Hi, How Can We Help You?
خدمات 0 تا 100 پذیرش و ویزا تحصیلی استرالیا، کانادا و انگلستان
آوریل 10, 2024

راهنمای تحصیل دکتری در کانادا جهت اپلای 2024

5/5 - (1 امتیاز)

تحصیل در کانادا علاوه بر فراهم کردن کسب مدرک تحصیلی از بهترین دانشگاه های جهان، این فرصت برای دانشجویان بین المللی فراهم می شود که با بسیاری از اساتید، دانشگاه ها و پژوهشگران مطرح برای خود شبکه سازی ایجاد کنند. هر ساله نزدیک به بیش از 7000 دانشجو به عنوان دارندگان مدرک دکتری در کانادا فارغ التحصیل می شوند. به دلیل برخوداری از دانشگاه هایی مطرح در سیستم تبه بندی جهانی، این کشور به مقصدی مطلوب برای دانشجویانی که به دنبال ادامه تحصیل در مقطع دکتری در کانادا هستند تبدیل شده است. علاوه بر این، دانشگاه های کانادا به ارائه فرصت های تحقیقاتی و زمینه های تخصصی متنوع برای دانشجویان دکتری شهرت دارد. در واقع بیش از 30 درصد از کل تحقیقات کشوری در دانشگاه ها انجام می شود.

طیف وسیعی از مدارک دکتری در کانادا در کنار دکترای آکادمیک در دسترس است. به عنوان مثال، دکترای حرفه ای مانند دکترای مدیریت بازرگانی (DBA) و دکترای آموزش (EdD). اکثر دوره های دکتری به حداقل سه سال مطالعه و تحقیق تمام وقت نیاز دارند. البته برخی دوره ها ممکن است برای مدت طولانی تری باشند و تا شش سال نیز زمان ببرد.

ددلاین های پذیرش و درخواست برای دکتری در کانادا از یک سیستم سه ترمی پیروی میکند که به صورت پاییز (سپتامبر تا دسامبر)، زمستان (ژانویه تا آوریل)، تابستان (اردیبهشت تا آگوست) می باشد. البته تاریخ های دقیق بین استان ها و دانشگاه های آنها متفاوت است. با این حال فاند های در دسترس برای تحصیل در کانادا در پاییز بیشترین مقدار را دارد و نسبت به سایر پذیرش های دو ترم ارجحیت دارد. البته باید به این نکته دقت کرد که ددلاین ها برای همه دانشگاه ها متفاوت است؛ با این وجود، تاریخ شروع درخواست ها کم و بیش در ماه سپتامبر است.

 • دلایل تحصیل دکتری در کانادا
 • مروری بر تحصیل دکتری در کانادا
 • شرایط لازم پذیرش برای تحصیل دکتری در کانادا
 • مدت زمان و هزینه تحصیل دکتری در کانادا
 • برترین دانشگاه های کانادا که برنامه های دکتری ارائه می دهند
 • بورسیه های برتر دکتری در کانادا برای دانشجویان بین المللی
 • فرصت های شغلی پس از فارغ التحصیلی دکتری در کانادا
 • بستر ایده آل برای تحصیل آموزش محور: کانادا رتبه 4 را در جهان برای پژوهش های علمی دارد. از آنجایی که تحصیلات دکتری در کانادا بیشتر پژوهش محور است، این کشور مقصد ایده آلی برای ادامه این نوع تحصیل است.
 • ارائه برنامه های دکتری محبوب: دانشگاه های کانادا برای دکتری طیف وسیعی از برنامه های پرطرفدار نظیر کسب و کار، مهندسی، علوم کامپیوتر، آموزش و بهداشت ارائه می دهند. علاوه بر دوره دکتری، دانشگاه ها و کالج ها کانادا دوره های تحصیلی متنوعی را ارائه میدهند که موجب کسب مهارت بسیار از افراد می شود. در مقاله انواع دوره های آموزشی در کانادا به تفصیل در مورد دوره ها پرداخته شده است.
 • فرصت های پس از تحصیل: دانشجویان بین المللی پس از اتمام تحصیلات خود می توانند تا سه سال در کانادا زندگی و کار کنند. برای این کار، باید برای برنامه اجازه کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) درخواست دهید که به شما امکان می دهد حداکثر سه سال در کانادا اقامت داشته باشید و تجربه کاری ارزشمندی کسب کنید. اگر شما علاقه مند به اقامت دائم هستید، این تجربه کاری پس از فارغ التحصیلی به شما کمک می کند تا واجد شرایط درخواست اقامت دائم در کانادا از طریق اکسپرس انتری شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مسیرهای اقامت دائم پس از تحصیل می توانید از مقاله اقامت دائم کانادا پس از تحصیل استفاده کنید.
 • منزلگاه دانشگاه های برتر در رنکینگ QS 2024: دانشگاه های بسیاری وجود دارد که دوره های دکتری را در کانادا ارائه می دهند. این دانشگاه ها در رتبه بندی جهانی QS 2024 همواره جزو برترین ها هستند. جدای از این موضوع، این دانشگاه ها همچنین در فهرست برندگان جایزه نوبل در سراسر جهان جزو پیشگامان قرار دارند که دانشگاه تورنتو یک نمونه در این بین است.

