Hi, How Can We Help You?
خدمات 0 تا 100 پذیرش و ویزا تحصیلی استرالیا، کانادا و انگلستان
آوریل 15, 2024

تحصیل در مدارس کانادا

5/5 - (1 امتیاز)

کانادا به دلیل کیفیت و سیستم آموزشی که دارد در سراسر جهان شناخته شده است و مقصد بسیاری از افراد برای تحصیل در مقاطع مختلف آموزشی محسوب می شود. براساس گزارش منتشر شده در سال 2023، کانادا به عنوان دومین سیستم آموزشی برتر در سطح جهان شناخته می شود. تجزیه و تحلیل ها انجام شده توسط سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) نشان می دهد که دولت کانادا 11.1 درصد از کل هزینه های آموزشی را تامین می کند که بالاتر از میانگین OECD 10.6 درصد است. تحصیل در مدارس کانادا یک فرصت بسیار عالی برای تربیت کودکان در چنین سیستم آموزشی با کیفیت در سنین پایین می باشد. کشور کانادا با برخورداری از طیف های گوناگونی مدرس از مدارسه دولتی و خصوصی تا مدرسه شبانه روزی و مذهبی گزینه های متنوعی برای انتخاب مهیا می کند.

آموزش در کانادا تا حد زیادی در سطح استانی یا منطقه ای مدیریت می شود و به این معنی است که سیستم آموزشی در انتاریو با سیستم بریتیش کلمبیا و غیره متفاوت خواهد بود. حتی در داخل یک استان، آموزش می تواند به طور چشمگیری بین انواع مدارس و مناطق مختلف مدرسه متفاوت باشد.

آشنایی با سیستم آموزشی کانادا

سیستم آموزشی کانادا را می توان به سه مرحله تقسیم کرد: پیش دبستانی یا مهدکودک، آموزش ابتدایی و متوسطه (که K-12 نیز نامیده می شود) و آموزش پس از دبیرستان. اگرچه تفاوت های کمی بین استان ها وجود دارد، اما برای هر یک از این مراحل ویژگی های متمایز وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید مقاله سیستم آموزشی در کانادا و تحصیل در کانادا را مطالعه بفرمایید.

پیش دبستانی یا مهدکودک

پیش دبستانی که گاهی اوقات مهدکودک نامیده می شود، به یک فرصت آموزشی اختیاری برای کودکان خردسال، معمولا بین سنین 3 تا 5 سالگی اشاره دارد. بنابراین تصمیم با شماست که آیا می خواهید فرزندتان را به پیش دبستانی بفرستید. پیش دبستانی و سایر خدمات آموزشی دوران کودکی در برخی استان ها به صورت رایگان در دسترس هستند، اما در برخی دیگر (و برای برخی برنامه های خصوصی) ممکن است والدین مجبور به پرداخت هزینه باشند.

پیش دبستانی ساختار دقیق تری نسبت به مراحل اجباری تحصیلی دبستان و دبیرستان دارد. این بدان معناست که گزینه‌های متنوعی برای انواع دوره های پیش‌دبستانی، برنامه‌های درسی تحت پوشش، برنامه‌ریزی‌ها، هزینه‌ها و غیره وجود دارد. از این رو شما باید در مورد گزینه‌های موجود مقصد مورد نظر خود تحقیق کنید و حتماً زودتر درخواست دهید، زیرا فهرست انتظار برای برخی از برنامه‌های پیش‌دبستانی می‌تواند طولانی باشد.

جایگزین دوره پیش دبستانی، مهدکودک است که مراکز نگهداری از کودکان می باشد که کارکنان در آنها نظارت و مراقبت از کودکان را انجام می دهند. مهدکودک‌ها اغلب به طیف سنی بیشتری از کودکان اجازه می‌دهند که در این دوره ها شرکت کنند، زیرا در درجه اول برای مراقبت از فرزندان والدین شاغل خدمات ارائه میدهند. در حالی که مهدکودک ها به طور واضح مراکز آموزشی نیستند، با این حال بسیاری از مهدکودک ها فعالیت های آموزشی را به عنوان بخشی از خدمات خود ارائه می دهند.

