Hi, How Can We Help You?
خدمات 0 تا 100 پذیرش و ویزا تحصیلی استرالیا، کانادا و انگلستان
آوریل 9, 2024

اقامت دائم کانادا پس از تحصیل

5/5 - (1 امتیاز)

پس از گذراندن چند سال تحصیل در کانادا، بسیاری از دانشجویان بین المللی کشور کانادا را به عنوان مقصد نهایی خود برای اقامت انتخاب می کنند. خوشبختانه، کشور کانادا نیز براساس سیاست های خود تمایل به حفظ دانشجویان بین المللی دارند. به همین دلیل طیف وسیعی از گزینه های مهاجرتی برای دانشجویان بین المللی در دسترس است. در مسیر اپلای، تحصیل در کانادا یکی از اهداف اکثر دانشجویان برای مهاجرت است. یکی از مهمترین گزینه در این مسیر اخذ اقامت دائم کانادا پس از تحصیل می باشد. خوشبختانه، راه‌های زیادی برای دانشجویان بین‌المللی که قصد دارند اقامت دائم کانادا را داشته باشند، وجود دارد.

بنابراین اگر فردی تحصیل خود را در یکی از دانشگاه‌ها یا کالج‌های معتبر کانادا که دارای شماره DLI باشد به پایان برساند، می تواند از روش‌های اقامت دائم کانادا که در بین همه استان‌ها یکسان است (برنامه های فدرال) و یا روش‌های استانی برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کند.

به طور معمول، دانشجویان بین المللی که از یک برنامه تحصیلی معتبر در کانادا فارغ التحصیل شده اند، می توانند بلافاصله پس از تحصیل برای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی post-graduation work permit یا همان PGWP اقدام کنند. با این عمل می توانند در کانادا کار کرده و اقامت داشته باشند. در نتیجه دانشجویان می توانند وضعیت موقت خود را حفظ کرده و در عین حال برای اخذ اقامت دائم اقدام کنند.

دانشجویان بین المللی پس از پایان استادی پرمیت و تکمیل تحصیلات خود می توانند تا 90 روز بیشتر در کانادا حضور داشته باشند و برای یک کار مناسب مرتبط با رشته خود اقدام کند. پس از شاغل شدن، برای متقاضی ویزای وورک پرمیت صادر می شود و از این رو، هم می تواند در خاک کانادا حضور داشته باشد و هم برای اقامت دائم خود اقدام کند. از آنجایی که مسیرهای اخذ اقامت دائم کانادا پس از تحصیل متفاوت است، هر یک  از این مسیرها شرایط و مدارک خاص خود را دارند که در ادامه به تشریح آنها می پردازیم.

روش های اقدام برای اقامت دائم کانادا پس از تحصیل

برنامه های مهاجرتی زیادی برای دانشجویان بین المللی برای اقامت دائم کانادا پس از تحصیل وجود دارد و هر یک از این برنامه ها شرایط و مدارک خود را دارند. در حالی که هر برنامه بصورت متفاوت عمل می کند، الزاماتی فراتر از تکمیل تحصیلات در کانادا دارد. برنامه های ذکر شده در زیر مسیرهای سریعی را برای گرفتن اقامت دائم کانادا پس از تحصیل برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند:

  • کلاس تجربه کانادایی (Canadian Experience Class)
  • برنامه نیروی کار ماهر فدرال (Federal Skilled Worker Program)
  • برنامه های نامزد استانی (Provincial Nominee Programs)
  • گزینه های مهاجرتی کبک (Quebec Immigration Options)
  • مجوزهای کار پس از فارغ التحصیلی (Post-Graduation Work Permits)

لطفاً توجه داشته باشید که بسیاری از برنامه‌ها از طریق سیستم اکسپرس اینتری کانادا، سیستم فدرال برای مدیریت درخواست‌های اقامت دائم، اجرا می‌شوند.

