Hi, How Can We Help You?
خدمات 0 تا 100 پذیرش و ویزا تحصیلی استرالیا، کانادا و انگلستان
آوریل 11, 2024

کار دانشجویی در کانادا

5/5 - (1 امتیاز)

مهاجرت برای تحصیل در کانادا یک جهش بزرگ در زندگی است که علاوه بر چالش های روحی و عاطفی، مسائل مالی را نیز می تواند در بر داشته باشد و معمولا پرهزینه می باشد. تحصیل و زندگی در کانادا نیازمند توانایی تامین هزینه هایی مانند شهریه، اجاره مسکن و هزینه های زندگی به اندازه مدت اقامت است. یکی از بهترین راه‌ها برای تامین هزینه های زندگی و تحصیل در کانادا کار دانشجویی در کانادا می باشد. کار دانشجویی در کانادا علاوه بر کمک به تامین هزینه زندگی به شما این فرصت را می دهد تا سابقه کاری برای خود فراهم کرده و به کسب تجربه در این محیط جدید بپردازید. تجربه کار دانشجویی در کانادا می تواند به شما کمک کند تا برای حرفه مورد نظر خود آماده شوید، در محیط کاری کانادا قرار بگیرید، درآمد بیشتری کسب کنید و ارتباط نزدیک تری با جامعه بومی ایجاد کنید.

به عنوان یک دانشجوی بین المللی، چندین نوع کار دانشجویی در کانادا وجود دارد که می توانید برای آن اقدام کنید. برخی از این کار دانشجویی نیاز به درخواست مجوز کار خاص دارند. بطور کلی انجام کار دانشجویی در کانادا شرایط و ضوابط خاص خود را دارد و بسته به نوع پاره وقت یا تمام وقت بودن و کار درمحیط دانشگاه یا خارج از محیط دانشگاه می تواند متفاوت باشد. مواردی که هنگام درخواست برای کار پاره وقت یا تمام وقت در کانادا در زمان تحصیل باید در نظر داشته باشید، شماره بیمه اجتماعی (SIN) یا سین نامبر است. همه افراد چه یک شهروند، چه مقیم دائم یا دانشجوی بین المللی باشند برای کار در کانادا به شماره بیمه اجتماعی یا سین نامبر (SIN) نیاز دارند.

نوع کارمجوزهای مورد نیاز
کار در پردیس دانشگاهبرای کار در پردیس دانشگاه نیازی به مجوز کار یاوورک پرمیت ندارید. اگر شرایط لازم را دارید، می توانید بر اساس استادی پرمیت خود، ساعات نامحدودی در پردیس دانشگاه کار کنید.
کار خارج از پردیس دانشگاهافراد در مقطع تحصیلی، دیپلم، سرتیفیکیت برای کار در خارج از دانشگاه نیازی به مجوز کار ندارند. اگر شرایط لازم را دارید، می‌توانید تا 20 ساعت در هفته در طول دوره‌های تحصیلی و ساعت‌های نامحدود در طول تعطیلات برنامه‌ریزی شده خود در خارج از دانشگاه کار کنید.
کار آموزی و Co-opاگر برنامه آکادمیک شما برای تکمیل به کار نیاز دارد، مانند همکاری، یک دوره عملی یا کارآموزی، به مجوز کار Co-op نیاز دارید، حتی اگر بتوانید در پردیس دانشگاه یا خارج از آن کار کنید.
کار بعد از فارغ التحصیلیاگر می خواهید در کانادا اقامت داشته باشید و بعد از فارغ التحصیلی کار کنید، بایستی به یک کار بعد از تحصیل بپردازید تا مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) برای شما صادر شود.
اجازه کار برای همسر یا شریک زندگی مشترکدانشجویان بین‌المللی که به‌طور تمام وقت با استادی پرمیت معتبر تحصیل می‌کنند و برنامه شان واجد شرایط PGWP است، همسر یا شریک قانونی شان می‌توانند برای  open work permit درخواست دهند. اگر برای PGWP درخواست می‌دهید، باید شرایط بیشتری را داشته باشید.

نخستین گزینه برای کار دانشجویی در کانادا، کار در پردیس دانشگاه یا همان کار در محوطه دانشگاه می باشد. کار در پردیس دانشگاه شرایط خود را دارد که ادامه به آن می پردازیم.

