Hi, How Can We Help You?
موسسه ندای یاران کاووشگر با مجوز رسمی اعزام دانشجو به استرالیا در خدمت شما عزیزان است
می 23, 2024

تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا

5/5 - (2 امتیاز)

تحصیل در کانادا به دلیل تنوع در دوره های آموزشی و برخورداری از سیستم آموزشی با کیفیت یکی از گزینه های رایج برای مهاجرت محسوب می شود. بنابراین اگر به تحصیل در مقاطع پس از متوسطه در کانادا فکر می کنید، درک تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا بسیار مهم است. در حالی که هر دو موسسه تجصیلی فرصت های آموزشی پس از دبیرستان را ارائه می دهند، اما چندین تفاوت کلیدی بین این دو وجود دارد. دانستن این تمایزات می تواند به شما کمک کند بهترین تصمیم ممکن را برای آینده خود بگیرید.

دانشگاه های کانادا دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را ارائه می دهند، در حالی که کالج های کانادا فقط برنامه های تکمیلی، دیپلم و سرتیفیکیت را ارائه می دهند. ساختار برنامه، سرفصل دروس دوره، روش تدریس، اهداف آموزشی و مدت دوره برای یک دوره در یک کالج و یک دانشگاه کانادا متفاوت است. کانادا دارای 223 دانشگاه و 213 کالج است. از این میان، 28 دانشگاه کانادا در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS در سال 2024 و 31 دانشگاه کانادا در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی تایمز در سال 2024 فهرست شده‌اند که این کشور را به مقصدی محبوب برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل کرده است.

☑️ پیشنهاد مطالعه: دوره های تحصیلی در کانادا

بر اساس سیستم آموزشی کانادا، دانشگاه یک موسسه آکادمیک است که توسط دولت استانی اداره می شود، اما از نظر موضوعات آکادمیک مانند کیفیت برنامه، اساتید و سیاست ها و رویه ها به طور مستقل عمل می کند. دانشگاه های کانادا موسسات آموزشی هستند که رویکردی پژوهشی تری به آموزش دارند. به طور معمول، دانشجویانی که در دانشگاه تحصیل می کنند، یک رشته تحصیلی یا فرعی را برای تخصص انتخاب می کنند و سپس طیف وسیعی از دوره های ارائه شده توسط آن بخش ها را می گذرانند.

طول برنامه های دانشگاه بسته به نیازها متفاوت است. با این حال، اکثر دوره های کارشناسی در کانادا چهار ساله هستند. اغلب اوقات، دانشجویانی که در دانشگاه تحصیل می‌کنند، مدارک حرفه‌ای دریافت می‌کنند، از مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد تا دکتری. در مقابل کالج ها غالبا برنامه های مربوط به diploma را ارائه می دهند. یکی از مهمترین تفاوت بین کالج ها و دانشگاه های کانادا این است که دانشگاه ها معمولاً تأکید جدی بر توانایی های تحلیلی و همچنین برنامه های دانشگاهی و حرفه ای دارند. در جدول زیر مروری بر دانشگاه های کانادا ارائه شده است:

