Hi, How Can We Help You?
خدمات 0 تا 100 پذیرش و ویزا تحصیلی استرالیا، کانادا و انگلستان
می 1, 2024

تحصیل دکتری در انگلستان

تحصیل در انگلستان به دلیل برخورداری از دانشگاه‌های مشهور پژوهش محور با زیرساخت‌های استثنایی و بورسیه های تحصیلی به صورت فول فاند در مقطع دکتری گزینه بسیار جذابی برای تحصیل دکتری در انگلستان برای دانشجویان بین المللی محسوب می شود. کشور انگلستان، در بین کشورهایی محبوب برای تحصیل مانند امریکا، کانادا و استرالیا بعد از امریکا همواره گزینه بعدی برای اپلای دکتری محسوب می شود. دلیل این امر وجود دانشگاه‌های برتری در انگلستان است که همواره در بین 100 دانشگای برتر جهان می باشند، بطوریکه تعداد کثیری از این لیست را دانشگاه های انگلستان تشکیل داده اند.

علاوه براین وجود دانشگاههایی نظیر آکسفورد و کمبریج که همواره در بین 10 دانشگاه برتر جهان می باشند یکی دیگر از نقاط درخشانی است که انگلستان را به عنوان مقصد تحصیلی مناسب نسبت به سایرین متمایز می کند. از این رو تحصیل در انگلستان به‌عنوان یک پل برای رسیدن به اخذ مدرکی تحصیلی معتبر و پتانسیل کسب یک شغل آیده آل می باشد. تحصیل دکتری در انگلستان معمولا بالاترین دوره تحصیلی در دانشگاه‌های این کشور محسوب می شود که معمولا پژوهش‌محور است. فرایند اخذ پذیرش دکتری از دانشگاه‌های انگلستان فرآیندی زمانبرتر و سخت تری نسبت به دوره های دیگر می باشد. چون برای اپلای مقطع دکتری هیچ سیستم متمرکزی مانند سیستم UCAS وجود ندارد و متقاضیان بایستی از طریق مکاتبات با اساتید و وب سایت رسمی دانشگاه ها اقدام به اپلای نمایند.

در این مقاله به نحوه اپلای دکتری در دانشگاه های انگلستان، بورسیه ها و هزینه های تحصیلی، مدارک و شرایط لازم می پردازیم.

تحصیل دکتری در انگلستان به معنای ورود به یک تجربه تحقیقاتی مهیج در یک سیستم آموزشی باکیفیت است که استانداردهای آکادمیک را با همکاری های صنعتی ترکیب می کند. دوره دکتری در انگلستان به طور کلی سه سال زمان می برد و برنامه ها با ارسال پایان نامه به اوج خود می رسند که اغلب 12 ماه قبل از پایان رسمی دوره تکمیل می شود.

مدت دوره دکتری در انگلستان3-4 سال
متوسط ​​شهریه15000 تا 20000 پوند در سال
نوع دوره تمام وقت و یا پاره وقت
دوره های محبوب دکتری در انگلستانعلوم کامپیوتر، مهندسی و فناوری، علوم پیراپزشکی، حقوق، علوم اجتماعی، معماری و غیره.
دانشگاه های برتر برای دکتری در انگلستاندانشگاه آکسفورد، دانشگاه کمبریج، امپریال کالج لندن، دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی لندن(LSE)

تصمیم گیری در مورد انتخاب دانشگاه و نحوه پذیرش موفق برای تحصیل دکتری در انگلستان که متناسب با رزومه شما باشد، برای بسیاری از افراد می تواند چالش برانگیز و زمانبر باشد. اما جای هیچ نگرانی نمی باشد، ما اینجا هستیم تا روند را برای شما ساده کنیم. تفاوتی نمی‌کند که در بین چه گزینه هایی دچار تردید و تشویش شده باشید، چون همواره کارشناسان ما که خود زمانی این مسیر را طی کرده اند می‌توانند شما را در این مرحله حساس از سفر تحصیلی‌تان راهنمایی کنند و توصیه‌های شخصی‌ را ارائه دهند.