چه افرادی می توانند در پردیس دانشگاه کار کنند؟

شما تنها زمانی می توانید در کانادا به عنوان یک دانشجو شروع به کار کنید که برنامه تحصیلی شما آغار شده باشد و قبل از شروع تحصیل نمی توانید کار کنید. اگر در استادی پرمیت شما شرایطی وجود داشته باشد که می گوید مجاز به کار در دانشگاه یا خارج از دانشگاه هستید، می توانید به عنوان یک دانشجوی بین المللی در کانادا مشغول به کار شوید. بنابراین زمانی می‌توانید بدون وورک پرمیت در پردیس مدرسه یا دانشگاه خود مشغول به کار شوید که شرایط زیر را داشته باشید:

 • دانشجوی تمام وقت آموزش پس از متوسطه (Post-Secondary) در یکی از موسسات زیر باشید:
  • مدارس دولتی پس از متوسطه، مانند کالج، دانشگاه، دانشکده بازرگانی یا فنی، یا CEGEP در کبک.
  • مدرسه خصوصی پس از متوسطه در کبک که تحت قوانین مشابه مدارس دولتی در کبک فعالیت می کند.
  • مؤسسات دبیرستانی یا پس از دبیرستان خصوصی یا دولتی در کبک که برنامه های واجد شرایط 900 ساعت یا بیشتر را ارائه می دهد که منجر به دیپلم مطالعات حرفه ای (DVS) یا گواهی تخصص حرفه ای (AVS) می شود.
  • مدرسه خصوصی کانادایی که طبق قوانین استانی می تواند به طور قانونی مدرک تحصیلی اعطا کند (مثلاً مدرک کاردانی، مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری)، اما تنها در صورتی که دانش آموز در یک برنامه تحصیلی ثبت نام کرده باشد که منجر به دریافت مدرک مجاز شود.
 • دارای استادی پرمیت معتبر باشید.
 • دارای شرایطی مطبوع در استادی پرمیت اولیه خود باشید که به شما امکان می دهد در پردیس دانشگاه کار کنید.
 • دارای سین نامبر (SIN) یا همان Social Insurance Number کانادا باشید.

دانشجویانی که دروس پاره وقت در ترم آخر خود دارند:

اگر در هر ترم از برنامه خود دانشجوی تمام وقت بوده اید، اما در ترم آخر خود به صورت پاره وقت تحصیل می کنید تا دروس مورد نیاز خود را به پایان برسانید، هنوز هم می توانید تعداد نامحدودی ساعت در پردیس دانشگاه خود مشغول به کار شوید.

☑️ پیشنهاد مطالعه: درخواست نوت آفیسر

چه افرادی نمی توانند در پردیس دانشگاه کار کنند ؟

شما اگر شرایط زیر را داشته باشید باید کار در پردیس دانشگاه را متوقف کنید:

 • در روزی که تحصیل تمام وقت به اتمام می رسد، مگر اینکه در ترم آخر تحصیلی خود باشید و سایر شرایط را داشته باشید.
 • زمانی که استادی پرمیت شما به پایان می رسد.
 • اگر در زمان تحصیل خود در مرخصی مجاز هستید.
 • اگر محل تحصیل خود را تعویض کرده اید و در حال حاضر مشغول تحصیل نیستید.
 • شما فقط زمانی می توانید به محل کار خود بازگردید که به تحصیل بازگشته باشید و تمام شرایط لازم برای کار در دانشگاه را داشته باشید.

برای کار در پردیس دانشگاه کجا می توان مشغول به کار شد؟

کار “در پردیس دانشگاه” به این معنی است که می توانید در تمام ساختمان های پردیس دانشگاه یا مدرسه خود مشغول به کار شوید. اگر مدرسه یا دانشگاه شما بیش از یک پردیس داشته باشد، ممکن است در اکثر موارد فقط در پردیسی که در آن در حال تحصیل هستید کار کنید. شما زمانی می توانید در مکان های دیگر مشغول به کار شوید که شایط زیر را داشته باشید:

 • شما به عنوان دستیار آموزشی یا پژوهشی کار می کنید.
 • کار شما گرنت های تحقیقاتی مرتبط است.

علاوه براین، می توانید در یک کتابخانه، بیمارستان یا مرکز تحقیقاتی مرتبط با مدرسه یا دانشگاه خود کار کنید، حتی اگر خارج از پردیس دانشگاه باشند.

کارفرمای مشاغل در پردیس دانشگاهی چه افرادی می توانند باشند؟

 • مدرسه یا دانشگاه محل تحصیل
 • یک عضو هیئت علمی
 • یک سازمان دانشجویی
 • می توان خودتان باشید، اگر شما کسب و کاری را اداره می کنید که از نظر فیزیکی در پردیس دانشگاه قرار دارد (به عنوان مثال: شما صاحب یک کافی شاپ هستید که در پردیس دانشگاه قرار دارد)
 • یک کسب و کار خصوصی
 • یک پیمانکار خصوصی که خدمات درون دانشگاهی را ارائه می دهد.

