Hi, How Can We Help You?
موسسه ندای یاران کاووشگر با مجوز رسمی اعزام دانشجو به استرالیا در خدمت شما عزیزان است
ژوئن 5, 2024

تحصیل دندانپزشکی در استرالیا

5/5 - (1 امتیاز)

دانشگاه های استرالیا به دلیل ارائه آموزش با کیفیت بالا بسیار پرمتقاضی هستند و برنامه های دندانپزشکی آنها مطابق با استانداردهای بین المللی طراحی شده است. تصمیم به تحصیل دندانپزشکی در استرالیا یکی از بهترین تصمیمات است، زیرا این کشور یک تجربه آموزشی غنی را برای افرادی که مایل به حرفه ای شدن در رشته دندانپزشکی هستند ارائه می دهد. برنامه های دندانپزشکی در استرالیا به طور معمول یک آموزش جامع ارائه می دهد که شامل دانش نظری و آموزش عملی بالینی است. بیش از 6 دانشگاه وجود دارد که بستر تحصیل دندانپزشکی را در استرالیا برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. این دانشگاه ها عبارتند از:

 1. دانشگاه ملبورن(University of Melbourne)
 2. دانشگاه کوئینزلند(University of Queensland)
 3. دانشگاه سیدنی(University of Sydney)
 4. دانشگاه آدلاید(University of Adelaide)
 5. دانشگاه لا تروب (La Trobe University)
 6. دانشگاه جیمز کوک (James Cook University)

این دانشگاه‌ها دوره‌هایی را ارائه می‌دهند که توسط شورای دندانپزشکی استرالیا(Australian Dental Council) و هیئت دندانپزشکی استرالیا(Dental Board of Australia) تأیید شده‌اند، بنابراین از آموزش دندان‌پزشکی با کیفیت بهره خواهید برد. دانشکده‌های دندانپزشکی استرالیا مجهز به امکانات و منابع مدرن مانند آزمایشگاه‌ها، کلینیک‌ها و آخرین فناوری‌های دندان‌پزشکی هستند و این اطمینان را می‌دهند که دانشجویان آموزش‌های عملی و کاربردی را دریافت می‌کنند. فارغ التحصیلان برنامه های دندانپزشکی در استرالیا دارای گزینه های شغلی متنوعی از جمله پزشک عمومی، تخصص، بهداشت عمومی، پژوهش و دانشگاه هستند. مهارت های به دست آمده در طول برنامه ها باعث می شود فارغ التحصیلان در بازار کار جهانی کاملا مورد تایید باشند و فرصت‌های شبکه‌سازی با متخصصان، محققان و غیره به دیدگاه بین المللی در آموزش آنها کمک کند.

☑️ پیشنهاد مطالعه: تحصیل در استرالیا

تعداد دانشگاه ها تقریبا 6 دانشگاه (منبع: وب سایت رسمی Study in Australia)
سطح دورهمقطع کارشناسی (ورود مستقیم) و کارشناسی ارشد (ورودی GRADUATE)
مدت دوره4-7 سال
مدرک اعطا شدهکارشناسی دندانپزشکی، دکترای جراحی دندان
آزمون های پذیرشDAT, GAMSAT, UCAT, یا BMAT
شهریه سالانه برای دانشجویان بین المللی56000 تا 97000 دلار استرالیا
 • شناخت جهانی: مدرک دندانپزشکی از دانشگاه های استرالیا به طور گسترده در سطح بین المللی شناخته شده است. برنامه های دندانپزشکی در استرالیا برای مطابقت با استانداردهای بین المللی طراحی شده اند و تضمین می کنند که دانشجویان آموزش جامع و درجه یک را دریافت می کنند.
 • اعتباربخشی حرفه ای: برنامه های دندانپزشکی در استرالیا توسط شورای دندانپزشکی استرالیا(Australian Dental Council) تایید شده است. فارغ التحصیلان، واجد شرایط شرکت در امتحانات مجوز دندانپزشکی در بسیاری از کشورها هستند و این امر پتانسیل فرصت های شغلی جهانی را تسهیل می کند.
 • فناوری پیشرفته: دانشکده های دندانپزشکی استرالیا مجهز به امکانات پیشرفته و جدیدترین فناوری ها هستند. دانشجویان به آزمایشگاه ها، کلینیک ها و تجهیزات مدرن دسترسی دارند و اطمینان حاصل می کنند که آموزش های عملی و کاربردی مطابق با استانداردهای صنعت دریافت می کنند.
 • فرصت های تحقیقاتی: دانشگاه های استرالیا به دلیل تاکید شدیدشان بر پژوهش معروف هستند. دانشجویان دندانپزشکی اغلب فرصت هایی برای مشارکت در پروژه های تحقیقاتی و کمک به پیشرفت در مراقبت های بهداشتی دارند.
 • کیفیت زندگی: استرالیا استانداردهای بالای زندگی و محیطی متنوع و چندفرهنگی را دارا می باشد. دانشجویان از سیستم مراقبت های بهداشتی به خوبی توسعه یافته، جامعه ایمن و پذیرا، و فعالیت های فوق برنامه متعدد بهره می برند.
 • شبکه جهانی: جامعه پزشکی استرالیا به خوبی در سطح جهانی شناخته شده است. تحصیل پزشکی در استرالیا فرصت هایی را برای دانشجویان فراهم می کند تا بتوانند شبکه های بین المللی ایجاد کنند، در کنفرانس ها و کارگاه های آموزشی شرکت کنند و با متخصصان از نقاط مختلف جهان همکاری کنند.
 • اقامت دائم: تحصیل دندانپزشکی در استرالیا می تواند گزینه خوبی برای برخی از دانشجویان بین المللی باشد که می خواهند اقامت دائم استرالیا را بدست بیاورند. استرالیا مسیرهای مهاجرتی مختلفی برای متخصصان ماهر مانند دندانپزشکان دارد.

