویهدسامبر
Lincoln University  ژانویهدسامبر
AUT Universityدسامبرنوامبر
Waikato Universityژانویهدسامبر
University of the South Pacific دسامبرنوامبر
University of Waikatoژانویهدسامبر
در نیوزیلند، دولت به دانشگاه‌ها اجازه می‌دهد که هزینه‌های تحصیل خود را تعیین کنند. هزینه های تحصیل در نیوزیلند بسته به دوره و دانشگاهی که انتخاب می کنید متفاوت است. در این بین معمولا دوره های MBA و پزشکی همواره بیشترین شهریه را دارند. در جدول زیر میانگین شهریه ای که یک دانشجوی بین المللی می تواند برای تحصیل در نیوزیلند انتظار داشته باشد را ذکر کرده ایم.

سطح تحصیلاتهزینه برای دانشجویان بین المللی در NZD (در سال)
کارشناسی $20,500 - $25,000
کارشناسی ارشد$19,000 - $29,000
دکتری$6,500 - $9,000
یکی از جذابیت های تحصیل در نیوزیلند طیف وسیعی از بورسیه های تحصیلی است که برای دانشجویان بین المللی در دسترس است. این بورسیه ها براساس شایستگی، کشورمبدا و رشته تحصیلی و .... به متقاضی ارائه می شود. این بورسیه ها می توانند هزینه های تحصیل و در برخی موارد هزینه های زندگی را به میزان قابل توجهی جبران کنند.

بورسیه تحصیلیشرحشایستگیمقدار به NZD
New Zealand Excellence Awardsبرای دانشجویان برتر از کشورهای منتخبدانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی NZD 10,000
Kiwi Scholarshipبرای دانشجویانی که استعدادهای استثنایی در ورزش یا هنر دارند.دانشجویان کارشناسیNZD 5,000
Pacific Scholarshipsبرای دانش آموزان کشورهای اقیانوس آرامدانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلیNZD 8,000
Maori Education Scholarshipsبرای دانش آموزان مائوری که از نظر تحصیلی عالی هستنددانشجویان کارشناسیNZD 7,000
NZIDRS (New Zealand International Doctoral Research Scholarships)برای دانشجویان بین المللی که در مقطع دکتری تحصیل می کنند.دانشجویان دکتریشهریه کامل + هزینه زندگی
Leadership Scholarshipsبرای دانشجویان با مهارت های رهبری ثابت شدهدانشجویان کارشناسیNZD 6,000
از محل اسکان و حمل و نقل گرفته تا نیازهای روزمره و فعالیت های اوقات فراغت، از عوامل اصلی تاثیرگذار برای زندگی در نیوزیلند است. البته این هزینه ها به صورتی تقریبی برای یک نفر در نظر گرفته شده و براساس سبک زندگی و محل زندگی متقاضی تغییر پذیر است. در اینجا خلاصه ای از میانگین هزینه ها آمده است.

مشخصاتمیانگین هزینه ماهانه (NZD)
محل اقامت (اجاره)800 NZD
خدمات شهری (برق، آب، گاز)150 NZD
اینترنت50 NZD
تلفن همراه40 NZD
مواد غذایی300 NZD
غذا200 NZD
حمل و نقل عمومی70 NZD
بیمه سلامت60 NZD
سرگرمی (فیلم، رویداد و غیره)75 NZD
فارغ التحصیلی در دانشگاه های نیوزیلند صرفاً پایان یک سفر تحصیلی نیست، بلکه آغاز یک فصل جدید است، فصلی که اغلب شامل انتخاب هایی در مورد شغل و آینده شما می شود. در ادامه به برخی از مشاغلی که دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می توانند برای ان اقدام کنند ذکر شده است.

زمینه شغلیحقوق تقریبی سالانه (NZD)
Business Management70,000 NZD
Education and Training65,000 NZD
Healthcare75,000 NZD
IT & Computer Science80,000 NZD
Statistics and Data Science78,000 NZD
دولت نیوزیلند ویزاهای گوناگونی براساس هدف متقاضی و مدت زمان اقامت در نیوزیلند صادر می کند.


 • افرادی که قصد دارند در یک دوره تمام وقت بیش از سه ماه در نیوزیلند تحصیل کنند بایستی برای ویزای دانشجویی اقدام کنند. با این ویزا دانشجویان می توانند 20 ساعت در هفته در ایام تحصیلی و بصورت تمام وقت در ایام تعطیلات مشغول به کار شوند.
 • افرادی که قصد دارند در یک دوره کوتاه مدت کمتر از سه ماه در نیوزلند تحصیل کنند، بایستی برای ویزای توریستی اقدام کنند.  

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی نیوزیلند:


 • نامه پذیرش دانشگاه
 • پاسپورت معتبر
 • گواهی پزشکی و عدم سوء سابقه
 • بیمه درمانی و بیمه مسافرتی
 • مدرک زبان انگلیسی
 • گواهی تمکن مالی به ارزش 20000 دلار نیوزلند برای یک سال
 • داشتن تمکن مالی برای بازگشت به کشور خود
 • پرداخت هزینه درخواست ویزا
 • تضمین محل اقامت در نیوزلند ( افراد زیر 18 سال)
 • افراد زیر 18 سال، به رضایت قیم قانونی نیاز دارند.

به سادگی میتوانید درخواست مشاروه تحصیل در نیوزیلند را از طریق فرم زیر ثبت نمائید.


بیومتریک ویزای کانادا


یکی از مراحل اقدام برای انواع ویزاهای کانادا، بیومتریک ویزای کانادا یا انگشت نگاری می باشد. بیومتریک فرآیندی است که در طی آن اطلاعات مربوط به اثر انگشت الکترونیکی و یک عکس دیجیتال از متقاضی گرفته می شود. افسران اداره مهاجرت کانادا از بیومتریک برای تایید هویت شما استفاده می کنند. این امر جعل هویت شما را دشوارتر می کند و رفع خطاها را آسان تر می کند. پس از ارائه مشخصات بیومتریک خود، آنها در پایگاه داده دولت کانادا حفظ و نگه داری می شوند.

اگر قصد مهاجرت به کانادا و همچنین درخواست ویزای توریستی، استادی پرمیت یا وورک پرمیت را دارید معمولاً بیومتریک لازم است. همچنین اگر برای اولین بار قصد درخواست ویزای کانادا را دارید، باید اطلاعات بیومتریک خود را ثبت کنید. ارائه بیومتریک برای ویزای کانادا شامل انگشت نگاری و عکس شما می باشد.

به گفته اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC)، دسترسی به اطلاعات بیومتریک، شناسایی و بازداشت افرادی که سلامت و ایمنی کانادایی ها را تهدید می کنند را برای افسران خدمات مهاجرت و مرزی ساده تر می کند. علاوه بر این، به مقامات دولتی در تأیید هویت مهاجران کمک می کند، روند پردازش درخواست را ساده کرده و پذیرش را برای مهاجران قانونی ساده تر می کند.

اگر برای یکی از موارد زیر درخواست می دهید، بایستی اطلاعات بیومتریک را ارائه بدهید:


 • اقامت دائم
 • ویزای توریستی
 • مجوز کار یا همان وورک پرمیت
 • استادی پرمیت یا همان مجوز تحصیل
 • تمدید مجوز کار یا وورک پرمیت
 • تمدید استادی پرمیت یا مجوز تحصیل
 • تمدید اقامت شما در کانادا
 • وضعیت پناهندگی

اداره مهاجرت کانادا (IRCC) اطلاعات زیر را برای بیومتریک ویزای کانادا جمع آوری می کند:


 • اثر انگشت
 • عکس های دیجیتال
 • اطلاعات هویتی (نام، تاریخ تولد، سن و سایر اطلاعات شخصی) که در گذرنامه متقاضی ذکر شده است.

مولفه های هزینهمبلغ (CAD)
به ازای هر شخص85.00
به ازای هر خانواده (2 یا چند متقاضی در مکان و زمان یکسان درخواست می کنند)حداکثر هزینه کل 170 دلار
گروه هایی متشکل از 3 نفر یا بیشتر که همزمان برای مجوز کار درخواست می دهندحداکثر هزینه کل 255 دلار
☑️ پیشنهاد مطالعه: مشاوره ویزا توریستی کانادا

اگر برای اولین بار برای ویزای کانادا اقدام می کنید، باید اطلاعات بیومتریک خود را ارائه دهید. پس از آن، شما باید هر 10 سال یک بار اطلاعات بیومتریک خود را ثبت کنید. یعنی اطلاعات بیومتریک شما تا 10 سال اعتبار دارد و پس از گذشت این زمان بایستی دوباره برای ثبت اطلاعات جدید اقدام کرد. همچنین با استفاده از ابزار بررسی وضعیت، می توانید مطمئن شوید که آیا بیومتریک های شما هنوز معتبر هستند و یا چه زمانی منقضی می شوند.

الزامات بیومتریک ویزای کانادا
در ادامه شرایط لازم برای ارائه مشخصات بیومتریک و نکاتی برای دریافت بهترین عکس ها و اثر انگشت در طول قرار ملاقات بیومتریک برای درخواست ویزای کانادا آمده است.


 • در زمان انجام بیومتریک دست شما باید عاری از هر گونه تتو یا حنا باشد.
 • دست های شما باید عاری از هر گونه بریدگی، جراحت یا آسیب دیدگی روی انگشتان باشد.
 • در زمان عکس برداری تمام صورت شما باید به وضوح قابل مشاهده باشد.
 • اگر با حجاب سر عکس برداری انجام میدهید بایستی صورت شما به طور کامل قابل مشاهده باشد.
 • پوشش سر فقط برای مقاصد مذهبی مجاز است.
 • قبل از ارائه بیومتریک، اجازه دهید جراحات موقت، بریدگی ها، ترک های انگشتان شما بهبود یابد.
 • از پوشیدن لباس های رنگ روشن خودداری کنید.
 • اگر در طول قرار ملاقات شما اثر انگشت با کیفیت بالا دریافت نشود، ممکن است لازم باشد بیومتریک شما دوباره در تاریخ دیگری تکرار شود.

برای انجام انگشت نگاری یا بیومتریک کانادا بایستی چندین مدرک را همراه خود به مراکز VAC ارائه دهید:


 • نامه دستورالعمل بیومتریک - Biometrics instruction letter
 • نامه رزرو وقت بیومتریک - Appointment Letter: این نامه بعد از تعیین وقت انگشت نگاری برای متقاضی صادر می‌شود.
 • گذرنامه معتبر


 • اگر برای ویزای توریستی، استادی پرمیت یا وورک پرمیت درخواست می دهید، باید هر 10 سال یکبار بیومتریک خود را ارائه دهید.
 • اگر بیومتریک را به عنوان بخشی از درخواست ویزای توریستی، مجوز کار یا تحصیل ارائه کرده اید و هنوز معتبر هستند، نیازی به ارائه مجدد آنها ندارید.
 • اگر در گذشته هرگز بیومتریک خود را نداده اید، یا اگر از ارائه آخرین بیومتریک بیش از ده سال گذشته است، باید دوباره آنها را ارائه بدهید.

برای رزرو وقت انگشت نگاری کانادا یا بیومتریک نخست باید برای ویزای مورد نظر خود از سایت اداره مهاجرت کانادا اقدام نمایید و برای درخواست ویزای خود بایستی وارد حساب کاربردی خود در وبسایت «IRCC» شوید و درخواست خود را ثبت نمایید. برای ثبت درخواست خود بایستی هزینه بررسی پرونده و هزینه بیومتریک را پرداخت کنید. پس از پرداخت هزینه ها ظرف چند روز آینده ساعت نامه دستورالعمل بیومتریک(Biometric Instruction Letter) به حساب کاربری شما ارسال می شود. این نامه را باید پرینت گرفته تا در هنگام حضور در دفاتر وک کانادا ارائه دهید. بظور خلاصه مراحل زیر برای ارائه بیومتریک برای درخواست ویزای کانادا آمده است:

1- پرداخت هزینه بیومتریک را بپردازید: همراه با درخواست ویزا، متقاضی باید هزینه های بیومتریک خود و یا هر یک از اعضای خانواده خود برای تکمیل نهایی درخواست خود ارسال کند.

2- دریافت نامه دستورالعمل بیومتریک: پس از پرداخت هزینه بیومتریک، یک نامه دستورالعمل بیومتریک دریافت خواهید کرد که مکان و زمان ارائه اطلاعات بیومتریک را به شما می گوید. وقتی برای انجام بیومتریک خود اقدم می کنید حتما این نامه و پاسپورت را همراه خود داشته باشید.

3- مراجعه به مراکز بایومتریک: در ادامه بایستی وقت بیومتریک ویزای کانادا خود را ترتیب دهید و از مراجعه به دفاتر خدمات کانادا خودداری کنید، مگر اینکه قرار قبلی قبلی داشته باشید. برای این کار به محض دریافت نامه بیومتریک، می توانید وقت خود را رزرو کنید. شما بایستی بیومتریک خود را حضوری ارائه دهید. اگر خارج از کانادا هستید، نزدیکترین مرکز درخواست ویزای مجاز دولت کانادا (VAC) را پیدا کنید.

☑️ پیشنهاد مطالعه: راهنمای ویزای تحصیلی کانادا


بیمه دانشجویی در کانادا


یکی از اصلی ترین قسمت مسیر مهاجرت دانشجویان بین المللی برای تحصیل در کانادا که قبل از ورود به کانادا بایستی به آن توجه کنند بیمه دانشجویی در کانادا می باشد. اما متاسفانه دانشجویان به دلیل پیچیدگی و مراحل زیاد این فرآیند، در مسیر اپلای به همه چیز فکر می کنند غیر از بیمه دانشجویی و صرفا اخذ پذیرش را پایان مرحله اپلای می پندارند. کشور کانادا به دلیل آموزش عالی و سیستم مراقبت های بهداشتی با بودجه دولتی شناخته شده است و مراقبت های بهداشتی همگانی رایگان برای دانشجویان بین المللی در دسترس نیست. با این حال، گزینه هایی برای دانشجویان بین المللی برای دریافت بیمه مراقبت های بهداشتی با کیفیت در طول تحصیل در کانادا همچنان در دسترس است.

در حالی که کانادا به دلیل مراقبت های بهداشتی رایگان کانادایی معروف است، ولی اکثر این خدمات فقط برای شهروندان کانادایی و ساکنان دائمی در دسترس است. به همین دلیل، تمام دانشجویان بین‌المللی که در کانادا تحصیل می‌کنند بایستی برای مدت استادی پرمیت خود، بیمه دانشجویی را برای خود و همراهان خود ترتیب دهند.

سیستم مراقبت های بهداشتی در کانادا از هم جدا می باشد و هر استان به صورت مجزا بر بیمه درمانی خود نظارت می کند. اگر بیمه درمانی را در یک استان خریداری کنید، کارت عضویت شما فقط در آن منطقه معتبر خواهد بود. بنابراین، دانشجویان بین المللی که قصد دارند تحصیلات عالی خود را در کانادا دنبال کنند، ضروری است که با مراقبت های بهداشتی کانادایی که توسط استان مورد نظر برای تحصیل ارائه می شود، آشنا شوند.

همانطور که گفته شده، سیستم مراقبت های بهداشتی کانادا از استانی به استان دیگر متفاوت است. اتباع خارجی که قصد تحصیل در این کشور را دارند بهتر است که با مراقبت های بهداشتی کانادایی که توسط استان محل تحصیلشان ارائه می شود آشنا باشند. برخی از استان ها تحت برنامه های بهداشتی استانی برای دانشجویان بین المللی بیمه درمانی ارائه می دهند و برخی دیگر این کار را نمی کنند. همچنین، هر استان از نظر هزینه های درمانی و شرایط پزشکی متفاوت هستند و اکثر استان ها از دانشجویان می خواهند که برای طرح های بیمه درمانی خصوصی ثبت نام کنند.

در بسیاری از استان‌هایی که دانشجویان بین‌المللی را ملزم به دریافت بیمه دانشجویی می‌کنند، مؤسسات آموزشی بسته‌های بیمه سلامت را به آنها ارائه می‌دهند. در برخی موارد، موسسات آموزشی از دانش‌آموزان و دانشجویان خود می‌خواهند که برای بسته‌های بیمه سلامت ان موسسه ثبت نام کنند، در حالی که موسسات دیگر به دانش‌آموزان و دانشجویان خود اجازه می‌دهند که از بسته‌های ارائه‌شده توسط آن موسسه انصراف داده و بیمه درمانی خصوصی خود را ارائه دهند.

در کانادا چند گزینه برای بیمه دانشجویی از طرح های بیمه درمانی موجود است که می توانید بر اساس نیاز خود انتخاب کنید:


 • بیمه سلامت دانشجویان بین المللی: این نوع بیمه می تواند مزایایی مانند اقدامات اورژانسی پزشکی، پوشش سلامت روان و محافظت از آسیب های ورزشی را برای دانشجویانی که تحصیلات عالی خود را در کانادا دنبال می کنند ارائه دهد.
 • بیمه درمانی سفرهای بین المللی: این نوع بیمه در مواقع اضطراری پوششی را ارائه می دهد و می تواند به عنوان مکمل برنامه بیمه درمانی معمولی شما استفاده شود. برخی از مزایای کلیدی شامل اقدامات اورژانسی پزشکی و پوشش بیماری ها یا جراحات غیرمنتظره است.
 • بیمه درمانی اصلی بین المللی: اگر برای مدت طولانی در خارج از کشور خود زندگی می کنید، به یک طرح بیمه درمانی طولانی مدت نیاز دارید که می تواند هر سال تمدید شود. این طرح سالانه فرد اصلی و اعضای خانواده را پوشش می دهد.

طرح های مختلف بیمه دانشجویی در کانادا
برای دانشجویان بین المللی به طور کلی سه طرح بیمه دانشجویی وجود دارد که دانشجویان بایستی یکی از این طرح ها را برای خود داشته باشند.


 • بیمه درمانی دانشگاه‌ها: بسیاری از دانشگاه‌ها و کالج ها برای دانشجویان خود بیمه های خدمات درمانی را ارائه میدهند و معمولا ارزان‌تر از بیمه‌های خصوصی می باشند.
 • بیمه درمانی دولتی: بیمه های درمانی دولتی که به صورت همگانی می باشند شامل خدمات درمانی، مراقبت‌های اولیه و خدمات بیمارستانی را ارائه می‌دهند که تقریبا در همه جا مشابه است.
 • بیمه درمانی خصوصی: دانشجویان در صورت نداشتن گزینه های مناسب برای بیمه دانشجویی خود و یا مکمل بیمه هایی درمانی که دارند می توانند از بیمه های درمانی خصوصی استفاده کنند. البته هزینه برای خرید طرح این بیمه ها از سایر طرح ها گرانتر می باشد.

داشتن بیمه درمانی برای دانشجویان بین المللی در طول دوره تحصیلی در کانادا ضروری است. در حالی که برخی از استان های کانادا تحت طرح استانی خود بیمه درمانی ارائه می دهند، بیمه های دولتی در اکثر موارد برای دانشجویان بین المللی در دسترس نیستند.

اگر پوشش بیمه درمانی مناسبی برای تمام هزینه های مربوط به پزشکی خود ندارید، باستی شخصا هزینه ها را پرداخت کنید که برخی از این خدمات می توانند بسیار هزینه بردار باشند. به عنوان مثال یک اورژانس پزشکی ممکن است برای شما هزینه زیادی داشته باشد یا اگر بیمه نباشید، اسکن MRI ممکن است بین 900 تا 2400 دلار کانادا هزینه داشته باشد.

بیمه دانشجویی برای اطمینان از اینکه دانشجویان می توانند در حین تحصیل در کانادا سلامت و بدون استرس بمانند حیاتی است. بیمه درمانی به دانشجویان این آرامش را می دهد که بدانند در شرایط پزشکی غیرمنتظره تحت پوشش قرار خواهند گرفت. این پوشش می تواند به کاهش بار مالی دانشجویان و خانواده های آنها کمک کند و تمرکز بر تحصیل را آسان تر کند. اکثر کالج ها و دانشگاه ها دانشجویان را ملزم به داشتن بیمه درمانی می کنند، بنابراین قبل از ثبت نام در کلاس ها حتماً در مورد گزینه های خود تحقیق کنید.