تحصیل دکتری در انگلستان مزایا و فرصت‌های قابل توجهی به همراه دارد و در ادامه به برخی از مزیت هایی می پردازیم که انگلستان را به یک مقصد ایده آل برای تحصیل دکتری تبدیل کرده است:

 • کسب رتبه های برتر در رنکینگ جهانی: بریتانیا با برخوداری بیش از 10 دانشگاه در بین 100 دانشگاه برتر جهان، مرکز معتبری برای تحصیلات دانشگاهی است که امکانات تحقیقاتی برتر و آموزش با کیفیت را فراهم می‌کند.
 • ابتکارات حمایتی دولت: دولت بریتانیا یک ویزای کار پس از تحصیل 3 ساله و دوره های تحصیلی تمدید شده برای پژوهشگران بین المللی ارائه میدهد.
 • تنوع فرهنگی: تحصیل دکتری در انگلستان به دانشجویان این فرصت را می دهد که در یک محیط چند فرهنگی و دانشگاه هایی با قدمت تاریخی بالا و یک محیط مملو از تنوع فرهنگی به کسب تجربه بپردازند.
 • فرصت های شغلی گسترده: پس از اتمام دکتری از دانشگاه های بریتانیا، دانشجویان به طیف گسترده ای از چشم اندازهای شغلی، فعالیت های دانشگاهی و موقعیت های تجاری-محور دسترسی پیدا می کنند.

برنامه های تحصیلی دکتری در انگلستان طیف وسیعی از گزینه ها را برای دانشجویان بین المللی که به دنبال پژوهش در سطح پیشرفته هستند فراهم می کند:

 • دکتری استاندارد(Standard Ph.D): این نوع دوره شامل پروپورزال، انجام و مستندسازی تحقیقات در قالب پایان نامه توسط دانشجو است. این نوع دوره دکتری به طور گسترده در بسیاری از دانشگاه های بریتانیا در دسترس است.
 • دکتری یکپارچه(Integrated Ph.D): این نوع دوره شامل ترکیب یک سال تحقیقات کارشناسی ارشد(MRes) با یک دکتری استاندارد سه ساله است. این نوع دوره دکتری به دانشجویان فرصت های آموزشی متعددی ارائه می دهد و در بیش از 30 دانشگاه بریتانیا ارائه می شود.
 • دکتری حرفه ای(Professional Ph.D): دکترای حرفه ای با هدف ارائه فرصت های شغلی گسترده، عمدتاً در رشته های مهندسی، علوم و پزشکی، مورد توجه دانشجویان بین المللی است.
 • دکتری آموزش از راه دور(Distance Learning Ph.D): این برنامه برای دانشجویان بین المللی پاره وقت یا پرمشغله طراحی شده است، این نوع دوره دارای برنامه های انعطاف پذیر است و معمولاً می تواند در عرض 5-6 سال تکمیل شود.
 • دکتری توسط انتشارات(Ph.D. by Publication): این نوع دوره دکتری منحصربه فرد اغلب برای فارغ التحصیلان دانشگاه در دسترس است و دانشجویان را قادر می سازد آثار یا مقالات منتشر شده خود را با تعداد کلمات بین 5000 تا 20000 ارسال کنند.

برای شروع تحصیل دکتری در انگلستان، دانشجویان بین المللی باید معیارهای خاصی پذیرش را داشته باشند، که در بین موسسات متفاوت است. درک این الزامات برای یک اپلای موفق بسیار مهم است.

☑️ پیشنهاد مطالعه: تحصیل کارشناسی در انگلستان

برای اپلای دکتری در دانشگاه های انگلستان معیارهای خاصی وجود دارد که بنابر دستورالعمل های آن دانشگاه ها نسبت به یکدیگر متفاوت هستند.

ابتدایی ترین شرط اپلای برای تحصیل دکتری در انگلستان ارائه مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در یک رشته مرتبط همراه با ریز نمرات دانشگاهی برای هر سطح تحصیلی است. برخی از دانشگاه ها ممکن است فقط مدرک کارشناسی بخواهند که کاملاً به صورت موردی به هر دانشگاه بستگی دارد.