نوع رویکردپژوهش محور
رشته هایی که تحت آن برنامه ها ارائه می شوندپزشکی
روانشناسی
حقوق
مهندسی
علوم
علوم انسانی
هنر
میانگین شهریه21,000 تا 36,000 دلار کانادا
برترین دانشگاه ها در کاناداUniversity of Waterloo
University of British Columbia
McGill University
Ryerson University
University of Alberta
نوع دانشگاه هادولتی و خصوصی
زبانانگلیسی و فرانسوی
ورودی برای پذیرشپاییز, زمستان و بهار
نوع کورس های ارائه شدهکارشناسی، تحصیلات تکمیلی، دکتری با CO-OP
 • برنامه های متنوع: در دسترس بودن طیف گسترده ای از برنامه های جایگزین یکی از مهم ترین تفاوت ها بین کالج ها و دانشگاه های کانادا است.
 • نمای کلی دنیای واقعی: اساتید دانشگاه های کانادا در زمینه های مربوطه خود متخصص هستند. آنها دانش آموزان را با دانش عملی در مورد تقاضاهای بازار فعلی آموزش می دهند و این دانش را در برنامه مطالعاتی گنجانده اند.
 • امکانات متعدد: دانشگاه های کانادا طیف وسیعی از امکانات آموزشی را برای کمک به تجربه یادگیری دانشجویان ارائه می دهند. از اتاق های مطالعه گرفته تا آزمایشگاه ها و حتی مراکز تحقیقاتی، دانشگاه ها در طول برنامه تحصیلی خود امکانات بسیار خوبی برای دانشجویان ارائه می دهند.
 • فرصت های تامین مالی: دانشجویان بین المللی ممکن است با هزینه های بالایی در دانشگاه های خارج از کشور مواجه شوند. خوشبختانه، برخی از کالج های کانادا بورسیه هایی را ارائه می دهند که به دانشجویان کمک می کند تا هزینه تحصیل خود را پرداخت کنند. اکثر یا عملاً تمام هزینه های زندگی آنها نیز تحت پوشش این یارانه است.
 • مدارک تحصیلی معتبر: آخرین اما نه کم اهمیت، داشتن مدرک تحصیلی معتبر در کانادا مزیتی را نسبت به دیگران برای شما فراهم می کند. این مورد تأثیر قوی تری در وجه تحصیلی خواهد داشت زیرا توسط یک سیستم آموزشی عالی تأیید شده است. علاوه بر این، در نتیجه فرآیند استخدام بیشتر تاثیر خواهد گذاشت.

☑️ پیشنهاد مطالعه: مشاوره کارشناسی ارشد در کانادا

 • مدت زمان تحصیل طولانی تر: برنامه های تحصیلی دانشگاه طبق دوره انجام شده کار می کند. به عنوان مثال، با برنامه های UG در کانادا، این برنامه برای 3-5 سال بسته به رشته انتخاب شده است. تعداد کمی از دانشجویان بین المللی مدت زمان تحصیل کوتاه تری را ترجیح می دهند و در عوض زمان بیشتری را صرف تحصیل مهارت های مناسب برای فرصت شغلی بهتر می کنند.
 • هزینه های گران قیمت: هزینه های هر دانشگاه در کانادا متفاوت است. اولین مشکل تحصیل در دانشگاه در کانادا هزینه شهریه است. هزینه های تحصیل برای دانشگاه های کانادا به طور قابل توجهی بیشتر از کالج های کانادا است.
 • یادگیری مبتنی بر تئوری: اکثر دانشگاه های کانادا استراتژی یادگیری تئوری محور را در اولویت قرار می دهند. اگرچه یک رویکرد عملی نیز وجود دارد، اما روش غالب اول همچنان تئوری است.

☑️ پیشنهاد مطالعه: راهنمای تحصیل دکتری در کانادا جهت اپلای 2024

برای پی بردن به موضوع تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا نخست باید به رویکر این مراکز پی برد. کالج های کانادا نیز موسسات آموزشی پس از متوسطه هستند. با این حال، کالج‌ها به جای اتخاذ رویکردی مبتنی بر پژوهش برای آموزش مانند دانشگاه‌ها، رویکردی عملی‌تر ارائه می‌دهند. به این ترتیب، آنها یک تجربه آموزشی ارائه می دهند که بر اشتغال پذیری، دوره های آموزشی متمرکز بر آموزش شغلی متمرکز است. دانش آموزانی که برنامه های کالج را تکمیل می کنند، دارای مدرک دیپلم یا سرتیفیکیت هستند.