☑️ پیشنهاد مطالعه: راهنمای ویزای تحصیلی کانادا

کلاس تجربه کانادایی (Canadian Experience Class)

نخستین مسیر برای اقامت دائم کانادا پس از تحصیل استفاده از برنامه کلاس تجربه کانادایی یا به اختصار CEC است. برنامه کلاس تجربه کانادایی (CEC) که از طریق سیستم مهاجرت اکسپرس اینتری اجرا می شود، یکی از سریع ترین راه ها برای دریافت اقامت دائم کانادا است. در حالی که طیف وسیعی از فاکتورهای واجد شرایط بودن از جمله سن، مهارت زبان و سطح تحصیلات برای این برنامه وجود دارد؛ یک شرط متمایز این است که متقاضیان ثابت کنند که حداقل 12 ماه تجربه کاری مستمر، تمام وقت و ماهر در کانادا در سه سال گذشته داشته و یا معادل آن تجربه کار پاره وقت دارند. هنگامی که یک دانشجوی بین المللی این سطح از تجربه کاری را به دست آورد، CEC ممکن است به یک گزینه عالی مهاجرتی تبدیل شود.

یکی از شرایط CEC این است که تجربه کاری که در طول دوره تحصیل تمام وقت به دست می‌آید جزو شرط 12 ماهه محسوب نمی‌شود، بنابراین دانشجویان بین‌المللی نمی‌توانند تجربه کاری کسب‌شده در طول برنامه تحصیلی خود را حساب کنند. با این حال، هنگامی که یک دانشجوی بین المللی فارغ التحصیل شد، احتمالاً واجد شرایط مجوز کار پس از فارغ التحصیلی می شود، که به آنها اجازه می دهد تا تجربه کاری لازم برای واجد شرایط بودن برای CEC را به دست آورند.

برنامه نیروی کار ماهر فدرال (Federal Skilled Worker Program)

دومین روش به منظور اقامت دائم کانادا پس از تحصیل استفاده از برنامه نیروی کار ماهر فدرال یا به اختصار FSW است. برنامه نیروی کار ماهر فدرال (FSW) که از طریق سیستم مهاجرت اکسپرس اینتری اجرا می شود، ممکن است برای برخی از فارغ التحصیلان بین المللی باشد. بر خلاف برنامه کلاس تجربه کانادایی (CEC)، برنامه FSW نیازی به داشتن تجربه کاری در کانادا ندارد، بنابراین این مسیر یک گزینه خوب برای فارغ التحصیلان و دانشجویان بین المللی است که قبلاً تجربه کاری ماهر در خارج از کانادا به دست آورده اند.

برنامه FSW یک برنامه مهاجرتی مبتنی بر شایستگی است که از امتیاز سیستم رتبه بندی جامع (CRS) برای رتبه بندی خودکار نامزدها در برابر یکدیگر استفاده می کند و فقط آن دسته از کاندیداهایی که دارای بیشترین مشخصات رقابتی هستند را دعوت می کند تا برای اقامت دائم درخواست دهند. اگر یک دانشجوی بین‌المللی شرایط لازم را داشته باشد و در سیستم امتیازدهی CRS که بسیار رقابتی است شرایط مورد نیاز را برآورده کند؛ FSW می‌تواند مسیری عالی برای تبدیل شدن به یک مقیم دائم باشد.

لازم به ذکر است که برنامه FSW مستلزم آن است که متقاضیان ثابت کنند که حداقل 12 ماه تجربه کاری تمام وقت، مستمر، ماهر، تکمیل شده در هر کشوری، یا معادل آن تجربه نیمه وقت دارند. برای دانشجویان بین المللی که هرگز وارد نیروی کار نشده اند، این برنامه گزینه ای مناسب نخواهد بود.

سیستم جامع رتبه بندی (CRS) چیست؟ 

به منظور رتبه بندی نامزدهای مهاجرتی، دولت کانادا یک سیستم امتیازدهی مبتنی بر شایستگی ایجاد کرده که به هر نامزد در مجموعه اکسپرس انتری امتیازی اختصاص می دهد. این سیستم امتیازدهی، سیستم جامع رتبه بندی (CRS) نامیده می شود و امتیازی که به هر داوطلب اختصاص می یابد، امتیاز CRS نامیده می شود. کاندیداهای مهاجرت در استخر اکسپرس انتری با استفاده از سیستم رتبه بندی جامع (CRS) در مقابل یکدیگر رتبه بندی می شوند. کاندیداها با بالاترین رتبه یک دعوتنامه برای اپلای (ITA) برای اقامت دائم کانادا دریافت می کنند. بطور کلی اکسپرس انتری سه برنامه را مدیریت می کند:

