09120269404 - 02166860560 borsieh.com@gmail.com
0
  • No products in the cart.

نگارش انگیزه نامه | نگارش SOP | ویرایش sop

نگارش انگیزه نامه یا SOP

عبارت SOP مخفف Statement of Purpose می باشد که به معنای انگیزه‌نامه است. ولی گاهی اوقات آنرا با اسامی متفاوت دیگری همچون Cover Letter و یا Letter of Intent نیز می‌شناسند.

انگیزه‌نامه ابتدا به هیئت بررسی کمک می‌کند تا به وضعیت فعلی متقاضی، علایق و برنامه‌های آینده و فاکتورهای تاثیر‌گذار بر حرفه را درک بهتری داشته باشند. بنابراین در مرحله نخست نگارش انگیزه نامه به جهت نشان دادن اهداف تحصیلی می‎‌باشد.

سفارش نگارش SOP تخصصی

پیشنهاد مطالعه: راهنمای نگارش انگیزه نامه برای سفارت کشور هدف

ساختار SOP

انگیزه نامه ای که توسط یک فرد نوشته می شود به این دلیل که اهداف و گذشته هر فرد با فردی دیگر متفاوت است ، منحصر به فرد می باشد و از طرفی فرد باید مواردی در انگیزه نامه بنویسد که توانایی و علم انجام آن را داشته باشد و اغراق و رویاپردازی و زیاده روی پرهیز کند. از طرفی با توجه به اینکه انگیزه نامه بایستی به زبان انگلیسی نوشته شود، بنابراین باید بصورت روان و ساده نگارش شده و از بکار بردن کلمات و لغات سخت اجتناب کرد.

پیشنهاد مطالعه: کاورلتر یا نامه پوششی

به طور کلی برای نگارش انگیزه نامه ساختار ثابت و مشخصی نیست. اما یکسری ساختارها هستند که باید رعایت شوند بطوریکه یک انگیزه نامه استاندارد می تواند از هفت قسمت به ترتیب زیر ساخته شده است:

نقطه شروع

به این دلیل که انگیزه‌نامه متقاضی در کنار ده‌ها و شاید صد‌ها انگیزه‌ نامه دیگر در اختیار چند تن از اساتید بخش مربوطه قرار می‌گیرد، باید تلاش کرد که نگارش متن را با حداکثر گیرایی آغاز کرد. هلاوه بر این باید از مطالب غیر مرتبط با انگیزه‌نامه اجتناب کرد، ولی باید تلاش کرد که اشتیاق و انگیزه خود را در موقعیت مورد پذیرش به خوبی توضیح دهید.

دوره کارآموزی در کانادا | نمونه sop برای سفارت کانادا | تبدیل معدل به gpa | دوره های کارآموزی در کانادا

سابقه تحصیلی

در این قسمت از انگیزه نامه باید توجه کمیته‌ پذیرش را به سمت سابقه‌ تحصیلی خود معطوف کنید. بنابراین به اعضای کمیته پذیرش این اطمینان را بدهید که دانشجوی موفقی و پر تلاشی خواهید بود.

دلیل انتخاب مقصد تحصیلی

در این قسمت از SOP باید دلیل انتخاب رشته، دانشگاه و کشور مقصد را بیان کنید. بدین منظور متقاضی باید اطلاعاتی را درباره رشته مورد نظر خود مخصوصا در دانشگاه مقصد بدست آورد.

تجربیات مرتبط

در این مرحله باید تمامی تجربیات مرتبط با موضوع و رشته خود را بیان کنید. بطور نمونه از پروژه‌ های کارشناسی، کارآموزی، تجربه کار صنعتی، نشریه‌ها و مقالات و فعالیت هایی که در جهت پیشبرد سطح علمی خود در این زمینه انجام داده اید، بیان کنید.

اهداف پیش رو

در این قدم باید به ذکر هدف‌های کوتاه مدت و بلند مدت خود بپردازید. این اهداف باید ارتباط بین پذیرش و آینده مورد نظر را به روشنی توضیح دهد.

نتیجه گیری

نتیجه‌گیری را در چند سطر و درباره مناسب بودن خود و دارا بودن شایستگی های لازم برای تحصیل در رشته و دانشگاه مورد نظر انجام داده.

تشکر و قدردانی

در نهایت و در پایان نگارش SOP از اعضای کمیته پذیرش برای وقت گذاشتن جهت بررسی انگیزه‌نامه خود تشکر نمایید.

پیشنهاد مطالعه: نکات مهم برای دریافت توصیه نامه

دیدگاهتان را بنویسید