Hi, How Can We Help You?
خدمات 0 تا 100 پذیرش و ویزا تحصیلی استرالیا، کانادا و انگلستان
آوریل 14, 2024

سیستم آموزشی در کانادا

5/5 - (1 امتیاز)

برای آن دسته از افرادی که تحصیل در کانادا را به عنوان هدفی برای ادامه تحصیلی خود انتخاب کرده اند، بهتر است که با سیستم آموزشی در کانادا و با انواع دوره های تحصیلی در کانادا آشنا باشند. سیستم آموزشی در کانادا یکی از بهترین سیستم های آموزشی در جهان محسوب می شود چون آموزش یکی از بالاترین اولویت های دولت کانادا است. در اکثر موارد، کودکان در کانادا به انتخاب خود در سن چهار یا پنج سالگی به مدت یک یا دو سال به مهدکودک می روند. سپس تحصیل در مدرسه از کلاس اول اجباری می شود، که معمولاً در سن شش سالگی آغاز می شود. بسته به استان محل تحصیل، مدارس تا کلاس 11 یا 12 به طور کلی تا سن 16 سالگی می باشند و سپس کودکان این انتخاب را دارند که آیا به تحصیلات عالی در دانشگاه ها، کالج ها یا Cegep ادامه دهند یا خیر.

یکی از مزیت های تحصیل در کانادا این است که فارغ التحصیلان از دانشگاه ها و موسسات پس از متوسطه(post-secondary) کانادا به شدت مورد توجه کارفرمایان در کانادا و خارج از کانادا هستند. اگر به همراه خانواده خود قصد مهاجرت به کانادا را دارید یا دانشجوی علاقه مند به تحصیل در کانادا هستید، باید در مورد سیستم آموزشی کانادا اطلاعات داشته باشید. در این مقاله پایه های اصلی سیستم آموزشی کانادا از مهدکودک تا دانشگاه را بیان خواهیم کرد.

ساختار سیستم آموزشی کانادا اگرچه از استانی به استان دیگر متفاوت است، اما به طور کلی، این سیستم از چهار سطح تشکیل شده است و کانادایی ها باید تا سن 16 سالگی به مدرسه بروند. چهار سطح این سیستم عبارت است از: مهدکودک، آموزش اولیه(ابتدایی)، آموزش متوسطه و آموزش پس از متوسطه.

 • مهدکودک اولین پایه آموزش رسمی در کانادا است، اما شرکت در این دوره ها برای همه کودکان اجباری نیست.
 • آموزش ابتدایی معمولاً از شش سالگی شروع می شود و از سطوح اول تا هشتم تشکیل می شود. در طول این سال ها، دانش آموزان معمولاً دورسی مانند ریاضیات، علوم، هنر، زبان و سایر رشته ها را می آموزند.
 • آموزش متوسطه پایه بعدی است و معمولاً از دوازده سالگی شروع می شود. در طول این سال ها، دانش آموزان ترکیبی از دروس اصلی و دروس انتخابی تخصصی را تحصیل می کنند که به آنها دانش بیشتری در زمینه های درسی مختلف می دهد. دبیرستان های کانادا به دو مسیر آکادمیک و کاربردی تقسیم می شوند. دوره های آکادمیک بیشتر بر آموزش مفاهیم تئوری تمرکز دارند، در حالی که دوره های کاربردی تجربیات عملی را به دانش آموزان ارائه می دهند. سپس دانش آموزان پس از دبیرستان می توانند به کالج یا مدرسه فنی بروند.
 • آموزش پس از متوسطه معمولاً دو سال زمان می برد و دانش آموزان را برای اشتغال در رشته انتخابی خود آماده می کنند. دانشجویان می توانند برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته های مختلف، از بیزینس گرفته تا مهندسی و علوم اجتماعی، در دانشگاه ها حضور یابند.

سیستم آموزشی در کانادا با مهدکودک شروع می شود. مرحله ای که معمولاً به عنوان “آموزش در دوران کودکی” شناخته می شود. این دوره معمولاً از چهار سالگی شروع می‌شود و شامل فعالیت‌های آموزشی مبتنی بر بازی و سرگرمی است که بر اساس رشد فیزیکی، فکری، عاطفی و اجتماعی کودکان طراحی شده‌اند. در این سال‌های شکل‌گیری آموزش، کودکان تشویق می‌شوند تا با درگیر شدن در فعالیت‌هایی مانند آواز خواندن، قصه‌گویی، بازیگری، کاردستی و بازی، اشتیاق بسیاری برای یادگیری ایجاد کنند.

