Hi, How Can We Help You?
خدمات 0 تا 100 پذیرش و ویزا تحصیلی استرالیا، کانادا و انگلستان
مارس 18, 2024

هزینه تحصیل در کانادا + مخارج زندگی دانشجو کانادا

5/5 - (1 امتیاز)

هزینه تحصیل و زندگی در کانادا 2024

کانادا یکی از محبوب ترین مقاصد جهان برای دانشجویان بین المللی است که تجربیات و فرصت های متنوعی را ارائه می دهد. هزینه‌های تحصیل در کانادا معمولاً نسبت به سایر کشورها محبوب مانند ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا ارزان‌تر است. با این حال هنوز هزینه تحصیل در کانادا و هزینه زندگی در مقایسه با سایر کشورها بسیار بالاتر می باشد. تحصیل در کانادا به دلیل ترکیبی از فرصت های آموزشی سطح بالا، به عنوان یک گزینه عالی برای ادامه تحصیلات عالیه همواره در صدر فهرست تحصیل دانشجویان محسوب می شود. بطوریکه در سال های اخیر، کانادا شاهد رشد چشمگیری در تعداد دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل در دانشگاه های خود بوده است.

دانشگاه های کانادا و دولت کانادا نیز طیف وسیعی از بورسیه ها تحصیلی و کمک های مالی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. همچنین دانشجویان بین المللی در کانادا اجازه دارند در طول تحصیل خود به صورت پاره وقت کار کنند که به آنها امکان کسب تجربه کاری و تکمیل درآمد را می دهد. دولت به دانشجویان اجازه می دهد تا 20 ساعت در هفته در طول ترم تحصیلی و تمام وقت در زمان استراحت برنامه ریزی شده کار کنند.

یک مزیت قابل توجه برای دانشجویان بین المللی در کانادا، فرصت کار پس از فارغ التحصیلی است. کانادا مجوزهای کاری مختلفی مانند مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) ارائه می دهد که به دانشجویان این امکان را می دهد تا پس از اتمام تحصیلات خود تجربه کاری کسب کنند. مجوز کار پس از تحصیل یا PGWP بسته به طول دوره تحصیلی بین 8 ماه تا 3 سال معتبر است. این تجربه کاری زمانی مهم می شود که دارندگان PGWP برای اقامت دائم کانادا می خواهند اقدام کنند.

در کنار تمامی این فاکتورها، بررسی های IDP Education نشان میدهد که 63 درصد از دانشجویان در سراسر جهان که کار پس از تحصیل را عامل اصلی یا تأثیرگذار برای انتخاب محل تحصیل میدانند. 

تصمیم برای ادامه تحصیل در کانادا تأثیرات مثبت زیادی بر زندگی شخصی، شغلی و اجتماعی شما دارد. در ادامه به برخی از مزیت های تحصیل در کانادا می پردازیم :

 • سیستم آموزشی عالی
  مدارک تحصیلی و رتبه های برتر دانشگاه های کانادا به طور گسترده به عنوان نمادی از اعتبار و کیفیت بالای سیستم آموزشی می باشد.

 • شهریه مقرون به صرفه
  در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی، هزینه تحصیل در کانادا معقول تر است و وقتی به بازگشت سرمایه فکر می کنید، انتخاب بسیار خوبی برای دانشجویان بین المللی است.

 • تنوع فرهنگی
  کانادا به دلیل سیاست مهاجر پذیر بودن از طیف متنوعی از مهاجران برخوردار است و از یک تنوع فرهنگی گسترده ای برخوردار است.

شرایط پذیرش دانشگاه های کانادا بسته به مقطع تحصیلی و از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است، اگرچه برخی از شرایط اولیه برای دانشجویان بین المللی در همه دانشگاه ها یکسان است. این شرایط عبارتند از:

 • ریز نمرات رسمی تحصیلی
 • آزمون های زبان انگلیسی مانند آیلتس یا تافل.
 • انگیزه نامه و CV
 • توصیه نامه

هزینه های تحصیل براساس مقطع تحصیلی، استان محل تحصیل، دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت است. بطور کلی برای فردی که قصد تحصیل از مقطع ابتدایی تا دکتری در کانادا را دارد هزینه های تحصیل بصورت زیر می توان تخمین زد.