دانشگاه های کانادا با برخوداری از 28 برنده جایزه نوبل خود را در بین برترین مقاصد دکتری برای دانشجویان بین المللی خود را برجسته کرده است. قبل از اینکه به ادامه این بحث بپردازیم، یک مرور سریع از تحصیل دکتری در کانادا را به شما ارائه می دهیم.

دورهPHD
مدت زمان تحصیل4-6 سال
مجموع دانشگاه های دکتری98
تاریخ های پذیرش دکتریپاییز، زمستان، بهاریا تابستان
متوسط ​​شهریه8000 تا 25000 دلار کانادا در سال (به طور میانگین)
دوره های محبوب دکتری مدیریت بازرگانی و مالی؛ ریاضیات؛ هنر و علوم انسانی؛ مهندسی IT ؛ علوم اجتماعی؛ آموزش و بهداشت؛ علوم کامپیوتر
برترین دانشگاه های دکتریدانشگاه تورنتو – دانشگاه بریتیش کلمبیا – دانشگاه وینیپگ – دانشگاه مک گیل – دانشگاه مک مستر – دانشگاه آلبرتا – دانشگاه واترلو – دانشگاه اتاوا – دانشگاه رجینا – دانشگاه مونترال
اپلیکیشن فی100 تا 180 دلار
فرصت های محبوب برای تامین مالی دکتریGovernment Fellowships – Independent Research Scholarships – Graduate Assistantships
کار همزمان با تحصیل20 ساعت در هفته به صورت نیمه وقت

اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری در کانادا را دارید، باید در حال تحقیق در مورد شرایط پذیرش برای تحصیل در مقطع دکتری در کانادا بوده باشید. در ادامه شرایط لازم برای اخذ پذیرش دکتری در کانادا را بیان کرده ایم. باید در نظر داشته باشید که شرایط و ضوابط پذیرش دانشجویان بین المللی برای تحصیل دکتری در کانادا از دانشگاهی به دانشگاهی دیگر و نسبت به دوره ها متفاوت است اما یک سری مدارک و شرایط کلی وجود دارد که برای همه دانشگاه ها یکسان است که عبارتند از :

 • ترجمه و اصل مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • ترجمه و اصل ریزنمرات تحصیلی مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • داشتن حداقل معدل 14
 • ارائه CV یا رزومه
 • ارائه انگیزه نامه یا SOP
 • ارائه چکیده پایانه نامه ارشد
 • ارائه مقاله و دستاوردهای پژوهشی
 • ارائه توصیه نامه (از 2 تا 3 استاد)
 • نمرات آزمون مهارت زبان انگلیسی آیلتس، تافل، GMAT و GRE

دانشجویان بین المللی هنگام درخواست برای برنامه دکتری بایستی نسخه رسمی مدارک تحصیلی کارشناسی و ارشد خود را در دارالترجمه های معتبر ترجمه کرده و در ادامه پروسه پذیرش برای تکمیل ثبت نام خود به دانشگاه مقصد ارسال کنند.