☑️ پیشنهاد مطالعه: تحصیل پزشکی در استرالیا

نام دانشگاهرتبه بندی THEدانشگاه های جهان در سال 2024: پزشکی و دندانپزشکیرتبه بندی دانشگاه های جهانی QS بر اساس موضوع 2023: دندانپزشکی
دانشگاه ملبورن3436
دانشگاه کوئینزلند5351-80
دانشگاه سیدنی5451-80
دانشگاه آدلاید8433
دانشگاه لاتروب251-300
دانشگاه جیمز کوک351-400

دانشگاه ملبورن یک موسسه مشهور است که در ملبورن، ویکتوریا، استرالیا واقع شده است. این کشور به طور مداوم در بین دانشگاه های برتر در سطح جهان قرار دارد و به دلیل شهرت شدید دانشگاهی و مشارکتهای تحقیقاتی شناخته شده است. دانشگاه ملبورن در سال 1853 تأسیس شد و دومین دانشگاه قدیمی استرالیا است. دوره DDS در دانشگاه ملبورن توسط دانشکده دندانپزشکی ملبورن، بخشی از دانشکده پزشکی، دندانپزشکی و علوم بهداشتی واقع در کارلتون ارائه می شود. این دوره یک مدرک کارشناسی ارشد دندانپزشکی پیشرفته است. کلاس های عملی پیش بالینی و درمان بیماران بالینی در تمام تخصص های دندانپزشکی از محورهای اصلی این برنامه هستند. این مدرک به فارغ التحصیلان اجازه می دهد تا به عنوان دندانپزشک در هیئت دندانپزشکی استرالیا و نیوزلند ثبت نام کنند. مدرک کارشناسی در هر رشته با موضوعاتی مانند آناتومی، بیوشیمی و فیزیولوژی برای پذیرش الزامی است.

نام دورهمدت دورهشهریه سالیانه
دکترای جراحی دندان4 سالAU $97,536

دانشگاه کوئینزلند (UQ) یک دانشگاه دولتی در بریزبن، کوئینزلند است. این دانشگاه در سال 1909 توسط پارلمان کوئینزلند تأسیس شد و یکی از هشت دانشگاه قدیمی این کشور است. این کشور به دلیل برتری در ارائه آموزش در رتبه 50 برتر جهان قرار دارد. دانشگاه کوئینزلند یک برنامه کارشناسی علوم دندانپزشکی (Honors) را از طریق دانشکده دندانپزشکی ارائه می دهد. این برنامه دانش عمیق دندانپزشکی عمومی، اندودنتیکس، پریودنتیکس، پروتز دندان، جراحی دهان فک و صورت، پزشکی دهان و بهداشت عمومی را پوشش می دهد. مدت این برنامه پنج سال است و شامل دوره های آموزشی و بالینی است.