شماره بیمه اجتماعی برای کار در کانادا 

سین نامبر(SIN) یک شماره 9 رقمی است که دولت کانادا به شما می دهد. با این شماره می توانید در کانادا کار کنید و از مزایا و خدمات دولتی بهره مند شوید. برای درخواست SIN به منظور کار در پردیس دانشگاه، باید 1 مورد از این شرایط را در استادی پرمیت خود داشته باشید:

 • در صورت داشتن معیارهای لازم مطابق با R186(f), (v) یا (w) ، ممکن است در داخل یا خارج از دانشگاه استخدام شوید. در صورت عدم رعایت این معیارها، باید کار خود را متوقف کنید.
 • این مجوز به دارنده آن اجازه نمی دهد که در خارج از دانشگاه در کانادا مشغول به کار شود. در صورتی که مطابق با R186(f) معیارهای لازم را داشته باشد، ممکن است فقط در پردیس دانشگاه استخدام شود. در صورت عدم رعایت این معیارها، باید کار را متوقف کند.

چند ساعت می توان در پردیس دانشگاه کار کرد؟

متقاضی می تواند تا زمانی که شرایط لازم برای کار در پردیس دانشگاه را برآورده کند، هر چند ساعت که می خواهد در پردیس دانشگاه محل تحصیل خود مشغول به کار شود.

کار در خارج از پردیس دانشگاه

یکی دیگر از گزینه های کار دانشجویی در کانادا، کار در خارج از پردیس دانشگاه می باشد. کار دانشجویی در کانادا برای یک دانشجویی بین المللی در خارج از پردیس دانشگاه شرایط و محدودیت خود را دارد و متقاضی ملزم به رعایت این قوانین باید باشد که ادامه به آن می پردازیم.

چه کسی می تواند خارج از دانشگاه کار کند؟

شما و کارفرمایتان باید قبل از شروع کار مطمئن شوید که می توانید بدون مجوز کار(وورک پرمیت) در خارج از دانشگاه کار کنید. اگر خارج از دانشگاه شروع به کار کنید اما شرایط لازم را نداشته باشید، ممکن است مجبور به ترک کانادا شوید. تنها زمانی می توانید در کانادا شروع به کار کنید که برنامه تحصیلی شما شروع شده باشد و قبل از شروع تحصیل نمی توانید مشغول به کار شوید. اگر می‌توانید در طول تحصیل خود مشغول به کار شوید، در شرایط استادی پرمیت شما گفته می‌شود و اگر واجد شرایط کار خارج از پردیس دانشگاه هستید، نیازی به مجوز کار یا وورک پرمیت ندارید.

الزامات و شرایط

اگر همه این شرایط زیر را داشته باشید، می توانید بدون مجوز کار(وورک پرمیت) در خارج از پردیس دانشگاه مشغول به کار شوید:

 • شما یک دانشجوی تمام وقت در یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) باشید.
 • شما در یکی از موارد زیر ثبت نام کرده باشید:
  • یک برنامه آموزشی آکادمیک، فنی حرفه ای یا حرفه ای پس از متوسطه
  • یک برنامه آموزش فنی حرفه ای در سطح متوسطه (فقط کبک)
 • برنامه تحصیلی شما باید حداقل 6 ماه باشد و منجر به یک مدرک، دیپلم یا سرتیفیکیت شود.
 • شما یک سین نامبر یا همان شماره بیمه اجتماعی (SIN) داشته باشید.

اگر دانشجوی پاره وقت در یک موسسه با DLI هستید شما تنها در صورتی که تمام شرایط فوق را داشته باشید می توانید خارج از دانشگاه مشغول به کار شوید بنابراین اگر در مرخصی مجاز تحصیلی هستید و یا محل تحصیل خود را تغییر می دهید و مشغول تحصیل نیستید؛ نمی توانید در خارج از دانشگاه کار کنید و زمانی می توانید به سر کار خود بازگردید که به تحصیل خود بازگشته باشید.

چند ساعت می توان خارج از دانشگاه کار کرد؟

در طول ترم های معمول تحصیلی شما می توانید تا 20 ساعت در هفته کار کنید. تا زمانی که شرایط استادی پرمیت خود را رعایت کنید، می توانید در بیش از یک شغل برای جبران این ساعات کار کنید.

چه افرادی می توانند بیش از 20 ساعت در هفته خارج از دانشگاه کار کنند؟

تحت یک سری شرایط و ضوابط عمومی موقت، شما ممکن است واجد شرایط کار بدون مجوز کار(وورک پرمیت) برای بیش از 20 ساعت در هفته در خارج از پردیس دانشگاه در زمان تحصیل باشید. برای واجد شرایط بودن، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • اگر درخواست استادی پرمیت (یا تمدید) شما در تاریخ 7 اکتبر 2022 یا قبل از آن باشد.
 • اگر درخواست استادی پرمیت (یا تمدید) شما بین 8 اکتبر 2022 و 7 دسامبر 2023 ارسال شده باشد.
 • اگر درخواست شما برای تمدید استادی پرمیت پس از 7 دسامبر 2023 ارسال شده باشد.