تصمیم گیری در مورد ثبت نام یا عدم ثبت نام فرزندان در پیش دبستانی یا مهدکودک با والدین است. با این حال مرسوم سوم است که اولین سال‌های زندگی کودکان در تکامل شخصیت، مهارت‌های اجتماعی و رشد فردی تاثیر دارد و تجربه پیش دبستانی یا مهدکودک می تواند وسیله ای برای این نوع رشد باشد.

آموزش ابتدایی و متوسطه

یکی از مقاطع اصلی آموزشی تحصیل در مدارس کانادا، دوره های ابتدایی و متوسطه می باشد. در کانادا، فقط مسئولیت اخلاقی شما به عنوان والدین این نیست که اطمینان حاصل کنید که فرزندتان تحصیل می کند بلکه این یک الزام قانونی است. آموزش در دوره ابتدایی و متوسطه از بخش های اجباری تحصیل فرزندان در کانادا است. آموزش ابتدایی و متوسطه از ساختار مشابهی در سراسر کانادا پیروی می کند، البته در برخی از استان ها تغییرات جزئی دارند. به طور معمول، تحصیل در این نوع دوره با یک سال مهدکودک از سن 5 یا 6 سالگی شروع می شود و از 12 درجه تبعیت می کند که هر کدام  یک سال طول می کشد. پس از اتمام درجه های 1-12، یک فرد دیپلم دبیرستان خود را دریافت می کند و واجد شرایط تحصیلات پس از متوسطه می شود.

 • در انتاریو، مهدکودک به دو سال تقسیم می شود، مهدکودک مقدماتی – Junior Kindergarten (برای کودکان چهار ساله) و مهدکودک ارشد – Senior Kindergarten (برای کودکان پنج ساله). البته هیچ کدام از این دوره ها اجباری نیستند.
 • در کبک، سیستم مدارس ابتدایی و متوسطه به شش درجه و به دنبال آن پنج درجه «سطح متوسطه» (Sec I-V)، تقسیم می شود که مجموعا یازده سال می شود. با این حال، پس از اتمام Sec V، به دانش آموزان فرصت داده می شود تا در CEGEP (Collège d’enseignement Général et Professionnel) شرکت کنند. CEGEP ها به عنوان ترکیبی از آموزش دبیرستان و کالج یا دانشگاه عمل می کنند و اغلب یک برنامه درسی نیمه تخصصی بر اساس علایق یا اهداف شغلی دانش آموز ارائه می دهند.
 • در نوا اسکوشیا از مهدکودک به عنوان ابتدایی یاد می شود.

از آنجایی که آموزش ابتدایی و متوسطه اجباری است و نقش مهمی در رشد کودکان ایفا می کند، ما قصد داریم کمی بیشتر روی این موضوع تمرکز کنیم و به برخی از رایج ترین سوالات پاسخ دهیم.

انوع مدارس در کانادا

انوع مدارس در کانادا

برای تحصیل در مدارس کانادا سه گزینه اصلی در مقطع ابتدایی و متوسطه در کانادا وجود دارد.