دانشگاه ها و کالج های کانادا داشتن بیمه درمانی را برای همه دانشجویان اجباری کرده اند. بیمه درمانی در کانادا برای دانشجویان بین المللی بسته به محل و شرکت بیمه می تواند متفاوت باشد. به طور متوسط، حق بیمه سالانه برای بیمه درمانی در کانادا از 600 تا 900 دلار کانادا متغیر است.

دانشجویان بین المللی در کانادا، به بیمه دانشجویی پزشکی نیاز دارند که تمام مدت تحصیل را پوشش دهد. اگر دانشگاه یا کالج مورد نظر حامی بیمه متقاضی باشد، معمولا تا زمانی که دوره تحصیلی به اتمام برسد، بیمه درمانی متقاضی را پوشش می دهد. با این حال، در صورت امکان باید بیمه درمانی خصوصی بخرید یا بیمه نامه فعلی خود را تمدید کنید.

همه شهروندان کانادایی و مقیم دائم، بدون نیاز به پرداخت از هزینه شخصی، به خدمات پزشکی ضروری بیمارستانی دسترسی معقول دارند. در حالی که مراقبت های بهداشتی همگانی در سطح فدرال اجباری است؛ برنامه های مراقبت های بهداشتی توسط استان ها و مناطق به صورت جداگانه اجرا می شود. بنابراین جزئیات دقیق پوشش بیمه بسته به محل زندگی فرد متفاوت خواهد بود.

مراقبت‌های بهداشتی همگانی کانادایی که برای همه کانادایی‌ها ارائه می‌شود، فقط خدمات ضروری پزشکی را پوشش می‌دهد و پوشش مراقبت‌های بهداشتی اولیه محسوب می‌شود. افرادی که در کانادا اقامت دائم یا شهروندی ندارند باید انتظار داشته باشند که از هزینه های خود برای خدمات پزشکی پرداخت کنند مگر اینکه بیمه درمانی خصوصی داشته باشند. در صورت بروز فوریت های پزشکی جدی، تمام استان ها و مناطق خدمات رایگان ارائه می دهند، حتی اگر بیمار کارت بهداشت دولتی نداشته باشد. با این حال، بسته به وضعیت مهاجرت افراد، ممکن است محدودیت های قابل توجهی در خدمات ارائه شده وجود داشته باشد.

همانطور که گفته شد در کانادا دانشجویان بین المللی برای بیمه دانشجویی خود می توانند از بیمه های درمانی دولتی و بیمه های درمانی خصوصی استفاده کنند. حال هر یک از این استان ها برای ارائه بیمه خود شرایط خاص خود را دارند و حتی برخی دیگر به دانشجویان بین المللی خدمات نمی دهند. از این اکثر دانشگاه های کانادا به صورت خودکار دانشجویان خود را در یک بیمه خصوصی ثبت نام می کنند. در ادامه به بررسی استانی بیمه دانشجویی می پردازیم. • بیمه سلامت عمومی در دسترس: بله
 • دانشجویان بین المللی در آلبرتا که حداقل به مدت 12 ماه تحصیل می کنند معمولاً واجد شرایط پوشش بیمه درمانی استانی از طریق طرح بیمه مراقبت سلامت آلبرتا (AHCIP) هستند.
 • توجه داشته باشید که مراقبت های بهداشتی آلبرتا فقط هزینه های بهداشتی اولیه را پوشش می دهد و مراقبت های دندانپزشکی یا داروهای تجویزی را پوشش نمی دهد. اگر یک دانشجوی بین المللی واجد شرایط دریافت پوشش تحت AHCIP نیست، باید یک بیمه خصوصی را از طریق یک شرکت بیمه یا نماینده خریداری کند.
 • نحوه اپلای برای پوشش بیمه AHCIP • بیمه سلامت عمومی در دسترس: بله
 • اگر قصد دارید حداقل شش ماه در بریتیش کلمبیا تحصیل کنید، واجد شرایط برنامه خدمات پزشکی بریتیش کلمبیا (MSP) هستید. شما باید به محض ورود به بریتیش کلمبیا برای MSP اقدام کنید. با این حال، حدود 3 ماه طول می کشد تا MSP به درخواست ها رسیدگی کند و دانش آموزان تنها زمانی که به کانادا می رسند می توانند درخواست دهند.
 • iMED در طول دوره انتظار سه ماهه قبل از واجد شرایط بودن برای طرح خدمات پزشکی بریتیش کلمبیا (MSP) بیمه درمانی پایه را به شما ارائه می دهد.
 • فردی که واجد شرایط MSP نیست، باید بیمه خصوصی برای پوشش مراقبت های بهداشتی برای مدت اقامت خود خریداری کند.
 • نحوه اپلای برای پوشش MSP


 • بیمه سلامت عمومی در دسترس: خیر
 • سیستم درمان همگانی مانیتوبا به دانشجویان بین المللی خدمات ارائه نمی‌دهد و دانشجویان بین المللی باید برای طرح سلامت بین المللی دانشجویان مانیتوبا درخواست دهند. از این رو دانشجویان بین المللی در مانیتوبا باید تحت پوشش طرح سلامت دانشجویان بین المللی مانیتوبا قرار گیرند.
 • دانشجویان کارشناسی یا تحصیلات تکمیلی، به طور خودکار در دو طرح بیمه سلامت ثبت نام می شوند: طرح سلامت دانشجویی بین المللی مانیتوبا (MISHP): این طرح پوشش اولیه/اورژانسی را ارائه می دهد و دیگری طرحی است که توسط دانشگاه ارائه می شود.
 • این طرح شما را برای خدمات فوریت های پزشکی که ممکن است برای افراد غیر مقیم پرهزینه باشد، مانند اقامت در بیمارستان، ویزیت با پزشک و عکس برداری پوشش می دهد.
 • نحوه اپلای برای برنامه سلامت دانشجویی بین المللی منیتوبا


 • بیمه سلامت عمومی در دسترس: بله
 • دانشجویان بین المللی که معیارهای واجد شرایط بودن را دارند می توانند پوشش بیمه را دریافت کنند. برای واجد شرایط بودن، متقاضی باید حداقل برای یک سال تحصیلی کامل در دوره های تحصیلی تمام وقت در یک موسسه آموزشی نیوبرانزویک ثبت نام کند.
 • نیوبرانزویک مدیکر فقط پوشش پزشکی اولیه را ارائه می دهد، بنابراین دانشجویان بین المللی تشویق می شوند تا از طریق مؤسسه آموزشی خود یا سایر ارائه دهندگان بیمه خصوصی، پوشش بهداشتی گسترده را بررسی کنند.
 • نحوه درخواست برای پوشش بیمه نیوبرانزویک


 • بیمه سلامت عمومی در دسترس: بله
 • همه دانشجویان بین المللی ثبت نام شده به طور خودکار در طرح بیمه سلامت خارجی ثبت نام می شوند.
 • دانشجویان بین المللی از طریق طرح مراقبت پزشکی استان (MCP) مشروط بر اینکه حداقل 12 ماه برای تحصیل تمام وقت ثبت نام کرده باشند، واجد شرایط پوشش بهداشتی پایه رایگان هستند.
 • دانشجویان بین المللی که واجد شرایط این برنامه نیستند باید بیمه درمانی خصوصی را برای مدت اقامت خود در کانادا خریداری کنند.
 • نحوه اپلای MCP


 • بیمه سلامت عمومی در دسترس: بله
 • دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از طریق مراقبت‌های بهداشتی مناطق شمال غربی (NWTHC) برای بیمه درمانی اقدام کنند، مشروط بر اینکه برای مدت بیش از 12 ماه تحصیل کنند.
 • NWTHC مراقبت های بهداشتی اولیه را برای ساکنان مناطق شمال غربی ارائه می دهد. از آنجایی که این پوشش فقط پایه است، دانشجویان بین المللی بهتر است تا پوشش مراقبت های بهداشتی گسترده تری را از طریق ارائه دهندگان خصوصی پیدا کنند.
 • نحوه اپلای برای مراقبت های بهداشتی مناطق شمال غربی


 • بیمه سلامت عمومی در دسترس: خیر
 • دانشجویان بین المللی در نوا اسکوشیا باید پوشش بهداشتی خریداری کنند زیرا واجد شرایط برنامه مراقبت های بهداشتی استانی نیستند. بسیاری از موسسات آموزشی نوا اسکوشیا برنامه های مراقبت های بهداشتی را ارائه می دهند و برخی از آنها نیاز دارند که دانشجویان بین المللی برای ان برنامه ها درخواست دهند.
 • در حالی که نوا اسکوشیا بیمه سلامت عمومی را برای دانشجویان بین المللی ارائه نمی دهد، اما برای هر کسی که حداقل 12 ماه به طور قانونی در این استان اقامت داشته باشد در دسترس است.
 • هزینه این طرح تقریباً 650 دلار برای 12 ماه پوشش است.
 • پس از سال اول، دانشجویان ممکن است واجد شرایط درخواست کارت سلامت نوا اسکوشیا شوند، که از طریق بیمه خدمات پزشکی (MSI) به پوشش اولیه بهداشتی رایگان دسترسی می‌دهد. پس از دریافت کارت بهداشت استانی، دانشجویان بین المللی ممکن است واجد شرایط انصراف از هر بسته مراقبت های بهداشتی ارائه شده توسط موسسه آموزشی خود باشند.
 • نحوه اپلای طرح MSI


 • بیمه سلامت عمومی در دسترس: خیر
 • دانشجویان بین المللی در انتاریو واجد شرایط طرح بیمه درمانی استانی انتاریو (OHIP) نیستند. به همین دلیل، تمام موسسات آموزش عالی در انتاریو طرح های بیمه درمانی خود را ارائه می دهند که در دسترس دانشجویان بین المللی است.
 • دانشگاه های دولتی عموماً بیمه درمانی را از طریق طرح بیمه سلامت دانشگاه (UHIP) ارائه می دهند، در حالی که کالج ها و سایر موسسات خصوصی ممکن است گزینه هایی دیگر را از سایر ارائه دهندگان ارائه دهند.
 • نحوه اپلای برنامه UHIP


 • بیمه سلامت عمومی در دسترس: بله
 • دانشجویان بین المللی که در جزیره پرنس ادوارد (PEI) تحصیل می کنند، اگر حداقل شش ماه در PEI زندگی کنند، واجد شرایط بیمه سلامت عمومی هستند. با این حال، یک فرد تنها پس از حداقل سه ماه اقامت در این استان می تواند برای دریافت کارت سلامت PEI اقدام کند. به همین دلیل، دانشجویان بین المللی باید برای شروع دوره تحصیلی خود، پوشش درمانی را از موسسه خود یا یک ارائه دهنده بیمه درمانی خصوصی خریداری کنند.
 • نحوه اپلای کارت سلامت PEI


 • بیمه سلامت عمومی در دسترس: گاهی اوقات
 • استان کبک با ده کشور مختلف قراردادهای متقابل دارد که گاهی اوقات ساکنان این کشورها را قادر می سازد تا برای بیمه درمانی پایه رایگان از طریق Régie de l'assurance maladie du Québec (RAMQ) کبک ثبت نام کنند.
 • اگر به هر دلیلی، دانش آموزی واجد شرایط RAMQ یا طرح بیمه درمانی گروهی مدرسه خود نباشد، باید برای مدت اقامت خود در کانادا بیمه درمانی خصوصی بخرد.
 • نحوه اپلای بیمه درمانی از طریق RAMQ


 • بیمه سلامت عمومی در دسترس: بله
 • دانشجویان بین المللی در ساسکاچوان که حداقل به مدت شش ماه تحصیل می کنند، واجد شرایط ثبت نام برای پوشش بهداشتی اولیه رایگان از طریق استان با دریافت کارت سلامت ساسکاچوان هستند.
 • برخی از موسسات آموزشی ساسکاچوان به طور خودکار دانشجویان بین المللی را برای خرید طرح های بیمه درمانی خصوصی ثبت نام می کنند.
 • اگر دانش آموزی بتواند نشان دهد که از یک منبع دیگر، اعم از کارت سلامت ساسکاچوان یا ارائه‌دهنده بیمه خصوصی، پوشش درمانی دارد می‌تواند از چنین طرحی انصراف دهد.
 • نحوه درخواست کارت سلامت ساسکاچوان


 • بیمه سلامت عمومی در دسترس: خیر
 • قلمرو یوکان میزبان تنها یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI)، کالج یوکان است. این موسسه به طور خودکار تمام دانشجویان بین المللی را برای خرید یک طرح بیمه درمانی گروهی اجباری در طول تحصیل ثبت نام می کند.

در ادامه جدولی از بیمه نامه های درمانی برای دانشجویان بین المللی در استان های مختلف کانادا آمده است:

استانبیمه درمانی همگانی دانشجویان بین المللی در کانادانیازهای اساسی
آلبرتابلهحداقل 12 ماه استادی پرمیت
حداقل اقامت 12 ماهه در آلبرتا
بریتیش کلمبیابلهحداقل شش ماه استادی پرمیت
مانیتوباخیردانشجویان از طریق دانشگاه خود در یک بیمه ثبت نام می شوند.
نیوبرانزویکبلهحداقل 12 ماه استادی پرمیت
حداقل 3 ماه اقامت در نیوبرانزویک
نیوفاندلند و لابرادوربلهحداقل 12 ماه استادی پرمیت
سرزمینهای شمال غربیبلهحداقل 12 ماه استادی پرمیت
نوا اسکوشیابلهحداقل 12 ماه استادی پرمیت و اقامت در این استان
انتاریوخیر-
جزیره پرنس ادواردبلهحداقل شش ماه زندگی در این استان
کبکخیر، با استثناء-
ساسکاچوانبلهاستادی پرمیت و مدرک ثبت نام تمام وقت
یوکانخیر-
تعدادی ابزار و منابع برای دانشجویان بین المللی که مایل به کشف گزینه های بیمه خصوصی ارائه شده در کانادا هستند در دسترس است:


 • Find Insurance: این ابزار که توسط OmbudService for Life & Health Insurance اداره می شود، یک ابزار خدمات عمومی است که 99 درصد از برنامه های بیمه ارائه شده توسط شرکت های بیمه زندگی و سلامت کانادا را فهرست می کند.
 • OmbudService for Life & Health Insurance (OLHI): سرویس اطلاعاتی مستقل کانادا برای مصرف کنندگان بیمه عمر و سلامت کانادایی است. این سازمان همچنین به عنوان یک سرویس مستقل حل شکایات برای مصرف کنندگان بیمه نیز عمل می کند.

☑️ پیشنهاد مطالعه: دوره های تحصیلی در کانادا


یکی از راه های رایج و پرطرفدار برای ادامه تحصیل در کانادا در تمامی مقاطع استفاده از بورسیه های تحصیلی در کانادا می باشد. کانادا به علت داشتن دانشگاه های مطرح در سطح بین المللی سالانه هزاران دانشجوی بین المللی را به خود جذب می کند. با این حال، چیزی که چندان برای تحصیل در کانادا عالی نیست، هزینه تحصیل در کانادا می باشد. هزینه های تحصیل در کانادا نسبتاً بالا است و در برخی از شهرهای بزرگ مخارج زندگی نیز می تواند هزینه بسیار بیشتری برای یک فرد داشته باشد. هزینه های بالای زندگی اغلب می تواند دانشجویان بین المللی را از تحصیل در خارج از کشور منصرف کند. اینجاست که بورسیه های تحصیلی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی می تواند کمک کننده باشد. کمک هزینه های تحصیلی زیادی با بودجه دولتی وجود دارد که دانشجویان می‌توانند برای آنها و همچنین اسکالرشیپ های تحصیلی دانشگاه‌ها درخواست دهند. البته به علت  تنوع در دوره های تحصیلی در کانادا این بورسیه ها نیز متنوع می باشند. 


دانشگاه ها و کالج های کانادا طیف وسیعی از بورسیه های تحصیلی را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند تا به آنها برای رسیدن به هدف خود به منظور ادامه تحصیل در کانادا کمک کنند. جدای از این موضوع، بسیاری از بورسیه ها، کمک هزینه ها و فاندهای تحصیلی نیز توسط دولت کانادا، موسسات دولتی و خصوصی ارائه می شود. البته به این صورت نمی باشد که همه بتوانند از این کمک های مالی استفاده کنند و متقاضیان بایستی قبل از درخواست برای هر یک از این بورسیه ها، معیار های واجد شرایط بودن را به همراه ددلاین های آنها  بررسی کنند.


معیار های لازم برای درخواست بورسیه تحصیلی کانادا


معیار اصلی اکثر بورسیه های تحصیلی برخورداری از نمرات علمی مناسب و داشتن رزومه خوب می باشد. با این حال این معیارها به عواملی مانند رشته و مقطع انتخابی نیز بستگی دارد. در برخی از بورسیه ها، عواملی مانند فعالیت های فوق برنامه نیز می توانند یک امتیاز محسوب شود.


چه مقدار حمایت مالی از طریق بورسیه تحصیلی می تواند در دسترس باشد؟


مقدار وجه موجود و نوع جایزه که برای حمایت از تحصیل دانشجویان ارائه می شود بین مؤسسات مختلف متفاوت است. چون بورسیه های متنوعی مانند دولتی و سازمان ها خصوصی و همچنین گرنت های اساتید برای تامین هزینه های تحصیل دانشجویان خود وجود دارد که بازه گسترده ای از حمایت مالی را نمایش میدهد. گرفتن بورسیه تحصیلی رقابتی است و از این رو مهم است که به موقع درخواست داده شود. بطور کلی مقدار وجه یک بورسیه تحصیلی می تواند از 1000 دلار تا پوشش کامل هزینه های زندگی و شهریه دانشگاهی باشد. پس نوع بورسیه مشخص می کند که چه مقدار از هزینه ها را پوشش میدهد.


انواع بورسیه های تحصیلی در کانادا


همانطور که گفته شد در کانادا طبق وسیعی بورسیه تحصیلی برای حمایت از دانشجویان بین المللی توسط دولت کانادا، سازمان های خصوصی، دانشگاه ها و اساتید ارائه می شود. در ادامه به برخی از این بورسیه ها می پردازیم.


بورسیه های فول فاند (Fully Funded Scholarship)


بورسیه های فول فاند به بورسیه ای گفته می شود تمام هزینه های زندگی و تحصیل را در طول مدت تحصیل در کانادا پوشش میدهد. این بورسیه ها بسیار رقابتی هستند و براساس سوابق درخشان علمی به یک شخص تعلق می گیرد که شامل تامین هزینه های سفر، هزینه های مسکن، هزینه منابع درسی، هزینه بیمه، هزینه زندگی و شهریه دانشگاه می باشد. بنابراین یک متقاضی با داشتن وضعیت تحصیلی مناسب از نظر نمرات تحصیلی و معدل، نمره زبان و سوابق تحقیقاتی و پژوهشی از شانس بالاتری برای گرفتن فول فاند برخوردار است.


بورسیه های دانشگاهی(University scholarships)


اکثر دانشگاه ها کمک های مالی برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند، بنابراین مؤسسه انتخابی باید اولین مقصد شما برای بررسی بورسیه تحصیلی باشد. این بورسیه ها می توانند رقابتی باشند و همه درخواست کنندگان را پوشش ندهد. همچنین اساتید در مقاطع تحصیلات تکمیلی مانند ارشد و دکتری از فاندهایی برخوردار هستند تا دانشجویانی که با انها برای انجام یک پروژه کار میکنند به منظور پوشش هزینه های تحصیلی و زندگی حمایت مالی کنند.


بورسیه های تحصیلی مبنی بر شایستگی (Merit scholarships)


برای دانشجویانی که از نظر تحصیلی با استعداد هستند و از سوابق بسیار درخشانی برخوردار هستند و یا افرادی که در رشته های ورزشی دارای سابقه خوبی هستند یا افرادی که در جامعه خدمات یا کارآفرینی ارائه داده اند می توانند برای این بورسیه ها درخواست دهند. همانطور که از اسم این بورسیه پیداست، این بورسیه برای اساس شایستگی متقاضی و سوابق وی اعطا می شود.


بورسیه های کشوری(Country-based scholarships)


این بورسیه ها براساس ملیت متقاضی ارائه می شوند و به ویژه دانشجویان کشورهای در حال توسعه را هدف قرار می دهند.