در ایام تعطیلات برنامه ریزی شده مانند تعطیلات زمستانی و تابستانی، می توانید بصورت تمام وقت کار کنید. علاوه بر این شما آزاد هستید که اضافه کاری داشته باشید یا در 2 شغل پاره وقت کار کنید که مجموع آنها بیشتر از حد معمول است. برای کار تمام وقت شما باید هم قبل و هم بعد از ایام تعطیلات یک دانشجوی تمام وقت باشید.هیچ ساعت مشخصی در هفته وجود ندارد که به عنوان کار “تمام وقت” محسوب شود. با این حال، کارفرمای شما باید از تمام قوانین استانی در مورد حقوق اضافه کاری و زمان بین شیفت ها پیروی کند.

متقاضیانی که برنامه تحصیلی شان شامل وقفه های مشخص نمی باشد می توانند تا 20 ساعت در هفته کار کنند. کار بیش از 20 ساعت در هفته نقض شرایط استادی پرمیت انها محسوب می شود و این کار می تواند وضعیت دانشجویی متقاضی را از بین ببرد و حتی ممکن است در آینده استادی پرمیت یا وورک پرمیت دریافت نکند.

چه افرادی نمی توانند خارج از دانشگاه کار کنند؟

در صورتی که هر یک از شرایط زیر برای شما صدق کند، نمی توانید بدون مجوز کار(وورک پرمیت) خارج از دانشگاه کار کنید:

 • استادی پرمیت شما مشخص کند که شما مجاز به کار در خارج از دانشگاه در حین تحصیل نیستید.
 • شما فقط در یک برنامه انگلیسی یا فرانسوی به عنوان زبان دوم (ESL/FSL) ثبت نام کرده باشید.
 • شما فقط در حال گذراندن دوره های مورد نیاز برای پذیرش در یک برنامه تمام وقت هستید.

اگر هر یک از این شرایط برای شما صدق می کند و می خواهید در حین تحصیل در کانادا کار کنید، باید برای وورک پرمیت اقدام کنید.

پس از تکمیل برنامه تحصیلی دو راه برای کار تمام وقت وجود دارد:

 • شما قبلاً پیش از انقضای استادی پرمیت خود برای وورک پرمیت درخواست داده باشید.
 • شما در حال شروع یک برنامه تحصیلی جدید باشید.

برخی از برنامه های تحصیلی شامل تجربه کاری به عنوان بخشی از برنامه درسی هستند. اگر همه شرایط زیر را داشته باشید می توانید برای مجوز کار CO-OP یا کارآموزی درخواست دهید:

 • دارای یک استادی پرمیت معتبر باشید.
 • برای تکمیل برنامه تحصیلی خود در کانادا باید کار کنید.
 • شما نامه ای از محل تحصیل خود دارید که تأیید می کند همه دانش آموزان در برنامه شما باید تجربه کاری را تکمیل کنند تا مدرک خود را دریافت کنند.
 • تجربه کار یا کارآموزی شما 50 درصد یا کمتر از برنامه تحصیلی شما را تشکیل می دهد.

اگر یکی از موارد زیر را استفاده می کنید، واجد شرایط مجوز کار CO-OP نمی باشید:

 • دوره های زبان انگلیسی یا فرانسوی به عنوان زبان دوم (ESL/FSL)،
 • دوره هایی برای آمادگی برای یک برنامه تحصیلی دیگر.
 • اگر برای مجوز کار CO-OP واجد شرایط نیستید، اما می خواهید در کانادا کار کنید، باید برای مجوز کار اقدام کنید.
 • نحوه اپلای برای مجوز کار CO-OP بستگی به این دارد که آیا قبلاً برای استادی پرمیت درخواست داده اید یا خیر.

تمامی دانشجویان بین المللی که که از یک موسسه معتبر با DLI فارغ التحصیل شده باشند، می توانند پس از فارغ التحصیلی از برنامه تحصیلی خود به طور موقت یا حتی به طور دائم در کانادا کار کنند. البته باید به این نکته دقت کرد که تمامیی موسساتی که در فهرست DLI هستند اجازه کار پس از فارغ التحصیلی را صاد نمی کنند.

برای کار در کانادا پس از فارغ التحصیلی، به مجوز کار نیاز دارید. تجربه کاری که در حین کار به دست می آورید ممکن است به شما کمک کند واجد شرایط اقامت دائم شوید.

 • انواع دیگر مجوزهای کار
  اگر برای PGWP واجد شرایط نیستید، ممکن است پس از فارغ التحصیلی همچنان بتوانید در کانادا کار کنید.

 ☑️ پیشنهاد مطالعه: راهنمای ویزای تحصیلی کانادا

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

This field is required.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*This field is required.