  • نیروی کار ماهر فدرال (FSW)
  • مشاغل ماهر فدرال (FST)
  • کلاس تجربه کانادایی (CEC)

هر فردی که پروفایلی را به استخر کاندیداهای اکسپرس انتری ارسال کند، امتیاز CRS از 1200 امتیاز به او تعلق می گیرد. تقریباً هر دو هفته یکبار، دولت کانادا قرعه کشی اکسپرس انتری را انجام می دهد که در آن یک دور دعوت نامه برای اپلای (ITA) برای اقامت دائم برای کاندیداها با بالاترین امتیاز صادر می کند. توجه داشته باشید که اداره مهاجرت کانادا (IRCC) اطلاعات مربوط به تاریخ قرعه کشی، تعداد ITA هایی که صادر خواهد شد یا حداقل امتیاز CRS مورد نیاز را قبل از هر قرعه کشی فاش نمی کند.

چگونه می توانم امتیاز CRS خود را افزایش دهم؟

راه های زیادی وجود دارد که متقاضی می تواند امتیاز CRS خود را افزایش دهد. امتیاز CRS تا حد زیادی به مواردی مانند توانایی زبان، تحصیلات، تجربه کاری و سن متقاضی مرتبط است. همچنین می‌توان برای مواردی همچون داشتن خواهر یا برادر یا بستگان درجه یک در کانادا، توانایی صحبت کردن به زبان فرانسوی در سطح بالا، دریافت پیشنهاد شغلی در کانادا، یا کسب نامزدی از یک برنامه نامزد استانی (PNP) امتیازات بیشتری دریافت کرد. کسب امتیاز اضافی یکی از این عوامل است که می تواند به طور قابل ملاحظه ای شانس فرد را برای دریافت دعوت نامه (ITA) در یکی از قرعه کشی های اکسپرس انتری کانادا افزایش دهد.

برنامه های نامزد استانی (Provincial Nominee Programs)

یکی دیگر از روش های اقامت دائم کانادا پس از تحصیل، استفاده از برنامه های نامزدی استانی کانادا است. هر یک از استان‌ها و مناطق کانادا برنامه‌های مهاجرتی خود را اجرا می‌کنند که برنامه‌های نامزد استانی (PNP) نامیده می‌شوند. هر PNP به گونه‌ای متفاوت عمل می‌کند، زیرا برای رفع نیازهای آن استان یا منطقه خاص طراحی شده‌اند. بسیاری از PNP ها به متقاضیانی که نوعی ارتباط با آن استان دارند، از جمله تحصیلات قبلی که در استان انجام شده و تجربه کاری در استان به دست آورده اند، ارجحیت می دهند. بسته به استانی که یک دانشجوی بین المللی برنامه تحصیلی خود را در آن تکمیل کرده است، ممکن است واجد شرایط درخواست PNP در آن استان باشد. هر استان و منطقه دارای چند PNP مختلف است، زیرا این برنامه ها متناسب با نیازهای اقتصادی و جمعیتی منحصر به فرد آن ها طراحی شده اند.

گزینه های مهاجرتی کبک (Quebec Immigration Options)

برای آن دسته از افرادی که قصد اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا را دارند و مقصدشان استان کبک می باشد بایستی مسیر متفاوت تری نسبت به سایر استانها طی کنند. بطور کلی استان کبک سیستم مهاجرتی خود را با الزامات و رویه های متفاوت از بقیه اجرا می کند. با این حال، مانند سایر نقاط کانادا، برنامه های مهاجرتی کبک به گونه ای طراحی شده است که دانشجویان بین المللی در هنگام درخواست اقامت دائم دارای مزایایی هستند. دو برنامه اصلی اقامت دائم کبک دارای گزینه هایی است که برای دانشجویان بین المللی در کبک طراحی شده است:

