Hi, How Can We Help You?
موسسه ندای یاران کاووشگر با مجوز رسمی اعزام دانشجو به استرالیا در خدمت شما عزیزان است
می 26, 2024

تحصیل پزشکی در استرالیا

5/5 - (1 امتیاز)

در میان تمام کشورهای انگلیسی زبان، یکی از مقصد های مورد علاقه دانشجویان بین المللی تحصیل در استرالیا است. به عنوان کشوری که صلاحیت های شناخته شده بین المللی را ارائه می دهد، استرالیا دارای مدرسینی است که جزء بهترین های جهان هستند و بهترین شرایط تحصیل را برای هر دانش آموز ایجاد می کنند و باعث شده استرالیا بهترین مکان برای تحصیل پزشکی باشد. استرالیا که به دلیل تحقیقات عالی و استانداردهای علمی قوی خود مشهور است، برای دانشجویان آینده نگر محیط مناسبی را برای تحصیل پزشکی و مسیر کامل به سمت مدرک پزشکی ارائه می دهد. دوره های پزشکی در استرالیا به عنوان دوره های کارشناسی پزشکی، کارشناسی جراحی (MBBS)، کارشناسی علوم پزشکی و دکترای پزشکی (MD) ارائه می شود و توسط شورای پزشکی استرالیا (AMC) تایید شده است. برای تحصیل پزشکی در استرالیا، دانشجویان بین المللی باید 12 سال تحصیلات دبیرستانی داشته باشند. برنامه های پزشکی استرالیا با یک برنامه درسی جامع مشخص می شود که دانش نظری را با تجربه بالینی عملی ترکیب می کند. دانشگاه هایی مانند دانشگاه ملبورن، دانشگاه موناش، دانشگاه نیو ساوت ولز و دانشگاه سیدنی موسسات محبوبی هستند که آموزش پزشکی در سطح جهانی ارائه می دهند. دانشگاه نیوکاسل، دانشگاه تاسمانی (UTAS)، دانشگاه فلیندرز، دانشگاه جیمز کوک و دانشگاه کرتین نیز دوره های MD را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند.

پس از اتمام دوره MBBSیا MD در استرالیا، فارغ التحصیلان واجد شرایط ثبت نام موقت در آژانس تنظیم مقررات پزشکان بهداشت استرالیا و هیئت پزشکی استرالیا هستند. پس از اتمام یک سال اقامت اجباری کارآموزی در یک بیمارستان تایید شده، آنها می توانند در ایالت های مربوطه کشور ثبت نام کنند. با توجه به نتایج اشتغال و انتظارات حقوق و دستمزد فارغ التحصیلان پزشکی در استرالیا، تجربه تحصیل در استرالیا بسیار ارزشمند خواهد بود.

تعداد دانشگاه هاحدودا 15
سطح دورهکارشناسی و پیوسته(کارشناسی علوم و دکتری پزشکی، دکتری پزشکی، کارشناسی پزشکی، کارشناسی جراحی)
مدت دوره4 – 7 سال
شرایط عمومی پذیرش12 سال تحصیل (زیست شناسی، شیمی، ریاضیات و یا فیزیک)
مدرک اعطا شددکترای پزشکی، کارشناسی علوم پزشکی
آزمون های پذیرشنمرات UMAT ، ISAT ، UCAT ، GAMSAT یا MCAT مورد نیاز است
شهریه سالانه برای دانشجویان بین المللی60000 تا 100000 دلار استرالیا