کلاس های مهدکودک معمولاً از 20 تا 25 دانش آموز تشکیل شده است. با این حال، اندازه کلاس ممکن است بسته به استان یا منطقه مدرسه متفاوت باشد. برنامه درسی مهدکودک معمولاً موضوعات مرتبط با هنر، زبان، ریاضیات، بهداشت، تربیت بدنی، مطالعات اجتماعی، هنرهای خلاق و علوم را پوشش می دهد.

در برخی موارد، تجربه دانش آموزان در مهدکودک شامل یادگیری فرهنگ کانادا و منشور حقوق و آزادی های کانادا نیز می شود. این را می توان از طریق بحث های کلاسی، خواندن داستان یا شرکت در فعالیت های مرتبط با تاریخ کانادا انجام داد.

مرحله آموزش ابتدایی کانادا معمولاً از شش سالگی کودکان شروع شده و در حدود 12 یا 13 سالگی به پایان می رسد. آموزش ابتدایی در کانادا بر آموزش اصول خواندن، نوشتن و حساب به کودکان و همچنین آشنا کردن آنها با موضوعات اساسی دیگر مانند علوم، مطالعات اجتماعی و هنر متمرکز است. مدارس ابتدایی کانادا نیز بر رشد شخصیت کودکان با آموزش احترام به دیگران، ارزش سخت کوشی و فعالیت های تیمی تاکید دارند.

سیستم آموزشی در کانادا همچنین برنامه های ویژه ای را ارائه می دهد که برای رفع نیازهای دانش آموزان خاص طراحی شده اند، مانند دوره های انگلیسی به عنوان زبان دوم (ESL) برای افرادی که زبان اصلی آنها انگلیسی نیست. علاوه بر این، مدارس کانادا به کودکانی که به آن نیاز دارند کمک بیشتری می‌کنند و برای اطمینان از امنیت و رفاه آنها خدمات پشتیبانی ارائه میدهند. به طور کلی، پایه مدرسه ابتدایی کانادا برای رشد تحصیلی کودک بسیار مهم است و مهارت های ضروری مورد نیاز برای موفقیت را در اختیار آنها قرار می دهد.

در پایان این پایه، دانش‌آموزان معمولاً در آزمون‌های استانداردی مانند آزمون موفقیت کانادا (CAT) یا آزمون توانایی‌های شناختی کانادا (CCAT) شرکت می‌کنند. این آزمون‌ها عملکرد کلی تحصیلی دانش‌آموزان را اندازه‌گیری می‌کنند و به تعیین سطح دبیرستان کمک می‌کنند.

هر استان و منطقه زمانی، شروع و پایان سال تحصیلی را تعیین می کند، اگرچه معمولاً در سپتامبر شروع می شود و در ژوئن به پایان می رسد. ساعات کاری مدارس معمولا از 8:30 صبح تا 3 بعد از ظهر یا از 9 صبح تا 3:30 بعد از ظهر از دوشنبه تا جمعه ادامه دارد.

مدارس ابتدایی دولتی

بسیاری از مدارس دولتی کانادا اکنون دانش آموزان بین المللی را در برنامه های خود می پذیرند. مدارس ابتدایی با بودجه دولتی در سطح محلی توسط هیئت مدیره مدارس اداره می شوند. تقریباً تمام مدارس دولتی دانش‌آموزان دختر و پسر در کلاس‌های یکسانی هستند. در اکثر نقاط کانادا، دانشجویان بین المللی می توانند به زبان های انگلیسی، فرانسوی یا هر دو زبان تحصیل کنند. در کبک، تحصیلات ابتدایی برای دانش‌آموزان بین‌المللی به زبان فرانسوی انجام می‌شود، مگر اینکه والدین درخواست کنند که فرزندشان به زبان انگلیسی تحصیل کنند.