1- برنامه تجربه کبک (PEQ): برنامه تجربه کبک (programme de l’expérience québécoise PEQ) یکی از چندین برنامه مهاجرتی است که توسط استان کبک اجرا می شود. PEQ برای داوطلبانی که به زبان فرانسوی تسلط دارند و تجربه کاری قانونی در کبک دارند ایده آل است. PEQ یکی از برنامه های مهاجرتی اولویت دار کبک است، به این معنی که درخواست ها با سرعت بسیار بیشتری نسبت به سایر برنامه ها، مانند Quebec Skilled Worker (QSW) پردازش می شوند. این برنامه از دانشجویان می خواهد که برنامه تحصیلی خود را کامل کرده باشند یا در 6 ماه از تکمیل تحصیلات خود در یک موسسه در کبک باشند. برای واجد شرایط بودن برای PEQ، یک دانشجوی بین المللی باید دانش متوسط تا پیشرفته زبان فرانسوی را نشان دهد.

2- نیروی کار ماهر کبک (QSW): برنامه نیروی کار ماهر کبک (QSW) یک برنامه مهاجرتی است که توسط استان کبک برای کاندیداهایی اجرا می شود که دارای تجربه کاری ماهر هستند و می توانند به عنوان اعضای نیروی کار به اقتصاد کبک کمک کنند. این برنامه ممکن است گزینه ای برای دانشجویان بین المللی در کبک باشد که مدرک تحصیلی خود را در کبک تکمیل کرده یا در حال تکمیل هستند. برخلاف برنامه PEQ، برنامه QSW شرط مهارت زبان فرانسه اجباری ندارد، اما داوطلبان باید حداقل نمره را در شبکه ارزیابی امتیاز برنامه کسب کنند.

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (Post-Graduation Work Permit)

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) برای دانشجویان بین المللی است که از یک موسسه آموزشی تعیین شده کانادا (DLI) فارغ التحصیل شده اند. PGWP ها مجوزهای کار آزاد هستند، به این معنی که به اتباع خارجی آزادی کار برای هر کارفرمایی، در هر نقطه از کانادا را می دهند. مجوز کار پس از فارغ التحصیلی PGWP به دارنده این امکان را می دهد تا برای هر کارفرمایی، به مدت چند ساعت، در هر نقطه از کانادا کار کند. مجوز کار پس از فارغ التحصیلی بین هشت ماه تا سه سال معتبر است و راهی عالی برای به دست آوردن تجربه کاری ارزشمند در کانادا است. زمانی که متقاضی تجربه کاری در کانادا داشته باشد، فرصت های زیادی برای اخذ اقامت دائم کانادا ایجاد می کند.

برخلاف اکثر مجوزهای کار کانادایی، PGWP نیازی به ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA) ندارد. PGWP ها فارغ التحصیلان واجد شرایط را قادر می سازند تا تجربه کاری ارزشمندی در کانادا به دست آورند. با داشتن تجربه کاری کافی در کانادا، بسیاری از اتباع خارجی واجد شرایط برنامه های اقامت دائم کانادا می شوند.

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی یک برنامه اقامت دائم مستقیم نیست. با این حال، به اکثر دانشجویان بین المللی که از یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) فارغ التحصیل شده اند، اجازه می دهد تا پس از دوره تحصیلی خود در کانادا اقامت داشته و با هر کارفرمایی در کانادا کار کنند. این تجربه می تواند به فرد کمک کند تا معمولاً از طریق کلاس تجربه کانادایی (CEC) یا یک برنامه نامزد استانی مبتنی بر کارفرما (PNP) برای اقامت دائم کانادا پس از تحصیل اقدام کنند و واجد شرایط اقامت دائم کانادا شود. لطفاً توجه داشته باشید که همه موسسه های ارائه شده در DLI ها واجد شرایط مجوز کار پس از فارغ التحصیلی نیستند.

به عنوان نمونه در تصویر زیر مراحل مهاجرتی را که باید پس از اتمام تحصیلات انجام می شود، قابل مشاهده است. این نمودار توسط دانشگاه لاوال کانادا طراحی شده است.  نسخه با کیفیت این تصویر را می توانید از این لینک دانلود نمایید.

اقامت دائم کانادا پس از تحصیل در کبک

☑️ پیشنهاد مطالعه: مشاوره ویزا توریستی کانادا

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

This field is required.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*This field is required.