Hi, How Can We Help You?
خدمات 0 تا 100 پذیرش و ویزا تحصیلی استرالیا، کانادا و انگلستان
آوریل 18, 2024

بیمه دانشجویی در کانادا

5/5 - (1 امتیاز)

یکی از اصلی ترین قسمت مسیر مهاجرت دانشجویان بین المللی برای تحصیل در کانادا که قبل از ورود به کانادا بایستی به آن توجه کنند بیمه دانشجویی در کانادا می باشد. اما متاسفانه دانشجویان به دلیل پیچیدگی و مراحل زیاد این فرآیند، در مسیر اپلای به همه چیز فکر می کنند غیر از بیمه دانشجویی و صرفا اخذ پذیرش را پایان مرحله اپلای می پندارند. کشور کانادا به دلیل آموزش عالی و سیستم مراقبت های بهداشتی با بودجه دولتی شناخته شده است و مراقبت های بهداشتی همگانی رایگان برای دانشجویان بین المللی در دسترس نیست. با این حال، گزینه هایی برای دانشجویان بین المللی برای دریافت بیمه مراقبت های بهداشتی با کیفیت در طول تحصیل در کانادا همچنان در دسترس است.

در حالی که کانادا به دلیل مراقبت های بهداشتی رایگان کانادایی معروف است، ولی اکثر این خدمات فقط برای شهروندان کانادایی و ساکنان دائمی در دسترس است. به همین دلیل، تمام دانشجویان بین‌المللی که در کانادا تحصیل می‌کنند بایستی برای مدت استادی پرمیت خود، بیمه دانشجویی را برای خود و همراهان خود ترتیب دهند.

سیستم مراقبت های بهداشتی در کانادا از هم جدا می باشد و هر استان به صورت مجزا بر بیمه درمانی خود نظارت می کند. اگر بیمه درمانی را در یک استان خریداری کنید، کارت عضویت شما فقط در آن منطقه معتبر خواهد بود. بنابراین، دانشجویان بین المللی که قصد دارند تحصیلات عالی خود را در کانادا دنبال کنند، ضروری است که با مراقبت های بهداشتی کانادایی که توسط استان مورد نظر برای تحصیل ارائه می شود، آشنا شوند.

همانطور که گفته شده، سیستم مراقبت های بهداشتی کانادا از استانی به استان دیگر متفاوت است. اتباع خارجی که قصد تحصیل در این کشور را دارند بهتر است که با مراقبت های بهداشتی کانادایی که توسط استان محل تحصیلشان ارائه می شود آشنا باشند. برخی از استان ها تحت برنامه های بهداشتی استانی برای دانشجویان بین المللی بیمه درمانی ارائه می دهند و برخی دیگر این کار را نمی کنند. همچنین، هر استان از نظر هزینه های درمانی و شرایط پزشکی متفاوت هستند و اکثر استان ها از دانشجویان می خواهند که برای طرح های بیمه درمانی خصوصی ثبت نام کنند.

در بسیاری از استان‌هایی که دانشجویان بین‌المللی را ملزم به دریافت بیمه دانشجویی می‌کنند، مؤسسات آموزشی بسته‌های بیمه سلامت را به آنها ارائه می‌دهند. در برخی موارد، موسسات آموزشی از دانش‌آموزان و دانشجویان خود می‌خواهند که برای بسته‌های بیمه سلامت ان موسسه ثبت نام کنند، در حالی که موسسات دیگر به دانش‌آموزان و دانشجویان خود اجازه می‌دهند که از بسته‌های ارائه‌شده توسط آن موسسه انصراف داده و بیمه درمانی خصوصی خود را ارائه دهند.

در کانادا چند گزینه برای بیمه دانشجویی از طرح های بیمه درمانی موجود است که می توانید بر اساس نیاز خود انتخاب کنید:

 • بیمه سلامت دانشجویان بین المللی: این نوع بیمه می تواند مزایایی مانند اقدامات اورژانسی پزشکی، پوشش سلامت روان و محافظت از آسیب های ورزشی را برای دانشجویانی که تحصیلات عالی خود را در کانادا دنبال می کنند ارائه دهد.
 • بیمه درمانی سفرهای بین المللی: این نوع بیمه در مواقع اضطراری پوششی را ارائه می دهد و می تواند به عنوان مکمل برنامه بیمه درمانی معمولی شما استفاده شود. برخی از مزایای کلیدی شامل اقدامات اورژانسی پزشکی و پوشش بیماری ها یا جراحات غیرمنتظره است.
 • بیمه درمانی اصلی بین المللی: اگر برای مدت طولانی در خارج از کشور خود زندگی می کنید، به یک طرح بیمه درمانی طولانی مدت نیاز دارید که می تواند هر سال تمدید شود. این طرح سالانه فرد اصلی و اعضای خانواده را پوشش می دهد.
طرح های مختلف بیمه دانشجویی در کانادا

برای دانشجویان بین المللی به طور کلی سه طرح بیمه دانشجویی وجود دارد که دانشجویان بایستی یکی از این طرح ها را برای خود داشته باشند.