دانش آموزان بین المللی برای تحصیل در مدارس ابتدایی و دبیرستان کانادا باید شهریه سالانه ای را پرداخت کنند. هزینه ها در انواع مدارس متفاوتی می باشند. مثلا:

 • شهریه مدارس دولتی کانادا می توانند از 9500 تا 17000 دلار در سال متغیر باشند.
 • شهریه مدارس روزانه خصوصی یا مستقل می توانند از 15000 تا 30000 دلار در سال متغیر باشند.
 • شهریه مدارس شبانه روزی خصوصی یا مستقل می توانند از 63000 دلار تا 83000 دلار در سال متغیر باشند.
 • مدارس همچنین هزینه های جانبی برای فعالیت هایی در مدرسه دریافت کنند، مانند:
  • تیم های ورزشی
  • باشگاه ها
  • سفرهای تفریحی و علمی
 • اکثر دانش آموزان وعده غذایی ناهار خود را به مدرسه می آورند. البته برخی مدارس کافه تریا یا برنامه های ناهار گرم ارائه می دهند که دانش آموز می تواند یک وعده غذایی را بری خود تهیه کند.

☑️ پیشنهاد مطالعه: درخواست نوت آفیسر

یکی دیگر از دوره های اموزشی که می تواند در کانادا یافت مدارس زبان هستند که دوره هایی برای اموزش زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه میدهند. دوره های مدارس زبان اغلب بر اساس تعداد مشخصی از هفته ارائه می شوند. هزینه دوره زبان در هر مدرسه متفاوت است. به طور معمول، هزینه های تحصیل می تواند بین 340 تا 425 دلار در هفته متغییر باشد.

هزینه های تحصیل برای کالج ها و مدارس فنی حرفه ای بسته به برنامه و مدرسه ای که انتخاب می کنید متفاوت است. علاوه براین طول برنامه های کالج ها متفاوت است. برخی از برنامه ها ممکن است فقط چند ماه و برخی دیگر ممکن است چند سال طول بکشد. به طور معمول، شهریه کالج ها و مدارس فنی حرفه ای می تواند از حدود 7000 دلار تا 22000 دلار در سال متغیر باشد. بسیاری از برنامه‌های کالج شامل کارآموزی نیز می‌شوند، بنابراین ممکن است در حین تحصیل درآمد داشته باشید.

شهریه در کبک

در کبک، هزینه های تحصیل بر اساس محل سکونت، رشته تحصیلی و موسسه ای که انتخاب می کنید، متفاوت است.

☑️ پیشنهاد مطالعه: مشاوره ویزا توریستی کانادا

هزینه تحصیل در کانادا بر اساس مدرک، مقطع و دانشگاه تحصیلی متفاوت است. به طور کلی، هزینه های تحصیل که امل شهریه و خدمات دانشجویی می شود، بین 15000 تا 50000 دلار در سال متغیر است. در جدول زیر هزینه ها بصورت میانگین و تقریبی قابل مشاهده است.

مقطع تحصیلی متوسط ​​شهریه سالانه به CAD
مقطع کارشناسی 13000 تا 36000
مقطع کارشناسی ارشد 17000 تا 25000
مقطع دکتری 7000 تا 20000

انتخاب دانشگاه های ارزان در کانادا ممکن است باعث صرفه جویی در هزینه شما شود، اما به خاطر داشته باشید که هزینه های زندگی در کانادا بالاتر از حد متوسط است. برای اکثر استان ها مانند کبک، مونترال و اتاوا بین 800 تا 1500 دلار کانادا در ماه برای هزینه های زندگی نیاز دارید. ونکوور و کلگری جزو از گران ترین شهرهای کانادا هستند که هزینه های زندگی در آنها می تواند به بیش از 2000 دلار کانادا در ماه برسد.