☑️ پیشنهاد مطالعه: تحصیل کارشناسی ارشد در استرالیا

 • به رسمیت شناختن و پذیرش جهانی: مدرک پزشکی از یک دانشگاه استرالیا به طور گسترده در سطح بین المللی شناخته شده است. فارغ التحصیلان واجد شرایط شرکت در آزمون های صدور مجوز در بسیاری از کشورها هستند که این امر پتانسیل فرصت های شغلی جهانی را تسهیل می کند.
 • اعتباربخشی حرفه ای: برنامه های پزشکی در استرالیا توسط AMC تایید شده است. فارغ التحصیلان باید یک دوره کارآموزی و در برخی موارد یک دوره رزیدنتی را بگذرانند تا واجد شرایط ثبت نام کامل پزشکی باشند.
 • فرصت های تحقیق: دانشگاه های استرالیا به دلیل تأکید شدید بر تحقیقات شناخته شده اند. دانشجویان پزشکی غالباً فرصتی برای مشارکت در پروژه های تحقیقاتی و کمک به پیشرفت در مراقبت های بهداشتی دارند.
 • کیفیت زندگی: استرالیا استانداردهای بالای زندگی و محیطی متنوع و چندفرهنگی را ارائه می دهد. دانش آموزان از سیستم مراقبت های بهداشتی به خوبی توسعه یافته، جامعه ایمن و پذیرا و فعالیت های فوق برنامه متعدد بهره می برند.
 • سیستم مراقبت های بهداشتی عالی: استرالیا دارای سیستم مراقبت های بهداشتی با کیفیت و کارآمد است. دانشجویان پزشکی این فرصت را دارند که در بیمارستان ها و کلینیک هایی که به دلیل استانداردهای بالای مراقبت از بیمار شناخته شده اند، تجربه عملی کسب کنند.
 • شبکه جهانی: جامعه پزشکی استرالیا به خوبی در سطح جهانی ارتباط دارد. تحصیل پزشکی در استرالیا فرصت هایی را برای دانشجویان فراهم می کند تا بتوانند شبکه های بین المللی ایجاد کنند، در کنفرانس ها و کارگاه های آموزشی شرکت کرده و با متخصصان از نقاط مختلف جهان همکاری نمایند.

از دو طریق می توانید در استرالیا پزشک شوید. یکی از طریق درخواست برای دانشکده پزشکی بلافاصله پس از پایان دبیرستان و دیگری با درخواست پس از اتمام دوره کارشناسی. رفتن به مدارس پزشکی بعد از دبیرستان جزء کارشناسی محسوب می شود در حالی که رفتن به مدارس پزشکی پس از گذراندن دوره کارشناسی به عنوان مدرک تحصیلات تکمیلی محسوب می شود.

تکمیل مدرک پزشکی می تواند از 4 تا 6 سال طول بکشد، و دانشجویان باید 47 هفته یا یک سال به عنوان کارآموز در بیمارستان بگذرانند. مسئولیت هماهنگی این دوره کارآموزی کاملا بر عهده دانشجویان است. معمولاً برای تمام ایالت های استرالیا، آخرین مهلت درخواست در ماه ژوئن، یک سال قبل از شروع دوره کارآموزی است. نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که برای ثبت نام موقت در هیئت پزشکی استرالیا اقدام کنید تا بتوانید در طول دوره کارآموزی خود تحت نظارت باشید. شما می توانید این کار را با درخواست آنلاین در وب سایت رسمی هیئت پزشکی استرالیا (Australian Medical Board) انجام دهید.

☑️ پیشنهاد مطالعه: راهنمای تحصیل کارشناسی در استرالیا

نام دانشگاهرتبه بندی دانشگاه های جهانی در سال 2024: پزشکی و دندانپزشکیرتبه بندی دانشگاه های جهانی QS بر اساس موضوع پزشکی در سال 2023
University of Melbourne 3724
Monash University5440
UNSW Sydney – University of New South Wales8452
The University of Sydney6025
University of Newcastle201-250151-200
University of Tasmania (UTAS)251-300401-450
Flinders University301–350251-300
James Cook University351-400451-500
Curtin University201-250

☑️ پیشنهاد مطالعه: دانشگاه های استرالیا برای اپلای

تحصیل پزشکی در دانشگاه ملبورن

دانشگاه ملبورن یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی معتبر واقع در ملبورن، ویکتوریا است. این دانشگاه که در سال 1853 تأسیس شده است، یکی از قدیمی ترین دانشگاه های استرالیا است و همواره به عنوان یکی از موسسات برتر در سطح جهانی رتبه بندی می شود. علاوه بر پردیس اصلی واقع در پارک ویل، چندین پردیس دیگر از جمله ساوت بانک، برنلی، کرزویک، دوکی و وربی نیز دارد. دانشگاه ملبورن طیف گسترده ای از برنامه های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی را در رشته های مختلف از جمله پزشکی، بیزینس، مهندسی، علوم بهداشتی، حقوق، علوم و غیره ارائه می دهد. این دانشگاه به دلیل استانداردهای دقیق دانشگاهی و تعهد به آموزش فشرده تحقیقاتی شناخته شده است.