 • بیمه درمانی دانشگاه‌ها: بسیاری از دانشگاه‌ها و کالج ها برای دانشجویان خود بیمه های خدمات درمانی را ارائه میدهند و معمولا ارزان‌تر از بیمه‌های خصوصی می باشند.
 • بیمه درمانی دولتی: بیمه های درمانی دولتی که به صورت همگانی می باشند شامل خدمات درمانی، مراقبت‌های اولیه و خدمات بیمارستانی را ارائه می‌دهند که تقریبا در همه جا مشابه است.
 • بیمه درمانی خصوصی: دانشجویان در صورت نداشتن گزینه های مناسب برای بیمه دانشجویی خود و یا مکمل بیمه هایی درمانی که دارند می توانند از بیمه های درمانی خصوصی استفاده کنند. البته هزینه برای خرید طرح این بیمه ها از سایر طرح ها گرانتر می باشد.

داشتن بیمه درمانی برای دانشجویان بین المللی در طول دوره تحصیلی در کانادا ضروری است. در حالی که برخی از استان های کانادا تحت طرح استانی خود بیمه درمانی ارائه می دهند، بیمه های دولتی در اکثر موارد برای دانشجویان بین المللی در دسترس نیستند.

اگر پوشش بیمه درمانی مناسبی برای تمام هزینه های مربوط به پزشکی خود ندارید، باستی شخصا هزینه ها را پرداخت کنید که برخی از این خدمات می توانند بسیار هزینه بردار باشند. به عنوان مثال یک اورژانس پزشکی ممکن است برای شما هزینه زیادی داشته باشد یا اگر بیمه نباشید، اسکن MRI ممکن است بین 900 تا 2400 دلار کانادا هزینه داشته باشد.

بیمه دانشجویی برای اطمینان از اینکه دانشجویان می توانند در حین تحصیل در کانادا سلامت و بدون استرس بمانند حیاتی است. بیمه درمانی به دانشجویان این آرامش را می دهد که بدانند در شرایط پزشکی غیرمنتظره تحت پوشش قرار خواهند گرفت. این پوشش می تواند به کاهش بار مالی دانشجویان و خانواده های آنها کمک کند و تمرکز بر تحصیل را آسان تر کند. اکثر کالج ها و دانشگاه ها دانشجویان را ملزم به داشتن بیمه درمانی می کنند، بنابراین قبل از ثبت نام در کلاس ها حتماً در مورد گزینه های خود تحقیق کنید.

دانشگاه ها و کالج های کانادا داشتن بیمه درمانی را برای همه دانشجویان اجباری کرده اند. بیمه درمانی در کانادا برای دانشجویان بین المللی بسته به محل و شرکت بیمه می تواند متفاوت باشد. به طور متوسط، حق بیمه سالانه برای بیمه درمانی در کانادا از 600 تا 900 دلار کانادا متغیر است.

دانشجویان بین المللی در کانادا، به بیمه دانشجویی پزشکی نیاز دارند که تمام مدت تحصیل را پوشش دهد. اگر دانشگاه یا کالج مورد نظر حامی بیمه متقاضی باشد، معمولا تا زمانی که دوره تحصیلی به اتمام برسد، بیمه درمانی متقاضی را پوشش می دهد. با این حال، در صورت امکان باید بیمه درمانی خصوصی بخرید یا بیمه نامه فعلی خود را تمدید کنید.

همه شهروندان کانادایی و مقیم دائم، بدون نیاز به پرداخت از هزینه شخصی، به خدمات پزشکی ضروری بیمارستانی دسترسی معقول دارند. در حالی که مراقبت های بهداشتی همگانی در سطح فدرال اجباری است؛ برنامه های مراقبت های بهداشتی توسط استان ها و مناطق به صورت جداگانه اجرا می شود. بنابراین جزئیات دقیق پوشش بیمه بسته به محل زندگی فرد متفاوت خواهد بود.