یک پروپوزال تحقیقاتی باید ایده ها یا سوالات شما و نتایج مورد انتظار شما را با وضوح تعریف کند. یک ریسرچ پروپوزال به طور خلاصه یک نوشته کوتاه است که مشخص میکند در یک پروژه تحقیقاتی چه چیزی را پوشش می دهید. پروپوزال تحقیقاتی مدرکی است که اکثریت دانشگاه هایی که در مقطع دکتری دانشجو می پذیرند، درخواست می کنند. یک پروپوزال تحقیقاتی باید دارای موضوعاتی باشد که می خواهید در ان زمینه پژوهش کنید و هدف تحقیق و برنامه ای در مورد نحوه انجام تحقیق را دربرگیرد.

به عنوان یک دانشجوی بین المللی، داشتن مدرک زبان انگلیسی نظیر آزمون های آیلتس، تافل، PTE یا سایر آزمون ها ضروری است. حداقل آیلتس مورد نیاز برای دکتری در انگلستان برای دانشجویان تقریبا نمره 7.0 یا بالاتر است.

اسناد اضافی مانند انگیزه نامه، تجربه کاری، و توصیه نامه ها از دیگر مدارک ضروری برای اپلای دکتری محسوب می شود و هر چقدر این اسناد با درجه قوت بالا و با کیفیت نگارش و ارائه شوند شانس پذیرش نیز به مراتب بالا می رود.

روند اپلای برای تحصیل دکتری در انگلستان بسیار ساده است. در ادامه نگاهی گذرا به مراحلی که منجر به پذیرش در مقطع دکتری می شود آورده شده است:

 • انتخاب رشته و دانشگاه مورد نظر برای شروع تحقیقات در انگلستان.
 • آماده سازی پروپوزال تحقیقاتی
 • آماده سازی مدارک و اسناد مربوطه
 • پیدا کردن یک استاد راهنما و مکاتبه با آن.
 • در صورت نیاز و بنا بر صلاحدید استاد انتخابی، یک مصاحبه انجام می شود.
 • تکمیل اپلیکیشن فرم و پرداخت اپلیکیشن فی.
 • ارسال تمامی مدارک و الزامات مورد نیاز دانشگاه.
 • اقدام برای بورسیه یا کمک مالی در صورت وجود در دانشگاه.
 • انتظار برای دریافت نتیجه نهایی و نامه پذیرش
 • پس از دریافت نامه پذیرش، مرحله بعدی اقدام برای ویزا تحصیلی است.
 • پروپوزال تحقیقاتی و عنوان پروژه خود را توسعه دهید.
 • با مرور پروفایل های اکادمیک وب سایت هر دانشگاه (academics’ profiles) ؛  یک استاد راهنما پیدا کنید و مستقیماً با این اساتید مورد نظر مکاتبه کنید تا در مورد اینکه آیا آنها علاقه مند به حمایت از تحقیقات شما هستند صحبت کنید.
 • نحوه برنامه ریزی برای تأمین بودجه تحقیقات (funding your research) خود را در نظر بگیرید و این موضوع را با استاد راهنمایی که انتخاب کردید در میان بگذارید.
 • پروپوزال تحقیقاتی دکتری که در حدود 1500 کلمه می تواند باشد. البته این مقدار بسته به دانشگاه می تواند بیشتر و یا کمتر باشد. بطور مثال برای دانشگاه منچستر تعداد کلمات برای ریسرچ پروپوزال 1500 کلمه می باشد.
 • کپی ریز نمرات تحصیلی و گواهی مدرک دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را ارئه دهید. اگر مدرک کارشناسی ارشد شما هنوز اماده نشده و یا در حال تحصیل ارشد هستید؛ می توانید یک ریز نمرات موقت را نیز ارائه دهید.
 • یک رزومه تحصیلی به روز شده، با جزئیات کامل که شامل تحصیلات و مدارک شما؛ سابقه اشتغال؛ انتشارات و هر گونه اطلاعات مرتبط دیگر است را ارائه دهید.
 • شما باید دو استاد را به عنوان معرف، معرفی کنید. پس از ارسال اپلیکیشن فرم شما، مستقیماً از طریق پورتال داوران، با افرادی که توسط شما معرفی شده اند تماس گرفته خواهد شد.
 • متقاضیان بین المللی باید مدارک زبان انگلیسی (مانند آیلتس) ارائه دهند.
 • به عنوان بخشی از فرآیند اپلای دکتری، متقاضیان ملزم به انجام ارزیابی در یک مصاحبه خواهند بود. این مصاحبه ممکن است به صورت یک مصاحبه حضوری یا تماس ویدیویی باشد.
 • این مصاحبه برای ارزیابی دانش و درک شما از حوزه موضوع پیشنهادی شما، قابلیت تحقیق شما و مشارکت فکری، در کنار تناسب پروژه شما با تیم نظارتی طراحی شده است.
 • هیئت مصاحبه کننده حداقل متشکل از استاد راهنمایی اصلی شما و یک مصاحبه کننده مستقل خواهد بود.