مدارس ابتدایی خصوصی

مدارس خصوصی یا مستقل در کانادا هزینه دریافت می کنند و باید برنامه درسی مشابه مدارس دولتی در آن استان یا منطقه ارائه دهند. مدارس خصوصی باید از برنامه درسی و سایر استانداردهای تعیین شده توسط آن استان پیروی کنند. نحوه ارائه برنامه های مدارس خصوصی و مستقل ممکن است با سیستم مدارس دولتی متفاوت باشد. همچنین اندازه کلاس ها اغلب کوچکتر است و دانش آموزان ممکن است از برنامه ریزی تخصصی بهره مند شوند. گاهی اوقات، مدارس خصوصی پسران و دختران به صورت مجزا تحصیل می کنند. مدارس خصوصی شامل مدارس شبانه روزی (با امکانات اقامتی در محل) مانند مدارس مونته سوری است.

هزینه مدرسه ابتدایی در کانادا

مدارس ابتدایی دولتی برای شهروندان کانادایی و مقیم دائم کانادا رایگان است. اگر فرزندتان را برای تحصیل به کانادا می‌فرستید، لطفاً با مدرسه مشورت کنید تا هزینه‌های یک دانش‌آموز بین‌المللی را مشخص کنند.

آموزش متوسطه

پایه آموزش متوسطه به گونه ای طراحی شده است که به دانش آموزان مهارت های اساسی برای پیگیری اهداف آموزشی خود یا ورود به نیروی کار را بدهد. آموزش متوسطه از دو سطح مجزا تشکیل شده است:

 1. آموزش متوسطه (intermediate education)
 2. آموزش دبیرستان (high school education)

مرحله آموزش متوسطه، دوره گذار از کودکی به نوجوانی در نظر گرفته می شود و به سطوح 7 و 8 علمی دانش آموز اشاره دارد. در این مرحله، دانش آموزان شروع به آماده شدن برای الزامات تحصیلی رسمی تر و گذراندن دروس انتخابی می کنند که تجربیات و فرصت های متفاوتی را فراهم می کند.

علاوه بر دروس انتخابی، دانش‌آموزان در سیستم آموزشی در کانادا در مرحله متوسطه باید در کلاس‌های زبان انگلیسی، هنر، ریاضیات، علوم و مطالعات اجتماعی همراه با کلاس‌های تربیت بدنی شرکت کنند. دانش‌آموزان می‌توانند در صورت پیشنهاد مدرسه، زبان فرانسوی را نیز به عنوان کلاس زبان دوم بخوانند.

در کانادا، پایه دبیرستان با کلاس های 9 تا 12 شروع می شود و معمولاً از سنین 14 تا 18 سال شروع می شود. دبیرستان های کانادا به دو دسته عمومی و خصوصی تقسیم می شوند. مدارس خصوصی اغلب محیط آموزشی شخصی و مزیت هایی مانند اندازه کلاس های کوچکتر و منابع یادگیری بهتر را فراهم می کنند. دانش آموزان دبیرستانی ممکن است در فعالیت های فوق برنامه مانند ورزش، تئاتر یا موسیقی شرکت کنند.

در پایان دوره دبیرستان، دانش آموزان معمولاً امتحانی به نام امتحان استانی (یا چیزی مشابه) را دارند. این آزمون دانش آنها را از موضوعاتی که تحصیل کرده اند آزمایش می کند و به عنوان راهی برای ارزیابی عملکرد تحصیلی آنها عمل می کند.

هر استان و منطقه، زمان شروع و پایان سال تحصیلی را تعیین می کند، معمولا دوره ها در سپتامبر شروع می شود و در ژوئن به پایان می رسد. ساعات کاری مدرسه معمولا از 8:30 صبح تا 2:30 بعد از ظهر، از دوشنبه تا جمعه ادامه دارد. علاوه براین دانش آموزان می توانند برای گذراندن دوره‌های اضافی یا ارتقای نمره درسی، در مدرسه تابستانی شرکت کنند.

بسیاری از دبیرستان های دولتی کانادا اکنون دانش آموزان بین المللی را در برنامه های خود می پذیرند. تقریباً همه مدارس دولتی دانش‌آموزان دختر و پسر در کلاس‌های یکسان هستند و فقط برنامه‌های روزانه ارائه می‌کنند. در اکثر نقاط کانادا، دانشجویان بین المللی می توانند به زبان های انگلیسی، فرانسوی یا هر دو تحصیل کنند.