نام دورهمدت دورهشهریه سالانه
علوم دندانپزشکی (Honors)5 سالAU $83,654

دانشگاه سیدنی نخستین دانشکده دندانپزشکی استرالیا است و بیش از 100 سال است که متخصص دندانپزشکی به جامعه ارائه میدهد. این دانشگاه که در سال 1850 تأسیس شد، یکی از برترین دانشگاه های استرالیا است و در بین بهترین دانشگاه های جهان رتبه بالایی دارد. دانشگاه سیدنی یک برنامه ترکیبی یکپارچه ارائه می دهد که منجر به مدرک کارشناسی علوم و سپس مدرک دکترای پزشکی در زمینه دندانپزشکی می شود. دانشجویان برای یک مدرک سه ساله در مقطع کارشناسی و پس از آن دکترای دندانپزشکی چهار سال تحصیل خواهند کرد.

نام دورهمدت زمان دورهشهریه سالیانه
کارشناسی علوم و دکترای دندانپزشکی7 سالAU $56,000

این دانشگاه تحقیقاتی دولتی در آدلاید واقع شده است و حدود 29000 دانشجو را در خود جای داده است که تقریبا 30 درصد آن را دانشجویان بین المللی تشکیل داده اند. این دانشگاه در سال 1874 تأسیس شد و در بین 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. دانشگاه آدلاید یکی از دانشگاه‌های معتبر گروه هشت استرالیایی است. دانشگاه آدلاید یک برنامه کارشناسی جراحی دندان را ارائه می دهد که منجر به اعطای مدرک کارشناسی علوم در دندانپزشکی می شود. این برنامه یک برنامه کارشناسی است که دوره های تئوری را با آموزش عملی بالینی ترکیب می کند تا دانشجویان را برای حرفه ای در دندانپزشکی آماده کند.

نام دورهمدت زمان دوره شهریه سالانه
کارشناسی جراحی دندان5 سالAU $94,000

دانشگاه لا تروب یک دانشگاه دولتی چند پردیسی است که در ایالت ویکتوریا، استرالیا واقع شده است. این نام به افتخار چارلز جوزف لاتروب، اولین فرماندار ویکتوریا گرفته شده است. پردیس اصلی آن در ملبورن واقع شده است در حالی که سایر پردیس های اصلی در بندیگو، آلبری-ودونگا، شپارتون و میلدورا واقع شده اند. این دانشگاه یک برنامه 5 ساله کارشناسی علوم دندانپزشکی (Honors) ارائه می دهد. برای دریافت مدرک، داوطلبان باید 600 کردیت پوینت را در مدت پنج سال به پایان برسانند. دانشجویان مبانی علم دندانپزشکی را می آموزند و تجربه عملی بالینی در سراسر منطقه ویکتوریا دریافت می کنند.

نام دورهمدت زمان دورهشهریه سالانه
کارشناسی دندانپزشکی (Honors)5 سالAU $76,000

دانشگاه جیمز کوک که در شمال کوئینزلند واقع شده است، یک دانشگاه دولتی در استرالیا است که در بین 2 درصد دانشگاه های برتر جهان قرار دارد. این دانشگاه در سال 1970 تاسیس شد و به نام کاشف بریتانیایی کاپیتان جیمز کوک نامگذاری شد. این دانشگاه دارای چندین پردیس است که پردیس های اصلی آن در Cairns و Townsville واقع شده است. جمعیت دانشجویی آن بالغ بر 20000 نفر است که بسیاری از آنها دانشجویان خارجی هستند. این دانشگاه، دارای طیف گسترده ای از برنامه های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی در رشته های مختلف مانند دندانپزشکی، زیست شناسی، بازرگانی، مهندسی، بهداشت، حقوق، علوم و غیره است.

بخش دندانپزشکی آن یک برنامه مدرک کارشناسی جراحی دندان (Honors) ارائه می دهد. از آنجایی که این مدرک افتخاری است، برای دانشجویان با پیشرفت عالی در نظر گرفته شده است. این برنامه مستلزم دروس اضافی و همچنین پایان نامه و پروژه تحقیقاتی است. این دوره توسط شورای دندانپزشکی استرالیا تایید شده است. فارغ التحصیلان می توانند از طریق آژانس تنظیم مقررات پزشکان سلامت استرالیا در هیئت دندانپزشکی استرالیا ثبت نام کنند. با این مدرک، آنها واجد شرایط ثبت نام به عنوان متخصص در بوردهای دندانپزشکی در نیوزلند و استرالیا خواهند بود.