بورسیه های تحصیلی با بودجه خصوصی(Privately funded scholarships)


گاهی اوقات سازمان ها و شرکت های خصوصی، اهدا کنندگان کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی هستند. این سازمان ها به احتمال زیاد دانشجویان از کشورهای در حال توسعه و یا گروه های اقلیت یا در زمینه های خاص تحصیلی را هدف قرار می دهند.


بورسیه های دولتی(Government-funded scholarships)


دولت کانادا برنامه ها و بورسیه های تحصیلی زیادی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند که برخی از آنها در زیر ذکر شده است.


بورسیه های دولتی و خصوصی در کانادا


در ادامه به برخی از بورسیه های رایج دولتی و خصوصی که توسط دولت کانادا ارائه می شود می پردازیم.


بورسیه های تحصیلات تکمیلی Vanier Canada


بورسیه های تحصیلات تکمیلی Vanier Canada برای جذب و حفظ دانشجویان دکتری در سطح جهانی ایجاد شده اند. این بورسیه ها به ارزش 50000 دلار کانادا (31000 پوند) در سال به مدت سه سال است و می تواند برای مدرک دکتری یا کارشناسی ارشد و دکتری ترکیبی استفاده شود.

 

بورسیه های فوق دکتری Banting


بورسیه های فوق دکتری Banting به دانشجویان بین المللی ارائه می شود که قصد ادامه تحقیقات خود را در مقطع پست دکتری در زمینه هایی مانند علوم طبیعی و اجتماعی یا علوم بهداشتی ارائه می شود. ارزش و مدت این بورسیه به صورت  70000 دلار در سال (مشمول مالیات) و به مدت  2 سال (غیر قابل تمدید) است. تاریخ مهم برای درخواست این بورسیه برای سال جاری تا پایان آوریل 2024 می باشد.


جوایز تحقیقات دکتری IDRC


جوایز تحقیقات دکتری IDRC برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه است که در حال حاضر در دانشگاهی در کانادا تحصیل می کنند.


بورسیه های تحصیلات تکمیلی NSERC


بورسیه های تحصیلات تکمیلی NSERC تعدادی بورسیه‌، کمک‌هزینه‌ و فاند های گوناگون توسط دولت کانادا برای دانشجویان در رشته‌های علوم طبیعی یا مهندسی در دانشگاه‌ های معتبر کانادا ارائه می شود. این بورسیه توسط NSERC حمایت و تامین می شود.


بورسیه های دکتری بنیاد پیر الیوت ترودو


بورسیه های دکتری بنیاد پیر الیوت ترودو برای دانشجویان بین المللی در مقطع دکتری می باشد.  ارزش بورسیه دکتری بنیاد ترودو سالانه تا 60000 دلار کانادا برای هر پژوهشگر به مدت حداکثر سه سال می باشد.


بورسیه هایی که توسط اساتید دانشگاه ارائه می شوند


اساتید دانشگاه‏‌ها هم از گرنت های تحصیلی برای انجام پروژه هایی که به آنها محول می شوند برخوردار هستند. از این رو یک استاد با انجام یک پروژه با همکاری دانشجوی خود، در قبال انجام آن به دانشجوی خود بورسیه هایی را برای پوشش هزینه های زندگی و تحصیل به صورت فول فاند یا پارشال فاند ارائه میدهد. البته این بورسیه ها برای انجام یک پژوهش ارائه میشود و معمولا برای مقاطع دکتری و گاهی هم کارشناسی ارشد ارائه می شود. البته در کنار این کمک های مالی دو نوع دیگر از کمک هزینه های تحصیلی نیز توسط اساتید ارائه می شوند:


دستیار پژوهشی – Research Assistant


این بورسیه در قبال انجام یک کار به متقاضی اعطا می شود. در این بورسیه متقاضی به ‌عنوان یک دستیار پژوهشی به یکی از اعضای هیئت ‌علمی دانشگاه که می‌تواند استاد راهنمای وی باشد، در زمینه های مختلفی مانند جمع‌آوری داده ها، تحلیل داده ها و ... همکاری می کند و بابت انجام آن حقوق دریافت می‌کند.


دستیار آموزشی – Teaching Assistant


این کمک هزینه تحصیلی نیز در قبال انجام یک کار به متقاضی اعطا می شود و متقاضی به ‌عنوان یک دستیار آموزشی از طریق انجام کارهایی مانند تدریس دروس دانشگاهی، تصحیح آزمون های دانشجویان یا انجام کارهای آزمایشگاهی به استاد خود کمک می‌کند و در قبال آن حقوق دریافت می کند.


بورسیه های دانشگاهی در کانادابورسیه های دانشگاهی در کانادا


بورسیه های بسیاری توسط دانشگاه های برتر کانادا برای دانشجویان بین المللی در سال تحصیلی 2024-2025 در دسترس است. این بورسیه ها شامل بورسیه های تحصیلی جزئی و یا بورسیه های فول فاند هستند که کمک هزینه ماهانه همراه با پوشش شهریه، هزینه های اقامت، بیمه درمانی و کمک هزینه سفر را ارائه می دهند. در زیر فهرستی از بورسیه های تحصیلی که توسط دانشگاه ها در کانادا برای دانشجویان بین المللی ارائه می شود قابل مشاهده است: 
1. بورسیه دانشگاه واترلو (University of Waterloo Scholarships)


بورسیه تحصیلی دانشگاه واترلو کانادا


 

بورسیه تحصیلی دانشگاه واترلو یک بورسیه تحصیلی فول فاند برای دانشجویان بین المللی است. این بورسیه برای تحصیل در مقطع کارشناسی، تحصیل کارشناسی ارشد و  تحصیل در مقطع دکتری ارائه می شود. بورسیه دانشگاه واترلو تا 10000 دلار ارزش دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه های دانشگاه واترلو، از طریق لینک های زیر به وب سایت رسمی آن مراجعه کنید.2. بورسیه دانشگاه مونترال (Université de Montréal Scholarships)


بورسیه تحصیلی دانشگاه مونترال کانادا

بورسیه های دانشگاه مونترال بورسیه های معافیت از شهریه تحصیلی هستند. دانشجویان بین المللی از سراسر جهان واجد شرایط درخواست برای این بورسیه ها هستند. این بورسیه ها برای تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و همچنین دکتری در دسترس هستند. بورسیه های دانشگاه مونترال تا 27300 دلار در سال پوشش مالی می دهد. برای اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه ها، لطفاً به وب سایت رسمی مراجعه کنید.


3. بورسیه های بین المللی کالج داگلاس (Douglas College International Student Scholarships)


بورسیه تحصیلی کالج داگلاس کانادا

بورسیه دانشجویی بین المللی کالج داگلاس یک بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین المللی است. این بورسیه تحصیلی تا 7000 دلار کانادا از هزینه های تحصیل را پوشش می دهد. در هر سال تحصیلی حداکثر 5 نفر واجد شرایط انتخاب خواهند شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه دانشجویی بین المللی کالج داگلاس، لطفا به وب سایت رسمی مراجعه کنید.


4. بورسیه دانشگاه ساسکاچوان (University of Saskatchewan Graduate Scholarship)


بورسیه تحصیلی دانشگاه ساسکاچوان کانادابورسیه تحصیلی دانشگاه ساسکاچوان یک بورسیه تحصیلی فول فاند کارشناسی ارشد و دکتری برای دانشجویان بین المللی است. این بورسیه تحصیلی تا 20000 دلار برای دکتری و 16000 دلار برای کارشناسی ارشد ارائه می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه تحصیلی دانشگاه ساسکاچوان، لطفا از وب سایت رسمی بازدید کنید.


5. برنامه بورسیه بین المللی  لستر پیرسون دانشگاه تورنتو ( Lester B. Pearson International Scholarship Program)


بورسیه دانشگاه تورنتو


برنامه بورسیه تحصیلی بین المللی Lester B. Pearson یک بورسیه تحصیلی با فول فاند برای دانشجویان بین المللی است. در مجموع 37 بورسیه برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دسترس است. این بورسیه شامل هزینه شهریه، کتاب، هزینه های جانبی و پشتیبانی کامل اقامت به مدت چهار سال می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه بورسیه تحصیلی بین المللی Lester B. Pearson، لطفاً به وب سایت رسمی مراجعه کنید:6. بورسیه کارشناسی دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC Undergraduate Scholarships)


بورسیه کارشناسی دانشگاه بریتیش کلمبیا


بورسیه های کارشناسی دانشگاه UBC دو نوع هستند: جایزه دانشجویان بین المللی برجسته (OIS) و بورسیه های ورودی بین المللی (IMES). تعداد و سطح این بورسیه های بین المللی که هر ساله اعطا می شوند، بسته به بودجه موجود متفاوت است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جایزه برجسته بین المللی دانشجویی، لطفاً به وب سایت رسمی مراجعه کنید. 


7. برنامه بورسیه تحصیلی فرانکفونی کانادا (Canadian Francophonie Scholarship Program)
برنامه بورسیه تحصیلی فرانکفونی کانادا

بورسیه های دانشگاه مونترال، بورسیه های معافیت از شهریه هستند. دانشجویان بین المللی از سراسر جهان واجد شرایط درخواست هستند. این بورسیه ها برای تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و همچنین دکتری در دسترس هستند. بورسیه های دانشگاه مونترال تا 27300 دلار در سال هزینه ها را پوشش می دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه بورسیه تحصیلی فرانکوفونی کانادا CFSP ، لطفاً به وب سایت رسمی مراجعه کنید. 


8. بورسیه دانشگاه دالهوزی (Dalhousie University Scholarships)بورسیه دانشگاه دالهوزی


بورسیه دانشگاه دالاهوزی یک بورسیه تحصیلی فول فاند برای دانشجویان بین المللی است. این بورسیه برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود. ارزش این بورسیه تحصیلی 30000 دلار است و کمک هزینه ماهانه، هزینه اقامت، معافیت از هزینه و بیمه درمانی را پوشش می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه های دانشگاه دالاهو، لطفاً به وب سایت رسمی مراجعه کنید. 


9. بورسیه تحصیلی دانشگاه وست کانادا( University Canada West Scholarships)بورسیه تحصیلی دانشگاه وست کانادا


بورسیه دانشگاه وست کانادا یک بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی است. این بورسیه فقط برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می شود. این بورسیه تا 20000 دلار برای مقطع کارشناسی و 10000 دلار برای کارشناسی ارشد ارائه می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه های دانشگاه وست کانادا، لطفا به وب سایت رسمی مراجعه کنید. 


10. بورسیه دانشگاه مک گیل (McGill University Scholarships)


بورسیه دانشگاه مک گیل


بورسیه های دانشگاه مک گیل به طور کامل بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی است. این بورسیه برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود. این بورسیه تحصیلی تا 8500 دلار برای مقاطع کارشناسی و مقدار متوسطی از بورسیه را برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری فراهم می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه های تحصیلی دانشگاه مک گیل ، لطفاً به وب سایت رسمی مراجعه کنید. 


11. بورسیه تحصیلات تکمیلی وانیر (Vanier Canada Graduate Scholarship)


بورسیه تحصیلات تکمیلی وانیر


برنامه بورسیه تحصیلی وانیر کانادا یک بورسیه تحصیلی فول فاند برای دانشجویان بین المللی است. این بورسیه تحصیلی برای مقطع دکتری ارائه می شود و به مدت سه سال و 50000 دلار در سال ارزش دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه تحصیلات تکمیلی Vanier Canada (Vanier CGS) ، لطفاً به وب سایت رسمی مراجعه کنید.


12. بورسیه دانشگاه کلگری (University of Calgary Scholarships)بورسیه دانشگاه کلگری


بورسیه تحصیلی بین المللی دانشگاه کالگری یک بورسیه تحصیلی فول فاند است. 60000 دلار ، 15000 دلار (سالانه قابل تجدید) و 10000 دلار (غیر تجدید پذیر) به دانشجویان بین المللی که سال اول در دوره پاییز وارد هر برنامه مقطع کارشناسی می شوند، ارائه می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه بین المللی دانشگاه کلگری، لطفا از وب سایت رسمی بازدید کنید:13. بورسیه دانشگاه واینیپگ (University of Winnipeg Scholarships)


بورسیه تحصیلی دانشگاه واینیپگ کانادا

بورسیه های دانشگاه واینیپگ، بورسیه پارشال یا جزئی برای دانشجویان بین المللی است. 53 بورسیه امسال در دسترس است. این بورسیه ها برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دیپلم ارائه می شوند. ارزش این بورسیه ها از 3500 تا 5000 دلار است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه دانشگاه واینیپگ، لطفاً از وب سایت رسمی بازدید کنید. 


14. بورسیه های ورودی بین المللی هامبر(Humber International Entrance Scholarships)


بورسیه تحصیلی بین المللی HUMBER کانادا

بورسیه ورودی کالج هامبر یک بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی است. این بورسیه فقط برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می شود. این بورسیه به صورت یک بورسیه شهریه کامل و یک بورسیه تحصیلی 5000 دلاری در ماه ژانویه در دسترس است در حالی که هفت بورسیه تحصیلی 5000 دلاری و دو بورسیه تحصیلی 3000 دلاری در ماه سپتامبر در دسترس خواهند بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه های ورودی بین المللی هامبر، لطفاً به وب سایت رسمی مراجعه کنید:15. فلوشیپ پژوهشی پسادکتری دانشگاه بریتیش کلمبیا( KILLAM Postdoctoral Research Fellowship)


بورسیه تحقیقاتی پسادکتری دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا

بورسیه تحقیقاتی پسادکتری KILLAM برای دانشجویان بین المللی است. این بورسیه کمک هزینه سالانه 60000 دلاری را برای حداکثر دو سال به اضافه کمک هزینه پژوهش و سفر 4000 دلاری در طول دو سال و بسیاری مزایای دیگر ارائه می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه تحقیقاتی پسادکتری KILLAM، لطفاً به وب سایت رسمی مراجعه کنید. 


16. برنامه کمک هزینه تحصیلی چهار ساله دکتری دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC Four Years Doctoral Fellowship Program (4YF))برنامه کمک هزینه تحصیلی چهار ساله دکتری دانشگاه بریتیش کلمبیا


برنامه بورسیه دکتری چهار ساله دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC) (4YF) یک بورسیه تحصیلی با فول فاند  برای دانشجویان بین المللی است. این بورسیه برای تحصیل در مقطع دکتری ارائه می شود. ارزش این بورسیه تحصیلی 18200 دلار به همراه پوشش کامل شهریه به مدت چهار سال است. برای اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه دکتری دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC) کانادا، لطفاً به وب سایت رسمی مراجعه کنید. 


17. بورسیه دانشگاه یورک (York University Scholarships)


بورسیه تحصیلی دانشگاه یورک کانادا

بورسیه تحصیلی دانشگاه یورک یک بورسیه تحصیلی فول فاند برای دانشجویان بین المللی است. این بورسیه تحصیلی 35000 دلار در سال برای پشتیبانی از تحصیلات کارشناسی در کانادا به گیرندگان ارائه می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه دانشگاه یورک، لطفاً به وب سایت رسمی مراجعه کنید.


 


18. برنامه کمک هزینه تحصیلی رابرت اس مک نامارا ( Robert S. McNamara Fellowships Program)برنامه کمک هزینه تحصیلی رابرت اس مک نامارا


برنامه کمک هزینه تحصیلی رابرت اس. مک نامارا یک بورسیه تحصیلی فول فاند برای دانشجویان بین المللی است. این بورسیه تحصیلی برای تحصیل در مقطع دکتری در دسترس است و برای هر دانشجو تا 42750 دلار خالص برای یک بورسیه 8 ماهه در اختیار گیرنده قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه کمک هزینه تحصیلی رابرت اس. مک نامارا، لطفاً به وب سایت رسمی مراجعه کنید.


19. برنامه کمک هزینه تحصیلات تکمیلی IMU Breakout -(IMU Breakout Graduate Fellowship Program)برنامه کمک هزینه تحصیلات تکمیلی


برنامه کمک هزینه تحصیلی  تحصیلات تکمیلی IMU Breakout به طور کامل بورسیه های دکتری برای دانشجویان بین المللی تامین می شود. ارزش بورسیه حداکثر تا 10000 دلار در سال است و هزینه تحصیل، اقامت، هزینه های سفر و هزینه های زندگی را پوشش می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه کمک هزینه تحصیلی IMU، لطفا از وب سایت رسمی بازدید کنید.


20. کمک هزینه  Schlumberger Foundation Faculty کمک هزینه  Schlumberger Foundation Faculty 


بورسیه تحصیلی بنیاد Schlumberger یک بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی است. این بورسیه تحصیلی حداکثر 50000 دلار در سال برای دکتری و حداکثر 40000 دلار در سال برای دوره پسادکتری است و ممکن است تا پایان تحصیلات تمدید شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه Schlumberger، لطفاً از وب سایت رسمی بازدید کنید.
 

 ☑️ پیشنهاد مطالعه: مدارک لازم برای تحصیل در کانادا و ویزای تحصیلی کانادا


تحصیل در مدارس کانادا

کانادا به دلیل کیفیت و سیستم آموزشی که دارد در سراسر جهان شناخته شده است و مقصد بسیاری از افراد برای تحصیل در مقاطع مختلف آموزشی محسوب می شود. براساس گزارش منتشر شده در سال 2023، کانادا به عنوان دومین سیستم آموزشی برتر در سطح جهان شناخته می شود. تجزیه و تحلیل ها انجام شده توسط سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) نشان می دهد که دولت کانادا 11.1 درصد از کل هزینه های آموزشی را تامین می کند که بالاتر از میانگین OECD 10.6 درصد است. تحصیل در مدارس کانادا یک فرصت بسیار عالی برای تربیت کودکان در چنین سیستم آموزشی با کیفیت در سنین پایین می باشد. کشور کانادا با برخورداری از طیف های گوناگونی مدرس از مدارسه دولتی و خصوصی تا مدرسه شبانه روزی و مذهبی گزینه های متنوعی برای انتخاب مهیا می کند.


آموزش در کانادا تا حد زیادی در سطح استانی یا منطقه ای مدیریت می شود و به این معنی است که سیستم آموزشی در انتاریو با سیستم بریتیش کلمبیا و غیره متفاوت خواهد بود. حتی در داخل یک استان، آموزش می تواند به طور چشمگیری بین انواع مدارس و مناطق مختلف مدرسه متفاوت باشد.

آشنایی با سیستم آموزشی کانادا


سیستم آموزشی کانادا را می توان به سه مرحله تقسیم کرد: پیش دبستانی یا مهدکودک، آموزش ابتدایی و متوسطه (که K-12 نیز نامیده می شود) و آموزش پس از دبیرستان. اگرچه تفاوت های کمی بین استان ها وجود دارد، اما برای هر یک از این مراحل ویژگی های متمایز وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید مقاله سیستم آموزشی در کانادا و تحصیل در کانادا را مطالعه بفرمایید.

پیش دبستانی یا مهدکودک


پیش دبستانی که گاهی اوقات مهدکودک نامیده می شود، به یک فرصت آموزشی اختیاری برای کودکان خردسال، معمولا بین سنین 3 تا 5 سالگی اشاره دارد. بنابراین تصمیم با شماست که آیا می خواهید فرزندتان را به پیش دبستانی بفرستید. پیش دبستانی و سایر خدمات آموزشی دوران کودکی در برخی استان ها به صورت رایگان در دسترس هستند، اما در برخی دیگر (و برای برخی برنامه های خصوصی) ممکن است والدین مجبور به پرداخت هزینه باشند.

پیش دبستانی ساختار دقیق تری نسبت به مراحل اجباری تحصیلی دبستان و دبیرستان دارد. این بدان معناست که گزینه‌های متنوعی برای انواع دوره های پیش‌دبستانی، برنامه‌های درسی تحت پوشش، برنامه‌ریزی‌ها، هزینه‌ها و غیره وجود دارد. از این رو شما باید در مورد گزینه‌های موجود مقصد مورد نظر خود تحقیق کنید و حتماً زودتر درخواست دهید، زیرا فهرست انتظار برای برخی از برنامه‌های پیش‌دبستانی می‌تواند طولانی باشد.