 • مدارس دولتی کانادا: مدارس دولتی کانادا مدارسی هستند که با بودجه عمومی در دسترس دانش آموزان در هر منطقه در سراسر کانادا هستند. تحصیل در این مدارس برای کودکان رایگان است (از طریق سیستم مالیات دهندگان که هزینه های مراقبت های بهداشتی و خدمات اجتماعی را تامین می کنند پرداخت می شود). حدود 91 درصد از کودکان در کانادا در مدارس دولتی تحصیل می کنند. این مدارس برای شهروندان کانادایی رایگان است و برای دانش اموزان بین المللی دارای شهریه است.
 • مدارس خصوصی کانادا: این مدارس متعلق به نهادهای خصوصی هستند و معمولاً والدین را ملزم به پرداخت شهریه چه شهروندان کانادایی باشند و چه دانش اموز بین المللی باشند، برای ثبت نام می کنند. حدود هشت درصد از کودکان در کانادا در مدارس خصوصی تحصیل می کنند. شهریه در میان مدارس خصوصی نسبت به یکدیگر متفاوت است.
 • آموزش در خانه: این گزینه ای است که به موجب آن والدین تصمیم می گیرند فرزند خود را در خانه نگه دارند و به طور مستقل به او آموزش دهند. مقررات آموزش خانگی در استان‌ها متفاوت است، اما والدین اغلب می‌توانند برنامه درسی پیشنهادی و مطالب کمکی را به صورت آنلاین پیدا کنند. کمتر از یک درصد از کودکان در کانادا تحت آموزش خانگی هستند.

ممکن است از خود بپرسید که آیا مدرسه دولتی یا خصوصی بهترین آموزش را برای فرزند شما ارائه می دهد. این به عوامل مختلفی بستگی دارد: آیا درآمدی برای پرداخت هزینه های تحصیل خصوصی دارید؟ چه نوع محیط آموزشی برای فرزندان شما مناسب تر است؟ کدام گزینه های تحصیلی خصوصی و دولتی در محلی که می خواهید زندگی کنید در دسترس است؟

مطالعات نشان می دهد که دانش آموزانی که در مدارس خصوصی ثبت نام کرده اند معمولاً عملکرد تحصیلی قوی تری نسبت به همسالان خود در مدارس دولتی دارند. اما، این سوال همواره مطرح است که آیا این به دلیل کیفیت آموزش خصوصی است یا به این دلیل است که شرکت‌کنندگان در مدارس خصوصی اغلب از خانواده‌هایی با منابع مالی بیشتر و والدینی با سطح تحصیلات بالاتر هستند.

به طور کلی سیستم مدارس دولتی کانادا در سراسر جهان مورد توجه است. با این حال، شما باید در مورد گزینه های تحصیل در مدارس دولتی کانادا تحقیق کنید و مطمئن شوید که پیشنهادات آموزشی متناسب با نیازهای فرزند شما وجود دارد. شما می توانید با مراجعه به وب سایت وزارت آموزش برای هر یک از استان هایی که قصد دارید در آن اقامت داشته باشید، شروع کنید:

هزینه تحصیل در مقطع ابتدایی و متوسطه در کانادا

 • تحصیل در مدارس ابتدایی در کانادا از طریق سیستم آموزش عمومی به صورت رایگان برای شهروندان کانادایی و افراد مقیم دائم کانادا در دسترس است. البته، برای مواردی مانند لوازم مدرسه، نهار، پوشاک و سفرهای علمی باید منتظر برخی هزینه‌های غیرمستقیم بود. دانش اموزان بین اللمللی تقریبا می توانند هزینه ای بین 10،000 CAD تا 15،000 CAD در سال در نظر داشته باشند.
 • تحصیل در مقطع متوسطه در مدارس دولتی برای شهروندان کانادا و ساکنان دائمی در کانادا رایگان است. هزینه این مدارس از دانش آموزان بین المللی تقریبا از 10،000 CAD تا 17،000 CAD در سال می باشد.
 • تحصیل در مدارس خصوصی برای تمامی دانش آموزان شهریه دارد. شهریه بسته به مدرسه ای که انتخاب می کنید متفاوت است. به عنوان مثال، هزینه های تحصیل در سال 2023 را برای دانش آموزان کلاس 1-5 در کالج معتبر Upper Canada College در تورنتو به این صورت است که برای یک سال تحصیلی، می توان انتظار 40,750 تا 44,100 دلار کانادا به عنوان یک دانشجوی روزانه و بیش از 73000 دلار در صورتی که دانشجوی شبانه روزی داشت. البته مدارس خصوصی دیگری نیز وجود دارند که ممکن است مقرون به صرفه تر باشند.