برخلاف ایالات متحده آمریکا، که در آن اصطلاح «کالج» به کالج‌های محلی یا عمومی اطلاق می‌شود که مدرک کارشناسی ارائه می‌دهند، سیستم کالج کانادا آموزش‌های فنی و دیپلم‌هایی را ارائه می‌دهد که به روندهای متغیر کار و تقاضاهای یک اقتصاد در حال تغییر پاسخ می‌دهند. همانطور که در جدول زیر آمده است، کالج ها با دانشگاه ها در کانادا متفاوت هستند:

نوع رویکردکاربردی و عملی
برنامه ارائه شدهبیزینس
فناوری
هنر
مهندسی
طراحی
هوانوردی
مراقبت های بهداشتی
فلسفه
میانگین شهریه10,000دلار کانادا سالانه
کالج های پرطرفدار در کاناداGeorge Brown College
Centennial College
Seneca College
Mohawk College
Reeves College
نوع کالجدولتی و خصوصی
زبانانگلیسی و فرانسوی
ورودی برای پذیرشپاییز، زمستان، بهار
نوع کورس های ارائه شدهدیپلما, دیپلما با کواپ، سرتیفیکیت

☑️ پیشنهاد مطالعه: تحصیل در کالج های کانادا

 • برنامه های کوتاهتر: در مقایسه با برنامه های دانشگاهی کانادا، برنامه های کالج ها کوتاه هستند. بسته به برنامه ای که متقاضی انتخاب می کند، کالج ها یک برنامه 1 یا 2 ساله ارائه می دهند.
 • توسعه مهارت: هدف این کار کمک به متقاضیان در توسعه مهارت های لازم برای دوره انتخابی است. در کانادا، کالج ها معمولاً کل برنامه آموشی را برای یک برنامه تدریس نمی کنند. متقاضیان به منظور تقویت استعدادهای لازم برای توسعه تخصص در زمینه انتخابی خود آموزش می بینند.
 • درخواست ساده برای کارشناسی ارشد: پس از تکمیل یک برنامه diploma، می توانید برای برنامه های کارشناسی ارشد اقدام کنید. هنگامی که برای برنامه کارشناسی ارشد در هر دانشگاه کانادا درخواست می دهید، این مدرک پذیرفته می شود.
 • هزینه های مقرون به صرفه: هزینه های کالج های کانادا در مقایسه با دانشگاه های کانادا نسبتا ارزان تر است. شهریه تحصیل در کالج های برتر کانادا بین 10000 تا 77000 CAD در سال متغیر است.
 • توجه فردی دانشجویی: ظرفیت کلاس برای برنامه های diploma معمولا کمتر است. این به عنوان یک مزیت عمل می کند، زیرا دانش آموزان می توانند توجه فردی را از کارشناسانی که به آنها در هر زمینه ای آموزش می دهند، دریافت کنند.
 • رویکرد آموزشی دست اول: کالج‌ها به ارائه آموزش‌های عملی استثنایی شهرت دارند که به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد در مسیر شغلی انتخابی خود، تجربه واقعی زندگی را کسب کنند.
 • فرصت‌های CO-OP: کالج‌های کانادا دارای co-operative programs هستند که موسوم به دوره های CO-OP هستند و به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد در حین تکمیل برنامه کالج خود در رشته انتخابی خود کار کنند. این ویژگی می تواند دانشجویان را بهتر برای بازار کار آماده کند.
 • دانش محدود: دستور کار اصلی برنامه diploma، آموزش مهارت ها به دانش آموزان است. بنابراین، برنامه های آنها فقط به این مورد محدود می شود. برخلاف دانشگاه‌های کانادا که تمام موضوعات را پوشش می‌دهند، کالج‌های کانادا محدود به تدریس یک مبحث در دوره انتخابی هستند.
 • فرصت های بورسیه تحصیلی کمتر: فرصت های بورسیه تحصیلی در دانشگاه های کانادا در مقایسه با کالج های کانادا بالاتر است. از آنجایی که هزینه های تحصیل در کالج های کانادا مقرون به صرفه است، به فاند های تحصیلی نیاز نیست.
 • تمرکز فقط بر مهارت‌سازی: کالج‌های کانادا بیشتر بر ایجاد مهارت‌های مناسب برای دانش‌آموزان متمرکز هستند. بنابراین کالج های کانادا تصویر کاملی از موضوعات دیگر در یک فیلد مشخص ارائه نمی دهند که منجر به دانش و گزینه های محدود برای دانشجویان می شود.
 • تمرکز کمتر بر آموزش تئوری: از آنجایی که کالج ها رویکردی عملی و مبتنی بر مهارت در آموزش دارند، تمرکز کمتری بر آموزش عملی در یک موضوع معین دارند. این می تواند دانش آموزان را از کاوش در موضوعات فراگیر که ممکن است خارج از تمرکز انتخابی آنها باشد، محدود کند.
تفاوت بین کالج و دانشگاه در کانادا