جایگزین دوره پیش دبستانی، مهدکودک است که مراکز نگهداری از کودکان می باشد که کارکنان در آنها نظارت و مراقبت از کودکان را انجام می دهند. مهدکودک‌ها اغلب به طیف سنی بیشتری از کودکان اجازه می‌دهند که در این دوره ها شرکت کنند، زیرا در درجه اول برای مراقبت از فرزندان والدین شاغل خدمات ارائه میدهند. در حالی که مهدکودک ها به طور واضح مراکز آموزشی نیستند، با این حال بسیاری از مهدکودک ها فعالیت های آموزشی را به عنوان بخشی از خدمات خود ارائه می دهند.

تصمیم گیری در مورد ثبت نام یا عدم ثبت نام فرزندان در پیش دبستانی یا مهدکودک با والدین است. با این حال مرسوم سوم است که اولین سال‌های زندگی کودکان در تکامل شخصیت، مهارت‌های اجتماعی و رشد فردی تاثیر دارد و تجربه پیش دبستانی یا مهدکودک می تواند وسیله ای برای این نوع رشد باشد.

آموزش ابتدایی و متوسطه


یکی از مقاطع اصلی آموزشی تحصیل در مدارس کانادا، دوره های ابتدایی و متوسطه می باشد. در کانادا، فقط مسئولیت اخلاقی شما به عنوان والدین این نیست که اطمینان حاصل کنید که فرزندتان تحصیل می کند بلکه این یک الزام قانونی است. آموزش در دوره ابتدایی و متوسطه از بخش های اجباری تحصیل فرزندان در کانادا است. آموزش ابتدایی و متوسطه از ساختار مشابهی در سراسر کانادا پیروی می کند، البته در برخی از استان ها تغییرات جزئی دارند. به طور معمول، تحصیل در این نوع دوره با یک سال مهدکودک از سن 5 یا 6 سالگی شروع می شود و از 12 درجه تبعیت می کند که هر کدام  یک سال طول می کشد. پس از اتمام درجه های 1-12، یک فرد دیپلم دبیرستان خود را دریافت می کند و واجد شرایط تحصیلات پس از متوسطه می شود.

 • در انتاریو، مهدکودک به دو سال تقسیم می شود، مهدکودک مقدماتی - Junior Kindergarten (برای کودکان چهار ساله) و مهدکودک ارشد - Senior Kindergarten (برای کودکان پنج ساله). البته هیچ کدام از این دوره ها اجباری نیستند.

 • در کبک، سیستم مدارس ابتدایی و متوسطه به شش درجه و به دنبال آن پنج درجه «سطح متوسطه» (Sec I-V)، تقسیم می شود که مجموعا یازده سال می شود. با این حال، پس از اتمام Sec V، به دانش آموزان فرصت داده می شود تا در CEGEP (Collège d'enseignement Général et Professionnel) شرکت کنند. CEGEP ها به عنوان ترکیبی از آموزش دبیرستان و کالج یا دانشگاه عمل می کنند و اغلب یک برنامه درسی نیمه تخصصی بر اساس علایق یا اهداف شغلی دانش آموز ارائه می دهند.

 • در نوا اسکوشیا از مهدکودک به عنوان ابتدایی یاد می شود.


از آنجایی که آموزش ابتدایی و متوسطه اجباری است و نقش مهمی در رشد کودکان ایفا می کند، ما قصد داریم کمی بیشتر روی این موضوع تمرکز کنیم و به برخی از رایج ترین سوالات پاسخ دهیم.

انوع مدارس در کانادا

انوع مدارس در کانادا


برای تحصیل در مدارس کانادا سه گزینه اصلی در مقطع ابتدایی و متوسطه در کانادا وجود دارد.

 • مدارس دولتی کانادا: مدارس دولتی کانادا مدارسی هستند که با بودجه عمومی در دسترس دانش آموزان در هر منطقه در سراسر کانادا هستند. تحصیل در این مدارس برای کودکان رایگان است (از طریق سیستم مالیات دهندگان که هزینه های مراقبت های بهداشتی و خدمات اجتماعی را تامین می کنند پرداخت می شود). حدود 91 درصد از کودکان در کانادا در مدارس دولتی تحصیل می کنند. این مدارس برای شهروندان کانادایی رایگان است و برای دانش اموزان بین المللی دارای شهریه است.

 • مدارس خصوصی کانادا: این مدارس متعلق به نهادهای خصوصی هستند و معمولاً والدین را ملزم به پرداخت شهریه چه شهروندان کانادایی باشند و چه دانش اموز بین المللی باشند، برای ثبت نام می کنند. حدود هشت درصد از کودکان در کانادا در مدارس خصوصی تحصیل می کنند. شهریه در میان مدارس خصوصی نسبت به یکدیگر متفاوت است.

 • آموزش در خانه: این گزینه ای است که به موجب آن والدین تصمیم می گیرند فرزند خود را در خانه نگه دارند و به طور مستقل به او آموزش دهند. مقررات آموزش خانگی در استان‌ها متفاوت است، اما والدین اغلب می‌توانند برنامه درسی پیشنهادی و مطالب کمکی را به صورت آنلاین پیدا کنند. کمتر از یک درصد از کودکان در کانادا تحت آموزش خانگی هستند.


ممکن است از خود بپرسید که آیا مدرسه دولتی یا خصوصی بهترین آموزش را برای فرزند شما ارائه می دهد. این به عوامل مختلفی بستگی دارد: آیا درآمدی برای پرداخت هزینه های تحصیل خصوصی دارید؟ چه نوع محیط آموزشی برای فرزندان شما مناسب تر است؟ کدام گزینه های تحصیلی خصوصی و دولتی در محلی که می خواهید زندگی کنید در دسترس است؟

مطالعات نشان می دهد که دانش آموزانی که در مدارس خصوصی ثبت نام کرده اند معمولاً عملکرد تحصیلی قوی تری نسبت به همسالان خود در مدارس دولتی دارند. اما، این سوال همواره مطرح است که آیا این به دلیل کیفیت آموزش خصوصی است یا به این دلیل است که شرکت‌کنندگان در مدارس خصوصی اغلب از خانواده‌هایی با منابع مالی بیشتر و والدینی با سطح تحصیلات بالاتر هستند.

به طور کلی سیستم مدارس دولتی کانادا در سراسر جهان مورد توجه است. با این حال، شما باید در مورد گزینه های تحصیل در مدارس دولتی کانادا تحقیق کنید و مطمئن شوید که پیشنهادات آموزشی متناسب با نیازهای فرزند شما وجود دارد. شما می توانید با مراجعه به وب سایت وزارت آموزش برای هر یک از استان هایی که قصد دارید در آن اقامت داشته باشید، شروع کنید:

هزینه تحصیل در مقطع ابتدایی و متوسطه در کانادا • تحصیل در مدارس ابتدایی در کانادا از طریق سیستم آموزش عمومی به صورت رایگان برای شهروندان کانادایی و افراد مقیم دائم کانادا در دسترس است. البته، برای مواردی مانند لوازم مدرسه، نهار، پوشاک و سفرهای علمی باید منتظر برخی هزینه‌های غیرمستقیم بود. دانش اموزان بین اللمللی تقریبا می توانند هزینه ای بین 10،000 CAD تا 15،000 CAD در سال در نظر داشته باشند.

 • تحصیل در مقطع متوسطه در مدارس دولتی برای شهروندان کانادا و ساکنان دائمی در کانادا رایگان است. هزینه این مدارس از دانش آموزان بین المللی تقریبا از 10،000 CAD تا 17،000 CAD در سال می باشد.

 • تحصیل در مدارس خصوصی برای تمامی دانش آموزان شهریه دارد. شهریه بسته به مدرسه ای که انتخاب می کنید متفاوت است. به عنوان مثال، هزینه های تحصیل در سال 2023 را برای دانش آموزان کلاس 1-5 در کالج معتبر Upper Canada College در تورنتو به این صورت است که برای یک سال تحصیلی، می توان انتظار 40,750 تا 44,100 دلار کانادا به عنوان یک دانشجوی روزانه و بیش از 73000 دلار در صورتی که دانشجوی شبانه روزی داشت. البته مدارس خصوصی دیگری نیز وجود دارند که ممکن است مقرون به صرفه تر باشند.


اگر نگران هزینه های خود هستید، بهترین گزینه برای تحصیل، مدارس مقرون به صرفه در سیستم مدارس دولتی هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه های تحصیل می توانید به مقاله هزینه تحصیل در کانادا مراجعه کنید.

تحصیل در مدارس کانادا به کدام زبان ارائه می شود؟


تحصیل در مدارس کانادا به دو زبان رسمی این کشور یعنی زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه می شود. مدارس انگلیسی زبان برخی از آموزش های فرانسوی زبان را به عنوان بخشی از برنامه درسی خود ارائه می دهند. با این حال، کیفیت زبان دوم از مدرسه ای به مدرسه دیگر متفاوت است.

اگر می‌خواهید به هر دو زبان آموزش ببینید، می توانید یک مدرسه انگلیسی زبان پیدا کنید که یک برنامه زبان فرانسوی ارائه می‌دهد (یا برعکس)، یا فرزندتان را به یک مدرسه فرانسوی زبان در یک منطقه انگلیسی زبان بفرستید. همچنین، برخی از مدارس دوره هایی را به زبان های دیگر فراتر از زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه می دهند. مزیت قابل توجه این است که مدارس فرانسوی زبان در سرتاسر کانادا وجود دارند، نه فقط در استان فرانسوی زبان کبک.

البته شاید این سوال مطرح شود که آیا برای موفقیت در جامعه کانادا به زبان فرانسه نیاز است؟ پاسخ قطعا خیر است. زیرا بسیاری از کانادایی‌ها نیز به زبان فرانسه تسلط ندارند. با این حال داشتن توانایی‌ در زبان فرانسوی می‌تواند مزیت بزرگی برای اشتغال افراد باشد، به خصوص اگر بخواهند در کبک، نیوبرانزویک زندگی کنند یا در زمینه‌های خاصی از جمله بسیاری از مشاغل دولتی کار کنند.

تحصیل در مدارس کانادا هر سال در چه زمانی برگزار می شود؟ • مدارس ابتدایی و متوسطه در کانادا معمولاً از اواخر آگوست یا اوایل سپتامبر شروع می شود. سال تحصیلی معمولاً در اواخر ماه مه یا ژوئن به پایان می رسد.

 • ماه های جولای و آگوست هر سال به عنوان تعطیلات تابستانی در نظر گرفته می شود. اگرچه، گاهی اوقات تعطیلات تابستانی در اواخر ژوئن شروع می شود.

 • روز های تحصیلی دوره ابتدایی و متوسطه پنج روز در هفته از دوشنبه تا جمعه به استثنای تعطیلات قانونی و تعطیلات تابستانی انجام می شود.


ساعات تحصیلی روزانه در مدارس در کانادا به چه صورت است؟


یک روز معمول تحصیلی در مدارس کانادا حدود ساعت 8 صبح یا 9 صبح شروع می شود و تا حدود 3 بعد از ظهر ادامه دارد. در برخی موارد تا ساعت 4 بعد از ظهر نیز ادامه دارد که از یک مدرسه به مدرسه کمی متفاوت است. پس از پایان کلاس ها، اکثر مدارس نوعی فعالیت های فوق برنامه از جمله موسیقی، هنر، ورزش، گفتگو و سایر فعالیت ها را ارائه می دهند.

تحصیل در مدارس کانادا در چه سنی اجباری است؟


بسته به استان محل تحصیل، مدرسه از سن 5 یا 6 سالگی تا سن 16 یا 18 سالگی اجباری است. اکثر دانش آموزان در کانادا از دبیرستان در سن 17 یا 18 سالگی فارغ التحصیل می شوند.

تحصیلات پس از متوسطه مدارس کانادا


پس از اتمام دبیرستان (یا Sec V در کبک)، دانش آموزان واجد شرایط تحصیلات پس از متوسطه می شوند (اگرچه دانش آموزان کبک ابتدا باید CEGEP را تکمیل کنند). تحصیلات پس از متوسطه شامل کالج، دانشگاه، مدارس فنی و سایر برنامه های آموزش عالی است که برای یادگیری پیشرفته دانش آموزان در یک موضوع یا مجموعه مهارت خاص طراحی شده اند.

کالج‌ها و دانشگاه‌های پس از دبیرستان کانادا اصلی ترین گزینه برای ادامه تحصیل در کانادا هستند. آمارهای گزارش شده از کانادا نشان میدهد که 65.9 درصد از کانادایی های 25 تا 64 ساله برخی از مدارک تحصیلی را تکمیل کرده اند که بسیار بالاتر از میانگین OECD است. همچنین، مهاجران نسل اول در کانادا دارای نرخ بالاتری از تحصیلات پس از دبیرستان هستند که به 72 درصد رسیده است. صرف‌نظر از مسیر زندگی فرزندتان، می‌توانید مطمئن باشید که در کانادا آنها به طیف وسیعی از گزینه‌های آموزشی با کیفیت پس از دبیرستان دسترسی خواهند داشت.

در سیستم آموزشی کانادا تفاوت بین "elementary" ، "middle school " ، "junior high " و "high school" چیست؟


اصطلاحات مربوط به مراحل تحصیل در کانادا استاندارد نیست، بنابراین می تواند در سراسر کشور تفاوت هایی داشته باشید.

در کانادا مدارس از سنین  5 تا 6 سالگی شروع می شود و از مقطع ابتدایی تا دیپلم 12 سال زمان می برد(به جز کبک). بنابراین به این مدارس K-12 می گویند. در کانادا، درجه های K تا 12 معمولاً به مراحل و مدارس مختلف تقسیم می شوند. بنابراین، فرزند شما ممکن است در مهدکودک-درجه 5 در یک مدرسه شرکت کند، سپس برای درجه های 6-9 به مدرسه ای دیگر برود و در نهایت درجه های 10-12 را در مدرسه سوم تکمیل کند. به طور معمول، این مراحل به شرح زیر تعریف می شوند:

 • مدارس ابتدایی(Elementary school): برای درجه های ابتدایی.

 • مدارس راهنمایی یا دبیرستان مقدماتی(Middle school یا  junior high school): برای درجه های میانه یا مقاطع راهنمایی.

 • دبیرستان(High school): برای سالهای آخر دبیرستان.


هیچ قانون واحدی برای نحوه سازماندهی درجه ها و مدارس وجود ندارد. حتی در داخل یک استان، ساختارها ممکن است بین مدارس متفاوت باشد. برای نشان دادن این واریانس، این سیستم را برای شهر Truro در نوا اسکوشیا بررسی می کنیم. اگر فرزند شما در سمت جنوب شهر تحصیل کند، ممکن است مسیر تحصیلی زیر را دنبال کند:

 • درجه های K-5 در مدرسه ابتدایی Cobequid Consolidated

 • درجه های 6-9 در دبیرستان مقدماتی Central Colchester

 • درجه های 10-12 در Cobequid Educational Centre (دبیرستان)


در همین حال، اگر فرزند شما در سمت شمال شهر تحصیل کند، ممکن است یک مسیر کاملاً جداگانه را دنبال کند:

 • درجه های K-4 در مدرسه ابتدایی Bible Hill

 • درجه های 5-7 در مدرسه راهنمایی ردکلیف

 • درجه های 8-9 در دبیرستان مقدماتی Bible Hill

 • درجه های 10-12 در Cobequid Educational Centre  (دبیرستان)


همانطور که می بینید، ساختار مدارس در این مثال بسیار متفاوت است، و این دو دانش آموز در یک منطقه  و در یک شهر تحصیل و زندگی می کنند. وقتی نوبت به برنامه ریزی مسیر آموزشی فرزندتان می رسد، زیاد به اصطلاحات فکر نکنید و در عوض بر اعتبار، منابع مدارس مورد نظر تمرکز کنید.

دانش آموزان چه موضوعاتی را در مدارس کانادا خواهند آموخت؟


استان های کانادا برنامه درسی را برای مدارس خود تنظیم می کنند. این برنامه های درسی دائما در حال ارزیابی و اصلاح هستند تا با تغییرات جهان سازگار شوند. به طور کلی، دانش اموزان طیف وسیعی از موضوعات از جمله ریاضی، علوم، انگلیسی، فرانسوی، تاریخ، مطالعات اجتماعی، هنر و تربیت بدنی را خواهد آموخت. همانطور که فرزند شما در سیستم آموزشی پیشرفت می کند، فرصت های بیشتری برای انتخاب در کلاس های خود خواهند داشت و به آنها امکان می دهد دوره های بیشتری را در موضوعات مورد علاقه خود دنبال کنند.

دانش آموزان در کانادا چه دسترسی به برنامه های تخصصی خواهند داشت؟


برخی از مدارس به خاطر برنامه‌های موسیقی یا تئاتر بعد از مدرسه معروف هستند، در حالی که برخی دیگر ممکن است برای تیم‌های هاکی و فوتبال خود شناخته شوند. نکته مهم در دسترس بودن فرصت های آموزشی پیشرفته است. برخی از دبیرستان های کانادا نیز برنامه لیسانس بین المللی (IB) اراده می دهند.

نحوه ثبت نام دانش آموزان برای تحصیل در کانادا


برای اطلاع از روند ثبت نام فرزند خود باید با هیئت مدیره مدرسه مکاتبه کنید. ایده خوبی است که حتی قبل از ورود به کانادا برای تأیید ثبت نام با مدرسه تماس بگیرید تا مطمئن شوید که می توانید موقعیتی را برای فرزند خود تضمین کنید. برای اینکه فرزندتان بهترین شانس را برای تحصیل در مدارس کانادا را داشته باشد، در اولین فرصت ممکن با هیئت مدیره مدرسه تماس بگیرید تا از تعداد فضاهای موجود و روند ثبت نام مطلع شوید. مدارس همیشه فضا ندارند، بنابراین بهتر است زودتر اقدام کنید.

اگر برای اولین بار است که فرزند خود را در مدرسه کانادا ثبت نام می کنید، مدرسه احتمالاً نوعی ارزیابی را انجام می دهد تا متوجه شوند که فرزند شما در چه سطح تحصیلی قرار دارد و چه سطحی برای او مناسب است. این نوع ارزیابی همچنین به مدارس اجازه می دهد تا تعیین کنند که آیا فرزند شما به منابع اضافی مانند آموزش زبان نیاز دارد یا خیر.

دانش آموزان در طول دوران مدرسه چگونه درجه بندی و ارزیابی می شود؟


والدین می توانند پیشرفت فرزندشان در مدرسه را به سه روش متوجه شوند.

 • ابتدا، می‌توانند با فرزندانشان در مورد پیشرفت انها و نمره‌هایی که در هر تکالیف، تست‌ها در طول سال دریافت می‌کنند، صحبت نمایند.

 • دوم، دانش اموزان هر سال یک کارنامه رسمی دریافت می کنند. این به والدین امکان می دهد نمرات رسمی فرزندانشان را در هر دوره به همراه برخی بازخوردهای معلمان را ببینند.

 • در نهایت، والدین می توانند در طول سال تحصیلی در کنفرانس های اولیا و مربیان شرکت کنند. این به والدین امکان می دهد که مستقیماً با معلمان فرزندانشان صحبت کنند و در مورد پیشرفت تحصیلی و مشارکت آنها در کلاس های درسی و زندگی در مدرسه صحبت کنند.


☑️ پیشنهاد مطالعه: مدارک لازم برای تحصیل در کانادا و ویزای تحصیلی کانادا

سیستم آموزشی در کانادا


برای آن دسته از افرادی که تحصیل در کانادا را به عنوان هدفی برای ادامه تحصیلی خود انتخاب کرده اند، بهتر است که با سیستم آموزشی در کانادا و با انواع دوره های تحصیلی در کانادا آشنا باشند. سیستم آموزشی در کانادا یکی از بهترین سیستم های آموزشی در جهان محسوب می شود چون آموزش یکی از بالاترین اولویت های دولت کانادا است. در اکثر موارد، کودکان در کانادا به انتخاب خود در سن چهار یا پنج سالگی به مدت یک یا دو سال به مهدکودک می روند. سپس تحصیل در مدرسه از کلاس اول اجباری می شود، که معمولاً در سن شش سالگی آغاز می شود. بسته به استان محل تحصیل، مدارس تا کلاس 11 یا 12 به طور کلی تا سن 16 سالگی می باشند و سپس کودکان این انتخاب را دارند که آیا به تحصیلات عالی در دانشگاه ها، کالج ها یا Cegep ادامه دهند یا خیر.