به غیر از گواهینامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد، دانشجویان بین المللی باید تمام ریز نمرات رسمی مدارک تحصیلی قبلی خود را ترجمه نمایند و یک نسخه از اصل مدرک و نسخه ترجمه شده را اسکن کرده و در سایر مراحل اپلای ارسال نمایند.

برای پذیرش در مقطع دکتری و کسب فاند؛ متقاضی باید از نمرات تحصیلی بالا و معدل خوبی برخوردار باشد. از این رو حداقل معدل 14 برای پذیرش ضروری است اما طبیعتا این نمرهريال یک مقدار حداقلی است و یک نقطه ضعف محسوب می شود که برای رفع آن بایستی یک سری اقدامات دیگر برای تقویت رزومه انجام داد. به عنوان مثال دانشگاه تورنتو نمره معدل A را مورد تایید میداند.

اکثر دانشگاه ها از متقاضیان، درخواست CV یا همان رزومه می کنند. این گزینه برای دانشجویانی که از نظر تحصیلی ضعیف هستند بسیار مفید و کمک کننده است. در مقاله نگارش رزومه چگونگی تدوین این سند را بیان کرده ایم.

ارائه یک انگیزه نامه به اساتید کمک می کند تا شناخت دقیق از توانایی و علایق شما کسب کنند تا در انتخاب شما مصم شوند. یک انگیزه نامه قوی بسیار بیشتر از رزومه می تواند در پوشش ضعف سوابق تحصیلی کمک کند. برای نگارش این سند می توانید از راهنمای ما و یا خدمات ما برای نگارش انگیزه نامه استفاده نمایید.

برخی از دانشگاه ها و اساتید برای بررسی زمینه پژوهشی شما چکیده پایانامه ارشد ا از شما درخواست میکنند تا مهارت‌های شما را در مورد چگونگی نگارش پایان‌نامه و میزان مهارت شما در انجا کارهای پژوهشی را بررسی کنند.

ارائه مقاله برای همه رشته ها ضروری نیست اما یکی از ابزارهای کمک کننده برای تقویت رزومه متقاضی و همچنین پیشی گرفتن وی از سایر رقبا برای دریافت فاند می باشد. از این رو با داشتن مقاله هم شانس بسیار بالایی در اخذ پذیرش خواهید داشت و هم شانس بسیار بالاتری برای فاند وجود دارد.

ارائه توصیه نامه یکی از اسناد ضروری در زمان تکمیل اپلیکیشن می باشد. توصیه ها معمولا به صورت انلاین توسط اساتید بایستی به دانشگاه مورد ارسال شوند و در صورت نگارش نامناسب و عدم ارسال به موقع موجب لغو پذیرش خواهد شد. بطور کلی براساس دانشگاه، دانشجویان باید 2-3 توصیه نامه از اساتید قبلی خود ارسال کنند. یکی دیگر از خدمات ما برای تدوین توصیه نامه، نگارش توصیه نامه می باشد که می توانید از ان استفاده نمایید.

دانشجویان بین المللی ملزم هستند که یک آزمون مهارت زبان انگلیسی نظیر آیلتس با حداقل نمره 7 و حداقل نمره تافل 95 را ارئه دهند. البته این نمرات تقریبی هستند و بسته به موسسه انتخابی متغییر است. بطور کلی هرچه نمره بالاتر باشد رزومه شما غنی تر می شود. البته برخی از رشته های علوم پایه و مهندسی نیاز به ارائه نمره آزمون GRE و برخی از رشته های مدیریت و مالی نیاز به ارائه نمره آزمون GMAT می باشند.