هزینه مسکن در کانادا

گزینه های اصلی مسکن برای دانشجویان در کانادا عبارتند از:

 • خوابگاه دانشجویی: 350 تا 700 دلار کانادا در ماه
 • اقامتگاه های دانشگاهی: 500 تا 900 دلار کانادا در ماه
 • اجاره و اشتراک آپارتمان: 500 تا 1000 دلار کانادا در ماه، قیمت اجاره به موقعیت و امکانات بستگی دارد. اگر اجاره یک استودیو یا آپارتمان یک اتاقه را انتخاب کنید، هزینه ها می تواند به بیش از 1000 دلار کانادا در ماه باشد.

سایر هزینه های مرتبط با محل اقامت

هنگامی که یک آپارتمان یا استودیو اجاره می کنید، هزینه های اضافی را به همراه دارد:

 • خدمات اولیه مانند برق، آب، گرمایش، زباله: 150 دلار در ماه
 • اینترنت: 50-70 CAD دلار در ماه

هزینه تغذیه در کانادا

هزینه ها برای خوراک بسته به سبک زندگی هر فرد دارد.با این حال به صورت میانگین در حدود 400 دلار کانادا در ماه برای خرید از سوپرمارکت ها و خواربار فروشی های محلی کفایت می کند. علاوه براین خرید از ارزان‌ترین سوپرمارکت‌ها در کانادا مانند Canadian Superstore، Walmart، No Frills می توانند در صرفه جویی هزینه ها کمک کند.

هزینه ی حمل و نقل در کانادا

دانشجویانی که در یکی از دانشگاه های کانادا ثبت نام کرده اند، بین 18 تا 25 سال، هنگام خرید کارت حمل و نقل ماهانه از تخفیف برخوردار خواهند شد. قیمت کل کارت حمل و نقل 90 دلار کانادا در ماه است.

هزینه های زندگی در کبک بسته به محل سکونت و سبک زندگی فردی و تعداد اعضای خانواده متغییر است. مبالغی که در ادامه ذکر شده است به دلار کانادا می باشد.

 • یک نفر زیر 18 سال: 7541 دلار
 • یک نفر 18 سال و بالاتر: 15078 دلار
 • دو نفر 18 سال و بالاتر: 22115 دلار
 • دو نفر 18 سال به بالا و یک نفر زیر 18 سال: 24773 دلار
 • دو نفر 18 سال به بالا و دو نفر زیر 18 سال: 26737 دلار

علاوه برای داده های فوق، اگر بخواهیم بطور دقیق تر هزینه های زندگی در کانادا را بررسی کنیم وب سایت NUMBEO یکی از معتبرترین نتایج را نشان میدهد. براساس داده های وب سایت NUMBEO هزینه های زندگی در کانادا در سال 2024 به صورت زیر می باشد.

خلاصه هزینه های زندگی در کانادا

هزینه های زیر براساس جدیدترین اطلاعات وب سایت NUMBEO می باشد که به صورت میانگین بیان شده است.

 • هزینه تخمینی یک خانواده چهار نفره ماهانه 5192 دلار کانادا بدون اجاره است.
 • هزینه های ماهانه تخمینی یک نفر بدون اجاره 1447 دلار کانادا است.
 • هزینه زندگی در کانادا به طور متوسط 152 درصد بیشتر از ایران است.
 • اجاره بها در کانادا به طور متوسط 299 درصد بیشتر از ایران است.
 • اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 1900 دلار کانادا در ماه
 • اجاره آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز 1722 دلار کانادا  در ماه
 • اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 3076 دلار کانادا در ماه
 • آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز 2608 دلار کانادا در ماه

☑️ پیشنهاد مطالعه: رفع ریجکتی ویزای کانادا

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

This field is required.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*This field is required.