یکی از مزیت های تحصیل در کانادا این است که فارغ التحصیلان از دانشگاه ها و موسسات پس از متوسطه(post-secondary) کانادا به شدت مورد توجه کارفرمایان در کانادا و خارج از کانادا هستند. اگر به همراه خانواده خود قصد مهاجرت به کانادا را دارید یا دانشجوی علاقه مند به تحصیل در کانادا هستید، باید در مورد سیستم آموزشی کانادا اطلاعات داشته باشید. در این مقاله پایه های اصلی سیستم آموزشی کانادا از مهدکودک تا دانشگاه را بیان خواهیم کرد.

ساختار سیستم آموزشی کانادا اگرچه از استانی به استان دیگر متفاوت است، اما به طور کلی، این سیستم از چهار سطح تشکیل شده است و کانادایی ها باید تا سن 16 سالگی به مدرسه بروند. چهار سطح این سیستم عبارت است از: مهدکودک، آموزش اولیه(ابتدایی)، آموزش متوسطه و آموزش پس از متوسطه.


 • مهدکودک اولین پایه آموزش رسمی در کانادا است، اما شرکت در این دوره ها برای همه کودکان اجباری نیست.
 • آموزش ابتدایی معمولاً از شش سالگی شروع می شود و از سطوح اول تا هشتم تشکیل می شود. در طول این سال ها، دانش آموزان معمولاً دورسی مانند ریاضیات، علوم، هنر، زبان و سایر رشته ها را می آموزند.
 • آموزش متوسطه پایه بعدی است و معمولاً از دوازده سالگی شروع می شود. در طول این سال ها، دانش آموزان ترکیبی از دروس اصلی و دروس انتخابی تخصصی را تحصیل می کنند که به آنها دانش بیشتری در زمینه های درسی مختلف می دهد. دبیرستان های کانادا به دو مسیر آکادمیک و کاربردی تقسیم می شوند. دوره های آکادمیک بیشتر بر آموزش مفاهیم تئوری تمرکز دارند، در حالی که دوره های کاربردی تجربیات عملی را به دانش آموزان ارائه می دهند. سپس دانش آموزان پس از دبیرستان می توانند به کالج یا مدرسه فنی بروند.
 • آموزش پس از متوسطه معمولاً دو سال زمان می برد و دانش آموزان را برای اشتغال در رشته انتخابی خود آماده می کنند. دانشجویان می توانند برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته های مختلف، از بیزینس گرفته تا مهندسی و علوم اجتماعی، در دانشگاه ها حضور یابند.

سیستم آموزشی در کانادا با مهدکودک شروع می شود. مرحله ای که معمولاً به عنوان "آموزش در دوران کودکی" شناخته می شود. این دوره معمولاً از چهار سالگی شروع می‌شود و شامل فعالیت‌های آموزشی مبتنی بر بازی و سرگرمی است که بر اساس رشد فیزیکی، فکری، عاطفی و اجتماعی کودکان طراحی شده‌اند. در این سال‌های شکل‌گیری آموزش، کودکان تشویق می‌شوند تا با درگیر شدن در فعالیت‌هایی مانند آواز خواندن، قصه‌گویی، بازیگری، کاردستی و بازی، اشتیاق بسیاری برای یادگیری ایجاد کنند.

کلاس های مهدکودک معمولاً از 20 تا 25 دانش آموز تشکیل شده است. با این حال، اندازه کلاس ممکن است بسته به استان یا منطقه مدرسه متفاوت باشد. برنامه درسی مهدکودک معمولاً موضوعات مرتبط با هنر، زبان، ریاضیات، بهداشت، تربیت بدنی، مطالعات اجتماعی، هنرهای خلاق و علوم را پوشش می دهد.

در برخی موارد، تجربه دانش آموزان در مهدکودک شامل یادگیری فرهنگ کانادا و منشور حقوق و آزادی های کانادا نیز می شود. این را می توان از طریق بحث های کلاسی، خواندن داستان یا شرکت در فعالیت های مرتبط با تاریخ کانادا انجام داد.

مرحله آموزش ابتدایی کانادا معمولاً از شش سالگی کودکان شروع شده و در حدود 12 یا 13 سالگی به پایان می رسد. آموزش ابتدایی در کانادا بر آموزش اصول خواندن، نوشتن و حساب به کودکان و همچنین آشنا کردن آنها با موضوعات اساسی دیگر مانند علوم، مطالعات اجتماعی و هنر متمرکز است. مدارس ابتدایی کانادا نیز بر رشد شخصیت کودکان با آموزش احترام به دیگران، ارزش سخت کوشی و فعالیت های تیمی تاکید دارند.

سیستم آموزشی در کانادا همچنین برنامه های ویژه ای را ارائه می دهد که برای رفع نیازهای دانش آموزان خاص طراحی شده اند، مانند دوره های انگلیسی به عنوان زبان دوم (ESL) برای افرادی که زبان اصلی آنها انگلیسی نیست. علاوه بر این، مدارس کانادا به کودکانی که به آن نیاز دارند کمک بیشتری می‌کنند و برای اطمینان از امنیت و رفاه آنها خدمات پشتیبانی ارائه میدهند. به طور کلی، پایه مدرسه ابتدایی کانادا برای رشد تحصیلی کودک بسیار مهم است و مهارت های ضروری مورد نیاز برای موفقیت را در اختیار آنها قرار می دهد.

در پایان این پایه، دانش‌آموزان معمولاً در آزمون‌های استانداردی مانند آزمون موفقیت کانادا (CAT) یا آزمون توانایی‌های شناختی کانادا (CCAT) شرکت می‌کنند. این آزمون‌ها عملکرد کلی تحصیلی دانش‌آموزان را اندازه‌گیری می‌کنند و به تعیین سطح دبیرستان کمک می‌کنند.

هر استان و منطقه زمانی، شروع و پایان سال تحصیلی را تعیین می کند، اگرچه معمولاً در سپتامبر شروع می شود و در ژوئن به پایان می رسد. ساعات کاری مدارس معمولا از 8:30 صبح تا 3 بعد از ظهر یا از 9 صبح تا 3:30 بعد از ظهر از دوشنبه تا جمعه ادامه دارد.


مدارس ابتدایی دولتی

بسیاری از مدارس دولتی کانادا اکنون دانش آموزان بین المللی را در برنامه های خود می پذیرند. مدارس ابتدایی با بودجه دولتی در سطح محلی توسط هیئت مدیره مدارس اداره می شوند. تقریباً تمام مدارس دولتی دانش‌آموزان دختر و پسر در کلاس‌های یکسانی هستند. در اکثر نقاط کانادا، دانشجویان بین المللی می توانند به زبان های انگلیسی، فرانسوی یا هر دو زبان تحصیل کنند. در کبک، تحصیلات ابتدایی برای دانش‌آموزان بین‌المللی به زبان فرانسوی انجام می‌شود، مگر اینکه والدین درخواست کنند که فرزندشان به زبان انگلیسی تحصیل کنند.مدارس ابتدایی خصوصی

مدارس خصوصی یا مستقل در کانادا هزینه دریافت می کنند و باید برنامه درسی مشابه مدارس دولتی در آن استان یا منطقه ارائه دهند. مدارس خصوصی باید از برنامه درسی و سایر استانداردهای تعیین شده توسط آن استان پیروی کنند. نحوه ارائه برنامه های مدارس خصوصی و مستقل ممکن است با سیستم مدارس دولتی متفاوت باشد. همچنین اندازه کلاس ها اغلب کوچکتر است و دانش آموزان ممکن است از برنامه ریزی تخصصی بهره مند شوند. گاهی اوقات، مدارس خصوصی پسران و دختران به صورت مجزا تحصیل می کنند. مدارس خصوصی شامل مدارس شبانه روزی (با امکانات اقامتی در محل) مانند مدارس مونته سوری است.هزینه مدرسه ابتدایی در کانادا

مدارس ابتدایی دولتی برای شهروندان کانادایی و مقیم دائم کانادا رایگان است. اگر فرزندتان را برای تحصیل به کانادا می‌فرستید، لطفاً با مدرسه مشورت کنید تا هزینه‌های یک دانش‌آموز بین‌المللی را مشخص کنند.

آموزش متوسطه
پایه آموزش متوسطه به گونه ای طراحی شده است که به دانش آموزان مهارت های اساسی برای پیگیری اهداف آموزشی خود یا ورود به نیروی کار را بدهد. آموزش متوسطه از دو سطح مجزا تشکیل شده است: 1. آموزش متوسطه (intermediate education)
 2. آموزش دبیرستان (high school education)مرحله آموزش متوسطه، دوره گذار از کودکی به نوجوانی در نظر گرفته می شود و به سطوح 7 و 8 علمی دانش آموز اشاره دارد. در این مرحله، دانش آموزان شروع به آماده شدن برای الزامات تحصیلی رسمی تر و گذراندن دروس انتخابی می کنند که تجربیات و فرصت های متفاوتی را فراهم می کند.


علاوه بر دروس انتخابی، دانش‌آموزان در سیستم آموزشی در کانادا در مرحله متوسطه باید در کلاس‌های زبان انگلیسی، هنر، ریاضیات، علوم و مطالعات اجتماعی همراه با کلاس‌های تربیت بدنی شرکت کنند. دانش‌آموزان می‌توانند در صورت پیشنهاد مدرسه، زبان فرانسوی را نیز به عنوان کلاس زبان دوم بخوانند.

در کانادا، پایه دبیرستان با کلاس های 9 تا 12 شروع می شود و معمولاً از سنین 14 تا 18 سال شروع می شود. دبیرستان های کانادا به دو دسته عمومی و خصوصی تقسیم می شوند. مدارس خصوصی اغلب محیط آموزشی شخصی و مزیت هایی مانند اندازه کلاس های کوچکتر و منابع یادگیری بهتر را فراهم می کنند. دانش آموزان دبیرستانی ممکن است در فعالیت های فوق برنامه مانند ورزش، تئاتر یا موسیقی شرکت کنند.


در پایان دوره دبیرستان، دانش آموزان معمولاً امتحانی به نام امتحان استانی (یا چیزی مشابه) را دارند. این آزمون دانش آنها را از موضوعاتی که تحصیل کرده اند آزمایش می کند و به عنوان راهی برای ارزیابی عملکرد تحصیلی آنها عمل می کند.

هر استان و منطقه، زمان شروع و پایان سال تحصیلی را تعیین می کند، معمولا دوره ها در سپتامبر شروع می شود و در ژوئن به پایان می رسد. ساعات کاری مدرسه معمولا از 8:30 صبح تا 2:30 بعد از ظهر، از دوشنبه تا جمعه ادامه دارد. علاوه براین دانش آموزان می توانند برای گذراندن دوره‌های اضافی یا ارتقای نمره درسی، در مدرسه تابستانی شرکت کنند.


بسیاری از دبیرستان های دولتی کانادا اکنون دانش آموزان بین المللی را در برنامه های خود می پذیرند. تقریباً همه مدارس دولتی دانش‌آموزان دختر و پسر در کلاس‌های یکسان هستند و فقط برنامه‌های روزانه ارائه می‌کنند. در اکثر نقاط کانادا، دانشجویان بین المللی می توانند به زبان های انگلیسی، فرانسوی یا هر دو تحصیل کنند.کانادا همچنین دارای مدارس متوسطه مستقل و خصوصی است که تحصیل در انها دارای هزینه می باشند. مدارس خصوصی باید همان برنامه درسی مدارس دولتی را در استان یا منطقه ارائه دهند. اندازه کلاس در مدارس خصوصی اغلب کوچکتر از مدارس دولتی است و دانش آموزان از برنامه ریزی تخصصی بهره مند شوند.دبیرستان های دولتی در کانادا برای شهروندان کانادایی و مقیم دائم این کشور رایگان است. برای دانش اموزان بین المللی مدارس هزینه هایی را دریافت می کنند که می تواند از حدود 10000 تا 17000 دلار کانادا در سال متغیر باشد. گاهی اوقات، مدارس برای شرکت در فعالیت‌های اضافی، مانند فعالیت های ورزشی یا تور های گردشی مدرسه، هزینه‌های کمی را نیز دریافت می‌کنند.


تحصیلات پس از متوسطه آخرین پایه سیستم آموزشی در کانادا است. در این پایه، دانش‌آموزان می‌توانند مسیرهای زیادی را برای ادامه تحصیل دنبال کنند. این دوره ها مانند از دوره‌های سرتیفیکیت، کالج‌ها و دانشگاه‌ها می تواند باشد. در آموزش پس از دبیرستان کانادا، سرتیفیکیت ها معمولاً از طریق کالج های شغلی ارائه می شود و شامل دوره های تحصیلی کوتاه تری است که بین 6 ماه تا 2 سال طول می کشد. این برنامه ها به دانش آموزان این فرصت را می دهد که به گواهینامه حرفه ای در یک زمینه خاص دست یابند.

 کالج‌های شغلی آموزش‌های عملی و کاربردی گسترده‌تری را نسبت به دانشگاه‌ها ارائه می‌دهند و اغلب برای یک صنعت خاص طراحی شده‌اند. کالج های شغلی معمولاً دارای کلاس های کوچکتر هستند و طیف وسیعی از تجربیات عملی را برای دانش آموزان فراهم می کنند. دانشگاه ها معتبرترین موسسات پس از متوسطه در کانادا هستند که انواع برنامه های کارشناسی، کارشناسی ارشد و فنی حرفه ای را ارائه می دهند.

تحصیلات پس از متوسطه در کانادا نیز بسیار مدون است، به طوری که تمام دانشگاه ها و کالج های شغلی کانادا استانداردها و دستورالعمل های مشخصی را که توسط دولت کانادا تعیین شده است، رعایت می کنند. همه موسسات پس از متوسطه کانادا باید از بودجه عمومی برخوردار باشند و توسط نهادهای اعتباربخشی کانادا به طور مداوم مورد ارزیابی قرار می گیرند.

آموزش پس از متوسطه شامل چندین دوره مختلفی می شود که در ادامه به برخی از انها پرداخته می شود.


علاوه بر کالج‌های محلی که آموزش فنی حرفه‌ای را ارائه می‌دهند، به دانش‌آموزان این فرصت نیز داده می‌شود تا در حرفه یا مهارت را در مدارس فنی حرفه ای که در سراسر کانادا فراگیر شده‌اند، شرکت کنند. سال‌ها قبل، برای شرکت در چنین برنامه‌هایی داشتن دیپلم دبیرستان الزمامی نبود، اما در سال‌های اخیر اوضاع بسیار تغییر کرده است. کالج ها و مدارس فنی حرفه ای در کانادا راه های بی شماری را برای انجام ایده و کسب تجربه کاری در حین تحصیل ارائه می دهند. کالج ها و مدارس فنی حرفه ای هر یک از نزدیک با تجارت و صنعت همکاری می کنند تا برنامه هایی را طراحی کنند که آموزش عملی ارائه داده و مهارت هایی را که کارفرمایان به دنبال آن هستند آموزش دهند. همچنین متقاضیان می‌توانند در دوره‌های کارآموزی، برنامه‌های co-op و موقعیت‌های کاری شرکت کنند که در حین تحصیل، تجربه کاری داشته باشند.


مدارس فنی حرفه ای به دانش آموزان این امکان را می دهد که حرفه خاصی را که به آن علاقه مند هستند بیاموزند و تجربه واقعی زندگی را زیر نظر یک سرپرست حرفه ای و واجد شرایط کسب کنند. با حضور در یک کالج یا مدارس فنی حرفه ای در کانادا می توانید سرتیفیکیت، diploma یا post-graduate diploma دریافت کنید. در سرتاسر کانادا بیش از 10000 برنامه در 127 کالج، مؤسسه و پلی تکنیک با بودجه دولتی در دسترس است.

برنامه های کالج کانادا به صورت تمام وقت یا پاره وقت، چه بصورت حضوری و چه بصورت آنلاین از طریق آموزش از راه دور ارائه می شود. طول برنامه ها از چند ماه تا 4 سال متفاوت است. هنگامی که در کانادا تحصیل می کنید، می توانید تحصیلات خود را به زبان انگلیسی یا فرانسوی نیز انجام دهید و انتخاب باشماست.


برنامه های کالج از نظر مدت زمان تحصیلی متفاوت است، از این رو اغلب هزینه کمتری نسبت به تحصیل در دانشگاه دارند. هزینه های تحصیل برای دانشجویان بین المللی در کانادا بسته به برنامه و محل تحصیل متفاوت است. هزینه های تحصیل برای کالج ها و مدارس فنی حرفه ای بسته به برنامه و مدرسه ای متغیر است با این حال معمولا، شهریه می تواند از حدود 7000 تا 22000 دلار در سال باشد.در کانادا بیش از 100 دانشگاه دولتی و خصوصی و بیش از 15000 برنامه در تمام سطوح ارائه می دهند و همه رشته های تحصیلی را پوشش می دهند که برای مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری در دسترس هستند. هزینه های تحصیل برای دانشگاه ها بسته به برنامه و مدرسه ای که انتخاب می کنید متفاوت است. به طور متوسط در کانادا، شهریه دانشگاه حدوداً 36100 دلار در سال برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی، 21100 دلار در سال برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی می باشد.مدارس زبان کانادا بهترین محل برای تحصیل زبان های انگلیسی یا فرانسه است. از این گذشته، کانادا به دلیل تنوع مردم و هویت دوگانه انگلیسی فرانسوی و استانداردهای عالی تحصیلی شهرت جهانی دارد. دانشجویان بین المللی در مورد یادگیری زبان در کانادا گزینه های زیادی پیش رو دارند و متقاضیان می توانند در حین کار در کانادا زبان انگلیسی یا فرانسه را تحصیل کنند یا در دوره های زبانی شرکت کنند که به انها برای ورود به یک برنامه دانشگاهی یا کالج کانادا کمک کند. مدارس زبان کانادا در سراسر کشور کانادا وجود دارد. این بدان معنی است که شما می توانید زبان فرانسوی را در مکانی که در میان فرانسوی زبان ها زندگی می کنید، یاد بگیرید. اگر بخواهید انگلیسی یاد بگیرید هم همینطور است.


هنگام جستجوی آموزشگاه زبان مناسب برای خود یا فرزندتان، به دنبال آموزشگاه های زبان معتبر توسط Languages Canada باشید. این اعتبار بدین معنی است که مدارس از استانداردهای تضمین کیفیت شناخته شده بین المللی پیروی می کنند. Languages Canada فهرستی از بیش از 225 آموزشگاه زبان در سراسر کانادا دارد.

انواع برنامه هایی که آموزشگاه های زبان ارائه می دهند عبارتند از :


 • آمادگی آزمون انگلیسی یا فرانسوی (آزمون های رایج شامل CAEL، IELTS، TOEFL، TEF Canada، TCF یا Cambridge English)
 • مدارس تابستانی زبان
 • زبان انگلیسی و فرانسوی کسب و کار یا تکنیکال
 • آموزش زبان برای آمادگی کالج یا دانشگاه
 • برنامه های تربیت معلم (برنامه های رایج شامل CELTA، TESL، TESOL، CEFLE یا Cambridge English)

برای ثبت نام در آموزشگاه زبان، باید در آزمونی شرکت کنید تا سطح مهارت خود را در زبان انگلیسی یا فرانسوی ارزیابی کنید. بر اساس آن آزمون، مدرسه یک دوره تحصیلی را پیشنهاد می کند. اکثر آموزشگاه های زبان دوره هایی که ارائه می دهند بر اساس هفته های تحصیلی می باشند و دیگر به صورت ترمی یا ماهانه ارائه نمی شوند.