حال که با شرایط پذیرش آشنا شدید، اکنون باید با روند درخواست دکتری در کانادا آشنا شوید. روند پذیرش دکتری در کانادا با توجه به دانشگاه ها متفاوت است. با این حال، برخی از مراحل برای همه دانشگاه ها اجباری و یکسان است. این مراحل در زیر به اختصار توضیح داده شده است:

اولین قدم برای اپلای دکتری در کانادا انتخاب موضوع و پروژه ای است که می خواهید برای آن ادامه تحصیل بدهید. این قدم غالبا در بین افراد، ادامه پژوهش های مقطع ارشد می باشد. پس از تعیین موضوع باید به پیدا کرد اساتید مرتبط با زمینه تحصیلی مربوطه و لیست کردن این اساتید بپردازید. بنابراین برای این کار باید یک لیست بلند بالایی از این اساتید پیدا کنید و با انها به مکاتبه بپردازید.

پس از اماده سازی لیست اساتید به وب سایت های دانشگاه مربوطه به آنها بایستی مراجعه کرده و از طریق وب سایت دانشکده و در قسمت admission requirements مدارک لازمه را برسی کرده و به گردآوری آن بپردازید.

پس از تهیه لیست اساتید مورد علاقه خود و آماده سازی مدارک اولیه، حال بایستی به این اساتید ایمیل بزنید و با انها برای اعلان همکاری و علاقه خود برای تحصیل دکتری با وی مکاتبه کنید. مکاتبه با یک استاد ممکن است به درازا بکشد چون این اساتید همزمان با شما، ایمیل های زیادی از سایر افراد در سایر نقاط جهان دریافت می کنند. پس ممارست داشته باشید و در صورت عدم دریافت پاسخ از طرف اساتید حتما یک ایمیل ریمایندر بزنید. ذکر این نکته ضرری است نگارش ایمیل یک سری طرفند دارد و ممکن است از شما در شروع مکاتبه هم درخواست CV شود پس این سند را اماده داشته باشد. برای انجام این کار می توانید از مقاله نگارش ایمیل مکاتباتی استفاده نمایید یا از خدمات مجموعه ما در نگارش ایمیل برای اپلای استفاده نمایید.

در این مرحله پس از مکاتبات فراوان بایستی منتظر پاسخ از طرف اساتیدی که با انها به مکاتبه پرداختید باشید. در صورتی که یک استاد نظرش در مورد رزومه شما جلب شود ممکن است بخواهد تا یک مصاحبه تصویری از طریق اسکایپ با شما داشته باشد تا هم پذیرای نظرات شما را شود و هم مهارت علمی، زبانی و مکالمه شما محک بزند. معمولا یکسری سوالات رایج مانند انگیزه و هدف متقاضی از انتخاب دانشگاه و استاد مربوطه و … پرسیده می شود. برای پاسخ به این سوالات بایستی پاسخ هایی کوتاه و در عین حال صادقانه دهید. یکی دیگر از خدمات مجموعه ما مشاوره و تمرین با شما برای انجام پروسه اسکایپ می باشد. برای این کار می توانید از قسمت مشاوره اسکایپ درخواست خود را ارسال نمایید تا از راهنمایی کارشناسان بهرمند شوید.

پس از انجام یک مصاحبه موفق و جلب نظر کامل یک استاد، انگاه برای شما یک ایمیل برای همکاری فرستاده می شود. در این ایمیل زمان ارسال اپلیکیشن و تکمیل فرم های اپلیکیشن به اطلاع شما رسانده می شود.

در جلسه مصاحبه می توانید از استاد مربوطه در مورد گرنت و فاندهایی که می تواند برای پوشش هزینه شما بدهد صحبت کنید و در صورت اینکه رزومه خوبی داشته باشد و استاد هم بودجه تحصیلی داشته باشد از شما حتما پشتیبانی می کند. اما اگر توانایی حمایت از شما را نداشته باشد، بایستی به تحقیق در مورد فاندهایی که در کانادا و دانشگاه ها ارائه می شوند، پرداخته و برای انها اقدام نمایید.