کانادا همچنین دارای مدارس متوسطه مستقل و خصوصی است که تحصیل در انها دارای هزینه می باشند. مدارس خصوصی باید همان برنامه درسی مدارس دولتی را در استان یا منطقه ارائه دهند. اندازه کلاس در مدارس خصوصی اغلب کوچکتر از مدارس دولتی است و دانش آموزان از برنامه ریزی تخصصی بهره مند شوند.

دبیرستان های دولتی در کانادا برای شهروندان کانادایی و مقیم دائم این کشور رایگان است. برای دانش اموزان بین المللی مدارس هزینه هایی را دریافت می کنند که می تواند از حدود 10000 تا 17000 دلار کانادا در سال متغیر باشد. گاهی اوقات، مدارس برای شرکت در فعالیت‌های اضافی، مانند فعالیت های ورزشی یا تور های گردشی مدرسه، هزینه‌های کمی را نیز دریافت می‌کنند.

تحصیلات پس از متوسطه آخرین پایه سیستم آموزشی در کانادا است. در این پایه، دانش‌آموزان می‌توانند مسیرهای زیادی را برای ادامه تحصیل دنبال کنند. این دوره ها مانند از دوره‌های سرتیفیکیت، کالج‌ها و دانشگاه‌ها می تواند باشد. در آموزش پس از دبیرستان کانادا، سرتیفیکیت ها معمولاً از طریق کالج های شغلی ارائه می شود و شامل دوره های تحصیلی کوتاه تری است که بین 6 ماه تا 2 سال طول می کشد. این برنامه ها به دانش آموزان این فرصت را می دهد که به گواهینامه حرفه ای در یک زمینه خاص دست یابند.

 کالج‌های شغلی آموزش‌های عملی و کاربردی گسترده‌تری را نسبت به دانشگاه‌ها ارائه می‌دهند و اغلب برای یک صنعت خاص طراحی شده‌اند. کالج های شغلی معمولاً دارای کلاس های کوچکتر هستند و طیف وسیعی از تجربیات عملی را برای دانش آموزان فراهم می کنند. دانشگاه ها معتبرترین موسسات پس از متوسطه در کانادا هستند که انواع برنامه های کارشناسی، کارشناسی ارشد و فنی حرفه ای را ارائه می دهند.

تحصیلات پس از متوسطه در کانادا نیز بسیار مدون است، به طوری که تمام دانشگاه ها و کالج های شغلی کانادا استانداردها و دستورالعمل های مشخصی را که توسط دولت کانادا تعیین شده است، رعایت می کنند. همه موسسات پس از متوسطه کانادا باید از بودجه عمومی برخوردار باشند و توسط نهادهای اعتباربخشی کانادا به طور مداوم مورد ارزیابی قرار می گیرند.

آموزش پس از متوسطه شامل چندین دوره مختلفی می شود که در ادامه به برخی از انها پرداخته می شود.

علاوه بر کالج‌های محلی که آموزش فنی حرفه‌ای را ارائه می‌دهند، به دانش‌آموزان این فرصت نیز داده می‌شود تا در حرفه یا مهارت را در مدارس فنی حرفه ای که در سراسر کانادا فراگیر شده‌اند، شرکت کنند. سال‌ها قبل، برای شرکت در چنین برنامه‌هایی داشتن دیپلم دبیرستان الزمامی نبود، اما در سال‌های اخیر اوضاع بسیار تغییر کرده است. کالج ها و مدارس فنی حرفه ای در کانادا راه های بی شماری را برای انجام ایده و کسب تجربه کاری در حین تحصیل ارائه می دهند. کالج ها و مدارس فنی حرفه ای هر یک از نزدیک با تجارت و صنعت همکاری می کنند تا برنامه هایی را طراحی کنند که آموزش عملی ارائه داده و مهارت هایی را که کارفرمایان به دنبال آن هستند آموزش دهند. همچنین متقاضیان می‌توانند در دوره‌های کارآموزی، برنامه‌های co-op و موقعیت‌های کاری شرکت کنند که در حین تحصیل، تجربه کاری داشته باشند.