مراقبت‌های بهداشتی همگانی کانادایی که برای همه کانادایی‌ها ارائه می‌شود، فقط خدمات ضروری پزشکی را پوشش می‌دهد و پوشش مراقبت‌های بهداشتی اولیه محسوب می‌شود. افرادی که در کانادا اقامت دائم یا شهروندی ندارند باید انتظار داشته باشند که از هزینه های خود برای خدمات پزشکی پرداخت کنند مگر اینکه بیمه درمانی خصوصی داشته باشند. در صورت بروز فوریت های پزشکی جدی، تمام استان ها و مناطق خدمات رایگان ارائه می دهند، حتی اگر بیمار کارت بهداشت دولتی نداشته باشد. با این حال، بسته به وضعیت مهاجرت افراد، ممکن است محدودیت های قابل توجهی در خدمات ارائه شده وجود داشته باشد.

همانطور که گفته شد در کانادا دانشجویان بین المللی برای بیمه دانشجویی خود می توانند از بیمه های درمانی دولتی و بیمه های درمانی خصوصی استفاده کنند. حال هر یک از این استان ها برای ارائه بیمه خود شرایط خاص خود را دارند و حتی برخی دیگر به دانشجویان بین المللی خدمات نمی دهند. از این اکثر دانشگاه های کانادا به صورت خودکار دانشجویان خود را در یک بیمه خصوصی ثبت نام می کنند. در ادامه به بررسی استانی بیمه دانشجویی می پردازیم.