یکی دیگر از عوامل مهمی که بر تصمیم شما برای تحصیل در خارج از کشور تاثیر می گذارد، هزینه های تحصیل دکتری در انگلستان است. بنابراین، اجازه دهید نگاهی کوتاه به هزینه تحصیل در مقطع دکتری بیاندازیم.

☑️ پیشنهاد مطالعه: تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان

هزینه تحصیل دکتری در انگلستان

هزینه های تحصیل دکتری در انگلستان برای دانشجویان بومی، اتحادیه اروپا و بین المللی متفاوت است. دانشجویان بومی یا اتحادیه اروپا مقدار هزینه سالانه ای که می توانند تقریبا انتظار داشته باشند معمولاً حدود 6000 پوند است، در حالی که برای دانشجویان بین المللی معمولاً بین 16000 تا 24000 پوند در سال است. به عنوان مثال هزینه تحصیل دکتری در دانشگاه منچستر برای دانشجویان بین المللی 21500 پوند برای دوره تمام وقت دکتری؛ و 10,750 پوند برای دوره پاره وقت دکتری می باشد.

علاوه بر هزینه شهریه، دانشجویان باید هزینه های زندگی را نیز در نظر بگیرند که به طور متوسط، هزینه های زندگی ماهانه برای دانشجویان در بریتانیا در محدوده 1100 پوند تا 1300 پوند می تواند باشد. البته هزینه های واقعی بر اساس سبک زندگی و شهر محل سکونت متغییر است.

برای دانشجویان بین‌المللی، بورسیه‌ها، اسکالرشیپ ها و فلوشیپ های تحصیلی، گونه های رایج کمک‌های مالی هستند که توسط دانشگاه‌های مختلف بریتانیا ارائه می‌شوند. این کمک های مالی به طور قابل توجهی بار مالی را برای دانشجویانی که در مقطع دکتری تحصیل می کنند کاهش می دهد.

برای کمک به دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل دکتری در انگلستان را دارند، بورسیه های تحصیلی متعددی در دسترس است. این بورسیه ها نقش اساسی در حمایت از دانشجویان برای به حداقل رساندن بار مالی را دارند. در ادامه لیست گردآوری شده ما شامل این بورسیه های تحصیلی معتبر هستند.

بورسیه تحصیلیهدفمقدار / مزایا
بورسیه دکتری Wellcome Trust در علوم همه ملیت ها می توانند درخواست دهند.پوشش هزینه های دکتری +کمک هزینه سالانه +هزینه های تحقیقاتی در طول دکتری
برنامه بورسیه تحصیلی Ertegun علوم انسانی در دانشگاه آکسفورددانشجویانی که در حال تحصیل DPhil در رشته علوم انسانی هستند.15000 پوند هزینه کامل دوره
بورسیه گیتس کمبریجدانشجویان غیر اتحادیه اروپا که در یک برنامه تحصیلات تکمیلی ثبت نام کردند.17500 پوند هزینه کامل دوره + دو بلیط پرواز+ هزینه ویزا
بورسیه طرح دکترای رئیس جمهور از طریق امپریال کالج لندندانشجویان کارشناسی ارشد با عملکرد تحصیلی بالا و پتانسیل فعالیت های تحقیقاتیشهریه کامل + 21800 پوند در سال به مدت 3.5 سال
بورسیه های دکتری ادینبورگدانشجویانی که شایستگی و پتانسیل پژوهشی خود را به نمایش می گذارند.شهریه دانشگاه + کمک هزینه 15000 پوند در سال
گرنت های بنیاد Gen همه ملیت‌ها می‌توانند درخواست دهند.ارزش هر کمک هزینه براساس هر برنامه مشخص می شود، اما معمولاً بین 500 تا 5000 پوند است.