اگر نگران هزینه های خود هستید، بهترین گزینه برای تحصیل، مدارس مقرون به صرفه در سیستم مدارس دولتی هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه های تحصیل می توانید به مقاله هزینه تحصیل در کانادا مراجعه کنید.

تحصیل در مدارس کانادا به کدام زبان ارائه می شود؟

تحصیل در مدارس کانادا به دو زبان رسمی این کشور یعنی زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه می شود. مدارس انگلیسی زبان برخی از آموزش های فرانسوی زبان را به عنوان بخشی از برنامه درسی خود ارائه می دهند. با این حال، کیفیت زبان دوم از مدرسه ای به مدرسه دیگر متفاوت است.

اگر می‌خواهید به هر دو زبان آموزش ببینید، می توانید یک مدرسه انگلیسی زبان پیدا کنید که یک برنامه زبان فرانسوی ارائه می‌دهد (یا برعکس)، یا فرزندتان را به یک مدرسه فرانسوی زبان در یک منطقه انگلیسی زبان بفرستید. همچنین، برخی از مدارس دوره هایی را به زبان های دیگر فراتر از زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه می دهند. مزیت قابل توجه این است که مدارس فرانسوی زبان در سرتاسر کانادا وجود دارند، نه فقط در استان فرانسوی زبان کبک.

البته شاید این سوال مطرح شود که آیا برای موفقیت در جامعه کانادا به زبان فرانسه نیاز است؟ پاسخ قطعا خیر است. زیرا بسیاری از کانادایی‌ها نیز به زبان فرانسه تسلط ندارند. با این حال داشتن توانایی‌ در زبان فرانسوی می‌تواند مزیت بزرگی برای اشتغال افراد باشد، به خصوص اگر بخواهند در کبک، نیوبرانزویک زندگی کنند یا در زمینه‌های خاصی از جمله بسیاری از مشاغل دولتی کار کنند.

تحصیل در مدارس کانادا هر سال در چه زمانی برگزار می شود؟

 • مدارس ابتدایی و متوسطه در کانادا معمولاً از اواخر آگوست یا اوایل سپتامبر شروع می شود. سال تحصیلی معمولاً در اواخر ماه مه یا ژوئن به پایان می رسد.
 • ماه های جولای و آگوست هر سال به عنوان تعطیلات تابستانی در نظر گرفته می شود. اگرچه، گاهی اوقات تعطیلات تابستانی در اواخر ژوئن شروع می شود.
 • روز های تحصیلی دوره ابتدایی و متوسطه پنج روز در هفته از دوشنبه تا جمعه به استثنای تعطیلات قانونی و تعطیلات تابستانی انجام می شود.

ساعات تحصیلی روزانه در مدارس در کانادا به چه صورت است؟

یک روز معمول تحصیلی در مدارس کانادا حدود ساعت 8 صبح یا 9 صبح شروع می شود و تا حدود 3 بعد از ظهر ادامه دارد. در برخی موارد تا ساعت 4 بعد از ظهر نیز ادامه دارد که از یک مدرسه به مدرسه کمی متفاوت است. پس از پایان کلاس ها، اکثر مدارس نوعی فعالیت های فوق برنامه از جمله موسیقی، هنر، ورزش، گفتگو و سایر فعالیت ها را ارائه می دهند.

تحصیل در مدارس کانادا در چه سنی اجباری است؟

بسته به استان محل تحصیل، مدرسه از سن 5 یا 6 سالگی تا سن 16 یا 18 سالگی اجباری است. اکثر دانش آموزان در کانادا از دبیرستان در سن 17 یا 18 سالگی فارغ التحصیل می شوند.