سالانه دانشجویان بسیاری برای تحصیل به کانادا مهاجرت می کنند، زیرا فرصت های شغلی و تحصیلی مناسبی دارد. این امر درک تفاوت‌های بین کالج و دانشگاه و آنچه آن را به مقصدی محبوب برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل می‌کند، مهم می‌سازد. اما قبل از اینکه بخواهیم به جزئیات کالج در مقایسه با دانشگاه کانادا بپردازیم، اجازه دهید برای درک بهتر سیستم آموزشی در کانادا، مروری سریع بر تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا داشته باشیم:

Factorsدانشگاهکالج
نوع برنامهکارشناسی
تحصیلات تکمیلی
دکتری
Graduate
Diploma
Certificate
رویکرد تحصیلیپژوهش محورپژوهشی و عملی(کاربردی)
مدت کورس هامقطع کارشناسی – 3 تا 5 سال
کارشناسی ارشد – 2 سال
دکتری – 1 تا 3 سال
1-2 سال
موضوعاتکلیه موضوعات مرتبط با رشته انتخابی در برنامه درسی دوره پوشش داده خواهد شد.دانش آموزان می توانند موضوع مورد نظر را برای توسعه مهارت های مورد نظر خود انتخاب کنند. تمام موضوعات دوره پوشش داده نمی شود.
هدفبرای ارائه دانش کامل در دوره انتخاب شدهبرای توسعه و شکل دادن مهارت های انتخاب شده توسط دانش آموز برای دوره.
شانس برای بورسیهبلهکالج ها بورسیه های تحصیلی محدودی ارائه می دهند.
نسبت استاد به شاگردکمتر است چون تعداد دانش آموزان در هر کلاس زیاد می باشد. توجه فردی بالا به دلیل اندازه کوچک کلاس درسی.
میانگین شهریه21000 تا 36000 دلار کاناداتقریباً 10000 دلار کانادا در سال

از انجایی که اهداف این موسسات متفاوت است پس برای پذیرش دانشجو نیز بین کالج و دانشگاه در کانادا تفاوت وجود دارد. شرایط پذیرش می تواند به طور قابل توجهی بسته به موسسه و برنامه متفاوت باشد. دانشگاه ها معمولاً نیازمندی های چالش برانگیزتری از جمله استانداردهای آکادمیک بالاتر و نمرات آزمون های استانداردی را دارند. از سوی دیگر، کالج‌ها می‌توانند الزمات کمتری برای پذیرش داشته باشند. برنامه های سطح کارشناسی به طور معمول به دیپلم و ریزنمرات دبیرستان نیاز دارند. برخی از برنامه های تحصیلات تکمیلی ممکن است به تجربه کاری قبلی مرتبط با رشته و مصاحبه نیاز داشته باشند.

به عنوان یک دانشجوی بین المللی، باید مدرکی مبنی بر مهارت زبان انگلیسی را از طریق آزمون های استاندارد مانند آیلتس و تافل ارائه دهید. همچنین باید یک نسخه کپی به زبان انگلیسی از هر یک از مدارک خود و نسخه اصلی ارائه دهید.

☑️ پیشنهاد مطالعه: مدارک لازم برای تحصیل در کانادا و ویزای تحصیلی کانادا

مورد دیگری که باید در رابطه با تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا بررسی کنیم بحث اشتغال می باشد. بیشتر برنامه‌های کالج بر ارائه مهارت‌های عملی به دانش‌آموزان تمرکز دارند که می‌توانند مستقیماً در نیروی کار اعمال شوند و ورود سریع‌تر به بازار کار را ممکن می‌سازند. آنها اغلب شامل دوره های کارآموزی، دوره های CO-OP هستند که دانش آموزان را قادر می سازد تا تجربه دنیای واقعی را به دست آورند و شبکه ای را در حوزه انتخابی خود ایجاد کنند.