دانشکده پزشکی، دندانپزشکی و علوم بهداشتی دانشگاه ملبورن به دلیل برنامه پزشکی خود، دکترای پزشکی (MD) مشهور است. برای برنامه MD که دوره کارشناسی ارشد است، رتبه اول را در کشور دارد. این برای دانشجویانی طراحی شده است که قبلاً تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی به پایان رسانده اند و قصد دارند در رشته پزشکی تحصیل کنند.

نام دورهمدتشهریه سالیانه
دکتری پزشکی (MD)4 سال101,952 دلار استرالیا

تحصیل پزشکی در دانشگاه موناش

دانشگاه موناش یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که در سال 1958 در استرالیا تأسیس شد. این نام از سر جان موناش، یک فرمانده نظامی استرالیایی گرفته شده است. موناش یکی از بزرگترین و پویاترین دانشگاه های استرالیا است که به طور مداوم در بین دانشگاه های برتر جهان رتبه بندی می کند. این دانشگاه دارای پردیس های متعددی در ویکتوریا است، از جمله Clayton، Caulfield، Peninsula و Parkville. همچنین دارای پردیس های بین المللی در مالزی و آفریقای جنوبی است. این دانشگاه طیف گسترده ای از برنامه های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی را در رشته های مختلف از جمله هنر، بیرینس، مهندسی، پزشکی، علوم و غیره ارائه می دهد.

دانشگاه موناش کارشناسی علوم پزشکی و دکترای پزشکی (MD) را از طریق دو مسیر ارائه می دهد: ورود مستقیم و ورود به صورت graduate. هر دو مسیر به همان درجه کارشناسی علوم پزشکی و دکترای پزشکی (MD) منجر می شوند. این دوره ها توسط دانشکده پزشکی، پرستاری و علوم بهداشتی ارائه می شود. برای برنامه ورود مستقیم، دانشجویان دو سال اول را در دانشگاه می گذرانند در حالی که سه سال بعد را در یک بیمارستان و جامعه سپری می کنند. برای مسیر ورود به صورت graduate هفتاد در صد از مکان ها برای دانشجویان ثبت نام شده در مدرک کارشناسی موناش رزرو شده است. دانشجویان دارای مدرک علوم بیومدیکال با معدل 6.0 از 7.0 نیز می توانند برای برنامه ورود به صورت graduate اقدام کنند.

نام دورهمدتشهریه سالیانه
کارشناسی علوم پزشکی و دکترای پزشکی (MD)، ورود به صورت مستقیم5 سالAU $92,200
کارشناسی علوم پزشکی و دکترای پزشکی (MD)، ورود به صورت graduate 4 سالAU $92,200

تحصیل پزشکی در دانشگاه نیو ساوت ولز

دانشگاه نیو ساوت ولز (UNSW Sydney) در سال 1949 با تمرکز قوی بر رشته های علمی، فنی و حرفه ای تاسیس شد. این یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی استرالیایی است که در سیدنی، نیو ساوت ولز واقع شده است. علاوه بر پردیس اصلی، UNSW سیدنی همچنین دارای پردیس های اضافی، از جمله پردیس Paddington (کالج هنرهای زیبا)، Randwick (پردیس پزشکی UNSW)، و یک پردیس CBD است.