 • بیمه سلامت عمومی در دسترس: بله
 • دانشجویان بین المللی در آلبرتا که حداقل به مدت 12 ماه تحصیل می کنند معمولاً واجد شرایط پوشش بیمه درمانی استانی از طریق طرح بیمه مراقبت سلامت آلبرتا (AHCIP) هستند.
 • توجه داشته باشید که مراقبت های بهداشتی آلبرتا فقط هزینه های بهداشتی اولیه را پوشش می دهد و مراقبت های دندانپزشکی یا داروهای تجویزی را پوشش نمی دهد. اگر یک دانشجوی بین المللی واجد شرایط دریافت پوشش تحت AHCIP نیست، باید یک بیمه خصوصی را از طریق یک شرکت بیمه یا نماینده خریداری کند.
 • نحوه اپلای برای پوشش بیمه AHCIP
 • بیمه سلامت عمومی در دسترس: بله
 • اگر قصد دارید حداقل شش ماه در بریتیش کلمبیا تحصیل کنید، واجد شرایط برنامه خدمات پزشکی بریتیش کلمبیا (MSP) هستید. شما باید به محض ورود به بریتیش کلمبیا برای MSP اقدام کنید. با این حال، حدود 3 ماه طول می کشد تا MSP به درخواست ها رسیدگی کند و دانش آموزان تنها زمانی که به کانادا می رسند می توانند درخواست دهند.
 • iMED در طول دوره انتظار سه ماهه قبل از واجد شرایط بودن برای طرح خدمات پزشکی بریتیش کلمبیا (MSP) بیمه درمانی پایه را به شما ارائه می دهد.
 • فردی که واجد شرایط MSP نیست، باید بیمه خصوصی برای پوشش مراقبت های بهداشتی برای مدت اقامت خود خریداری کند.
 • نحوه اپلای برای پوشش MSP
 • بیمه سلامت عمومی در دسترس: خیر
 • سیستم درمان همگانی مانیتوبا به دانشجویان بین المللی خدمات ارائه نمی‌دهد و دانشجویان بین المللی باید برای طرح سلامت بین المللی دانشجویان مانیتوبا درخواست دهند. از این رو دانشجویان بین المللی در مانیتوبا باید تحت پوشش طرح سلامت دانشجویان بین المللی مانیتوبا قرار گیرند.
 • دانشجویان کارشناسی یا تحصیلات تکمیلی، به طور خودکار در دو طرح بیمه سلامت ثبت نام می شوند: طرح سلامت دانشجویی بین المللی مانیتوبا (MISHP): این طرح پوشش اولیه/اورژانسی را ارائه می دهد و دیگری طرحی است که توسط دانشگاه ارائه می شود.
 • این طرح شما را برای خدمات فوریت های پزشکی که ممکن است برای افراد غیر مقیم پرهزینه باشد، مانند اقامت در بیمارستان، ویزیت با پزشک و عکس برداری پوشش می دهد.
 • نحوه اپلای برای برنامه سلامت دانشجویی بین المللی منیتوبا
 • بیمه سلامت عمومی در دسترس: بله
 • دانشجویان بین المللی که معیارهای واجد شرایط بودن را دارند می توانند پوشش بیمه را دریافت کنند. برای واجد شرایط بودن، متقاضی باید حداقل برای یک سال تحصیلی کامل در دوره های تحصیلی تمام وقت در یک موسسه آموزشی نیوبرانزویک ثبت نام کند.
 • نیوبرانزویک مدیکر فقط پوشش پزشکی اولیه را ارائه می دهد، بنابراین دانشجویان بین المللی تشویق می شوند تا از طریق مؤسسه آموزشی خود یا سایر ارائه دهندگان بیمه خصوصی، پوشش بهداشتی گسترده را بررسی کنند.
 • نحوه درخواست برای پوشش بیمه نیوبرانزویک
 • بیمه سلامت عمومی در دسترس: بله
 • همه دانشجویان بین المللی ثبت نام شده به طور خودکار در طرح بیمه سلامت خارجی ثبت نام می شوند.
 • دانشجویان بین المللی از طریق طرح مراقبت پزشکی استان (MCP) مشروط بر اینکه حداقل 12 ماه برای تحصیل تمام وقت ثبت نام کرده باشند، واجد شرایط پوشش بهداشتی پایه رایگان هستند.
 • دانشجویان بین المللی که واجد شرایط این برنامه نیستند باید بیمه درمانی خصوصی را برای مدت اقامت خود در کانادا خریداری کنند.
 • نحوه اپلای MCP
 • بیمه سلامت عمومی در دسترس: بله
 • دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از طریق مراقبت‌های بهداشتی مناطق شمال غربی (NWTHC) برای بیمه درمانی اقدام کنند، مشروط بر اینکه برای مدت بیش از 12 ماه تحصیل کنند.
 • NWTHC مراقبت های بهداشتی اولیه را برای ساکنان مناطق شمال غربی ارائه می دهد. از آنجایی که این پوشش فقط پایه است، دانشجویان بین المللی بهتر است تا پوشش مراقبت های بهداشتی گسترده تری را از طریق ارائه دهندگان خصوصی پیدا کنند.
 • نحوه اپلای برای مراقبت های بهداشتی مناطق شمال غربی
 • بیمه سلامت عمومی در دسترس: خیر
 • دانشجویان بین المللی در نوا اسکوشیا باید پوشش بهداشتی خریداری کنند زیرا واجد شرایط برنامه مراقبت های بهداشتی استانی نیستند. بسیاری از موسسات آموزشی نوا اسکوشیا برنامه های مراقبت های بهداشتی را ارائه می دهند و برخی از آنها نیاز دارند که دانشجویان بین المللی برای ان برنامه ها درخواست دهند.
 • در حالی که نوا اسکوشیا بیمه سلامت عمومی را برای دانشجویان بین المللی ارائه نمی دهد، اما برای هر کسی که حداقل 12 ماه به طور قانونی در این استان اقامت داشته باشد در دسترس است.
 • هزینه این طرح تقریباً 650 دلار برای 12 ماه پوشش است.
 • پس از سال اول، دانشجویان ممکن است واجد شرایط درخواست کارت سلامت نوا اسکوشیا شوند، که از طریق بیمه خدمات پزشکی (MSI) به پوشش اولیه بهداشتی رایگان دسترسی می‌دهد. پس از دریافت کارت بهداشت استانی، دانشجویان بین المللی ممکن است واجد شرایط انصراف از هر بسته مراقبت های بهداشتی ارائه شده توسط موسسه آموزشی خود باشند.
 • نحوه اپلای طرح MSI
 • بیمه سلامت عمومی در دسترس: خیر
 • دانشجویان بین المللی در انتاریو واجد شرایط طرح بیمه درمانی استانی انتاریو (OHIP) نیستند. به همین دلیل، تمام موسسات آموزش عالی در انتاریو طرح های بیمه درمانی خود را ارائه می دهند که در دسترس دانشجویان بین المللی است.
 • دانشگاه های دولتی عموماً بیمه درمانی را از طریق طرح بیمه سلامت دانشگاه (UHIP) ارائه می دهند، در حالی که کالج ها و سایر موسسات خصوصی ممکن است گزینه هایی دیگر را از سایر ارائه دهندگان ارائه دهند.
 • نحوه اپلای برنامه UHIP
 • بیمه سلامت عمومی در دسترس: بله
 • دانشجویان بین المللی که در جزیره پرنس ادوارد (PEI) تحصیل می کنند، اگر حداقل شش ماه در PEI زندگی کنند، واجد شرایط بیمه سلامت عمومی هستند. با این حال، یک فرد تنها پس از حداقل سه ماه اقامت در این استان می تواند برای دریافت کارت سلامت PEI اقدام کند. به همین دلیل، دانشجویان بین المللی باید برای شروع دوره تحصیلی خود، پوشش درمانی را از موسسه خود یا یک ارائه دهنده بیمه درمانی خصوصی خریداری کنند.
 • نحوه اپلای کارت سلامت PEI
 • بیمه سلامت عمومی در دسترس: گاهی اوقات
 • استان کبک با ده کشور مختلف قراردادهای متقابل دارد که گاهی اوقات ساکنان این کشورها را قادر می سازد تا برای بیمه درمانی پایه رایگان از طریق Régie de l’assurance maladie du Québec (RAMQ) کبک ثبت نام کنند.
 • اگر به هر دلیلی، دانش آموزی واجد شرایط RAMQ یا طرح بیمه درمانی گروهی مدرسه خود نباشد، باید برای مدت اقامت خود در کانادا بیمه درمانی خصوصی بخرد.
 • نحوه اپلای بیمه درمانی از طریق RAMQ
 • بیمه سلامت عمومی در دسترس: بله
 • دانشجویان بین المللی در ساسکاچوان که حداقل به مدت شش ماه تحصیل می کنند، واجد شرایط ثبت نام برای پوشش بهداشتی اولیه رایگان از طریق استان با دریافت کارت سلامت ساسکاچوان هستند.
 • برخی از موسسات آموزشی ساسکاچوان به طور خودکار دانشجویان بین المللی را برای خرید طرح های بیمه درمانی خصوصی ثبت نام می کنند.
 • اگر دانش آموزی بتواند نشان دهد که از یک منبع دیگر، اعم از کارت سلامت ساسکاچوان یا ارائه‌دهنده بیمه خصوصی، پوشش درمانی دارد می‌تواند از چنین طرحی انصراف دهد.
 • نحوه درخواست کارت سلامت ساسکاچوان
 • بیمه سلامت عمومی در دسترس: خیر
 • قلمرو یوکان میزبان تنها یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI)، کالج یوکان است. این موسسه به طور خودکار تمام دانشجویان بین المللی را برای خرید یک طرح بیمه درمانی گروهی اجباری در طول تحصیل ثبت نام می کند.