سن تحصیل اجباری از استانی به استان دیگر در کانادا متفاوت است. کمترین سن پنج ساله می باشد و تا هفت سال (در استان مانیتوبا) نیز وجود دارد که به طور قانونی کودکان مجبور به حضور در مدرسه شوند. سن  16 به طور کلی آخرین سالی است که دانش آموزان طبق قانون باید در مدرسه بمانند، با این حال برخی استان ها از دانش آموزان کانادایی می خواهند که تا سن 18 سالگی در مدرسه بمانند، مانند نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک و منیتوبا.در حالی که در اکثر استان های کانادا، از سیستم آموزشی نسبتاً استانداردی برخوردار هستند، سیستم آموزشی در استان کبک کمی متفاوت می باشد. دانش آموزان در کبک  به جای تحصیل تا کلاس 12 در دبیرستان مانند بسیاری از استان ها، در کلاس 11 فارغ التحصیل می شوند و سپس تحصیلات خود را در موسسه عالی دیگری به نام Cegep ادامه می دهند. این برنامه 2 ساله برای این است که به دانش آموزان فرصتی برای آزمایش در هنگام انتخاب شغل و انتقال آسان تر به دانشگاه ارائه دهد.دو زبان رسمی کانادا زبان های انگلیسی و فرانسوی هستند. به دانش‌آموزان بین‌المللی این امکان داده می‌شود که تصمیم بگیرند به هر دو زبان تحصیل کنند که در بسیاری از مدارس در کانادا به هر دو زبان تحصیل می‌کنند. در بیشتر مناطق کانادا، انگلیسی زبان اصلی آموزش مدرسه است، اگرچه زبان فرانسه به شدت در سراسر کانادا دیده می شود. با این حال، در استان کبک، دانش‌آموزان موظفند تا زمانی که تحصیلات دبیرستانی خود را به پایان برسانند، به طور کامل به زبان فرانسوی در مدرسه تحصیل کنند و تنها در شرایط خاص، یک دانش‌آموز کانادایی می‌تواند به زبان انگلیسی تحصیل کند، برای مثال دانش‌آموزانی که برای یک دوره موقت در کبک هستند.  به طور کلی، تازه واردان و مهاجران به کبک باید به زبان فرانسوی در مدرسه تحصیل کنند و تنها با حضور در یک مدرسه خصوصی به آنها فرصت تحصیل به زبان انگلیسی داده می شود.اگرچه یک سیستم آموزشی واحد در کانادا وجود ندارد، اما آموزش عمومی پایه در واقع برای ساکنان کانادا تا کلاس یازدهم یا دوازدهم، بسته به استان، رایگان است. با این حال، دانشجویان بین المللی باید هزینه های کامل را بپردازند. بسیاری از کالج‌ها و دانشگاه‌ها یارانه‌های زیادی دریافت می‌کنند که به دانشجویان با هر زمینه‌ای امکان می‌دهد شانس برابر در آموزش عالی داشته باشند. دولت کانادا در تلاش است تا این امر را حتی بیشتر کند و فرصت های بیشتری را برای حضور در دانشگاه برای جوانان باز کند.برخلاف ایالات متحده، کانادا یک سیستم بیمه درمانی با بودجه عمومی دارد که از طریق پول مالیات دهندگان تامین می شود. هر استان برنامه و مقررات خاصی دارد، اما در بیشتر موارد، مراقبت های پزشکی اولیه را برای همه شهروندان کانادا تضمین می کند. اقدامات بهداشتی اضافی خارج از حد معمول توسط خود بیمار پرداخت می شود، در حالی که گاهی اوقات کارفرما این هزینه ها را پوشش می دهد.


☑️ پیشنهاد مطالعه: مشاوره تحصیلی کانادا


کار دانشجویی در کانادا


مهاجرت برای تحصیل در کانادا یک جهش بزرگ در زندگی است که علاوه بر چالش های روحی و عاطفی، مسائل مالی را نیز می تواند در بر داشته باشد و معمولا پرهزینه می باشد. تحصیل و زندگی در کانادا نیازمند توانایی تامین هزینه هایی مانند شهریه، اجاره مسکن و هزینه های زندگی به اندازه مدت اقامت است. یکی از بهترین راه‌ها برای تامین هزینه های زندگی و تحصیل در کانادا کار دانشجویی در کانادا می باشد. کار دانشجویی در کانادا علاوه بر کمک به تامین هزینه زندگی به شما این فرصت را می دهد تا سابقه کاری برای خود فراهم کرده و به کسب تجربه در این محیط جدید بپردازید. تجربه کار دانشجویی در کانادا می تواند به شما کمک کند تا برای حرفه مورد نظر خود آماده شوید، در محیط کاری کانادا قرار بگیرید، درآمد بیشتری کسب کنید و ارتباط نزدیک تری با جامعه بومی ایجاد کنید.

به عنوان یک دانشجوی بین المللی، چندین نوع کار دانشجویی در کانادا وجود دارد که می توانید برای آن اقدام کنید. برخی از این کار دانشجویی نیاز به درخواست مجوز کار خاص دارند. بطور کلی انجام کار دانشجویی در کانادا شرایط و ضوابط خاص خود را دارد و بسته به نوع پاره وقت یا تمام وقت بودن و کار درمحیط دانشگاه یا خارج از محیط دانشگاه می تواند متفاوت باشد. مواردی که هنگام درخواست برای کار پاره وقت یا تمام وقت در کانادا در زمان تحصیل باید در نظر داشته باشید، شماره بیمه اجتماعی (SIN) یا سین نامبر است. همه افراد چه یک شهروند، چه مقیم دائم یا دانشجوی بین المللی باشند برای کار در کانادا به شماره بیمه اجتماعی یا سین نامبر (SIN) نیاز دارند.

نوع کارمجوزهای مورد نیاز
کار در پردیس دانشگاهبرای کار در پردیس دانشگاه نیازی به مجوز کار یاوورک پرمیت ندارید. اگر شرایط لازم را دارید، می توانید بر اساس استادی پرمیت خود، ساعات نامحدودی در پردیس دانشگاه کار کنید.
کار خارج از پردیس دانشگاهافراد در مقطع تحصیلی، دیپلم، سرتیفیکیت برای کار در خارج از دانشگاه نیازی به مجوز کار ندارند. اگر شرایط لازم را دارید، می‌توانید تا 20 ساعت در هفته در طول دوره‌های تحصیلی و ساعت‌های نامحدود در طول تعطیلات برنامه‌ریزی شده خود در خارج از دانشگاه کار کنید.
کار آموزی و Co-opاگر برنامه آکادمیک شما برای تکمیل به کار نیاز دارد، مانند همکاری، یک دوره عملی یا کارآموزی، به مجوز کار Co-op نیاز دارید، حتی اگر بتوانید در پردیس دانشگاه یا خارج از آن کار کنید.
کار بعد از فارغ التحصیلیاگر می خواهید در کانادا اقامت داشته باشید و بعد از فارغ التحصیلی کار کنید، بایستی به یک کار بعد از تحصیل بپردازید تا مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) برای شما صادر شود.
اجازه کار برای همسر یا شریک زندگی مشترکدانشجویان بین‌المللی که به‌طور تمام وقت با استادی پرمیت معتبر تحصیل می‌کنند و برنامه شان واجد شرایط PGWP است، همسر یا شریک قانونی شان می‌توانند برای  open work permit درخواست دهند. اگر برای PGWP درخواست می‌دهید، باید شرایط بیشتری را داشته باشید.
نخستین گزینه برای کار دانشجویی در کانادا، کار در پردیس دانشگاه یا همان کار در محوطه دانشگاه می باشد. کار در پردیس دانشگاه شرایط خود را دارد که ادامه به آن می پردازیم.

چه افرادی می توانند در پردیس دانشگاه کار کنند؟

شما تنها زمانی می توانید در کانادا به عنوان یک دانشجو شروع به کار کنید که برنامه تحصیلی شما آغار شده باشد و قبل از شروع تحصیل نمی توانید کار کنید. اگر در استادی پرمیت شما شرایطی وجود داشته باشد که می گوید مجاز به کار در دانشگاه یا خارج از دانشگاه هستید، می توانید به عنوان یک دانشجوی بین المللی در کانادا مشغول به کار شوید. بنابراین زمانی می‌توانید بدون وورک پرمیت در پردیس مدرسه یا دانشگاه خود مشغول به کار شوید که شرایط زیر را داشته باشید:


 • دانشجوی تمام وقت آموزش پس از متوسطه (Post-Secondary) در یکی از موسسات زیر باشید:

  • مدارس دولتی پس از متوسطه، مانند کالج، دانشگاه، دانشکده بازرگانی یا فنی، یا CEGEP در کبک.
  • مدرسه خصوصی پس از متوسطه در کبک که تحت قوانین مشابه مدارس دولتی در کبک فعالیت می کند.
  • مؤسسات دبیرستانی یا پس از دبیرستان خصوصی یا دولتی در کبک که برنامه های واجد شرایط 900 ساعت یا بیشتر را ارائه می دهد که منجر به دیپلم مطالعات حرفه ای (DVS) یا گواهی تخصص حرفه ای (AVS) می شود.
  • مدرسه خصوصی کانادایی که طبق قوانین استانی می تواند به طور قانونی مدرک تحصیلی اعطا کند (مثلاً مدرک کاردانی، مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری)، اما تنها در صورتی که دانش آموز در یک برنامه تحصیلی ثبت نام کرده باشد که منجر به دریافت مدرک مجاز شود.


 • دارای استادی پرمیت معتبر باشید.
 • دارای شرایطی مطبوع در استادی پرمیت اولیه خود باشید که به شما امکان می دهد در پردیس دانشگاه کار کنید.
 • دارای سین نامبر (SIN) یا همان Social Insurance Number کانادا باشید.


دانشجویانی که دروس پاره وقت در ترم آخر خود دارند:

اگر در هر ترم از برنامه خود دانشجوی تمام وقت بوده اید، اما در ترم آخر خود به صورت پاره وقت تحصیل می کنید تا دروس مورد نیاز خود را به پایان برسانید، هنوز هم می توانید تعداد نامحدودی ساعت در پردیس دانشگاه خود مشغول به کار شوید.

☑️ پیشنهاد مطالعه: درخواست نوت آفیسر


چه افرادی نمی توانند در پردیس دانشگاه کار کنند ؟

شما اگر شرایط زیر را داشته باشید باید کار در پردیس دانشگاه را متوقف کنید:


 • در روزی که تحصیل تمام وقت به اتمام می رسد، مگر اینکه در ترم آخر تحصیلی خود باشید و سایر شرایط را داشته باشید.
 • زمانی که استادی پرمیت شما به پایان می رسد.
 • اگر در زمان تحصیل خود در مرخصی مجاز هستید.
 • اگر محل تحصیل خود را تعویض کرده اید و در حال حاضر مشغول تحصیل نیستید.
 • شما فقط زمانی می توانید به محل کار خود بازگردید که به تحصیل بازگشته باشید و تمام شرایط لازم برای کار در دانشگاه را داشته باشید.

برای کار در پردیس دانشگاه کجا می توان مشغول به کار شد؟

کار "در پردیس دانشگاه" به این معنی است که می توانید در تمام ساختمان های پردیس دانشگاه یا مدرسه خود مشغول به کار شوید. اگر مدرسه یا دانشگاه شما بیش از یک پردیس داشته باشد، ممکن است در اکثر موارد فقط در پردیسی که در آن در حال تحصیل هستید کار کنید. شما زمانی می توانید در مکان های دیگر مشغول به کار شوید که شایط زیر را داشته باشید:


 • شما به عنوان دستیار آموزشی یا پژوهشی کار می کنید.
 • کار شما گرنت های تحقیقاتی مرتبط است.

علاوه براین، می توانید در یک کتابخانه، بیمارستان یا مرکز تحقیقاتی مرتبط با مدرسه یا دانشگاه خود کار کنید، حتی اگر خارج از پردیس دانشگاه باشند.

کارفرمای مشاغل در پردیس دانشگاهی چه افرادی می توانند باشند؟


 • مدرسه یا دانشگاه محل تحصیل
 • یک عضو هیئت علمی
 • یک سازمان دانشجویی
 • می توان خودتان باشید، اگر شما کسب و کاری را اداره می کنید که از نظر فیزیکی در پردیس دانشگاه قرار دارد (به عنوان مثال: شما صاحب یک کافی شاپ هستید که در پردیس دانشگاه قرار دارد)
 • یک کسب و کار خصوصی
 • یک پیمانکار خصوصی که خدمات درون دانشگاهی را ارائه می دهد.

شماره بیمه اجتماعی برای کار در کانادا 

سین نامبر(SIN) یک شماره 9 رقمی است که دولت کانادا به شما می دهد. با این شماره می توانید در کانادا کار کنید و از مزایا و خدمات دولتی بهره مند شوید. برای درخواست SIN به منظور کار در پردیس دانشگاه، باید 1 مورد از این شرایط را در استادی پرمیت خود داشته باشید:


 • در صورت داشتن معیارهای لازم مطابق با R186(f), (v) یا (w) ، ممکن است در داخل یا خارج از دانشگاه استخدام شوید. در صورت عدم رعایت این معیارها، باید کار خود را متوقف کنید.
 • این مجوز به دارنده آن اجازه نمی دهد که در خارج از دانشگاه در کانادا مشغول به کار شود. در صورتی که مطابق با R186(f) معیارهای لازم را داشته باشد، ممکن است فقط در پردیس دانشگاه استخدام شود. در صورت عدم رعایت این معیارها، باید کار را متوقف کند.

چند ساعت می توان در پردیس دانشگاه کار کرد؟

متقاضی می تواند تا زمانی که شرایط لازم برای کار در پردیس دانشگاه را برآورده کند، هر چند ساعت که می خواهد در پردیس دانشگاه محل تحصیل خود مشغول به کار شود.

کار در خارج از پردیس دانشگاه
یکی دیگر از گزینه های کار دانشجویی در کانادا، کار در خارج از پردیس دانشگاه می باشد. کار دانشجویی در کانادا برای یک دانشجویی بین المللی در خارج از پردیس دانشگاه شرایط و محدودیت خود را دارد و متقاضی ملزم به رعایت این قوانین باید باشد که ادامه به آن می پردازیم.

چه کسی می تواند خارج از دانشگاه کار کند؟

شما و کارفرمایتان باید قبل از شروع کار مطمئن شوید که می توانید بدون مجوز کار(وورک پرمیت) در خارج از دانشگاه کار کنید. اگر خارج از دانشگاه شروع به کار کنید اما شرایط لازم را نداشته باشید، ممکن است مجبور به ترک کانادا شوید. تنها زمانی می توانید در کانادا شروع به کار کنید که برنامه تحصیلی شما شروع شده باشد و قبل از شروع تحصیل نمی توانید مشغول به کار شوید. اگر می‌توانید در طول تحصیل خود مشغول به کار شوید، در شرایط استادی پرمیت شما گفته می‌شود و اگر واجد شرایط کار خارج از پردیس دانشگاه هستید، نیازی به مجوز کار یا وورک پرمیت ندارید.

الزامات و شرایط

اگر همه این شرایط زیر را داشته باشید، می توانید بدون مجوز کار(وورک پرمیت) در خارج از پردیس دانشگاه مشغول به کار شوید:


 • شما یک دانشجوی تمام وقت در یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) باشید.
 • شما در یکی از موارد زیر ثبت نام کرده باشید:

  • یک برنامه آموزشی آکادمیک، فنی حرفه ای یا حرفه ای پس از متوسطه
  • یک برنامه آموزش فنی حرفه ای در سطح متوسطه (فقط کبک)


 • برنامه تحصیلی شما باید حداقل 6 ماه باشد و منجر به یک مدرک، دیپلم یا سرتیفیکیت شود.
 • شما یک سین نامبر یا همان شماره بیمه اجتماعی (SIN) داشته باشید.

اگر دانشجوی پاره وقت در یک موسسه با DLI هستید شما تنها در صورتی که تمام شرایط فوق را داشته باشید می توانید خارج از دانشگاه مشغول به کار شوید بنابراین اگر در مرخصی مجاز تحصیلی هستید و یا محل تحصیل خود را تغییر می دهید و مشغول تحصیل نیستید؛ نمی توانید در خارج از دانشگاه کار کنید و زمانی می توانید به سر کار خود بازگردید که به تحصیل خود بازگشته باشید.

چند ساعت می توان خارج از دانشگاه کار کرد؟

در طول ترم های معمول تحصیلی شما می توانید تا 20 ساعت در هفته کار کنید. تا زمانی که شرایط استادی پرمیت خود را رعایت کنید، می توانید در بیش از یک شغل برای جبران این ساعات کار کنید.

چه افرادی می توانند بیش از 20 ساعت در هفته خارج از دانشگاه کار کنند؟

تحت یک سری شرایط و ضوابط عمومی موقت، شما ممکن است واجد شرایط کار بدون مجوز کار(وورک پرمیت) برای بیش از 20 ساعت در هفته در خارج از پردیس دانشگاه در زمان تحصیل باشید. برای واجد شرایط بودن، باید شرایط زیر را داشته باشید:


 • اگر درخواست استادی پرمیت (یا تمدید) شما در تاریخ 7 اکتبر 2022 یا قبل از آن باشد.
 • اگر درخواست استادی پرمیت (یا تمدید) شما بین 8 اکتبر 2022 و 7 دسامبر 2023 ارسال شده باشد.
 • اگر درخواست شما برای تمدید استادی پرمیت پس از 7 دسامبر 2023 ارسال شده باشد.

در ایام تعطیلات برنامه ریزی شده مانند تعطیلات زمستانی و تابستانی، می توانید بصورت تمام وقت کار کنید. علاوه بر این شما آزاد هستید که اضافه کاری داشته باشید یا در 2 شغل پاره وقت کار کنید که مجموع آنها بیشتر از حد معمول است. برای کار تمام وقت شما باید هم قبل و هم بعد از ایام تعطیلات یک دانشجوی تمام وقت باشید.هیچ ساعت مشخصی در هفته وجود ندارد که به عنوان کار "تمام وقت" محسوب شود. با این حال، کارفرمای شما باید از تمام قوانین استانی در مورد حقوق اضافه کاری و زمان بین شیفت ها پیروی کند.

متقاضیانی که برنامه تحصیلی شان شامل وقفه های مشخص نمی باشد می توانند تا 20 ساعت در هفته کار کنند. کار بیش از 20 ساعت در هفته نقض شرایط استادی پرمیت انها محسوب می شود و این کار می تواند وضعیت دانشجویی متقاضی را از بین ببرد و حتی ممکن است در آینده استادی پرمیت یا وورک پرمیت دریافت نکند.چه افرادی نمی توانند خارج از دانشگاه کار کنند؟

در صورتی که هر یک از شرایط زیر برای شما صدق کند، نمی توانید بدون مجوز کار(وورک پرمیت) خارج از دانشگاه کار کنید:


 • استادی پرمیت شما مشخص کند که شما مجاز به کار در خارج از دانشگاه در حین تحصیل نیستید.
 • شما فقط در یک برنامه انگلیسی یا فرانسوی به عنوان زبان دوم (ESL/FSL) ثبت نام کرده باشید.
 • شما فقط در حال گذراندن دوره های مورد نیاز برای پذیرش در یک برنامه تمام وقت هستید.اگر هر یک از این شرایط برای شما صدق می کند و می خواهید در حین تحصیل در کانادا کار کنید، باید برای وورک پرمیت اقدام کنید.

پس از تکمیل برنامه تحصیلی دو راه برای کار تمام وقت وجود دارد:


 • شما قبلاً پیش از انقضای استادی پرمیت خود برای وورک پرمیت درخواست داده باشید.
 • شما در حال شروع یک برنامه تحصیلی جدید باشید.

برخی از برنامه های تحصیلی شامل تجربه کاری به عنوان بخشی از برنامه درسی هستند. اگر همه شرایط زیر را داشته باشید می توانید برای مجوز کار CO-OP یا کارآموزی درخواست دهید:


 • دارای یک استادی پرمیت معتبر باشید.
 • برای تکمیل برنامه تحصیلی خود در کانادا باید کار کنید.
 • شما نامه ای از محل تحصیل خود دارید که تأیید می کند همه دانش آموزان در برنامه شما باید تجربه کاری را تکمیل کنند تا مدرک خود را دریافت کنند.
 • تجربه کار یا کارآموزی شما 50 درصد یا کمتر از برنامه تحصیلی شما را تشکیل می دهد.