نام دورهمدت زمان دورهشهریه سالانه
کارشناسی جراحی دندان (Honors)5 سالAU $73,040

☑️ پیشنهاد مطالعه: دانشگاه های استرالیا برای اپلای

شرایط پذیرش برای تحصیل دندانپزشکی در استرالیا

حداقل شرایط لازم برای ورود دانشجویان بین المللی به شرخ زیر می باشد:

 • تحصیلات دبیرستان و کارشناسی: متقاضیانی که 12 سال تحصیل در مدرسه را گذرانده اند (تا مقطع دبیرستان) با سپری کردن دورسی مانند زیست شناسی، شیمی، ریاضیات و یا فیزیک واجد شرایط درخواست برای دوره کارشناسی دندانپزشکی با ورود مستقیم در استرالیا هستند. مدرک diploma باید معادل 12 سال تحصیل در استرالیا یا شرایط ATAR باشد. دانش آموزانی که فاقد این مدرک هستند می توانند مدرک foundation ارائه شده توسط دانشکده های دندانپزشکی استرالیا را انتخاب کنند. برای ورود با روش graduate مدرک DDS ارائه شده توسط دانشگاه ملبورن، دانشجویان به مدرک کارشناسی در هر رشته آناتومی، بیوشیمی و فیزیولوژی به عنوان موضوعات پیش نیاز لازم دارند.
 • تسلط به زبان انگلیسی: متقاضیان بین المللی از کشورهای غیر انگلیسی زبان باید نمرات مهارت آزمون های زبان انگلیسی را ارسال کنند. نمرات مورد قبول آیلتس آکادمیک 7 ، آزمون تافل اینترنتی 94، آزمون PTE آکادمیک 65 و غیره می باشد.
 • آزمون پذیرش: دانشجویان بین المللی متقاضی برنامه های دندانپزشکی در استرالیا باید آزمون های پذیرش مانند DAT، GAMSAT، UCAT، یا BMAT را به عنوان پیش نیاز پذیرش انجام دهند.
 • مصاحبه: دانشگاه های دندانپزشکی در استرالیا نیز مصاحبه شخصی یا آنلاین را به عنوان بخشی از فرآیند پذیرش در دوره های دندانپزشکی انجام می دهند.
 • سایر شرایط: دانشجویان برای پذیرش باید اسناد و مدارک تحصیلی و هویتی را به زبان انگلیسی در مراکز معتبر ترجمه کرده و همچنین باید مدرکی مبنی بر حمایت مالی برای پوشش هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی در استرالیا ارائه دهند.

☑️ پیشنهاد مطالعه: ویزای تحصیلی استرالیا

پس از اخذ مدرک، فارغ التحصیلان باید در هیئت دندانپزشکی استرالیا(Dental Board of Australia) و آژانس تنظیم مقررات پزشکان سلامت استرالیا( Australian Health Practitioners Regulation Agency) ثبت نام کنند تا واجد شرایط فعالیت های دندانپزشکی در استرالیا باشند. فارغ التحصیلان دندانپزشکی را می توان در طیف گسترده ای از پوزیشن ها و مشاغل در بخش های دولتی و خصوصی در نقش های زیر یافت:

 • دندانپزشک
 • درمانگر سلامت دهان و دندان
 • دندانپزشک بالینی
 • مسئول بهداشت جامعه

دندانپزشکان می توانند در دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی کار کنند. همچنین می توانند کلینیک های دندانپزشکی، آزمایشگاه های دندانپزشکی یا سرمایه گذاری های توسعه محصولات دندانپزشکی خود را احداث کنند. دندانپزشکان با متوسط ​​حقوق سالانه 73600 دلار استرالیا جزو پردرآمدترین متخصصان استرالیا هستند. در استرالیا به ازای هر 100000 نفر جمعیت 92 دندانپزشک وجود دارد، بنابراین تقاضا برای دندانپزشک در کشور رو به افزایش است (منبع: Ahpra).

☑️ پیشنهاد مطالعه: آزمون PTE

برای انجام کار به عنوان یک دندانپزشک در استرالیا، باید یک مدرک دانشگاهی معتبر در رشته دندانپزشکی را تکمیل کنید، در هیئت دندانپزشکی استرالیا ثبت نام کنید و هر ساله استانداردهای ثبت نام مجدد را رعایت کنید. در زیر دو مسیر اصلی برای تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه را بیان می کنیم که پس از تکمیل به شما امکان می دهد به عنوان دندانپزشک در هیئت دندانپزشکی استرالیا(Dental Board of Australia) ثبت نام کنید.