طبق آمار ارائه شده توسط مرکز پذیرش دانشگاه ها، دوره کارشناسی مطالعات پزشکی یا دکترای پزشکی توسط UNSW سیدنی در “10 دوره برتر پرتقاضا برای سال 2023” قرار گرفته است. این دوره توسط دانشکده پزشکی و بهداشت در UNSW سیدنی ارائه می شود که به دلیل برنامه های پزشکی و مشارکت های تحقیقاتی خود مشهور است. پس از اتمام، به فارغ التحصیلان مدرک کارشناسی مطالعات پزشکی (BMed) و مدرک دکترای پزشکی (MD) اعطا می شود. این دانشگاه همچنین به دانشجویانی که در برنامه BMedSci ثبت نام کرده اند، اجازه ورود به دوره کارشناسی علوم پزشکی دکتری پزشکی را می دهد.

نام دورهمدت زمانشهریه سالیانه
کارشناسی مطالعات پزشکی یا دکترای پزشکی6 years AU $74,445

تحصیل پزشکی در دانشگاه سیدنی

دانشگاه سیدنی یک دانشگاه دولتی معتبر در استرالیا است که در سیدنی واقع شده است. این دانشگاه در سال 1850 تاسیس شد و یکی از قدیمی ترین و مشهورترین دانشگاه های کشور به حساب می آید. پردیس اصلی آن در نزدیکی مرکز شهر سیدنی واقع شده است. این دانشگاه دارای چندین پردیس دیگر از جمله پردیس کامبرلند برای علوم بهداشتی و پردیس کامدن برای کشاورزی و علوم محیطی است.

این دانشگاه رتبه 25 جهان را برای پزشکی (رتبه بندی موضوعی در سال2023 توسط QS) دارد. برنامه، کارشناسی علوم و دکترای پزشکی توسط دانشکده پزشکی ارائه می شود. این دانشکده با چندین بیمارستان و مؤسسه تحقیقاتی وابسته است و به دانشجویان آموزش عملی و جامع ارائه می دهد.

نام دورهمدت زمانشهریه سالیانه
کارشناسی علوم و دکترای پزشکی7 سالAU $56,000

دانشگاه سیدنی در بین 20 دانشگاه برتر جهان با 22 پله صعود در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS در سال 2024 قرار دارد.

موضوعاسترالیاجهانمنبع رتبه بندی
اناتومی و فیزیولوژی16QS 2024
پرستاری114QS 2024
پزشکی226QS 2024
موضوعات مرتبط با ورزش24QS 2024
داروسازی و فارماکولوژی220QS 2024
سلامت عمومی433ARWU 2022
جراحی141US News 

تحصیل پزشکی در دانشگاه تاسمانی (UTAS)

این دانشگاه تحقیقاتی دولتی در تاسمانی واقع شده است. دانشگاه تاسمانی (UTAS) که در سال 1890 تأسیس شد، یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های این کشور است. UTAS دارای پردیس های متعدد در سراسر تاسمانی است، از جمله پردیس اصلی در هوبارت، Sandy Bay. این دانشگاه طیف وسیعی از برنامه های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی را در رشته های مختلف مانند پزشکی، بیزینس، آموزش، علوم بهداشتی، حقوق، علوم و غیره ارائه می دهد.

دانشگاه تاسمانی یک برنامه 5 ساله BMEDSCMD را برای دانش آموزانی که 12 سال تحصیلات خود را به اتمام رسانده اند ارائه می دهد که قصد دارند پزشکی را تحصیل کند. در سالهای 1-3 دانش آموز دانش بنیادی را در مورد علوم پزشکی و مهارت های بالینی از جمله مکان های بالینی کوتاه در سراسر ایالت می آموزند. سالهای 4 و 5 فقط به مکان های بالینی اختصاص داده شده است.

نام دورهمدت زمانشهریه سالیانه
کارشناسی علوم پزشکی و دکترای پزشکی (BMedSci MD)5 سالAU $74,950