مدرک دانشگاهی با تمرکز بر تفکر انتقادی، پژوهش و درک گسترده تر از موضوعات مختلف، آموزش جامع تر و نظری ارائه می دهد. فارغ التحصیلان دانشگاه اغلب مسیرهای شغلی در دانشگاه، تحقیقات و حرفه هایی را انتخاب می کنند که به تخصص بالایی نیاز دارند. اگرچه به طور کلی درست نیست، اما متخصصان با مدارک دانشگاهی اغلب پتانسیل درآمد بالاتری نسبت به افرادی که دارای مدرک کالج هستند، در طول حرفه خود دارند.

☑️ پیشنهاد مطالعه: بهترین رشته های تحصیلی برای مهاجرت به کانادا

یکی دیگر از جنبه های قابل بررسی تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا مربوط به هزینه های تحصیل است. مانند شرایط پذیرش، هزینه های تحصیل بسته به موسسه بسیار متفاوت است. دانشگاه ها معمولاً شهریه های بالاتری دارند، در حالی که کالج ها برنامه های مقرون به صرفه تری ارائه می دهند. همچنین با توجه به رشته تحصیلی، تنوع قابل توجهی وجود دارد: برنامه های STEM و مرتبط با مراقبت های بهداشتی هزینه بیشتری نسبت به برنامه های هنر و علوم انسانی دارند.

با این حال، اگرچه دانشگاه ها اغلب شهریه های بالاتری دریافت می کنند، اما گزینه های فاند و بورسیه تحصیلی در کانادا بسیار بیشتر برای دانشجویان بومی و بین المللی ارائه می دهند، در حالی که چنین فرصت هایی در کالج ها کمتر رایج است.

☑️ پیشنهاد مطالعه: هزینه تحصیل و زندگی در کانادا

سیستم آموزشی در کانادا غنی و متنوع است و گزینه های متعددی را از نظر موسسات به دانش آموزان می دهد. کانادا دارای کالج ها و دانشگاه هایی با ویژگی های متفاوت است که به دانشجویان اجازه می دهد بهترین انتخاب را داشته باشند. با این حال، با وجود کالج‌ها، دانشگاه‌ها، دوره‌ها و تخصص‌های زیادی که ارائه می‌شوند؛ انتخاب درست بسیار مهم است. اگر برای تصمیم‌گیری به کمک نیاز دارید، با مشاوران بورسیه دات کام تماس بگیرید تا در هر مرحله به شما کمک کنند.

☑️ پیشنهاد مطالعه: معرفی مدرسه آکادمی کلمبیا کانادا

خیر، کالج ها و دانشگاه های کانادا متفاوت هستند. کالج ها در کانادا برنامه های دیپلم را ارائه می دهند و دوره تحصیلی کوتاه تری دارند در حالی که دانشگاه های کانادا طیف متنوعی از برنامه ها کارشناسی، تحصیلات تکمیلی و دکتری را ارائه می دهند. مدت زمان تحصیل بستگی به دوره آموزشی دارد.

بستگی به انتخاب رشته شما دارد. اگر به دنبال افزایش مهارت های مناسب برای شغل خود هستید، اپلای برای یک کالج در کانادا گزینه مناسبی است. اگر به دنبال ادامه تحصیل در کانادا هستید، بهتر است برای دانشگاهی در کانادا اپلای کنید.

هیچ برنامه ای آسان نیست و این کاملا به برنامه بستگی دارد.

هزینه کالج ها در کانادا ارزان تر از دانشگاه های کاناداست.

دانشگاه تورنتو، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه کلگری و دانشگاه وسترن برخی از بهترین دانشگاه های کانادا برای دانشجویان بین المللی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

This field is required.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*This field is required.