مدارس فنی حرفه ای به دانش آموزان این امکان را می دهد که حرفه خاصی را که به آن علاقه مند هستند بیاموزند و تجربه واقعی زندگی را زیر نظر یک سرپرست حرفه ای و واجد شرایط کسب کنند. با حضور در یک کالج یا مدارس فنی حرفه ای در کانادا می توانید سرتیفیکیت، diploma یا post-graduate diploma دریافت کنید. در سرتاسر کانادا بیش از 10000 برنامه در 127 کالج، مؤسسه و پلی تکنیک با بودجه دولتی در دسترس است.

برنامه های کالج کانادا به صورت تمام وقت یا پاره وقت، چه بصورت حضوری و چه بصورت آنلاین از طریق آموزش از راه دور ارائه می شود. طول برنامه ها از چند ماه تا 4 سال متفاوت است. هنگامی که در کانادا تحصیل می کنید، می توانید تحصیلات خود را به زبان انگلیسی یا فرانسوی نیز انجام دهید و انتخاب باشماست.

برنامه های کالج از نظر مدت زمان تحصیلی متفاوت است، از این رو اغلب هزینه کمتری نسبت به تحصیل در دانشگاه دارند. هزینه های تحصیل برای دانشجویان بین المللی در کانادا بسته به برنامه و محل تحصیل متفاوت است. هزینه های تحصیل برای کالج ها و مدارس فنی حرفه ای بسته به برنامه و مدرسه ای متغیر است با این حال معمولا، شهریه می تواند از حدود 7000 تا 22000 دلار در سال باشد.

در کانادا بیش از 100 دانشگاه دولتی و خصوصی و بیش از 15000 برنامه در تمام سطوح ارائه می دهند و همه رشته های تحصیلی را پوشش می دهند که برای مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری در دسترس هستند. هزینه های تحصیل برای دانشگاه ها بسته به برنامه و مدرسه ای که انتخاب می کنید متفاوت است. به طور متوسط در کانادا، شهریه دانشگاه حدوداً 36100 دلار در سال برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی، 21100 دلار در سال برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی می باشد.

مدارس زبان کانادا بهترین محل برای تحصیل زبان های انگلیسی یا فرانسه است. از این گذشته، کانادا به دلیل تنوع مردم و هویت دوگانه انگلیسی فرانسوی و استانداردهای عالی تحصیلی شهرت جهانی دارد. دانشجویان بین المللی در مورد یادگیری زبان در کانادا گزینه های زیادی پیش رو دارند و متقاضیان می توانند در حین کار در کانادا زبان انگلیسی یا فرانسه را تحصیل کنند یا در دوره های زبانی شرکت کنند که به انها برای ورود به یک برنامه دانشگاهی یا کالج کانادا کمک کند. مدارس زبان کانادا در سراسر کشور کانادا وجود دارد. این بدان معنی است که شما می توانید زبان فرانسوی را در مکانی که در میان فرانسوی زبان ها زندگی می کنید، یاد بگیرید. اگر بخواهید انگلیسی یاد بگیرید هم همینطور است.

هنگام جستجوی آموزشگاه زبان مناسب برای خود یا فرزندتان، به دنبال آموزشگاه های زبان معتبر توسط Languages Canada باشید. این اعتبار بدین معنی است که مدارس از استانداردهای تضمین کیفیت شناخته شده بین المللی پیروی می کنند. Languages Canada فهرستی از بیش از 225 آموزشگاه زبان در سراسر کانادا دارد.

انواع برنامه هایی که آموزشگاه های زبان ارائه می دهند عبارتند از :

 • آمادگی آزمون انگلیسی یا فرانسوی (آزمون های رایج شامل CAEL، IELTS، TOEFL، TEF Canada، TCF یا Cambridge English)
 • مدارس تابستانی زبان
 • زبان انگلیسی و فرانسوی کسب و کار یا تکنیکال
 • آموزش زبان برای آمادگی کالج یا دانشگاه
 • برنامه های تربیت معلم (برنامه های رایج شامل CELTA، TESL، TESOL، CEFLE یا Cambridge English)

برای ثبت نام در آموزشگاه زبان، باید در آزمونی شرکت کنید تا سطح مهارت خود را در زبان انگلیسی یا فرانسوی ارزیابی کنید. بر اساس آن آزمون، مدرسه یک دوره تحصیلی را پیشنهاد می کند. اکثر آموزشگاه های زبان دوره هایی که ارائه می دهند بر اساس هفته های تحصیلی می باشند و دیگر به صورت ترمی یا ماهانه ارائه نمی شوند.