این بورسیه ها بخشی از بورسیه های رایج هستند در انگلستان هستند و دانشگاه ها نیز بورسیه های مخصوص به خود دارند. اکنون که اکثر تمام جزئیات مربوط به تحصیل دکتری در انگلستان را بیان کردیم در ادامه، نگاهی به دانشگاه های برتر انگلستان برای دکتری می اندازیم.

انگلستان به عنوان مقصدی با استانداردهای بالا در زمینه تحقیقاتی شناخته شده است و به این دلیل بسیار مورد علاقه دانشجویان بین المللی است. اکثر دوره های دکتری در دانشگاه‌های بریتانیا به دلیل نتایج های تحقیقاتی مشهور هستند. از انجایی که انگلستان میزبان تاپ ترین دانشگاه های جهان است و تعداد این دانشگاه ها نیز بسیار زیاد است در ادامه فهرستی مختصر از این دانشگاه های برتر برای دکتری را معرفی میکنیم. تحصیل در این دانشگاه های برتر انگلستان ضمانت بخش آینده ای امیدوار کننده برای شما می باشد.

 • دانشگاه آکسفورد
 • دانشگاه کمبریج
 • آمپریال کالج لندن
 • دانشگاه UCL
 • دانشگاه ادینبورگ

شهرت و کیفیت مدرک تحصیلی دانشگاه آکسفورد خود گویایی برتری این دانشگاه است. دانشگاه آکسفورد در پارامترهای مختلفی از نظر پژوهش، نوآوری و برتری آکادمیک تمجیدهای بیشماری دریافت کرده است و همواره در بین 5 دانشگاه برتر جهان می باشد و قدیمی‌ترین دانشگاه در جهان انگلیسی زبان است. این دانشگاه یک شبکه از فارغ التحصیلان در حدود 250000 نفر دارد که متشکل از 26 برنده جایزه نوبل؛ 120 مدال آور المپیک؛ نویسندگان و شعرای برجسته و بیش از 30 رهبر شناخته شده در جهان می باشد.

رنکینگ دانشگاه های جهانی QS در سال 20243
برنامه های محبوبDPhil Socio-Legal Research, DPhil Theoretical Physics, DPhil Clinical Medicine, DPhil Archaeology
متوسط ​​شهریه28000 پوند در سال

یکی از بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های جهان، دانشگاه کمبریج می باشد که سومین دانشگاه‌ قدیمی در جهان به حساب می‌آید. دانشگاه کمبریج در حدود 800 سال قبل تاسیس شد که تا به حال تقریبا 100 نفر از برندگان جایزه نوبل و افراد برتر نظیر استیون هاوکینگ، چارلز داروین، آلن تورینگ و نیوتون در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند. این دانشگاه همواره در رتبه بندی ها در بین 5 دانشگاه برتر جهان قرار می گیرد.

رنکینگ دانشگاه های جهانی QS در سال 20242
برنامه های محبوبPh.D. Clinical Psychology, Ph.D. Mathematics, Ph.D. Clinical Neurosciences, Ph.D. Zoology, Ph.D. Physics
متوسط ​​شهریه34000 پوند در سال

امپریال کالج لندن به طور انحصاری بر موضوعاتی مانند علوم، تجارت، پزشکی و مهندسی تمرکز دارد و یکی از انتخاب های برتر برای تحصیل دکتری به دلیل بورسیه های فول فاندی که برای دانشجویان بین المللی ارائه میدهد محسوب می شود.