اگر یکی از موارد زیر را استفاده می کنید، واجد شرایط مجوز کار CO-OP نمی باشید:


 • دوره های زبان انگلیسی یا فرانسوی به عنوان زبان دوم (ESL/FSL)،
 • دوره هایی برای آمادگی برای یک برنامه تحصیلی دیگر.
 • اگر برای مجوز کار CO-OP واجد شرایط نیستید، اما می خواهید در کانادا کار کنید، باید برای مجوز کار اقدام کنید.
 • نحوه اپلای برای مجوز کار CO-OP بستگی به این دارد که آیا قبلاً برای استادی پرمیت درخواست داده اید یا خیر.

تمامی دانشجویان بین المللی که که از یک موسسه معتبر با DLI فارغ التحصیل شده باشند، می توانند پس از فارغ التحصیلی از برنامه تحصیلی خود به طور موقت یا حتی به طور دائم در کانادا کار کنند. البته باید به این نکته دقت کرد که تمامیی موسساتی که در فهرست DLI هستند اجازه کار پس از فارغ التحصیلی را صاد نمی کنند.

برای کار در کانادا پس از فارغ التحصیلی، به مجوز کار نیاز دارید. تجربه کاری که در حین کار به دست می آورید ممکن است به شما کمک کند واجد شرایط اقامت دائم شوید.


 • انواع دیگر مجوزهای کار
  اگر برای PGWP واجد شرایط نیستید، ممکن است پس از فارغ التحصیلی همچنان بتوانید در کانادا کار کنید.

 ☑️ پیشنهاد مطالعه: راهنمای ویزای تحصیلی کانادا


راهنمای تحصیل دکتری در کانادا جهت اپلای 2024


تحصیل در کانادا علاوه بر فراهم کردن کسب مدرک تحصیلی از بهترین دانشگاه های جهان، این فرصت برای دانشجویان بین المللی فراهم می شود که با بسیاری از اساتید، دانشگاه ها و پژوهشگران مطرح برای خود شبکه سازی ایجاد کنند. هر ساله نزدیک به بیش از 7000 دانشجو به عنوان دارندگان مدرک دکتری در کانادا فارغ التحصیل می شوند. به دلیل برخوداری از دانشگاه هایی مطرح در سیستم تبه بندی جهانی، این کشور به مقصدی مطلوب برای دانشجویانی که به دنبال ادامه تحصیل در مقطع دکتری در کانادا هستند تبدیل شده است. علاوه بر این، دانشگاه های کانادا به ارائه فرصت های تحقیقاتی و زمینه های تخصصی متنوع برای دانشجویان دکتری شهرت دارد. در واقع بیش از 30 درصد از کل تحقیقات کشوری در دانشگاه ها انجام می شود.

طیف وسیعی از مدارک دکتری در کانادا در کنار دکترای آکادمیک در دسترس است. به عنوان مثال، دکترای حرفه ای مانند دکترای مدیریت بازرگانی (DBA) و دکترای آموزش (EdD). اکثر دوره های دکتری به حداقل سه سال مطالعه و تحقیق تمام وقت نیاز دارند. البته برخی دوره ها ممکن است برای مدت طولانی تری باشند و تا شش سال نیز زمان ببرد.

ددلاین های پذیرش و درخواست برای دکتری در کانادا از یک سیستم سه ترمی پیروی میکند که به صورت پاییز (سپتامبر تا دسامبر)، زمستان (ژانویه تا آوریل)، تابستان (اردیبهشت تا آگوست) می باشد. البته تاریخ های دقیق بین استان ها و دانشگاه های آنها متفاوت است. با این حال فاند های در دسترس برای تحصیل در کانادا در پاییز بیشترین مقدار را دارد و نسبت به سایر پذیرش های دو ترم ارجحیت دارد. البته باید به این نکته دقت کرد که ددلاین ها برای همه دانشگاه ها متفاوت است؛ با این وجود، تاریخ شروع درخواست ها کم و بیش در ماه سپتامبر است.


 • دلایل تحصیل دکتری در کانادا
 • مروری بر تحصیل دکتری در کانادا
 • شرایط لازم پذیرش برای تحصیل دکتری در کانادا
 • مدت زمان و هزینه تحصیل دکتری در کانادا
 • برترین دانشگاه های کانادا که برنامه های دکتری ارائه می دهند
 • بورسیه های برتر دکتری در کانادا برای دانشجویان بین المللی
 • فرصت های شغلی پس از فارغ التحصیلی دکتری در کانادا


 • بستر ایده آل برای تحصیل آموزش محور: کانادا رتبه 4 را در جهان برای پژوهش های علمی دارد. از آنجایی که تحصیلات دکتری در کانادا بیشتر پژوهش محور است، این کشور مقصد ایده آلی برای ادامه این نوع تحصیل است.
 • ارائه برنامه های دکتری محبوب: دانشگاه های کانادا برای دکتری طیف وسیعی از برنامه های پرطرفدار نظیر کسب و کار، مهندسی، علوم کامپیوتر، آموزش و بهداشت ارائه می دهند. علاوه بر دوره دکتری، دانشگاه ها و کالج ها کانادا دوره های تحصیلی متنوعی را ارائه میدهند که موجب کسب مهارت بسیار از افراد می شود. در مقاله انواع دوره های آموزشی در کانادا به تفصیل در مورد دوره ها پرداخته شده است.
 • فرصت های پس از تحصیل: دانشجویان بین المللی پس از اتمام تحصیلات خود می توانند تا سه سال در کانادا زندگی و کار کنند. برای این کار، باید برای برنامه اجازه کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) درخواست دهید که به شما امکان می دهد حداکثر سه سال در کانادا اقامت داشته باشید و تجربه کاری ارزشمندی کسب کنید. اگر شما علاقه مند به اقامت دائم هستید، این تجربه کاری پس از فارغ التحصیلی به شما کمک می کند تا واجد شرایط درخواست اقامت دائم در کانادا از طریق اکسپرس انتری شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مسیرهای اقامت دائم پس از تحصیل می توانید از مقاله اقامت دائم کانادا پس از تحصیل استفاده کنید.
 • منزلگاه دانشگاه های برتر در رنکینگ QS 2024: دانشگاه های بسیاری وجود دارد که دوره های دکتری را در کانادا ارائه می دهند. این دانشگاه ها در رتبه بندی جهانی QS 2024 همواره جزو برترین ها هستند. جدای از این موضوع، این دانشگاه ها همچنین در فهرست برندگان جایزه نوبل در سراسر جهان جزو پیشگامان قرار دارند که دانشگاه تورنتو یک نمونه در این بین است.

دانشگاه های کانادا با برخوداری از 28 برنده جایزه نوبل خود را در بین برترین مقاصد دکتری برای دانشجویان بین المللی خود را برجسته کرده است. قبل از اینکه به ادامه این بحث بپردازیم، یک مرور سریع از تحصیل دکتری در کانادا را به شما ارائه می دهیم.

دورهPHD
مدت زمان تحصیل4-6 سال
مجموع دانشگاه های دکتری98
تاریخ های پذیرش دکتریپاییز، زمستان، بهاریا تابستان
متوسط ​​شهریه8000 تا 25000 دلار کانادا در سال (به طور میانگین)
دوره های محبوب دکتری مدیریت بازرگانی و مالی؛ ریاضیات؛ هنر و علوم انسانی؛ مهندسی IT ؛ علوم اجتماعی؛ آموزش و بهداشت؛ علوم کامپیوتر
برترین دانشگاه های دکتریدانشگاه تورنتو - دانشگاه بریتیش کلمبیا - دانشگاه وینیپگ - دانشگاه مک گیل - دانشگاه مک مستر - دانشگاه آلبرتا - دانشگاه واترلو - دانشگاه اتاوا - دانشگاه رجینا - دانشگاه مونترال
اپلیکیشن فی100 تا 180 دلار
فرصت های محبوب برای تامین مالی دکتریGovernment Fellowships - Independent Research Scholarships - Graduate Assistantships
کار همزمان با تحصیل20 ساعت در هفته به صورت نیمه وقت
اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری در کانادا را دارید، باید در حال تحقیق در مورد شرایط پذیرش برای تحصیل در مقطع دکتری در کانادا بوده باشید. در ادامه شرایط لازم برای اخذ پذیرش دکتری در کانادا را بیان کرده ایم. باید در نظر داشته باشید که شرایط و ضوابط پذیرش دانشجویان بین المللی برای تحصیل دکتری در کانادا از دانشگاهی به دانشگاهی دیگر و نسبت به دوره ها متفاوت است اما یک سری مدارک و شرایط کلی وجود دارد که برای همه دانشگاه ها یکسان است که عبارتند از :


 • ترجمه و اصل مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • ترجمه و اصل ریزنمرات تحصیلی مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • داشتن حداقل معدل 14
 • ارائه CV یا رزومه
 • ارائه انگیزه نامه یا SOP
 • ارائه چکیده پایانه نامه ارشد
 • ارائه مقاله و دستاوردهای پژوهشی
 • ارائه توصیه نامه (از 2 تا 3 استاد)
 • نمرات آزمون مهارت زبان انگلیسی آیلتس، تافل، GMAT و GRE


دانشجویان بین المللی هنگام درخواست برای برنامه دکتری بایستی نسخه رسمی مدارک تحصیلی کارشناسی و ارشد خود را در دارالترجمه های معتبر ترجمه کرده و در ادامه پروسه پذیرش برای تکمیل ثبت نام خود به دانشگاه مقصد ارسال کنند.به غیر از گواهینامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد، دانشجویان بین المللی باید تمام ریز نمرات رسمی مدارک تحصیلی قبلی خود را ترجمه نمایند و یک نسخه از اصل مدرک و نسخه ترجمه شده را اسکن کرده و در سایر مراحل اپلای ارسال نمایند.برای پذیرش در مقطع دکتری و کسب فاند؛ متقاضی باید از نمرات تحصیلی بالا و معدل خوبی برخوردار باشد. از این رو حداقل معدل 14 برای پذیرش ضروری است اما طبیعتا این نمرهريال یک مقدار حداقلی است و یک نقطه ضعف محسوب می شود که برای رفع آن بایستی یک سری اقدامات دیگر برای تقویت رزومه انجام داد. به عنوان مثال دانشگاه تورنتو نمره معدل A را مورد تایید میداند.اکثر دانشگاه ها از متقاضیان، درخواست CV یا همان رزومه می کنند. این گزینه برای دانشجویانی که از نظر تحصیلی ضعیف هستند بسیار مفید و کمک کننده است. در مقاله نگارش رزومه چگونگی تدوین این سند را بیان کرده ایم.ارائه یک انگیزه نامه به اساتید کمک می کند تا شناخت دقیق از توانایی و علایق شما کسب کنند تا در انتخاب شما مصم شوند. یک انگیزه نامه قوی بسیار بیشتر از رزومه می تواند در پوشش ضعف سوابق تحصیلی کمک کند. برای نگارش این سند می توانید از راهنمای ما و یا خدمات ما برای نگارش انگیزه نامه استفاده نمایید.برخی از دانشگاه ها و اساتید برای بررسی زمینه پژوهشی شما چکیده پایانامه ارشد ا از شما درخواست میکنند تا مهارت‌های شما را در مورد چگونگی نگارش پایان‌نامه و میزان مهارت شما در انجا کارهای پژوهشی را بررسی کنند.ارائه مقاله برای همه رشته ها ضروری نیست اما یکی از ابزارهای کمک کننده برای تقویت رزومه متقاضی و همچنین پیشی گرفتن وی از سایر رقبا برای دریافت فاند می باشد. از این رو با داشتن مقاله هم شانس بسیار بالایی در اخذ پذیرش خواهید داشت و هم شانس بسیار بالاتری برای فاند وجود دارد.ارائه توصیه نامه یکی از اسناد ضروری در زمان تکمیل اپلیکیشن می باشد. توصیه ها معمولا به صورت انلاین توسط اساتید بایستی به دانشگاه مورد ارسال شوند و در صورت نگارش نامناسب و عدم ارسال به موقع موجب لغو پذیرش خواهد شد. بطور کلی براساس دانشگاه، دانشجویان باید 2-3 توصیه نامه از اساتید قبلی خود ارسال کنند. یکی دیگر از خدمات ما برای تدوین توصیه نامه، نگارش توصیه نامه می باشد که می توانید از ان استفاده نمایید.دانشجویان بین المللی ملزم هستند که یک آزمون مهارت زبان انگلیسی نظیر آیلتس با حداقل نمره 7 و حداقل نمره تافل 95 را ارئه دهند. البته این نمرات تقریبی هستند و بسته به موسسه انتخابی متغییر است. بطور کلی هرچه نمره بالاتر باشد رزومه شما غنی تر می شود. البته برخی از رشته های علوم پایه و مهندسی نیاز به ارائه نمره آزمون GRE و برخی از رشته های مدیریت و مالی نیاز به ارائه نمره آزمون GMAT می باشند.


حال که با شرایط پذیرش آشنا شدید، اکنون باید با روند درخواست دکتری در کانادا آشنا شوید. روند پذیرش دکتری در کانادا با توجه به دانشگاه ها متفاوت است. با این حال، برخی از مراحل برای همه دانشگاه ها اجباری و یکسان است. این مراحل در زیر به اختصار توضیح داده شده است:اولین قدم برای اپلای دکتری در کانادا انتخاب موضوع و پروژه ای است که می خواهید برای آن ادامه تحصیل بدهید. این قدم غالبا در بین افراد، ادامه پژوهش های مقطع ارشد می باشد. پس از تعیین موضوع باید به پیدا کرد اساتید مرتبط با زمینه تحصیلی مربوطه و لیست کردن این اساتید بپردازید. بنابراین برای این کار باید یک لیست بلند بالایی از این اساتید پیدا کنید و با انها به مکاتبه بپردازید.
پس از اماده سازی لیست اساتید به وب سایت های دانشگاه مربوطه به آنها بایستی مراجعه کرده و از طریق وب سایت دانشکده و در قسمت admission requirements مدارک لازمه را برسی کرده و به گردآوری آن بپردازید.پس از تهیه لیست اساتید مورد علاقه خود و آماده سازی مدارک اولیه، حال بایستی به این اساتید ایمیل بزنید و با انها برای اعلان همکاری و علاقه خود برای تحصیل دکتری با وی مکاتبه کنید. مکاتبه با یک استاد ممکن است به درازا بکشد چون این اساتید همزمان با شما، ایمیل های زیادی از سایر افراد در سایر نقاط جهان دریافت می کنند. پس ممارست داشته باشید و در صورت عدم دریافت پاسخ از طرف اساتید حتما یک ایمیل ریمایندر بزنید. ذکر این نکته ضرری است نگارش ایمیل یک سری طرفند دارد و ممکن است از شما در شروع مکاتبه هم درخواست CV شود پس این سند را اماده داشته باشد. برای انجام این کار می توانید از مقاله نگارش ایمیل مکاتباتی استفاده نمایید یا از خدمات مجموعه ما در نگارش ایمیل برای اپلای استفاده نمایید.در این مرحله پس از مکاتبات فراوان بایستی منتظر پاسخ از طرف اساتیدی که با انها به مکاتبه پرداختید باشید. در صورتی که یک استاد نظرش در مورد رزومه شما جلب شود ممکن است بخواهد تا یک مصاحبه تصویری از طریق اسکایپ با شما داشته باشد تا هم پذیرای نظرات شما را شود و هم مهارت علمی، زبانی و مکالمه شما محک بزند. معمولا یکسری سوالات رایج مانند انگیزه و هدف متقاضی از انتخاب دانشگاه و استاد مربوطه و ... پرسیده می شود. برای پاسخ به این سوالات بایستی پاسخ هایی کوتاه و در عین حال صادقانه دهید. یکی دیگر از خدمات مجموعه ما مشاوره و تمرین با شما برای انجام پروسه اسکایپ می باشد. برای این کار می توانید از قسمت مشاوره اسکایپ درخواست خود را ارسال نمایید تا از راهنمایی کارشناسان بهرمند شوید.پس از انجام یک مصاحبه موفق و جلب نظر کامل یک استاد، انگاه برای شما یک ایمیل برای همکاری فرستاده می شود. در این ایمیل زمان ارسال اپلیکیشن و تکمیل فرم های اپلیکیشن به اطلاع شما رسانده می شود.
در جلسه مصاحبه می توانید از استاد مربوطه در مورد گرنت و فاندهایی که می تواند برای پوشش هزینه شما بدهد صحبت کنید و در صورت اینکه رزومه خوبی داشته باشد و استاد هم بودجه تحصیلی داشته باشد از شما حتما پشتیبانی می کند. اما اگر توانایی حمایت از شما را نداشته باشد، بایستی به تحقیق در مورد فاندهایی که در کانادا و دانشگاه ها ارائه می شوند، پرداخته و برای انها اقدام نمایید.
در این محله به قسمت Graduate وب سایت دانشگاه مرجعه کرده و از طریق قسمت HOW TO APPLY یک حساب کاربری برای خود ایجاد کنید. حال زمان تکمیل اپلیکیشن فرمها، پرداخت هزینه اپلیکیشن فی و آپلود مدارک است. پس از ارسال و آپلود تمامی موارد انها را سابمیت کرده و منتظر نتیجه بمانید.از انجایی که شما ابتدا با یک استاد مکاتبه کردید پذیرش شما با احتمال بسیار بالایی حتمی است. پس فقط باید منتظر دریافت نامه پذیرش از دانشگاه باشید. در این نامه پذیرش، اطلاعات دقیق از هزینه تحصیل و زندگی و روند درخواست ویزا تحصیلی کانادا برای شما ارسال می شود.
قدم نهایی، درخواست ویزای تحصیلی کانادا یا استادی پرمیت است. تا زمانی که نامه پذیرش خود را دریافت نکرده باشید نمی توانید برای ویزای تحصیلی کانادا درخواست بدهید. پذیرش در دانشگاه به منزله صددرصدی صدور ویزا برای شما نیست و ممکن است در صورت داشتن پذیرش هم اداره مهاجرت کانادا با درخواست ویزای شما موفقت نکند. پس این مرحله طی کردن ویزا مجزا از مرحله پذیرش تحصیلی است و مدارک و شرایط خاص خودش را دارد.هزینه تحصیل دکتری در کانادا برای دانشجویان بین المللی
مدت تحصیل دوره های دکتری در کانادا بین 4 تا 6 سال است زیرا به رشته و دانشگاه مورد نظر بستگی دارد. در این بین هزینه تحصیل مقطع دکتری در کانادا به دو دسته تقسیم می شود:


اکثر دانشگاه‌ها در کانادا از دانشجویان بین‌المللی می‌خواهند که شهریه های تحصیلی را به صورت سالیانه یا هر ترم پرداخت کنند. میانگین شهریه برنامه های دکتری از 8000 دلار کانادا تا 25000 دلار کانادا در ترم می تواند تغییر کند. به عنوان نمونه شهریه دانشگاه واترلو تقریبا 7396 دلار در هر ترم برای اکثر رشته های می باشد و دانشگاه بریتیش کلمبیا تقریبا 7600 دلار کانادا و دانشگاه مانیتوبا 10240دلار کانادا در ترم به طور میانگین دریافت می کنند. در این بین رشته های مانند پزشکی بیشترین شهریه را دارند.میانگین هزینه زندگی در کانادا برای دانشجویان بین المللی بر اساس سبک زندگی و استاندارد زندگی بین 15000 تا 20000 دلار کانادا در سال متغیر است.

مدت زمانهزینه تحصیل در سال (شهریه به علاوه زندگی)
معمولا بین 3-4 سال است، گاهی اوقات تا 6 سال هم زمان می برد.هزینه های زندگی: 15000-20000 دلار کانادا در سال

میانگین شهریه برنامه های دکتری از 8000 دلار کانادا تا 25000 دلار کانادا در ترم متغغیر است.
کمک هزینه های مالی دانشگاه ها به عنوان بخشی از پذیرش در مقطع دکتری در دسترس است. این کمک هزینه های مالی می تواند در اشکال مختلف مانند دستیار آموزشی و پژوهشی، بورسیه تحصیلی و یا معافیت از شهریه ارائه شود.