در ادامه جدولی از بیمه نامه های درمانی برای دانشجویان بین المللی در استان های مختلف کانادا آمده است:

استانبیمه درمانی همگانی دانشجویان بین المللی در کانادانیازهای اساسی
آلبرتابلهحداقل 12 ماه استادی پرمیت
حداقل اقامت 12 ماهه در آلبرتا
بریتیش کلمبیابلهحداقل شش ماه استادی پرمیت
مانیتوباخیردانشجویان از طریق دانشگاه خود در یک بیمه ثبت نام می شوند.
نیوبرانزویکبلهحداقل 12 ماه استادی پرمیت
حداقل 3 ماه اقامت در نیوبرانزویک
نیوفاندلند و لابرادوربلهحداقل 12 ماه استادی پرمیت
سرزمینهای شمال غربیبلهحداقل 12 ماه استادی پرمیت
نوا اسکوشیابلهحداقل 12 ماه استادی پرمیت و اقامت در این استان
انتاریوخیر
جزیره پرنس ادواردبلهحداقل شش ماه زندگی در این استان
کبکخیر، با استثناء
ساسکاچوانبلهاستادی پرمیت و مدرک ثبت نام تمام وقت
یوکانخیر

تعدادی ابزار و منابع برای دانشجویان بین المللی که مایل به کشف گزینه های بیمه خصوصی ارائه شده در کانادا هستند در دسترس است:

 • Find Insurance: این ابزار که توسط OmbudService for Life & Health Insurance اداره می شود، یک ابزار خدمات عمومی است که 99 درصد از برنامه های بیمه ارائه شده توسط شرکت های بیمه زندگی و سلامت کانادا را فهرست می کند.
 • OmbudService for Life & Health Insurance (OLHI): سرویس اطلاعاتی مستقل کانادا برای مصرف کنندگان بیمه عمر و سلامت کانادایی است. این سازمان همچنین به عنوان یک سرویس مستقل حل شکایات برای مصرف کنندگان بیمه نیز عمل می کند.

☑️ پیشنهاد مطالعه: دوره های تحصیلی در کانادا

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

This field is required.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*This field is required.