سن تحصیل اجباری از استانی به استان دیگر در کانادا متفاوت است. کمترین سن پنج ساله می باشد و تا هفت سال (در استان مانیتوبا) نیز وجود دارد که به طور قانونی کودکان مجبور به حضور در مدرسه شوند. سن  16 به طور کلی آخرین سالی است که دانش آموزان طبق قانون باید در مدرسه بمانند، با این حال برخی استان ها از دانش آموزان کانادایی می خواهند که تا سن 18 سالگی در مدرسه بمانند، مانند نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک و منیتوبا.

در حالی که در اکثر استان های کانادا، از سیستم آموزشی نسبتاً استانداردی برخوردار هستند، سیستم آموزشی در استان کبک کمی متفاوت می باشد. دانش آموزان در کبک  به جای تحصیل تا کلاس 12 در دبیرستان مانند بسیاری از استان ها، در کلاس 11 فارغ التحصیل می شوند و سپس تحصیلات خود را در موسسه عالی دیگری به نام Cegep ادامه می دهند. این برنامه 2 ساله برای این است که به دانش آموزان فرصتی برای آزمایش در هنگام انتخاب شغل و انتقال آسان تر به دانشگاه ارائه دهد.

دو زبان رسمی کانادا زبان های انگلیسی و فرانسوی هستند. به دانش‌آموزان بین‌المللی این امکان داده می‌شود که تصمیم بگیرند به هر دو زبان تحصیل کنند که در بسیاری از مدارس در کانادا به هر دو زبان تحصیل می‌کنند. در بیشتر مناطق کانادا، انگلیسی زبان اصلی آموزش مدرسه است، اگرچه زبان فرانسه به شدت در سراسر کانادا دیده می شود. با این حال، در استان کبک، دانش‌آموزان موظفند تا زمانی که تحصیلات دبیرستانی خود را به پایان برسانند، به طور کامل به زبان فرانسوی در مدرسه تحصیل کنند و تنها در شرایط خاص، یک دانش‌آموز کانادایی می‌تواند به زبان انگلیسی تحصیل کند، برای مثال دانش‌آموزانی که برای یک دوره موقت در کبک هستند.  به طور کلی، تازه واردان و مهاجران به کبک باید به زبان فرانسوی در مدرسه تحصیل کنند و تنها با حضور در یک مدرسه خصوصی به آنها فرصت تحصیل به زبان انگلیسی داده می شود.

اگرچه یک سیستم آموزشی واحد در کانادا وجود ندارد، اما آموزش عمومی پایه در واقع برای ساکنان کانادا تا کلاس یازدهم یا دوازدهم، بسته به استان، رایگان است. با این حال، دانشجویان بین المللی باید هزینه های کامل را بپردازند. بسیاری از کالج‌ها و دانشگاه‌ها یارانه‌های زیادی دریافت می‌کنند که به دانشجویان با هر زمینه‌ای امکان می‌دهد شانس برابر در آموزش عالی داشته باشند. دولت کانادا در تلاش است تا این امر را حتی بیشتر کند و فرصت های بیشتری را برای حضور در دانشگاه برای جوانان باز کند.

برخلاف ایالات متحده، کانادا یک سیستم بیمه درمانی با بودجه عمومی دارد که از طریق پول مالیات دهندگان تامین می شود. هر استان برنامه و مقررات خاصی دارد، اما در بیشتر موارد، مراقبت های پزشکی اولیه را برای همه شهروندان کانادا تضمین می کند. اقدامات بهداشتی اضافی خارج از حد معمول توسط خود بیمار پرداخت می شود، در حالی که گاهی اوقات کارفرما این هزینه ها را پوشش می دهد.

☑️ پیشنهاد مطالعه: مشاوره تحصیلی کانادا

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

This field is required.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*This field is required.