☑️ پیشنهاد مطالعه: ویزای تحصیلی استرالیا

شرایط پذیرش برای تحصیل پزشکی در استرالیا

حداقل شرایط لازم برای ورود به دانشجویان بین المللی

برای واجد شرایط بودن برای پذیرش در دانشکده های پزشکی استرالیا، باید شرایط تعیین شده توسط این موسسات را داشته باشید. با توجه به اینکه شما می توانید پس از اتمام مدرک کارشناسی برای یک برنامه پزشکی اقدام کنید، یکی از شرایط لازم این است که مدرکی معادل مدرک کارشناسی استرالیا کسب کنید. معدل شما عامل دیگری است که واجد شرایط بودن شما برای درخواست برای دانشکده پزشکی در استرالیا را تعیین می کند. برخی از دانشگاه های استرالیا ممکن است از شما بخواهند که نمونه کارها را نیز ارسال کنید. علاوه بر این، شما همچنین باید برای آزمون پذیرش (GAMSAT/MCAT یا برای DMD، DAT/CDAT) شرکت کنید. نکته آخر اینکه برای تحصیل پزشکی در استرالیا باید انگلیسی را روان صحبت کنید که برای این کار نیازمند حضور دز ازمون های مهارت زبان است.

 • تحصیلات دبیرستانی: متقاضیانی که 12 سال تحصیل در مدرسه را گذرانده اند (تا تحصیلات دبیرستان) واجد شرایط درخواست MD در استرالیا (زیست شناسی، شیمی، ریاضیات ویا فیزیک) هستند. دیپلم باید معادل تحصیلات سال 12 استرالیا یا شرایط ATAR باشد. دانشجویانی که فاقد این مدرک هستند می توانند مدرک foundation ارائه شده توسط دانشکده های پزشکی استرالیا را انتخاب کنند.
 • تسلط به زبان انگلیسی: متقاضیان بین المللی از کشورهای غیر انگلیسی زبان باید نمرات مهارت انگلیسی را ارسال کنند. نمرات مورد قبول آیلتس (آکادمیک) 7، آزمون تافل اینترنتی 94، آزمون PTE آکادمیک 65 و غیره است.
 • آزمون پذیرش: دانشجویان بین المللی متقاضی برنامه های پزشکی در استرالیا نیز باید آزمون های پذیرش مانند ISAT، UMAT، GAMSAT، MCAT یا UCAT را انجام دهند.
 • مصاحبه: بسیاری از دانشگاه های پزشکی مصاحبه های شخصی یا آنلاین را به عنوان بخشی از روند پذیرش خود برای تحصیل پزشکی در استرالیا را برای دوره های MD انجام می دهند.
 • سایر الزامات: دانشجویان پس از پذیرش باید برای ویزای دانشجویی اقدام کنند. همچنین باید اثبات حمایت مالی را برای تأمین هزینه شهریه و هزینه های زندگی در استرالیا ارائه دهند.

اگرچه تحصیل پزشکی در استرالیا برای دانشجویان بین المللی بسیار مورد توجه است، اما بسیاری از مراحل اپلای چالش برانگیز و متعدد است که می تواند دلسرد کننده باشد. با این حال، باید بدانید که با کمی تحقیق و برنامه ریزی از قبل، روند اپلای آسان تر می شود. علاوه بر این، در استرالیا، شما از طریق یک پورتال متمرکز درخواست نمی کنید، بلکه باید مستقیماً به دانشگاه مورد نظر خود درخواست دهید.

مدارکی که باید به عنوان وسیله ای برای پشتیبانی از درخواست خود تهیه و ارسال کنید شامل اپلیکیشن فرم تکمیل شده، مدارک تحصیلی، مدرک مهارت زبان انگلیسی، ریز نمرات رسمی، رزومه، توصیه نامه و انگیزه نامه در مورد اینکه چرا مایل به تحصیل در استرالیا هستید.

MBBS (کارشناسی پزشکی، کارشناسی جراحی) در استرالیا معمولاً 3 تا 7 سال طول می کشد که سه سال مدرک کارشناسی و 4 سال برای دکترای پزشکی (MD) است. پس از اتمام این دوره، می توانید دوره کارآموزی و رزیدنتی خود را ادامه دهید که ممکن است 1 تا 2 سال طول بکشد. توجه داشته باشید که برخی از افراد می توانند بیش از یک سال زیدنتی را انتخاب کنند.

در طول سال اول تحصیل، شما در مورد مفاهیم اولیه پزشکی، آناتومی، بیوشیمی، فیزیولوژی اولیه انسان و غیره خواهید آموخت. آخرین بخش تحصیل شما آموزش حرفه ای است. در این دوره می توانید یک فلوشیپ به عنوان مثال در چشم پزشکی، عمومی، بیهوشی و غیره بگذرانید و می تواند از 3 تا 5 سال طول بکشد.