در این محله به قسمت Graduate وب سایت دانشگاه مرجعه کرده و از طریق قسمت HOW TO APPLY یک حساب کاربری برای خود ایجاد کنید. حال زمان تکمیل اپلیکیشن فرمها، پرداخت هزینه اپلیکیشن فی و آپلود مدارک است. پس از ارسال و آپلود تمامی موارد انها را سابمیت کرده و منتظر نتیجه بمانید.

از انجایی که شما ابتدا با یک استاد مکاتبه کردید پذیرش شما با احتمال بسیار بالایی حتمی است. پس فقط باید منتظر دریافت نامه پذیرش از دانشگاه باشید. در این نامه پذیرش، اطلاعات دقیق از هزینه تحصیل و زندگی و روند درخواست ویزا تحصیلی کانادا برای شما ارسال می شود.

قدم نهایی، درخواست ویزای تحصیلی کانادا یا استادی پرمیت است. تا زمانی که نامه پذیرش خود را دریافت نکرده باشید نمی توانید برای ویزای تحصیلی کانادا درخواست بدهید. پذیرش در دانشگاه به منزله صددرصدی صدور ویزا برای شما نیست و ممکن است در صورت داشتن پذیرش هم اداره مهاجرت کانادا با درخواست ویزای شما موفقت نکند. پس این مرحله طی کردن ویزا مجزا از مرحله پذیرش تحصیلی است و مدارک و شرایط خاص خودش را دارد.

هزینه تحصیل دکتری در کانادا برای دانشجویان بین المللی

مدت تحصیل دوره های دکتری در کانادا بین 4 تا 6 سال است زیرا به رشته و دانشگاه مورد نظر بستگی دارد. در این بین هزینه تحصیل مقطع دکتری در کانادا به دو دسته تقسیم می شود:

اکثر دانشگاه‌ها در کانادا از دانشجویان بین‌المللی می‌خواهند که شهریه های تحصیلی را به صورت سالیانه یا هر ترم پرداخت کنند. میانگین شهریه برنامه های دکتری از 8000 دلار کانادا تا 25000 دلار کانادا در ترم می تواند تغییر کند. به عنوان نمونه شهریه دانشگاه واترلو تقریبا 7396 دلار در هر ترم برای اکثر رشته های می باشد و دانشگاه بریتیش کلمبیا تقریبا 7600 دلار کانادا و دانشگاه مانیتوبا 10240دلار کانادا در ترم به طور میانگین دریافت می کنند. در این بین رشته های مانند پزشکی بیشترین شهریه را دارند.

میانگین هزینه زندگی در کانادا برای دانشجویان بین المللی بر اساس سبک زندگی و استاندارد زندگی بین 15000 تا 20000 دلار کانادا در سال متغیر است.

مدت زمانهزینه تحصیل در سال (شهریه به علاوه زندگی)
معمولا بین 3-4 سال است، گاهی اوقات تا 6 سال هم زمان می برد.هزینه های زندگی: 15000-20000 دلار کانادا در سال

میانگین شهریه برنامه های دکتری از 8000 دلار کانادا تا 25000 دلار کانادا در ترم متغغیر است.

کمک هزینه های مالی دانشگاه ها به عنوان بخشی از پذیرش در مقطع دکتری در دسترس است. این کمک هزینه های مالی می تواند در اشکال مختلف مانند دستیار آموزشی و پژوهشی، بورسیه تحصیلی و یا معافیت از شهریه ارائه شود.