تحصیلات پس از متوسطه مدارس کانادا

پس از اتمام دبیرستان (یا Sec V در کبک)، دانش آموزان واجد شرایط تحصیلات پس از متوسطه می شوند (اگرچه دانش آموزان کبک ابتدا باید CEGEP را تکمیل کنند). تحصیلات پس از متوسطه شامل کالج، دانشگاه، مدارس فنی و سایر برنامه های آموزش عالی است که برای یادگیری پیشرفته دانش آموزان در یک موضوع یا مجموعه مهارت خاص طراحی شده اند.

کالج‌ها و دانشگاه‌های پس از دبیرستان کانادا اصلی ترین گزینه برای ادامه تحصیل در کانادا هستند. آمارهای گزارش شده از کانادا نشان میدهد که 65.9 درصد از کانادایی های 25 تا 64 ساله برخی از مدارک تحصیلی را تکمیل کرده اند که بسیار بالاتر از میانگین OECD است. همچنین، مهاجران نسل اول در کانادا دارای نرخ بالاتری از تحصیلات پس از دبیرستان هستند که به 72 درصد رسیده است. صرف‌نظر از مسیر زندگی فرزندتان، می‌توانید مطمئن باشید که در کانادا آنها به طیف وسیعی از گزینه‌های آموزشی با کیفیت پس از دبیرستان دسترسی خواهند داشت.

در سیستم آموزشی کانادا تفاوت بین “elementary” ، “middle school ” ، “junior high ” و “high school” چیست؟

اصطلاحات مربوط به مراحل تحصیل در کانادا استاندارد نیست، بنابراین می تواند در سراسر کشور تفاوت هایی داشته باشید.

در کانادا مدارس از سنین  5 تا 6 سالگی شروع می شود و از مقطع ابتدایی تا دیپلم 12 سال زمان می برد(به جز کبک). بنابراین به این مدارس K-12 می گویند. در کانادا، درجه های K تا 12 معمولاً به مراحل و مدارس مختلف تقسیم می شوند. بنابراین، فرزند شما ممکن است در مهدکودک-درجه 5 در یک مدرسه شرکت کند، سپس برای درجه های 6-9 به مدرسه ای دیگر برود و در نهایت درجه های 10-12 را در مدرسه سوم تکمیل کند. به طور معمول، این مراحل به شرح زیر تعریف می شوند:

 • مدارس ابتدایی(Elementary school): برای درجه های ابتدایی.
 • مدارس راهنمایی یا دبیرستان مقدماتی(Middle school یا  junior high school): برای درجه های میانه یا مقاطع راهنمایی.
 • دبیرستان(High school): برای سالهای آخر دبیرستان.

هیچ قانون واحدی برای نحوه سازماندهی درجه ها و مدارس وجود ندارد. حتی در داخل یک استان، ساختارها ممکن است بین مدارس متفاوت باشد. برای نشان دادن این واریانس، این سیستم را برای شهر Truro در نوا اسکوشیا بررسی می کنیم. اگر فرزند شما در سمت جنوب شهر تحصیل کند، ممکن است مسیر تحصیلی زیر را دنبال کند:

 • درجه های K-5 در مدرسه ابتدایی Cobequid Consolidated
 • درجه های 6-9 در دبیرستان مقدماتی Central Colchester
 • درجه های 10-12 در Cobequid Educational Centre (دبیرستان)

در همین حال، اگر فرزند شما در سمت شمال شهر تحصیل کند، ممکن است یک مسیر کاملاً جداگانه را دنبال کند:

 • درجه های K-4 در مدرسه ابتدایی Bible Hill
 • درجه های 5-7 در مدرسه راهنمایی ردکلیف
 • درجه های 8-9 در دبیرستان مقدماتی Bible Hill
 • درجه های 10-12 در Cobequid Educational Centre  (دبیرستان)

همانطور که می بینید، ساختار مدارس در این مثال بسیار متفاوت است، و این دو دانش آموز در یک منطقه  و در یک شهر تحصیل و زندگی می کنند. وقتی نوبت به برنامه ریزی مسیر آموزشی فرزندتان می رسد، زیاد به اصطلاحات فکر نکنید و در عوض بر اعتبار، منابع مدارس مورد نظر تمرکز کنید.