هزینه های تحصیل معمولاً بخش عمده ای از هزینه های شما را در حین تحصیل در خارج از کشور را تشکیل می دهند. در استرالیا، به عنوان یک دانشجوی بین المللی، باید آماده باشید که حدودا 84000 دلار استرالیا شهریه در سال برای تحصیل پزشکی بپردازید. علاوه بر هزینه تحصیل، باید بدانید که هنگام ارسال درخواست، باید هزینه اپلیکیشن فی را نیز پرداخت کنید. هزینه این بخش 100 دلار استرالیا تا 150 دلار استرالیا متغیر است.

به غیر از هزینه های تحصیل، باید هزینه هایی را که قبل از ورود به استرالیا خواهید داشت نیز در نظر بگیرید. نمونه ای از این نوع هزینه ها، هزینه اپلیکیشن فی(برای ویزای دانشجویی و هزینه های درخواست دانشگاه)، هزینه های شرکت در آزمون و غیره است. علاوه بر این، باید هزینه های زندگی را نیز در نظر بگیرید که می تواند تا 27000 دلار در سال باشد. توجه داشته باشید که انتخاب سبک زندگی شما هزینه زندگی در استرالیا را تعیین می کند.

فارغ التحصیلی از یک دانشکده پزشکی در استرالیا به شما امکان دسترسی به فرصت های متعددی را در سطح محلی و بین المللی می دهد. پس از فارغ التحصیلی، بسته به تخصص خود، می توانید در مدیریت بالینی، مدیریت بیمارستان، مدیریت مدارک پزشکی، بینایی سنج، متخصص پا، آسیب شناس گفتار، دامپزشکی، دندانپزشکی، دستیار دندانپزشکی، پیراپزشکی، جراح مغز و اعصاب ، روانپزشک، روانشناس، پرستار، متخصص تغذیه، داروساز، متخصص کایروپراکتیک، متخصص بیهوشی، جراح پیوند و غیره مشغول به کار شوید.

اگر می خواهید در استرالیا بمانید و حرفه خود را به عنوان یک پزشک انجام دهید، می توانید انتظار داشته باشید که به صورت میانگین حقوق ​​214,000 دلار استرالیا در سال دریافت کنید. به طور معمول، حقوق بین مشاغل مختلف متفاوت است، به عنوان مثال یک جراح مغز و اعصاب در استرالیا حدودا 242000 دلار استرالیا در سال درآمد دارد. یک متخصص بیهوشی حدودا 154000 دلار استرالیا در سال درآمد دارد. یک روانپزشک سالانه حدود 133000 دلار استرالیا درآمد دارد. حقوق سالانه یک پزشک و متخصص قلب می تواند به 400000 دلار استرالیا در سال برسد. متخصصان زنان و زایمان در استرالیا حدود 110000 دلار استرالیا در سال درآمد دارند. پزشکان اطفال حدود 100500 دلار استرالیا در سال درآمد دارند.

به طور خلاصه، انتخاب رشته پزشکی در استرالیا یک تجربه آموزشی غنی را ارائه می دهد که فراتر از کلاس درس است. برنامه های پزشکی استرالیا یک برنامه درسی جامع، فرصت های تحقیقاتی پیشرفته و قرار گرفتن در معرض محیط های بالینی متنوع را ارائه می دهد. فراتر از دانشگاه، جامعه متنوع و چندفرهنگی استرالیا یک محیط یادگیری منحصر به فرد را ارائه می دهد که دانش آموزان را تشویق می کند تا با تجربیات مختلف درگیر شوند.

تعهد این کشور به ارائه مراقبت های بهداشتی درجه یک با مدارک پزشکی شناخته شده بین المللی نشان داده شده است، که تضمین می کند فارغ التحصیلان به خوبی برای موفقیت در صنعت پزشکی که به سرعت در حال تغییر است، آماده خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

This field is required.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*This field is required.