میانگین شهریه تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان بین المللی در کانادا از سال 2007 تا 2023

میانگین شهریه دکتری برای دانشجویان بین المللی در کانادا

در حقیقت، بطور کلی 98 دانشگاه دوره های PhD در کانادا را ارائه میدهند که در زیر به برخی از این موارد برتر پرداخته ایم:

فهرست دانشگاه های محبوب کانادا برای تحصیل دکتری

در حالی که کانادا ساختار هزینه های مقرون به صرفه ای برای تحصیل دارد، دانشجویان بین المللی برای تامین هزینه های زندگی و شهریه نیاز به یک کمک هزینه و بورسیه تحصیلی دارند. علاوه بر گرنت های اساتید، اسکالرشیپ های متنوعی توسط دانشگاه ها و دولت و استان مربوطه ارائه میشود. البته دانشجویان می توانند به صورت 20 ساعت در هفته مشغول به کار هم شوند و این ساعت در ایام تعطیل می تواند به صورت تمام وقت هم باشد.

دولت کانادا یک وب سایت مفید با ابزار جستجو برای یافتن بورسیه تحصیلی بر اساس کشور مبدا راه اندازی کرده است. سایر مکان‌های خوب برای جستجو، وب‌سایت‌های رسمی دانشگاه‌های کانادا هستند که ابزار جستجوی بورسیه تحصیلی خود را برای کمک به شما ارائه می دهند. برخی از بورسیه تحصیلی دکتری برای تحصیل در کانادا عبارتند از:

 • بورسیه های تحصیلات تکمیلی Vanier Canada، که 50000 دلار کانادا در سال به دانشجویان بین المللی و داخلی دکتری در زمینه های علوم اجتماعی و یا علوم انسانی، علوم طبیعی و یا مهندسی و بهداشت اعطا می کند.
 • بورسیه های دکتری بنیاد پیر الیوت ترودو
 • بورسیه دکتری چهار ساله دانشگاه بریتیش کلمبیا حداقل 18200 دلار کانادا در سال به اضافه هزینه شهریه کامل برای دانشجویان بین المللی
 • بسیاری از دانشجویان نیز توانند هزینه تحصیل خود را با شرکت در یک پژوهش یا دستیار آموزشی تأمین کنند که در ازای دریافت کمک هزینه تحصیلی کار کنند.
نام بورسیهمبلغ و ارزش
Ontario Trillium Scholarship (Western University)40000 دلار کانادا در سال، تا 4 سال تمدید می شود.
University of Alberta Graduate Entrance Scholarships21000 دلار کانادا، قابل تمدید نیست.
Doctoral Scholarship at University of Montreal7000 دلار کانادا، یک بار قابل تمدید.
4 year Doctoral Fellowship- University of British Columbia18200 دلار کانادا (کمک هزینه سالانه) همچنین هزینه های کامل تحصیل را تا 4 سال پوشش می دهد.
Graduate Entrance Scholarship- University of Windsor7500 دلار کانادا تا 4 سال.

فارغ التحصیلان دکتری پس از اتمام دوره های تحصیلی، فرصت های زیادی دارند. در ادامه مشاغل برتری که برای این افراد وجود دارد عبارتند از :

پروفایل های شغلیمیانگین حقوق در سال به دلار کانادا
Postdoctoral Research Associate48,046
Research Director77,435
Research Analyst62,617
Principal Scientist98,881
Research Engineer63,699


اکثر متقاضیان دوره دکتری کانادا می توانند پس از اتمام تحصیلات خود در کانادا اقامت داشته باشند و مشغول به کار شوند. بنابراین دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می توانند مجوز کار پس از تحصیل (PGWP) را دریافت کند، تا به‌طور موقت در کانادا اقامت داشته باشند. با دریافت مجوز مجوز کار پس از تحصیل، یک دانشجو می‌تواند حداکثر تا مدت سه سال در کانادا اقامت داشته باشند و مشغول به کار شود و برای اقامت دائم خود از مسیرهای مختلفی که اداره مهاجرت کانادا فراهم کرده استفاده کند. مقاله اقامت دائم کانادا پس از تحصیل می تواند انواع روش های مهاجرتی برای اقامت دائم کانادا را به شما معرفی کند.

☑️ پیشنهاد مطالعه: درخواست نوت آفیسر

درخواست مشاوره تحصیل دکتری در کانادا جهت اپلای و ادامه تحصیل

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

This field is required.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*This field is required.