دانش آموزان چه موضوعاتی را در مدارس کانادا خواهند آموخت؟

استان های کانادا برنامه درسی را برای مدارس خود تنظیم می کنند. این برنامه های درسی دائما در حال ارزیابی و اصلاح هستند تا با تغییرات جهان سازگار شوند. به طور کلی، دانش اموزان طیف وسیعی از موضوعات از جمله ریاضی، علوم، انگلیسی، فرانسوی، تاریخ، مطالعات اجتماعی، هنر و تربیت بدنی را خواهد آموخت. همانطور که فرزند شما در سیستم آموزشی پیشرفت می کند، فرصت های بیشتری برای انتخاب در کلاس های خود خواهند داشت و به آنها امکان می دهد دوره های بیشتری را در موضوعات مورد علاقه خود دنبال کنند.

دانش آموزان در کانادا چه دسترسی به برنامه های تخصصی خواهند داشت؟

برخی از مدارس به خاطر برنامه‌های موسیقی یا تئاتر بعد از مدرسه معروف هستند، در حالی که برخی دیگر ممکن است برای تیم‌های هاکی و فوتبال خود شناخته شوند. نکته مهم در دسترس بودن فرصت های آموزشی پیشرفته است. برخی از دبیرستان های کانادا نیز برنامه لیسانس بین المللی (IB) اراده می دهند.

نحوه ثبت نام دانش آموزان برای تحصیل در کانادا

برای اطلاع از روند ثبت نام فرزند خود باید با هیئت مدیره مدرسه مکاتبه کنید. ایده خوبی است که حتی قبل از ورود به کانادا برای تأیید ثبت نام با مدرسه تماس بگیرید تا مطمئن شوید که می توانید موقعیتی را برای فرزند خود تضمین کنید. برای اینکه فرزندتان بهترین شانس را برای تحصیل در مدارس کانادا را داشته باشد، در اولین فرصت ممکن با هیئت مدیره مدرسه تماس بگیرید تا از تعداد فضاهای موجود و روند ثبت نام مطلع شوید. مدارس همیشه فضا ندارند، بنابراین بهتر است زودتر اقدام کنید.

اگر برای اولین بار است که فرزند خود را در مدرسه کانادا ثبت نام می کنید، مدرسه احتمالاً نوعی ارزیابی را انجام می دهد تا متوجه شوند که فرزند شما در چه سطح تحصیلی قرار دارد و چه سطحی برای او مناسب است. این نوع ارزیابی همچنین به مدارس اجازه می دهد تا تعیین کنند که آیا فرزند شما به منابع اضافی مانند آموزش زبان نیاز دارد یا خیر.

دانش آموزان در طول دوران مدرسه چگونه درجه بندی و ارزیابی می شود؟

والدین می توانند پیشرفت فرزندشان در مدرسه را به سه روش متوجه شوند.

 • ابتدا، می‌توانند با فرزندانشان در مورد پیشرفت انها و نمره‌هایی که در هر تکالیف، تست‌ها در طول سال دریافت می‌کنند، صحبت نمایند.
 • دوم، دانش اموزان هر سال یک کارنامه رسمی دریافت می کنند. این به والدین امکان می دهد نمرات رسمی فرزندانشان را در هر دوره به همراه برخی بازخوردهای معلمان را ببینند.
 • در نهایت، والدین می توانند در طول سال تحصیلی در کنفرانس های اولیا و مربیان شرکت کنند. این به والدین امکان می دهد که مستقیماً با معلمان فرزندانشان صحبت کنند و در مورد پیشرفت تحصیلی و مشارکت آنها در کلاس های درسی و زندگی در مدرسه صحبت کنند.

☑️ پیشنهاد مطالعه: مدارک لازم برای تحصیل در کانادا و ویزای تحصیلی کانادا

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

This field is required.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*This field is required.