رنکینگ دانشگاه های جهانی QS در سال 20246
برنامه های محبوبPh.D. Design Engineering, Ph.D. Immunology and Inflammation, Ph.D. Mathematics
متوسط ​​شهریه26000 پوند در سال

بهترین ارتباطات صنعتی، همکاری‌های عالی، مشارکت با کشورهای سراسر جهان و زیرساخت‌های تحقیقاتی درجه یک چیزی است که در زمان تحصیل دکتری در کالج دانشگاهی لندن می توان انتظار ان را کشید. کالج دانشگاهی لندن با بیش از 20000 دانشجوی تحصیلات تکمیلی از حدود 150 کشور جهان، به دلیل فرصت های شغلی خود پس از تحقیقات در سطح بین المللی شناخته شده است.

رنکینگ دانشگاه های جهانی QS در سال 20249
برنامه های محبوبPh.D. Behavioural Science and Health, Ph.D. Chemistry, Ph.D. Architectural Design, Ph.D. Financial Economics
متوسط ​​شهریه25000 پوند در سال

دانشگاه ادینبورگ از نظر تحقیقات در رتبه 4 در بریتانیا قرار دارد و یکی از بهترین دانشگاه هایی است که در چندین برنامه دکتری، بورسیه هایی به صورت فول فاند ارائه می دهد.

رنکینگ دانشگاه های جهانی QS در سال 202422
برنامه های محبوبPh.D. Accounting, Ph.D. Finance, Ph.D. Engineering, Ph.D. Informatics, Doctor of Clinical Psychology
متوسط ​​شهریه23000 پوند سالیانه

اگرچه هزینه های تحصیل دکتری در انگلستان بالا می باشد، اما نتیجه پایانی پس از فارغ التحصیلی و بازدهی آن نیز به مراتب بالا می باشد. دلیل این امر هم وجود دانشگاهایی در رتبه هایی برتر جهانی می باشد و طبیعتا فردی که با چنین مدرکی فارغ التحصیل شود فرصت های بی نظیری برای اشتغال خواهد داشت. بریتانیا با میانگین حقوق 49000 پوند، مقصد برتر برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری است. جذابیت آن تنها بر اساس بازده مالی نیست، بلکه بر اساس دسترسی به بورسیه های تحصیلی متعدد برای دانشجویان بین المللی است. بریتانیا به طور مداوم در قله انتخاب برای افرادی که به دنبال آینده آکادمیک با ارزش هستند، ایستاده است. در جدول زیر به برخی از این مشاغل اشاره کرده ایم:

مشخصات شغلمیانگین حقوق سالانه
Senior Economist£64,000
Data Scientist£52,000
Senior Software Engineer£70,900
Associate Professor£62,000
Research Scientist£46,000

در طول دروه تحصیلی دکتری، دانشجویان بین المللی مجاز هستند که همزمان با دوره تحصیلی خود به کار پاره وقت هم مشغول شوند. براساس قانون دانشجویان می توانند به مدت 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند و در ایام تعطیلات دانشگاهی نیز امکان 40 ساعت کار در هفته خواهند داشت. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی یک بازه زمانی 3 ساله را فرصت دارند که در کشور انگلستان اقامت داشته باشند و برای یک شغل هم اقدام کنند. البته روش های مختلفی برای دریافت اقامت کاری انگلستان وجود دارد و دانشجویان بین المللی می توانند بر اساس شرایط خود، از طریق یکی از این روش ها اقدام نمایند. در ادامه به دو مورد از این روش ها پرداختیم.

 • اقامت  از طریق کار پس از تحصیل(ویزای Tier 2)
  • دانشجویان بین المللی دکتری که از دانشگاه های انگلستان فارغ التحصیل شدند می توانند پس از فارغ التحصیلی به مدت 3 سال، مجوز اقامت کاری دریافت کنند.
 • اقامت از طریق استارت اپ(ویزای Tier 1)
  • یکی از روش های دیگر برای اقامت پس از تحصیل در انگلستان از طریق کار، روش کارآفرینی می باشد. با این روش متقاضی می تواند به مدت 3 سال در کشور انگلستان اقامت داشته باشد.

درخواست مشاوره تحصیل دکتری در انگلستان جهت اپلای و ادامه تحصیل

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

This field is required.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*This field is required.