مستقیم از دبیرستان

برای تعداد کمی از فارغ التحصیلان دبیرستان با موفقیت بالا، ورود به صورت مستقیم به یک مدرک دوگانه کارشناسی علوم و دکترای دندانپزشکی (مدرک 7 ساله) به شما این فرصت را می دهد که قبل از مسئولیت چهار ساله دکتری دندانپزشکی، یک مدرک سه ساله در مقطع کارشناسی تحصیل کنید. برای ورود از این مسیر باید:

 • حداقل امتیاز ATAR را که انتظار می رود 99.6 یا معادل آن را داشته باشید.
 • دستیابی به عملکرد رضایت بخشی در فرآیند ارزیابی، از جمله ارزیابی کتبی و جلسه بحث و گفتگو
 • حداقل الزامات زبان انگلیسی را برآورده کنید.

پس از ثبت نام، همچنین باید واحد انتخابی دندانپزشکی را تکمیل کنید و در هر سال تحصیلی در طول تحصیل در مقطع کارشناسی به میانگین نمره حداقل 65 دست یابید تا به دکتری دندانپزشکی بروید. به دلیل تقاضای بالا، حداقل امتیاز ATAR فرصت انجام فرآیند ارزیابی را تضمین نمی کند.

پس از گذراندن دوره کارشناسی از دانشگاه

اکثر داوطلبان دندانپزشکی پس از اتمام دوره کارشناسی، واجد شرایط برای ورود تحصیلات تکمیلی به دکترای دندانپزشکی (مدرک 4 ساله) می شوند. برای ورود با این مسیر شما باید:

 • حداقل نمره GPA برای یک مدرک کارشناسی واجد شرایط را در زمان درخواست داشته باشید.
 • در آزمون پذیرش فارغ التحصیلان دانشکده پزشکی استرالیا (GAMSAT) یا معادل آن، عملکرد رضایت بخشی کسب کرده باشید.
 • دستیابی به عملکرد رضایت بخشی در مصاحبه کوتاه چندگانه (MMI)

عملکرد رضایت بخش در راهنمای پذیرش بومی و راهنمای پذیرش بین المللی تعریف شده است.

پس از فارغ التحصیلی در رشته دندانپزشکی، ثبت نام در هیئت دندانپزشکی استرالیا قبل از انجام هر اقدامی الزامی است. اطلاعات مربوط به ثبت نام دانشجو و اطلاعات فارغ التحصیلانی که برای اولین بار در هیئت مدیره ثبت نام می کنند در وب سایت هیئت دندانپزشکی AHPRA موجود است.

برای ادامه کار به عنوان دندانپزشک در استرالیا، باید هر سال ثبت نام خود را در هیئت دندانپزشکی استرالیا تمدید کنید و حداقل 60 ساعت فعالیت های توسعه حرفه ای مداوم (CPD) را در یک دوره سه ساله تکمیل کنید. دانشکده دندانپزشکی سیدنی یک برنامه در طول سال از رویدادهای CPD ، سمینارها و دوره های کوتاه در بسیاری از شهرهای بزرگ در سراسر استرالیا را برای کمک به فارغ التحصیلان دندانپزشکی برای برآورده کردن نیازهای CPD خود ارائه می دهد. این دوره‌ها به پزشکان در انجام تعهدات خود برای ارائه خدمات با کیفیت بالا در زمینه‌های اندودنتیکس، دندانپزشکی عمومی، بهداشت و درمان، ایمپلنت، جراحی دهان، ارتودنسی، پریودنتیکس، پروتز و غیره کمک می‌کنند.

بسیاری از فارغ التحصیلان می توانند دوره های تحصیلات تکمیلی خود را در دندانپزشکی بالینی ادامه دهند و در زمینه های مختلفی از جمله آرامبخشی و کنترل درد، طب دهان، ایمپلنت، جراحی، ارتودنسی، اطفال، پریودنتیکس، بهداشت دهان و دندان جامعه، پروتز و دندانپزشکی با نیازهای خاص تخصص لازمه را کسب کنند. اکثر برنامه های دکترای دندانپزشکی بالینی شما را برای یک حرفه در سطح تخصصی در رشته مورد نظر آماده می کنند و پایه ای را برای دنبال کردن شغلی و یا موقعیت های آکادمیک بالینی فراهم می کنند. برای پذیرش در یکی از برنامه های تحصیلات تکمیلی دندانپزشکی به ویژه برای دانشگاه سیدنی، باید مدرکی داشته باشید که توسط هیئت دندانپزشکی استرالیا به رسمیت شناخته شده باشد و حداقل دو سال سابقه کار عمومی دندانپزشکی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

This field is required.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*This field is required.