میانگین شهریه تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان بین المللی در کانادا از سال 2007 تا 2023

میانگین شهریه دکتری برای دانشجویان بین المللی در کانادا
در حقیقت، بطور کلی 98 دانشگاه دوره های PhD در کانادا را ارائه میدهند که در زیر به برخی از این موارد برتر پرداخته ایم:

فهرست دانشگاه های محبوب کانادا برای تحصیل دکتری
در حالی که کانادا ساختار هزینه های مقرون به صرفه ای برای تحصیل دارد، دانشجویان بین المللی برای تامین هزینه های زندگی و شهریه نیاز به یک کمک هزینه و بورسیه تحصیلی دارند. علاوه بر گرنت های اساتید، اسکالرشیپ های متنوعی توسط دانشگاه ها و دولت و استان مربوطه ارائه میشود. البته دانشجویان می توانند به صورت 20 ساعت در هفته مشغول به کار هم شوند و این ساعت در ایام تعطیل می تواند به صورت تمام وقت هم باشد.

دولت کانادا یک وب سایت مفید با ابزار جستجو برای یافتن بورسیه تحصیلی بر اساس کشور مبدا راه اندازی کرده است. سایر مکان‌های خوب برای جستجو، وب‌سایت‌های رسمی دانشگاه‌های کانادا هستند که ابزار جستجوی بورسیه تحصیلی خود را برای کمک به شما ارائه می دهند. برخی از بورسیه تحصیلی دکتری برای تحصیل در کانادا عبارتند از:


 • بورسیه های تحصیلات تکمیلی Vanier Canada، که 50000 دلار کانادا در سال به دانشجویان بین المللی و داخلی دکتری در زمینه های علوم اجتماعی و یا علوم انسانی، علوم طبیعی و یا مهندسی و بهداشت اعطا می کند.
 • بورسیه های دکتری بنیاد پیر الیوت ترودو
 • بورسیه دکتری چهار ساله دانشگاه بریتیش کلمبیا حداقل 18200 دلار کانادا در سال به اضافه هزینه شهریه کامل برای دانشجویان بین المللی
 • بسیاری از دانشجویان نیز توانند هزینه تحصیل خود را با شرکت در یک پژوهش یا دستیار آموزشی تأمین کنند که در ازای دریافت کمک هزینه تحصیلی کار کنند.

نام بورسیهمبلغ و ارزش
Ontario Trillium Scholarship (Western University)40000 دلار کانادا در سال، تا 4 سال تمدید می شود.
University of Alberta Graduate Entrance Scholarships21000 دلار کانادا، قابل تمدید نیست.
Doctoral Scholarship at University of Montreal7000 دلار کانادا، یک بار قابل تمدید.
4 year Doctoral Fellowship- University of British Columbia18200 دلار کانادا (کمک هزینه سالانه) همچنین هزینه های کامل تحصیل را تا 4 سال پوشش می دهد.
Graduate Entrance Scholarship- University of Windsor7500 دلار کانادا تا 4 سال.
فارغ التحصیلان دکتری پس از اتمام دوره های تحصیلی، فرصت های زیادی دارند. در ادامه مشاغل برتری که برای این افراد وجود دارد عبارتند از :

پروفایل های شغلیمیانگین حقوق در سال به دلار کانادا
Postdoctoral Research Associate48,046
Research Director77,435
Research Analyst62,617
Principal Scientist98,881
Research Engineer63,699


اکثر متقاضیان دوره دکتری کانادا می توانند پس از اتمام تحصیلات خود در کانادا اقامت داشته باشند و مشغول به کار شوند. بنابراین دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می توانند مجوز کار پس از تحصیل (PGWP) را دریافت کند، تا به‌طور موقت در کانادا اقامت داشته باشند. با دریافت مجوز مجوز کار پس از تحصیل، یک دانشجو می‌تواند حداکثر تا مدت سه سال در کانادا اقامت داشته باشند و مشغول به کار شود و برای اقامت دائم خود از مسیرهای مختلفی که اداره مهاجرت کانادا فراهم کرده استفاده کند. مقاله اقامت دائم کانادا پس از تحصیل می تواند انواع روش های مهاجرتی برای اقامت دائم کانادا را به شما معرفی کند.

☑️ پیشنهاد مطالعه: درخواست نوت آفیسر

درخواست مشاوره تحصیل دکتری در کانادا جهت اپلای و ادامه تحصیل


اقامت دائم کانادا پس از تحصیل

پس از گذراندن چند سال تحصیل در کانادا، بسیاری از دانشجویان بین المللی کشور کانادا را به عنوان مقصد نهایی خود برای اقامت انتخاب می کنند. خوشبختانه، کشور کانادا نیز براساس سیاست های خود تمایل به حفظ دانشجویان بین المللی دارند. به همین دلیل طیف وسیعی از گزینه های مهاجرتی برای دانشجویان بین المللی در دسترس است. در مسیر اپلای، تحصیل در کانادا یکی از اهداف اکثر دانشجویان برای مهاجرت است. یکی از مهمترین گزینه در این مسیر اخذ اقامت دائم کانادا پس از تحصیل می باشد. خوشبختانه، راه‌های زیادی برای دانشجویان بین‌المللی که قصد دارند اقامت دائم کانادا را داشته باشند، وجود دارد.

بنابراین اگر فردی تحصیل خود را در یکی از دانشگاه‌ها یا کالج‌های معتبر کانادا که دارای شماره DLI باشد به پایان برساند، می تواند از روش‌های اقامت دائم کانادا که در بین همه استان‌ها یکسان است (برنامه های فدرال) و یا روش‌های استانی برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کند.

به طور معمول، دانشجویان بین المللی که از یک برنامه تحصیلی معتبر در کانادا فارغ التحصیل شده اند، می توانند بلافاصله پس از تحصیل برای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی post-graduation work permit یا همان PGWP اقدام کنند. با این عمل می توانند در کانادا کار کرده و اقامت داشته باشند. در نتیجه دانشجویان می توانند وضعیت موقت خود را حفظ کرده و در عین حال برای اخذ اقامت دائم اقدام کنند.

دانشجویان بین المللی پس از پایان استادی پرمیت و تکمیل تحصیلات خود می توانند تا 90 روز بیشتر در کانادا حضور داشته باشند و برای یک کار مناسب مرتبط با رشته خود اقدام کند. پس از شاغل شدن، برای متقاضی ویزای وورک پرمیت صادر می شود و از این رو، هم می تواند در خاک کانادا حضور داشته باشد و هم برای اقامت دائم خود اقدام کند. از آنجایی که مسیرهای اخذ اقامت دائم کانادا پس از تحصیل متفاوت است، هر یک  از این مسیرها شرایط و مدارک خاص خود را دارند که در ادامه به تشریح آنها می پردازیم.

روش های اقدام برای اقامت دائم کانادا پس از تحصیل


برنامه های مهاجرتی زیادی برای دانشجویان بین المللی برای اقامت دائم کانادا پس از تحصیل وجود دارد و هر یک از این برنامه ها شرایط و مدارک خود را دارند. در حالی که هر برنامه بصورت متفاوت عمل می کند، الزاماتی فراتر از تکمیل تحصیلات در کانادا دارد. برنامه های ذکر شده در زیر مسیرهای سریعی را برای گرفتن اقامت دائم کانادا پس از تحصیل برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند:

 • کلاس تجربه کانادایی (Canadian Experience Class)

 • برنامه نیروی کار ماهر فدرال (Federal Skilled Worker Program)

 • برنامه های نامزد استانی (Provincial Nominee Programs)

 • گزینه های مهاجرتی کبک (Quebec Immigration Options)

 • مجوزهای کار پس از فارغ التحصیلی (Post-Graduation Work Permits)


لطفاً توجه داشته باشید که بسیاری از برنامه‌ها از طریق سیستم اکسپرس اینتری کانادا، سیستم فدرال برای مدیریت درخواست‌های اقامت دائم، اجرا می‌شوند.

☑️ پیشنهاد مطالعه: راهنمای ویزای تحصیلی کانادا

کلاس تجربه کانادایی (Canadian Experience Class)


نخستین مسیر برای اقامت دائم کانادا پس از تحصیل استفاده از برنامه کلاس تجربه کانادایی یا به اختصار CEC است. برنامه کلاس تجربه کانادایی (CEC) که از طریق سیستم مهاجرت اکسپرس اینتری اجرا می شود، یکی از سریع ترین راه ها برای دریافت اقامت دائم کانادا است. در حالی که طیف وسیعی از فاکتورهای واجد شرایط بودن از جمله سن، مهارت زبان و سطح تحصیلات برای این برنامه وجود دارد؛ یک شرط متمایز این است که متقاضیان ثابت کنند که حداقل 12 ماه تجربه کاری مستمر، تمام وقت و ماهر در کانادا در سه سال گذشته داشته و یا معادل آن تجربه کار پاره وقت دارند. هنگامی که یک دانشجوی بین المللی این سطح از تجربه کاری را به دست آورد، CEC ممکن است به یک گزینه عالی مهاجرتی تبدیل شود.

یکی از شرایط CEC این است که تجربه کاری که در طول دوره تحصیل تمام وقت به دست می‌آید جزو شرط 12 ماهه محسوب نمی‌شود، بنابراین دانشجویان بین‌المللی نمی‌توانند تجربه کاری کسب‌شده در طول برنامه تحصیلی خود را حساب کنند. با این حال، هنگامی که یک دانشجوی بین المللی فارغ التحصیل شد، احتمالاً واجد شرایط مجوز کار پس از فارغ التحصیلی می شود، که به آنها اجازه می دهد تا تجربه کاری لازم برای واجد شرایط بودن برای CEC را به دست آورند.

برنامه نیروی کار ماهر فدرال (Federal Skilled Worker Program)


دومین روش به منظور اقامت دائم کانادا پس از تحصیل استفاده از برنامه نیروی کار ماهر فدرال یا به اختصار FSW است. برنامه نیروی کار ماهر فدرال (FSW) که از طریق سیستم مهاجرت اکسپرس اینتری اجرا می شود، ممکن است برای برخی از فارغ التحصیلان بین المللی باشد. بر خلاف برنامه کلاس تجربه کانادایی (CEC)، برنامه FSW نیازی به داشتن تجربه کاری در کانادا ندارد، بنابراین این مسیر یک گزینه خوب برای فارغ التحصیلان و دانشجویان بین المللی است که قبلاً تجربه کاری ماهر در خارج از کانادا به دست آورده اند.

برنامه FSW یک برنامه مهاجرتی مبتنی بر شایستگی است که از امتیاز سیستم رتبه بندی جامع (CRS) برای رتبه بندی خودکار نامزدها در برابر یکدیگر استفاده می کند و فقط آن دسته از کاندیداهایی که دارای بیشترین مشخصات رقابتی هستند را دعوت می کند تا برای اقامت دائم درخواست دهند. اگر یک دانشجوی بین‌المللی شرایط لازم را داشته باشد و در سیستم امتیازدهی CRS که بسیار رقابتی است شرایط مورد نیاز را برآورده کند؛ FSW می‌تواند مسیری عالی برای تبدیل شدن به یک مقیم دائم باشد.

لازم به ذکر است که برنامه FSW مستلزم آن است که متقاضیان ثابت کنند که حداقل 12 ماه تجربه کاری تمام وقت، مستمر، ماهر، تکمیل شده در هر کشوری، یا معادل آن تجربه نیمه وقت دارند. برای دانشجویان بین المللی که هرگز وارد نیروی کار نشده اند، این برنامه گزینه ای مناسب نخواهد بود.

سیستم جامع رتبه بندی (CRS) چیست؟ 


به منظور رتبه بندی نامزدهای مهاجرتی، دولت کانادا یک سیستم امتیازدهی مبتنی بر شایستگی ایجاد کرده که به هر نامزد در مجموعه اکسپرس انتری امتیازی اختصاص می دهد. این سیستم امتیازدهی، سیستم جامع رتبه بندی (CRS) نامیده می شود و امتیازی که به هر داوطلب اختصاص می یابد، امتیاز CRS نامیده می شود. کاندیداهای مهاجرت در استخر اکسپرس انتری با استفاده از سیستم رتبه بندی جامع (CRS) در مقابل یکدیگر رتبه بندی می شوند. کاندیداها با بالاترین رتبه یک دعوتنامه برای اپلای (ITA) برای اقامت دائم کانادا دریافت می کنند. بطور کلی اکسپرس انتری سه برنامه را مدیریت می کند:


 • نیروی کار ماهر فدرال (FSW)

 • مشاغل ماهر فدرال (FST)

 • کلاس تجربه کانادایی (CEC)


هر فردی که پروفایلی را به استخر کاندیداهای اکسپرس انتری ارسال کند، امتیاز CRS از 1200 امتیاز به او تعلق می گیرد. تقریباً هر دو هفته یکبار، دولت کانادا قرعه کشی اکسپرس انتری را انجام می دهد که در آن یک دور دعوت نامه برای اپلای (ITA) برای اقامت دائم برای کاندیداها با بالاترین امتیاز صادر می کند. توجه داشته باشید که اداره مهاجرت کانادا (IRCC) اطلاعات مربوط به تاریخ قرعه کشی، تعداد ITA هایی که صادر خواهد شد یا حداقل امتیاز CRS مورد نیاز را قبل از هر قرعه کشی فاش نمی کند.

چگونه می توانم امتیاز CRS خود را افزایش دهم؟


راه های زیادی وجود دارد که متقاضی می تواند امتیاز CRS خود را افزایش دهد. امتیاز CRS تا حد زیادی به مواردی مانند توانایی زبان، تحصیلات، تجربه کاری و سن متقاضی مرتبط است. همچنین می‌توان برای مواردی همچون داشتن خواهر یا برادر یا بستگان درجه یک در کانادا، توانایی صحبت کردن به زبان فرانسوی در سطح بالا، دریافت پیشنهاد شغلی در کانادا، یا کسب نامزدی از یک برنامه نامزد استانی (PNP) امتیازات بیشتری دریافت کرد. کسب امتیاز اضافی یکی از این عوامل است که می تواند به طور قابل ملاحظه ای شانس فرد را برای دریافت دعوت نامه (ITA) در یکی از قرعه کشی های اکسپرس انتری کانادا افزایش دهد.


برنامه های نامزد استانی (Provincial Nominee Programs)


یکی دیگر از روش های اقامت دائم کانادا پس از تحصیل، استفاده از برنامه های نامزدی استانی کانادا است. هر یک از استان‌ها و مناطق کانادا برنامه‌های مهاجرتی خود را اجرا می‌کنند که برنامه‌های نامزد استانی (PNP) نامیده می‌شوند. هر PNP به گونه‌ای متفاوت عمل می‌کند، زیرا برای رفع نیازهای آن استان یا منطقه خاص طراحی شده‌اند. بسیاری از PNP ها به متقاضیانی که نوعی ارتباط با آن استان دارند، از جمله تحصیلات قبلی که در استان انجام شده و تجربه کاری در استان به دست آورده اند، ارجحیت می دهند. بسته به استانی که یک دانشجوی بین المللی برنامه تحصیلی خود را در آن تکمیل کرده است، ممکن است واجد شرایط درخواست PNP در آن استان باشد. هر استان و منطقه دارای چند PNP مختلف است، زیرا این برنامه ها متناسب با نیازهای اقتصادی و جمعیتی منحصر به فرد آن ها طراحی شده اند.

گزینه های مهاجرتی کبک (Quebec Immigration Options)


برای آن دسته از افرادی که قصد اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا را دارند و مقصدشان استان کبک می باشد بایستی مسیر متفاوت تری نسبت به سایر استانها طی کنند. بطور کلی استان کبک سیستم مهاجرتی خود را با الزامات و رویه های متفاوت از بقیه اجرا می کند. با این حال، مانند سایر نقاط کانادا، برنامه های مهاجرتی کبک به گونه ای طراحی شده است که دانشجویان بین المللی در هنگام درخواست اقامت دائم دارای مزایایی هستند. دو برنامه اصلی اقامت دائم کبک دارای گزینه هایی است که برای دانشجویان بین المللی در کبک طراحی شده است:

1- برنامه تجربه کبک (PEQ): برنامه تجربه کبک (programme de l’expérience québécoise PEQ) یکی از چندین برنامه مهاجرتی است که توسط استان کبک اجرا می شود. PEQ برای داوطلبانی که به زبان فرانسوی تسلط دارند و تجربه کاری قانونی در کبک دارند ایده آل است. PEQ یکی از برنامه های مهاجرتی اولویت دار کبک است، به این معنی که درخواست ها با سرعت بسیار بیشتری نسبت به سایر برنامه ها، مانند Quebec Skilled Worker (QSW) پردازش می شوند. این برنامه از دانشجویان می خواهد که برنامه تحصیلی خود را کامل کرده باشند یا در 6 ماه از تکمیل تحصیلات خود در یک موسسه در کبک باشند. برای واجد شرایط بودن برای PEQ، یک دانشجوی بین المللی باید دانش متوسط تا پیشرفته زبان فرانسوی را نشان دهد.

2- نیروی کار ماهر کبک (QSW): برنامه نیروی کار ماهر کبک (QSW) یک برنامه مهاجرتی است که توسط استان کبک برای کاندیداهایی اجرا می شود که دارای تجربه کاری ماهر هستند و می توانند به عنوان اعضای نیروی کار به اقتصاد کبک کمک کنند. این برنامه ممکن است گزینه ای برای دانشجویان بین المللی در کبک باشد که مدرک تحصیلی خود را در کبک تکمیل کرده یا در حال تکمیل هستند. برخلاف برنامه PEQ، برنامه QSW شرط مهارت زبان فرانسه اجباری ندارد، اما داوطلبان باید حداقل نمره را در شبکه ارزیابی امتیاز برنامه کسب کنند.

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (Post-Graduation Work Permit)


مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) برای دانشجویان بین المللی است که از یک موسسه آموزشی تعیین شده کانادا (DLI) فارغ التحصیل شده اند. PGWP ها مجوزهای کار آزاد هستند، به این معنی که به اتباع خارجی آزادی کار برای هر کارفرمایی، در هر نقطه از کانادا را می دهند. مجوز کار پس از فارغ التحصیلی PGWP به دارنده این امکان را می دهد تا برای هر کارفرمایی، به مدت چند ساعت، در هر نقطه از کانادا کار کند. مجوز کار پس از فارغ التحصیلی بین هشت ماه تا سه سال معتبر است و راهی عالی برای به دست آوردن تجربه کاری ارزشمند در کانادا است. زمانی که متقاضی تجربه کاری در کانادا داشته باشد، فرصت های زیادی برای اخذ اقامت دائم کانادا ایجاد می کند.

برخلاف اکثر مجوزهای کار کانادایی، PGWP نیازی به ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA) ندارد. PGWP ها فارغ التحصیلان واجد شرایط را قادر می سازند تا تجربه کاری ارزشمندی در کانادا به دست آورند. با داشتن تجربه کاری کافی در کانادا، بسیاری از اتباع خارجی واجد شرایط برنامه های اقامت دائم کانادا می شوند.

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی یک برنامه اقامت دائم مستقیم نیست. با این حال، به اکثر دانشجویان بین المللی که از یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) فارغ التحصیل شده اند، اجازه می دهد تا پس از دوره تحصیلی خود در کانادا اقامت داشته و با هر کارفرمایی در کانادا کار کنند. این تجربه می تواند به فرد کمک کند تا معمولاً از طریق کلاس تجربه کانادایی (CEC) یا یک برنامه نامزد استانی مبتنی بر کارفرما (PNP) برای اقامت دائم کانادا پس از تحصیل اقدام کنند و واجد شرایط اقامت دائم کانادا شود. لطفاً توجه داشته باشید که همه موسسه های ارائه شده در DLI ها واجد شرایط مجوز کار پس از فارغ التحصیلی نیستند.

به عنوان نمونه در تصویر زیر مراحل مهاجرتی را که باید پس از اتمام تحصیلات انجام می شود، قابل مشاهده است. این نمودار توسط دانشگاه لاوال کانادا طراحی شده است.  نسخه با کیفیت این تصویر را می توانید از این لینک دانلود نمایید.

اقامت دائم کانادا پس از تحصیل در کبک

☑️ پیشنهاد مطالعه: مشاوره ویزا توریستی کانادا